Револтот на Ламбе Алабаковски, Je suis Lambe Alabakovski

Ф

Флеш

Гостин
член на фашистичка или нацистичка партија. Нема фотографии со нацистички поздрав. Нема информации дека извршил некакви дела со Евреи. Нема информации дека ја поддржувал оваа идеологија. Разговорот со нацистите не го прави фашист
Ова ти е јако . Не бил фашист и кооперант со Мусолини и Хитлер. Абе ајде.

He cooperated also actively with revanchist powers, such as Mussolini's Fascist Italy, Admiral Horthy's Hungary and Hitler's Nazi Germany,then had de facto full control of Bulgarian part of Macedonia, which it used as a base for hit and run attacks against Yugoslavia and Greece.

Ајде сеа,следно ....Бугарија не била партнер со Германија/Италија ....
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
267
Поени од реакции
564
Ова ти е јако . Не бил фашист и кооперант со Мусолини и Хитлер. Абе ајде.

He cooperated also actively with revanchist powers, such as Mussolini's Fascist Italy, Admiral Horthy's Hungary and Hitler's Nazi Germany,then had de facto full control of Bulgarian part of Macedonia, which it used as a base for hit and run attacks against Yugoslavia and Greece.

Ајде сеа,следно ....Бугарија не била партнер со Германија/Италија ....
Значи кога така, според тебе ВМРО била фашистичка организација? Зошто тогаш е дозволено да постои партија со име "ВМРО-ДПМНЕ" носејќи историско име на организација која соработувала со фашистите?

Ајде брзо на Ламбе Чакмако да му ѕвониме да им ја еби вратата со бензинот!
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.247
Поени од реакции
3.167
Културниот клуб не се вика Адолф Хитлер, туку Иван Михајлов - претседател на Внатрешната македонска револуционерна организација - Не на некоја надворешна нацистичка или фашистичка партија. Овие работи воопшто не се споредуваат.

Културниот клуб е официјално регистриран според законите на Северна Македонија.

Ванчо Михаилов не бил фашист. Никогаш не бил член на фашистичка или нацистичка партија. Нема фотографии со нацистички поздрав. Нема информации дека извршил некакви дела со Евреи. Нема информации дека ја поддржувал оваа идеологија. Разговорот со нацистите не го прави фашист.

Она што се знае е дека тој бил претседател на ВМРО, организација која е јадрото на денешната држава Северна Македонија. При пребројувањето на конгресите на вашата најголема партија (ВМРО-ДПМНЕ) се бројат и оние на кои претседател беше Михајлов.

Ако Ванчо е фашист, тогаш ВМРО е фашистичка организација. Нели е нормално тогаш нејзиниот наследник ВМРО-ДПМНЕ да се прогласи за фашистичка партија? Зошто не им ја запалите "куќата" нивна?

Бугар и татар не биле синоними никогаш, ни се денес.
Претседателот на црвен крст ако е педер, дали значи дека црвен крст е организација за педери? Макрон е бабоебач, значи сите од партијата се бабоебачи? Каква логика секоја чест.
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
267
Поени од реакции
564
Претседателот на црвен крст ако е педер, дали значи дека црвен крст е организација за педери? Макрон е бабоебач, значи сите од партијата се бабоебачи? Каква логика секоја чест.
Аха, така, значи ти сметаш дека национал-социјалистичката партија во Германија била кул, само Хитлер бил педерот нацистички, инаку супер партија.

Значи другар ако немаш што паметно да кажеш подобро да ќутиш одколку да тресиш вакви зелени.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.656
Поени од реакции
5.662
Татарче е расистичка навреда, г-н антифашист. Јас сум македонски Бугарин.
Makedonski Bugarin NE postoi. Postoi Bugarin Shto zivee vo Makedonija!
A ti ne si ni Bugarin tuku prodadena Dusha i takvite kako tebe Karakacanov v Gaz gi perdashi i gi koristi za politicki poeni da si sobira.So Mihajlov ste 10000% ist sorta, predavnici.

Isto kako i Arslanite vo Turcija.Samo niv im se prostuva, ne znaele za toa shto se , koj se i od kade se.

A Vardaska Makedonija isto Taka ne postoi, toa go izmislile srbite koga ja okupirale Makedonija pred 100Godini

i sea aj odi Pucaj kornjaci vo Sofija.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.450
Поени од реакции
1.784
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.247
Поени од реакции
3.167
Аха, така, значи ти сметаш дека национал-социјалистичката партија во Германија била кул, само Хитлер бил педерот нацистички, инаку супер партија.

Значи другар ако немаш што паметно да кажеш подобро да ќутиш одколку да тресиш вакви зелени.
Викни ја сестра ти нејзе ќе ја истресам, зелени не тресам. Јас паметно зборувам, ама ти си обично татарско ботче што дреме на странски форуми и толку ти е капацитетот. Ај одговори ми на прашањето.

Еве да ти нацртам. Има разлика таму идеологијата на партијата била нацистичка, на ВМРО не била, само тој лично бил нивни соработник. За паралела пример Ченто бил член на КПМ и претседател на СРМ, а не бил комуниста. Сепак тоа не ја прави КПМ капиталистичка партија, сфаќаш?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.656
Поени од реакции
5.662
Eve im go nivniot ANTI Nazist Boris.

Ili Kako Beshe , Bile administratori na Nazi Serveri:LOL:






ili ovde:




 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
@Vasileos kaj iscezna be druze?
Taman se zazboravme za kalakurnici i dobro evidentirani popisi i toa od isti bugarski komunjari, ti odma krivina fati, iscezna na nekoj den, sto patem receno e dobro evidentirana praktika na bugarskite trolovi tuka.
Nejse posto se vrati, ete sansa da ni odgovoris na prasanjata od pred nekoj den.
Автоматски споено мислење:

Бугар и татар не биле синоними никогаш, ни се денес.
Za nas se. Otsekogas bile i ke bidat. Tuka koj sakas prasaj prvo sto ke im padni na um koga ke recis Tatar, prvo na vas im asocira.
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
267
Поени од реакции
564
Викни ја сестра ти нејзе ќе ја истресам, зелени не тресам. Јас паметно зборувам, ама ти си обично татарско ботче што дреме на странски форуми и толку ти е капацитетот. Ај одговори ми на прашањето.

Еве да ти нацртам. Има разлика таму идеологијата на партијата била нацистичка, на ВМРО не била, само тој лично бил нивни соработник. За паралела пример Ченто бил член на КПМ и претседател на СРМ, а не бил комуниста. Сепак тоа не ја прави КПМ капиталистичка партија, сфаќаш?
Подобро да ја прашаш мајка ти кој зелен стап те направил тебе од толпата на лузери кои ја поминале.

Но ајде назад на темата, ако Ванче бил исклучок, покажи ми еден цитат, од било кој човек поврзан со ВМРО кој бил против Бугарските власти во втората светска војна.

@Vasileos kaj iscezna be druze?
Taman se zazboravme za kalakurnici i dobro evidentirani popisi i toa od isti bugarski komunjari, ti odma krivina fati, iscezna na nekoj den, sto patem receno e dobro evidentirana praktika na bugarskite trolovi tuka.
Nejse posto se vrati, ete sansa da ni odgovoris na prasanjata od pred nekoj den.
Автоматски споено мислење:


Za nas se. Otsekogas bile i ke bidat. Tuka koj sakas prasaj prvo sto ke im padni na um koga ke recis Tatar, prvo na vas im asocira.
Чекам прво да ми дадеш барем еден извор во кој се спомнува масовна миграција на народ од Бугарија во НР Македонија.

Исто чекам да ми кажеш како од некаде 1.5 милиони граѓани на Бугарија кои се директни потомци на бегалци од Македонија, плус 300.000 народ од Пиринска Македонија, само 1.600 души се декларираат како “Македонци” одделен етникум од бугарскот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.537
Многу е интересно како во земја која тврди дека е антифашистичка, ваквите фашистички дела со палење згради на расистичка и ксенофобна основа се сметаат за херојски. Многу ме потсетува на Kristallnacht и на реакцијата на луѓето од нацистичка Германија.
palenje na fasisticki objekt ne e fashizam nego patriotizam. vie ste genocidni kopilinja edino krivo mi e sto gi nemalo osnivacite vnatre
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Подобро да ја прашаш мајка ти кој зелен стап те направил тебе од толпата на лузери кои ја поминале.

Но ајде назад на темата, ако Ванче бил исклучок, покажи ми еден цитат, од било кој човек поврзан со ВМРО кој бил против Бугарските власти во втората светска војна.



Чекам прво да ми дадеш барем еден извор во кој се спомнува масовна миграција на народ од Бугарија во НР Македонија.

Исто чекам да ми кажеш како од некаде 1.5 милиони граѓани на Бугарија кои се директни потомци на бегалци од Македонија, плус 300.000 народ од Пиринска Македонија, само 1.600 души се декларираат како “Македонци” одделен етникум од бугарскот.
Kade sum rekol deka imalo masovna migracija od Bugarija tuka?
A za drugoto bas od tebe cekam odgovor. Ako cekas od mene , odma ke ti postiram popisni rezultati neposredno posle vojnata i nekolku posledovatelni.
Ti si toj sto treba da objasni kade isceznaa ljugeto.
Baska isto ti treba da objasnis za popisnite rezultati vo Grcija.
Ako ne razbiras makedonski pa se gubis vo prevodot, kazi ke ti se doobjasni, a ne vaka da glumis ludilo.
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
267
Поени од реакции
564
Kade sum rekol deka imalo masovna migracija od Bugarija tuka?
A za drugoto bas od tebe cekam odgovor. Ako cekas od mene , odma ke ti postiram popisni rezultati neposredno posle vojnata i nekolku posledovatelni.
Ti si toj sto treba da objasni kade isceznaa ljugeto.
Baska isto ti treba da objasnis za popisnite rezultati vo Grcija.
Ako ne razbiras makedonski pa se gubis vo prevodot, kazi ke ti se doobjasni, a ne vaka da glumis ludilo.
“Македонци” како засебна етничка група во Бугарија, за првпат се појавуваат магично на пописот во 1946та, и со значајни бројки за последен пат се појавуваат пред конфликтот Тито-Сталин кога идејата за голема Југославија станува политички неизводлива.

Ова и материјалните докази за политичките цели на “културолошката револуција” во пиринска македонија ти кажуваат зошто тоа е така.

За протерувањето и асимилацијата на македонското словено-говоречко население од егејска македонија знаеме многу добро, и е добро документиран процес. Туку дајми докази за асимилацијата на блиску до 2.000.000 македонци во бугарија, потребата за давање на доказ паѓа на тебе оти ти го тврдиш тоа, јас тврдам дека нема логички шанси толкава популација беспрекорно да асимилираш без никаков отпор и докази.
Автоматски споено мислење:

Не се важиии,нема кренато рака .Немој да лажеш:LOL:
Тука за Ванчо Михајлов зборуваме, Македонец од Ново Село, Штипско, и чекаме докази каде тој бил фашист.
 
Ф

Флеш

Гостин
“Македонци” како засебна етничка група во Бугарија, за првпат се појавуваат магично на пописот во 1946та, и со значајни бројки за последен пат се појавуваат пред конфликтот Тито-Сталин кога идејата за голема Југославија станува политички неизводлива.

Ова и материјалните докази за политичките цели на “културолошката револуција” во пиринска македонија ти кажуваат зошто тоа е така.

За протерувањето и асимилацијата на македонското словено-говоречко население од егејска македонија знаеме многу добро, и е добро документиран процес. Туку дајми докази за асимилацијата на блиску до 2.000.000 македонци во бугарија, потребата за давање на доказ паѓа на тебе оти ти го тврдиш тоа, јас тврдам дека нема логички шанси толкава популација беспрекорно да асимилираш без никаков отпор и докази.
Автоматски споено мислење:



Тука за Ванчо Михајлов зборуваме, Македонец од Ново Село, Штипско, и чекаме докази каде тој бил фашист.
Ај да те прашам ,Димитар Пешев и неговата резолуција?! И шо се деси со неговата резолуција 1943 ?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom