Фан Клуб: Пелистер

Deksi

Локал патриот
Член од
16 март 2010
Мислења
722
Поени од реакции
797
Зато се пријателските натпревари да се види кој како шо, на која позиција можи или неможи.

Така се виде дека Кице и Драгар топ се како тандем, Кице многу смирен и сигурен на топка, нон стоп гледа да проигра во меѓу простор, а погоди и неколку дијагонали кај фиката лево. Фали подобро комуникација меѓу Кице и Драгар ама ќе си дојди со утакмиците.

Фиката стандарден по лево. Бојан прво полувреме одличен во дефанзива против Демир како многу искусен, снажен, брз и со ниско тежиште играч, се снајде одлично Бојан, во напад послабо.

Бакрачески класичен деструктивец и кога ќе биди 100% спремен мислам дека ќе биди сосема друг играч, најважно инаетот го има. Љама лошо се снајде на средина од теренот, мислам дека него најмногу му лежи по лево + има страшен центаршут...

Буки прво полувреме целосно отсечен и дефокусиран си многу грешки, не стегање на топка, грешни одлуки. Мислам дека неможи да игра позади шпиц, треба да си игра централно со Бакрачески.

Пепе љамче лево крило никако неможи, многу некорисен е. Пепе во пролетниот дел покажа дека е за позади шпиц, знај завршен пас да дај, да повлечи контра... Ја нема брзината и продорноста за крило. Јоки тежок, се надевам дека се само последици од короната, имаше една шанса самиот в рака се мана. Ништо посебно вчера ама се надевам дека ќе се накрени и ќе се врати. Маневски класика, себичен, нигде го нема освен шо се мести за фала, изглегват 4-2, тој зема шутка, се надевам дека никако нема да биди прва опција, а ни втора, евентуално после 70та минута да влези или на небитна утакмица со слаб противник кај шо ќе треба да се одморат играчите.

Во второто полувреме Ивановски влезе на десен бек, добар во напад, ама одбрана дупе, многу работа му треба во дефанзива и мислам дека не е спремен никако за стартер. Фазлију покажа дека и ваков неспремен е за класа над останатите крила, очекувам заедно со Кице, Љама и Буки да бидат нашите најдобри играчи. Наумоски не изигра лошо, добар беше, сега се врати од повреда и одигра сосема лошо. Амир уште игра младински фудбал, добар,не беше лошо, ама таму по тој продорот наместо на Фазли да му ја дај, тој шутка, тие контра и гол. Во младинци то можи да се толерира ама сениорски фудбал мораш скоро стално правилно решение. Кај нив цела разлика ја праеа Глишиќ со вишок цело време по лево, Дарко Мицевски кој му ја држеше цела игра, како и Христов кој очекувам да има од 16 до 22 гола ова сезона и да му биди клучна алка.

Нашите се 5та недела во тренинг и се осејќаше замор, додека Вардар се во 3та недела припреми и нормално е да се посвежи + за нас ова 5та пријателска утакмица во краток период.

Денес ќе се знај за кој ќе биди наш нов играч.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Детонит, Саса и Арсими ќе ви бидат многу незгодни на гостувања. Посебно Детонит има многу мал и лош терен, а сега зедоја и добри играчи.
koi dobri igraci gi potpisa detonit?

@Goran Bt
ne zaebavaj, kakva besa. aj kazi koi se tie kvalitetni igraci od shkendija koi gi dobile? za opstanok ke se borat.

kako sto site kazaa za prvite tri mesta vardar, pelister i gostivar, a za cetvrtoto mesto mislam deka belasica ima najgolema sansa i eventualno voska ako soberat uste nekoj. samo sto ne se daleku pred drugite, pa mozat uste dva tri kluba da se vklucat vo taja borba.

sekako mnogu mozi da se smeni bidejki 2-3 kvalitetni transferi vo vtora liga pravat golema razlika.
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.050
Поени од реакции
4.011
koi dobri igraci gi potpisa detonit?

@Goran Bt
ne zaebavaj, kakva besa. aj kazi koi se tie kvalitetni igraci od shkendija koi gi dobile? za opstanok ke se borat.

kako sto site kazaa za prvite tri mesta vardar, pelister i gostivar, a za cetvrtoto mesto mislam deka belasica ima najgolema sansa i eventualno voska ako soberat uste nekoj. samo sto ne se daleku pred drugite, pa mozat uste dva tri kluba da se vklucat vo taja borba.

sekako mnogu mozi da se smeni bidejki 2-3 kvalitetni transferi vo vtora liga pravat golema razlika.
Сега Детонит- Плачковица е „реновиран“ клуб со 10 нови фудбалери. Нови членови на Детонит- Плачковица се и популарните фудбалери со прволигашко искуство Дарко Алексовски- Пеле, Мартин Димовски- Роббен , Зоран Андонов, Оливер Христов,,па Јовица Радевски, Дејан Ангов, Стефан Бабунски, Димитар Георгиев (голман), Аделин Ќазимов,, Стефан Костовски.. Очекуваме екипата од Радовиш да им ги замрси сметките и на фаворитите за највисок пласман на табелата.

На фб ова го видов. Има неколку добри за втора лига, плус имаат доста добар тренер во Здравков. И со Силекс и со Пандев изиграа нерршено сега пријателски.
 
Член од
24 јуни 2022
Мислења
243
Поени од реакции
513
Гостивар не знам што толку ги јачате сите. По некоја случајност пред некој ден ги погледнав на пријателска со некои косовари. Ништо нарочито.

Број 2 е Серафимов. Од младинци. Сигурен стартер за сезонава.
Gostivar se smeta za top 3 favorit zaradi iminata so gi donese, ama sekogas vazel za favorit vo senka i po 10-to kolo de raspagal, mislam deka i ovaa hodina ke bidi taka.
Prv pat go gledam vardar so stoperi 1.60cm,igracot so broj 5 ne znam koj e ama ne ni za vo 3-ta liga.
Vo prvenstana utakmica sigurno go dobivame so 2 gola razlika
 

Deksi

Локал патриот
Член од
16 март 2010
Мислења
722
Поени од реакции
797
❌️ Дејан Цветаноски отпаѓа од игра за засилување во нападот! За жал не успеа да се договори со НАЈСЕЛСКИОТ КЛУБ Силекс за раскин на договорот, а не рачунат на него, пари му борџат нејќат да му ги дат, а си има и договор. Го пуштаја по можност да му ги прости парите шо не му ги имат исплатено, ама Дејан решен е да ги земи и тие шо му се борџат и тие шо му следват по договор, па макар и со младинци да тренира (ако имат младинци тие селаните).

➡ Пелистер се насочва кон план 'Б' и итно доведување на играч од нападот, по можност в среда да се приклучи на тренинзите.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Сега Детонит- Плачковица е „реновиран“ клуб со 10 нови фудбалери. Нови членови на Детонит- Плачковица се и популарните фудбалери со прволигашко искуство Дарко Алексовски- Пеле, Мартин Димовски- Роббен , Зоран Андонов, Оливер Христов,,па Јовица Радевски, Дејан Ангов, Стефан Бабунски, Димитар Георгиев (голман), Аделин Ќазимов,, Стефан Костовски.. Очекуваме екипата од Радовиш да им ги замрси сметките и на фаворитите за највисок пласман на табелата.

На фб ова го видов. Има неколку добри за втора лига, плус имаат доста добар тренер во Здравков. И со Силекс и со Пандев изиграа нерршено сега пријателски.
del od transferite ne gi primetiv, navistina ima nekolku dobri za vtora liga, a i drugite se ok barem za rotacija. za zoran andonov se cudev sto nema nikakvi glasini, ama ete kaj detonit plackovica potpisal. ne deka e nekoj golem talent, ama prilicno mlad i eden od najbrzite igraci vo vtora liga. kjazimov isto nesto vo toj pravec. darko aleksovski proveren iskusen vtoroligaski igrac, isto martin dimoski. angov e dobar DM za vtora liga, radevski dobar allrounder za odbranata. oliver hristov go nemam mnogu gledano, ama kaj vas mislam igrase standardno. gore dele vo najmala raka ke bidat na sredina, a vo zavisnost od toa kako ke funkcioniraat timovi kako belasica i voska mozda i nema da bidat daleku od 4-5to mesto.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.355
Поени од реакции
7.307
Gostivar se smeta za top 3 favorit zaradi iminata so gi donese, ama sekogas vazel za favorit vo senka i po 10-to kolo de raspagal, mislam deka i ovaa hodina ke bidi taka.
Prv pat go gledam vardar so stoperi 1.60cm,igracot so broj 5 ne znam koj e ama ne ni za vo 3-ta liga.
Vo prvenstana utakmica sigurno go dobivame so 2 gola razlika
А бе вака и ракомет се летавте, па на крај плачевте. Со 2 гола разлика ќе не тепале сигурно... оф леле.
Број 5 е Моцарт... тој од 80 % стопери во Прва лига е бољи, ама по тебе не бил ни за Трета лига. Чудни критериумиве. Плус Мишковски, нашиот главен стопер, не ни настапил вчера.
За вас иаме класа играчи (Гача, Глиш, Мишко, Панта, Попзлатанов) шо освајале шампионски титули во Македонија... не знам шо се занесуете толку со прогнозите.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.821
Поени од реакции
7.115
Пак ја гледав снимката сега без емоции и гледам дека бевме добри да речам не сме толку лоши посебно второто полувреме се наѕира составот и првите 11 кој ќе бидат и која ќе биди формацијата од тоа шо се изигра последните пријателски натпревари најважно утре другиден да донесат уште еден играч барем да имаме ротација и поќе опции во нападот
Добро е шо изиграа последно со тиквеш и вардар малку посилни екипи оти со караорман и тетекс не можи да се види колку ние силата
Со правилото дека мора да има двајца под 21 година сме многу ограничени оти Михаил Талевски ќе си оди исто при крајот на сезоната замина и Поповски па сега само Наумовски повреден и со инекции ние најсигурна единствена опција а другиот најверојатно ќе биди десен бек ако сакаме по дефанзивно со Бојан Стефановски или Михаил Милевски а по офанзивно со Стефан Ивановски, Кико Стојановски или Амир Фејзуловски(можи и погоре да игра) важно Наумовски е сигурна опција по виденото и шо не оди на операција е супер!
На голот за мене прва опција е Кумито вистина е по несигирен на нафрлени топки и не излегва од линија ама Ило не е спремен
Десен бек е главното прашање кој ќе игра за то Мане ќе си реши
Штопери Драгарот и Кице Лево Фиката
Везни Буки и Бакрачо
Десно крило Фазлиу а Лево ќе биди Љамче
Полушпиц Наумовски
Шпиц Боро или тој шо ќе го земат

На клупа ќе бидат Пепе и децата плус Боро ако земат напаѓач
Уба работа е шо се збора да се земи некој шо ќе игра Шпиц и Крило за да можи поќе да се комбинира пак ќе фали некој за измени да се напрат ама има надеж ако се здрави и спремни имаме големи шанси да се бориме за прво место во 2лига

P. S. За десен бек било кој да го играме и форсираме ако се покажи добро првите 6 месеци одма зимата да го врзат со подолг договор а не како усни и бошко да ги прајш играчи и да ти заминат за џабе!
 
Последно уредено:

Deksi

Локал патриот
Член од
16 март 2010
Мислења
722
Поени од реакции
797
Пак ја гледав снимката сега без емоции и гледам дека бевме добри да речам не сме толку лоши посебно второто полувреме се наѕира составот и првите 11 кој ќе бидат и која ќе биди формацијата од тоа шо се изигра последните пријателски натпревари најважно утре другиден да донесат уште еден играч барем да имаме ротација и поќе опции во нападот
Добро е шо изиграа последно со тиквеш и вардар малку посилни екипи оти со караорман и тетекс не можи да се види колку ние силата
Со правилото дека мора да има двајца под 21 година сме многу ограничени оти Михаил Талевски ќе си оди исто при крајот на сезоната замина и Поповски па сега само Наумовски повреден и со инекции ние најсигурна единствена опција а другиот најверојатно ќе биди десен бек ако сакаме по дефанзивно со Бојан Стефановски или Михаил Милевски а по офанзивно со Стефан Ивановски, Кико Стојановски или Амир Фејзуловски(можи и погоре да игра) важно Наумовски е сигурна опција по виденото и шо не оди на операција е супер!
На голот за мене прва опција е Кумито вистина е по несигирен на нафрлени топки и не излегва од линија ама Ило не е спремен
Десен бек е главното прашање кој ќе игра за то Мане ќе си реши
Штопери Драгарот и Кице Лево Фиката
Везни Буки и Бакрачо
Десно крило Фазлиу а Лево ќе биди Љамче
Полушпиц Наумовски
Шпиц Боро или тој шо ќе го земат

На клупа ќе бидат Пепе и децата плус Боро ако земат напаѓач
Уба работа е шо се збора да се земи некој шо ќе игра Шпиц и Крило за да можи поќе да се комбинира пак ќе фали некој за измени да се напрат ама има надеж ако се здрави и спремни имаме големи шанси да се бориме за прво место во 2лига

P. S. За десен бек било кој да го играме и форсираме ако се покажи добро првите 6 месеци одма зимата да го врзат со подолг договор а не како усни и бошко да ги прајш играчи и да ти заминат за џабе!
Јас искрено вака го гледам составот во 4-2-3-1 и во 3-5-2:

Во 4-2-3-1:
Илче/Кумит - Бојан/Стефан(у21), Кице, Драгар, Фика - Бакрачески, Буки - Љама, Пепе/Наумоски, Фазлију - Новиот/Наумоски (у21)

Во 3-5-2:
Илче/Кумит - Бојан(у21), Кице, Драгар - Фика, Буки, Бакрачески, Љама/Пепе, Фазлију - Наумоски (у21)

Фалат, уште 3 играчи реално фалат моментално, напаѓач, бек и уште едно крило од типот на Фазли, некни цело второ преку него одеа, јас се надевам дека и Јоки ќе пркни малце, Амир исто ќе се најди за некоја утакмица.

⚠ Во школата абер немат од управата и координаторот нивни, ниту деца имаат (2 генерации заедно 9 деца биле), ниту тренери имаат назначено, ниту најавуваат нешто, важно со Бенфика се сликаја и 700 евра некој ќе цица општински пари + прелив од друго место, за Корунот јадеа лајна дека од 2-3 места пари зема, а тие ништо поарно. Лани се спасивме пошто 70% од младинците беа во прв тим, со добри тренинзи и тие ја напраја разликата, ама ова година три пати потешко ќе му биди на школата.
 
Член од
24 јуни 2022
Мислења
243
Поени од реакции
513
А бе вака и ракомет се летавте, па на крај плачевте. Со 2 гола разлика ќе не тепале сигурно... оф леле.
Број 5 е Моцарт... тој од 80 % стопери во Прва лига е бољи, ама по тебе не бил ни за Трета лига. Чудни критериумиве. Плус Мишковски, нашиот главен стопер, не ни настапил вчера.
За вас иаме класа играчи (Гача, Глиш, Мишко, Панта, Попзлатанов) шо освајале шампионски титули во Македонија... не знам шо се занесуете толку со прогнозите.
Deckoto so broj 5 vcera izigra mnogu loso+ go promasi celiot go od penal, aj ok penal mozi da promasi sekoj ama nema stav be za fudbaler 10 dodavana vo aut gi dade, 10 vozdusni dueli izgubi Gaca glasot go izgubi vikajki po nego. Ustvari koj e toj pak ne mi kaza prezime pa da go pratime mozebi imal los den so ne veruvam
So se odnesuva za Misevski toj e tezok veteran ako se nadevas na nego cela sezona tesko mu se pusina tvojot tim.
Popzlatanov i Micevski ne se ni bleda senka od toa so bea porano zato i dojdoja da igraat vo vardar za bez pari i vo vtora luga.
Znaci ostanuva mojata prognoza dva razlika.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896
Голема штета за Деки ако е вистина дека пропаднаја шансите за кај нас, на толку најави, анонимно, без ништо да се кажи, па ваква најава немаше за Халанд во Сити, нека не се заебават сепак се води официјална страна на клубот и треба малце посериозен пристап, не е ова Крклино.
И куче и маче знаеше дека за Цветановски се работи, овие прават сеир во јавноста...
Губиме добар играч ќе речам, сигурно ќе даваше голој и ќе беше од корист, сега ќе видиме која е опцијата "Б" :pos: какви најави дават боже сачувај и на крај некои од тие прилепчаните ќе биди ни чуен ни виден, јбг веќе е касно и дај шта даш ќе биди, шо е лошо за нас....
За Фазлиу ќе биди полн погодок и е топ трансфер се надевам и јас дека ќе биди еден од носителите на играта....
Штета шо не се донесе десен бек и салам напаѓач, ќе видиме колку вреди тимот и дали има амбиции да се брка до крај со Гостивар уште во купот, каде паднавме со нив и е вистински тест за екипата.
Никола исто ќе брка доста работа само да е фит и да нема повреди, за останатите играчи кој ми оставија впечаток се 14ката и 22ката се добри и има фудбал во двајцата можи да биди нешто од нив, бекчето сега овај Стефановски не е лош, ама како стартер младинец ќе брка работа, плус е единец на таа позиција и шо го ротираше Мане тој Милевски ама детето не е за прва постава, нема квалитети....

П.С. Горан овај Новески шо беше на клупа, да не е му е внукот на Николче ? Или се работи за друг ? Имам слушнато за внукот негов дека бил доста добар и еден од најдобрите во неговата генерација, сепак е уште малолетен ама за негова возраст бил топ.

Не е лоша екипата, ама пак ќе речам можеше уште малку да се појачаме и да собериме некој играч, вака се сега овие само 11 шо ги знајме и треба да се молиме да нема повреди, друго така солидно е 14 и 22, другите се далеку од Пелистер и се ради реда тука да пополнат место, да се надеваме дека екипата ќе има квалитети за второ место !
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.355
Поени од реакции
7.307
Deckoto so broj 5 vcera izigra mnogu loso+ go promasi celiot go od penal, aj ok penal mozi da promasi sekoj ama nema stav be za fudbaler 10 dodavana vo aut gi dade, 10 vozdusni dueli izgubi Gaca glasot go izgubi vikajki po nego. Ustvari koj e toj pak ne mi kaza prezime pa da go pratime mozebi imal los den so ne veruvam
So se odnesuva za Misevski toj e tezok veteran ako se nadevas na nego cela sezona tesko mu se pusina tvojot tim.
Popzlatanov i Micevski ne se ni bleda senka od toa so bea porano zato i dojdoja da igraat vo vardar za bez pari i vo vtora luga.
Znaci ostanuva mojata prognoza dva razlika.
Никола Ристески е 5-ката.
Мишковски точно дека е ветеран, ама беше најбољи стопер у лига прошлата сезона.
П.С. Ајде ќе праиме муабет во ноември.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.821
Поени од реакции
7.115
Голема штета за Деки ако е вистина дека пропаднаја шансите за кај нас, на толку најави, анонимно, без ништо да се кажи, па ваква најава немаше за Халанд во Сити, нека не се заебават сепак се води официјална страна на клубот и треба малце посериозен пристап, не е ова Крклино.
И куче и маче знаеше дека за Цветановски се работи, овие прават сеир во јавноста...
Губиме добар играч ќе речам, сигурно ќе даваше голој и ќе беше од корист, сега ќе видиме која е опцијата "Б" :pos: какви најави дават боже сачувај и на крај некои од тие прилепчаните ќе биди ни чуен ни виден, јбг веќе е касно и дај шта даш ќе биди, шо е лошо за нас....
За Фазлиу ќе биди полн погодок и е топ трансфер се надевам и јас дека ќе биди еден од носителите на играта....
Штета шо не се донесе десен бек и салам напаѓач, ќе видиме колку вреди тимот и дали има амбиции да се брка до крај со Гостивар уште во купот, каде паднавме со нив и е вистински тест за екипата.
Никола исто ќе брка доста работа само да е фит и да нема повреди, за останатите играчи кој ми оставија впечаток се 14ката и 22ката се добри и има фудбал во двајцата можи да биди нешто од нив, бекчето сега овај Стефановски не е лош, ама како стартер младинец ќе брка работа, плус е единец на таа позиција и шо го ротираше Мане тој Милевски ама детето не е за прва постава, нема квалитети....

