Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.732
Поени од реакции
7.877
https://a1on.mk/world/snimka-na-flightradar-pokazhuva-kako-rusite-masovno-begaat-od-zemjata/

Што би рекле од север..- Пацови прву напустају брод што тоне..или ...-Ко преживи причаче...
Кратко паметење имаш.

 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.639
Поени од реакции
3.757
Која црна иднина бе сине,најнизок наталитет у свет имаат,секој трет брак е разведен,секој втори маж е ноторна пијаница а на жените курвалукот им е национален спорт.Абе ало за Русија ли збориш,земја со БДП како Белгија и Холандија а со 5 пати повеќе население и 500 пати поголема територија.
Немој да мислиш дека можеш да не дриблаш у 21 век,каде информации има на секој чекор и лично знам барем тројца што живееле одреден период таму и работеле.
А за можности бујрум сите што толку ја љубите колективно да ве исселиме таму,ама немој после да гребете и квичите да се вратите назад МК или по Европа кој кај сте сега.. :)
Младиќу, во твојов допис ја препознавам токму Бугарија, ама се чини дека истото ти бега од вниманието. Особено кога е ороспиството во прашање, по кое Русите баш и не се нешто познати по Балканов, за разлика од нашиот источен Азиски сосед...
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Која црна иднина бе сине,најнизок наталитет у свет имаат,секој трет брак е разведен,секој втори маж е ноторна пијаница а на жените курвалукот им е национален спорт.Абе ало за Русија ли збориш,земја со БДП како Белгија и Холандија а со 5 пати повеќе население и 500 пати поголема територија.
Немој да мислиш дека можеш да не дриблаш у 21 век,каде информации има на секој чекор и лично знам барем тројца што живееле одреден период таму и работеле.
А за можности бујрум сите што толку ја љубите колективно да ве исселиме таму,ама немој после да гребете и квичите да се вратите назад МК или по Европа кој кај сте сега.. :)
Имам чуство дека врска немаш што збориш и само лупаш тука. Еве на пример наталитет, далеку од тоа дека се последни. Мнозинството земји од ЕУ во тоа поле се ептен полоши. Украина е катастрофа, а Јужна Кореа има ТФР помал од 1. Мислам 21 век, информации се достапни како што пишуваш, а ти пак не си ни прочитал и пишуваш одозгоре: 21 век, информации достапни на секој чекор и неможеш да не дриблаш. Плус имаш два БДП: номинален и ПКП. Ако одиме во бројки точни пак и тука си утнал, добро овде е друга поентата и те развиране ама барем напиши споредба со Италија.
Имаш информации на секој чекор, провери си неможеш да не дриблаш.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
На Путин ако му се умира, слободно нека тера и нека оди прв на фронтот.

Ги гледам протестиве, има луѓе кој си протестираат нормално без да прават инциденти... овие ненормалниве полицајци ги фаќаат и одма ги тепат :confused: Шо е ова бе, со ќотек и со силеџиство ќе прави држава?
Ne, na protesti vo Rusija nikoj ne pravi nered, tuku ednostavno lugjeto si dremat na ploštad ko popčinja i samo ke im dojde policija do niv ke parkira od onie golemi kombinja ko avtobusi što se ke gi otvorat vratite i demonstrantite bukvalno bez nikakov otpor si vleguvaat vo tie vozila...
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
855
Поени од реакции
3.442
Хахаххахаххахахахаххах
50.000 авиони од кои 49.600 Су 57
67000 подморници
45000дезолатори
500000 киров airships
Сателитска снимка од руска база на Крим
Прегледај го приврзокот 345818
Па и на Red alert Русите беа нај јаки;)
Која црна иднина бе сине,најнизок наталитет у свет имаат,секој трет брак е разведен,секој втори маж е ноторна пијаница а на жените курвалукот им е национален спорт.Абе ало за Русија ли збориш,земја со БДП како Белгија и Холандија а со 5 пати повеќе население и 500 пати поголема територија.
Немој да мислиш дека можеш да не дриблаш у 21 век,каде информации има на секој чекор и лично знам барем тројца што живееле одреден период таму и работеле.
А за можности бујрум сите што толку ја љубите колективно да ве исселиме таму,ама немој после да гребете и квичите да се вратите назад МК или по Европа кој кај сте сега.. :)
Само глупости и фрустрации шириш по темава, опушти се малку и така не можеш ништо да промениш.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.900
Поени од реакции
10.525
Ништо од ова нема да се случи.
Дури и можноста да го загубат Крим станува се пореална.
Пред војната имаа реални шанси да го легитимираат со текот на времето ,Западот веќе тивко го беше прифатил . Сега веке не.

Спротивно,поради хистеријата и масовното бегаане од Русија денес, на авиокомпаниите веке им е забрането да продаваат билети на мажи от 18 до 65 години.
И покрај тоа, никој тука не сака да објасни зошто бегаат, а не сакаат среќно да се борат и да гинат за Путин...

The Moscow Exodus: Russia Orders Airlines To Stop Selling Flights Out Of The Country To Men Aged 18-65

https://thedeepdive.ca/the-moscow-exodus-russia-ordered-airlines-to-stop-selling-flights-out-of-the-country-to-men-aged-18-65/
Да те потсетам и украинците дека бегаа и дека им беше на мажите забранет излез? А нели ептен ги мразеа русите ондак зашто избегаа или имаа желба да бегаат?
Еден куп украинци со топ коли се изнагледав претежно у грчка кои биле привелегирани да фатат џенем а мизеријата нека скапува у ровови
Затоа нема потреба од глупиве муабети
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Која црна иднина бе сине,најнизок наталитет у свет имаат,секој трет брак е разведен,секој втори маж е ноторна пијаница а на жените курвалукот им е национален спорт.Абе ало за Русија ли збориш,земја со БДП како Белгија и Холандија а со 5 пати повеќе население и 500 пати поголема територија.
Немој да мислиш дека можеш да не дриблаш у 21 век,каде информации има на секој чекор и лично знам барем тројца што живееле одреден период таму и работеле.
А за можности бујрум сите што толку ја љубите колективно да ве исселиме таму,ама немој после да гребете и квичите да се вратите назад МК или по Европа кој кај сте сега.. :)
Ova što si go napišal generalno se odnesuva na site moderni belečki hristijanski narodi, nizok natalitet ima i na zapad, ne samo vo istočna Evropa. Natalitetot e posoliden samo kaj Muslimanskite narodi. Ako e tolku dobar natalitetot vo zapadnite zemji i imaat dovolno rabotna mlada sila, zošto togaš postojano crpat čovečki resursi od istočna i jugoistočna Evropa, kako i od bliskiot istok !
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.286
Поени од реакции
29.762
у 21 век,каде информации има на секој чекор
Информации на секој чекор, ама некако успеваш да останеш неинформиран.

Имам чуство дека врска немаш што збориш и само лупаш тука.
...
Имаш информации на секој чекор, провери си неможеш да не дриблаш.
Чуството не те лаже. Проблемот нему не му е недостаток од информации, туку селектирање на факти од пропаганда. Не дека тоа е лесно во денешно време и дека не ни се дешава на сите да паднеме на нешто поумешно затскриено позади малку вистина, ама момаков како успева сите работи погрешно да ги врзе во крпче. Не знам, Тенеќе му е блиску ама он одвреме навреме се освестува и прогледува. Цитро е заглавен на првичните ставови, извесно под влијание на најочигледната пропаганда.
Автоматски споено мислење:

Синот (Николај) на портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков одбива да се јави за мобилизација.


Нека гине народот, на политичариве им се мили децата.
Се мобилизираат резервисти со воено искуство. Сѐ што треба за да провериш дали гризеш кромид или не, е да се види дали дотичниот син на Песков е воен резервист или не.

Тој ликот што го линкаш, ако го знае синот доволно добро за да знае дека е неговиот глас снимен - ваљда може да провери такви јавно достапни факти... Се разбира освен ако ова не е само пропаганда па дотичниот Димитри а и тебе со него, таклабасот не ве боли за вистината туку нешто друго.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
Информации на секој чекор, ама некако успеваш да останеш неинформиран.


Чуството не те лаже. Проблемот нему не му е недостаток од информации, туку селектирање на факти од пропаганда. Не дека тоа е лесно во денешно време и дека не ни се дешава на сите да паднеме на нешто поумешно затскриено позади малку вистина, ама момаков како успева сите работи погрешно да ги врзе во крпче. Не знам, Тенеќе му е блиску ама он одвреме навреме се освестува и прогледува. Цитро е заглавен на првичните ставови, извесно под влијание на најочигледната пропаганда.
Автоматски споено мислење:


Се мобилизираат резервисти со воено искуство. Сѐ што треба за да провериш дали гризеш кромид или не, е да се види дали дотичниот син на Песков е воен резервист или не.

Тој ликот што го линкаш, ако го знае синот доволно добро за да знае дека е неговиот глас снимен - ваљда може да провери такви јавно достапни факти... Се разбира освен ако ова не е само пропаганда па дотичниот Димитри а и тебе со него, таклабасот не ве боли за вистината туку нешто друго.

Барем да лапаш некоја пара за ова што душата ја даде на форумов за Русија и нивната војна ако го праиш бесплатно ова тогаш ЧОРБА македонче.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.286
Поени од реакции
29.762
Барем да лапаш некоја пара за ова што душата ја даде на форумов за Русија и нивната војна ако го праиш бесплатно ова тогаш ЧОРБА македонче.
Јас повеќе пати сум објаснил зошто навивам за Русија во случајов. А ти, можеш ли ти да објасниш зошто навиваш за Пакс Американа?
И намали на деминутиви, и на доживљај. Не мора ваљда селски да се комуницира со некој само заради тоа што другиот поинаку размислува. Или мора, а?
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Се мобилизираат резервисти со воено искуство. Сѐ што треба за да провериш дали гризеш кромид или не, е да се види дали дотичниот син на Песков е воен резервист или не.

Тој ликот што го линкаш, ако го знае синот доволно добро за да знае дека е неговиот глас снимен - ваљда може да провери такви јавно достапни факти... Се разбира освен ако ова не е само пропаганда па дотичниот Димитри а и тебе со него, таклабасот не ве боли за вистината туку нешто друго.
Абе јас сум за вас да ве мобилизираат, кога веќе гинете на форумот за Русија сега е време да се докажете дека многу ја сакате Русија и би гинале за неа!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.286
Поени од реакции
29.762
Јас за Русија да војувам? Не им требам, си имаат они 25 милиони резервисти (а повикуваат само 0.3 милиони од нив). Meне лично ми е повеќе од доволно да ви го гледам вака сеирот. Како да не ви е сеедно што чичо Сем полека ама сигурно го губи статусот на хегемон, баш некако како да ви гори под ногите... Се прашувам зошто. ;)

Како ја лапате пропагандата :D
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Јас за Русија да војувам? Не им требам, си имаат они 25 милиони резервисти (а повикуваат само 0.3 милиони од нив). Meне лично ми е повеќе од доволно да ви го гледам вака сеирот. Како да не ви е сеедно што чичо Сем полека ама сигурно го губи статусот на хегемон, баш некако како да ви гори под ногите... Се прашувам зошто. ;)



Сеирот да ни го гледал додека ни горело у нозете... :facepalm: А ти кај живеееш? На Марс да не си? Или пак си политичар, трето нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom