Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Momentalno posmrtnica od dedo i potvrda od strumica i klubot ne minuvat site sto beja so takvi dokumenti se vrateni na dopolnitelna proverka moje mislenje ako ne sam upravo neka me popravi nekoj
Da ama kako dopolnitelen dokumenti ako najdes posmrtnica od bugarija so e izdadena ili voena sluzba na dedo pradedo pominuva.. a site so gi znam se odbieni so obicni mk izvodi i potvrda toa veke ne pominuva nikako
Автоматски споено мислење:

Dopolnitelno dostaviv posmrtnica od pradedo bugarska.
Toa e veke kristalno jasno zaso si staven na polozitelno:)
 
Член од
21 август 2019
Мислења
22
Поени од реакции
61
Da ama kako dopolnitelen dokumenti ako najdes posmrtnica od bugarija so e izdadena ili voena sluzba na dedo pradedo pominuva.. a site so gi znam se odbieni so obicni mk izvodi i potvrda toa veke ne pominuva nikako
MK izvodi, posmrtnica I potvrda od klub ne pominuva momentalno. Mozebi ke se smeni toa.
Jas dostaviv posmrtnica izdadena od bolnica vo Sofija Kade sto I pocinal pradedomi. Vo posmrtnicata pisuva deka pra dedomi e bugarin I se custvuval kako bugarin I gi pisuva site informacii za nego kako roditeli
koi mu bile, sopruga, kade e roden I drugi informacii licni za nego.
 
Член од
19 октомври 2005
Мислења
29
Поени од реакции
16
Ај дајте некој совет или мислење некој поискусен во однос на статусите - што е со статусот Приета молба с входјашт - и стои така закочено не се менува веќе 4 ти месец тоа стои кај мене - значи и двајцата сме со стар документ од архив сите документи ок и без грешки , ист ден интервју со сопругата кај нејзе се сменија 3 статуси и дојде до
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
 
Последно уредено:
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Член од
26 ноември 2017
Мислења
99
Поени од реакции
36
Zdravo,znae li nekoj kolku vreme trae procedura za vadenje duplikat proizhod?
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Zdravo,znae li nekoj kolku vreme trae procedura za vadenje duplikat proizhod?
Повеќе не издаваат происход, гледам одамна си на форумот , цело време го цитираат новиот закон за државјанство, без происход со стари документи од трето колено
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
191
Поени од реакции
87
Kada se dobije potpis , za koliko vremena moze da se preuzme pasos i licna karta ?
Зависи од плаќањето.Сакаш за еден ден 300 Лева и не се знае дали ќе биде за еден ден.За еден месец е помалку.
 
Член од
18 мај 2022
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво друштво.... На положително сум од 1-ви април.... Претходно доставени одкако ми побараа дополнителни документи роднински врски од брат и венчаница од прадедо (бугарска егзархија)... Активно гледам се што е по врзано со бугарско државјанство еве два месеци е без указ....
 
Член од
20 февруари 2022
Мислења
12
Поени од реакции
5
Dali e vistina deka posrednik moze ekspresno vednas za edna nedela da zakaze intervju za vo ambasada vo Skopje? (eden mi vika deka moze)

Mene mi zakazaa fevruari 2024 godina vo Skopje ama ne mi se ceka tolku.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Dali e vistina deka posrednik moze ekspresno vednas za edna nedela da zakaze intervju za vo ambasada vo Skopje? (eden mi vika deka moze)

Mene mi zakazaa fevruari 2024 godina vo Skopje ama ne mi se ceka tolku.
najverojatno saka samo pari da ti zeme(ama ima mali sansi da ima vrska vo ambasdata ili nesto slicno, prasaj drugi lugje kakvo im bilo iskustvoto preku ovoj posrednik)
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Ima nekoj iskustvo so plakanje na bg arhivata preku nasha banka tuka? Neka mi pishe toj sto ima, mi treba malce pomos
 

Kajgana Shop

На врв Bottom