П.С. Горан овај Новески шо беше на клупа, да не е му е внукот на Николче ? Или се работи за друг ? Имам слушнато за внукот негов дека бил доста добар и еден од најдобрите во неговата генерација, сепак е уште малолетен ама за негова возраст бил топ.

Не е лоша екипата, ама пак ќе речам можеше уште малку да се појачаме и да собериме некој играч, вака се сега овие само 11 шо ги знајме и треба да се молиме да нема повреди, друго така солидно е 14 и 22, другите се далеку од Пелистер и се ради реда тука да пополнат место, да се надеваме дека екипата ќе има квалитети за второ место !
Toj e Novevski go zemaa i za reprezentacija no tvrdam deka drugite so gi spomna se podobri so sila go turkaat deteto mozi ke go bidi ama stranstvo tuka tesko da dobie sansa oti drugite se podobri
Za Dejan ne e steta so ke dojde tuku so nasite cekaa dva meseci toj da dojdi za na kraj nisto da ne bidi so se odnesuva za najavata nekni mislam deka bese za fazliu ne za dejan
Za stranata i drugiot del od marketing imame cista nula
Inaku da tie se decata so gi vide i stefan ivanovski e 14 a 22 e amir fejzulovaki ne se losi decata posebno interesen mi e amir kako minceto me potsekja samo so e ova pobrz od minceto i po luto
Inaku za noviot najavata e da bidi poaren od tie prilepcanite so gi spomenuvaa koi za zal i tie ne dojdoa i ne znam oti na forumot gi spomenuvaa ko aber nemase za takva rabota a bas sakav bilo koj da se zemi za da se zgolemi konkurencijata


Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.459
Поени од реакции
3.482
Deckoto so broj 5 vcera izigra mnogu loso+ go promasi celiot go od penal, aj ok penal mozi da promasi sekoj ama nema stav be za fudbaler 10 dodavana vo aut gi dade, 10 vozdusni dueli izgubi Gaca glasot go izgubi vikajki po nego. Ustvari koj e toj pak ne mi kaza prezime pa da go pratime mozebi imal los den so ne veruvam
So se odnesuva za Misevski toj e tezok veteran ako se nadevas na nego cela sezona tesko mu se pusina tvojot tim.
Popzlatanov i Micevski ne se ni bleda senka od toa so bea porano zato i dojdoja da igraat vo vardar za bez pari i vo vtora luga.
Znaci ostanuva mojata prognoza dva razlika.
А кој е бољи од Мицевски кај вас, Љамчевски што беше 4 опција у втора лига ли?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom