Македонска берза

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Не ти ја разбирам логиката. Сакаш да ги шортираш?

Ако не зошто не би го разроил депозитот ионака не верувам дека имаш депозит со над 5% каматна стапка годишно. Плус па уште дивиденда.
Во пракса сакам да ги шортам. Може и полоши услови мене ми одговара :)
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Во пракса сакам да ги шортам. Може и полоши услови мене ми одговара :)
Ако сакаш да ја шорташ UNI. Еве јас сум ти кандидат.
Значи на крајот на периодот, треба да ми ја обезбедиш истата количина на акции, +5% камата, + дивидендата?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Ако сакаш да ја шорташ UNI. Еве јас сум ти кандидат.
Значи на крајот на периодот, треба да ми ја обезбедиш истата количина на акции, +5% камата, + дивидендата?
Ќе ти пишам по ПП. Генерално сме за КМБ и СТБ ќе зборувам. 5% + дивиденда може но со опција секоја страна да може да го терминира договорот еднострано.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
503
Sozdavanje na neoficijalen OTC pazar na derivativi
Samo cekam den koga ke ponudi nekoj i opcii, CFDa, indexni proizvodi...
Ke se sobirame sekoj den pred Bristol i ke se menuvame.
Koga nemame razvieni finansiski institucii koi mozat da ponudat proizvodi koi se voobicaeni za razvienite berzi, ke mora vaka - neoficijalno.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Важно на директорот секој месец му капе 4-5.000 евра плата, а за дваесет години нема воведено апсолутно никакво подобрување во работењето на Берзата. Човекот буквално си го има најплатеното и најопуштеното работно место во Северџанија, стварно не знам како му поминуваат осум часа работно време, доколку воопшто и оди на работа.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
26
Поени од реакции
32
Ќе ти пишам по ПП. Генерално сме за КМБ и СТБ ќе зборувам. 5% + дивиденда може но со опција секоја страна да може да го терминира договорот еднострано.
Jas imam vo kmb. Mozi privatno da se dogovorime.
Автоматски споено мислење:

Koga sme kaj pekabesko teshko neshto deka kje se promeni vo delot na dividendnata politika. Toa shto toj vrshi klasicno izigruvanje vo delot na isplata na del od dobivkata za ushpeshnost, a ne dividenda nema praven osnov po mene za tuzba za izigruvanje na malite akcioneri. Istoto e prosledeno so odluki i glasanje na sobranie. Da ne zaboravime Kutrevci ne glupi da go nemaat presmetano rizokot prethodno.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Толку многу пати на собранието на ПКБ повторија дека нема да ги продадат акциите, а ни рекоа ние да си ги продадеме своите пошо немаат намера да исплаќаат дивиденда и ќе си вадат плати и бонуси. Слободан дури рече дека не би го продал Пекабеско ни да му даваат 100 миљони евра. Сопругата си го зголемила бројот на акции, што значи дека семејно докупувале, користејќи го траорот што го креирале на пазарот на хартии од вредност со спорните собраниски одлуки и зголемувањето на платите. Би требало да се провери дали тоа претставува кривично дело.

Гледајќи ја безидејноста и неинвестирањето, делува дека токму и планираат да го продадат. Во тој случај би требало да побрзаат пошо до крајот на годината завршуваат евтините пари и неплаќањето данок на капитална добивка.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Толку многу пати на собранието на ПКБ повторија дека нема да ги продадат акциите, а ни рекоа ние да си ги продадеме своите пошо немаат намера да исплаќаат дивиденда и ќе си вадат плати и бонуси. Слободан дури рече дека не би го продал Пекабеско ни да му даваат 100 миљони евра. Сопругата си го зголемила бројот на акции, што значи дека семејно докупувале, користејќи го траорот што го креирале на пазарот на хартии од вредност со спорните собраниски одлуки и зголемувањето на платите. Би требало да се провери дали тоа претставува кривично дело.

Гледајќи ја безидејноста и неинвестирањето, делува дека токму и планираат да го продадат. Во тој случај би требало да побрзаат пошо до крајот на годината завршуваат евтините пари и неплаќањето данок на капитална добивка.
Друже мој , with all respect, не знам уше од кој очекуваш дa ти посочат дека opportunity cost те чека на секој ќош и дека PKB ти е за жал е изгубена прикаска, скроз, тоталка... Премногу труд како никој за ХВ шо едноставно не оди, фејс ит.. Јас не би купил ПКБ ни за 4000. Но не ме фермај мене ок сум со тоа. Од надвор гледано мислам дека заслужуваш повеќе. Многу најискрено :(
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Друже мој , with all respect, не знам уше од кој очекуваш дa ти посочат дека opportunity cost те чека на секој ќош и дека PKB ти е за жал е изгубена прикаска, скроз, тоталка... Премногу труд како никој за ХВ шо едноставно не оди, фејс ит.. Јас не би купил ПКБ ни за 4000. Но не ме фермај мене ок сум со тоа. Од надвор гледано мислам дека заслужуваш повеќе. Многу најискрено :(
Сите тие ризици и с.ања се дебело вкалкулирани во цената и акцијата се тргува со огромен дисконт. Дури ни приносот не е лош: грото ги купив пред две години на 10-12.000, а сега достигнаа 16.000, што е раст од дваесетина проценти годишно.

Правното насилие и криминалот нема да траат вечно, а особено со максимално залагање пред сите можни институции, па набргу низ нос ќе им излезе сѐ што ни украле, а цената на акцијата ќе си дојде на свое место. Го разбирам Слободан кога вели дека ПКБ му е трето дете што го израснал од мало, ама и јас сум почнал од нула и инвестициите ми се како дете, па нема ни јас да дозволам некој да го тепа и малтретира.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Сите тие ризици и с.ања се дебело вкалкулирани во цената и акцијата се тргува со огромен дисконт. Дури ни приносот не е лош: грото ги купив пред две години на 10-12.000, а сега достигнаа 16.000, што е раст од дваесетина проценти годишно.

Правното насилие и криминалот нема да траат вечно, а особено со максимално залагање пред сите можни институции, па набргу низ нос ќе им излезе сѐ што ни украле, а цената на акцијата ќе си дојде на свое место. Го разбирам Слободан кога вели дека ПКБ му е трето дете што го израснал од мало, ама и јас сум почнал од нула и инвестициите ми се како дете, па нема ни јас да дозволам некој да го тепа и малтретира.
Се дур не ги монетизираш тие 20 посто не ти значат нишо. Сум имал и 1000 со ликвидност ручки. Моите 400 у ЦЕВИ едноставно ги пуштам да си одат. Не сакам ни денар од нив под 1200та. Не ми требаат, скроз едноставно лузер сум таму и не ми чуе. Влезен сум на уше 360 страни шо и КМБ да влезе у стечај пак ќе имам силвер лајнинг.
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
282
Поени од реакции
257
Толку многу пати на собранието на ПКБ повторија дека нема да ги продадат акциите, а ни рекоа ние да си ги продадеме своите пошо немаат намера да исплаќаат дивиденда и ќе си вадат плати и бонуси. Слободан дури рече дека не би го продал Пекабеско ни да му даваат 100 миљони евра. Сопругата си го зголемила бројот на акции, што значи дека семејно докупувале, користејќи го траорот што го креирале на пазарот на хартии од вредност со спорните собраниски одлуки и зголемувањето на платите. Би требало да се провери дали тоа претставува кривично дело.

Гледајќи ја безидејноста и неинвестирањето, делува дека токму и планираат да го продадат. Во тој случај би требало да побрзаат пошо до крајот на годината завршуваат евтините пари и неплаќањето данок на капитална добивка.
Пред 2 години те предупредив на ова. И воопшто не сум среќен што брв во право.

***
therealgrim напиша:
Тоа колку индексираните компании се сигурни - видовме во март. Тие што сега уфрлуваат толку многу пари у нив, уште побргу можат да почнат и да ги вадат и за недела дена да се сруши целата кулата од карти. Еве нпр. АЛК и КМБ паднаа и по 40%, а неинндексирани од тип на ПКБ паднаа само 10%. Повеќето индексирани се вратија на преткризните нивоа, а неиндексираните отидоа и по 20% погоре. Со оглед на тоа што на последното собрание на ПКБ немаше усвоено законски спорни одлуки од тип награди, очекувам акцијата да си дојде во некој поразумен опсег на валуација.

А што се однесува на таа „проценка“ од „аналитичарот“ за КМБ, да можеше да се шорта на берзава, кога ќе ја дотераат до 8.000 - би ја шортал КМБ за сите пари!
Јас пак мислам дека ПКБ е најлош избор во моментов. Очигледна е стратегијата на менаџментот да ја спушти цената што подолу за да ја откупи.
***
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
A posteriori, секогаш кога влагаме во период на општоприфатена резигнација за одредена ХВ, сегмент од пазарот или берзата у целина (едноумие дека работата е:popce:..) тоа е предзнак дека дојден е ботомот на долгорочниот сајкл и аптрендот може да започне.

Спротивното на ова пропратено со хајп, неприкосновеност и complacency неодамна де факто го поминавме коа купуваа на ФОМО на 13.300 КМБ за миљон ЕУР.

#write that down #going against the heard
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Пред 2 години те предупредив на ова. И воопшто не сум среќен што брв во право.

***

Јас пак мислам дека ПКБ е најлош избор во моментов. Очигледна е стратегијата на менаџментот да ја спушти цената што подолу за да ја откупи.
***
Оваа цена е релативно најниска досега. И на 16.000 или 16.500 е многу пониска во однос на 12.000 - 14.000 пред 3 години.

Така да и овие купувања се на живо џабе.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Првиот главен извршен сега-мега мадафака директор наводно не би ги продал своите 25.000 акции ни за 100 миљони евра, односно ни за 4.000 евра по акција. Јас сум поскромен и моите би ги продал и по само 1.000, такашто цена од 10.000, 15.000 или 20.000 денари е смешна во однос на реалната валуација. Исто така, огромна количина цигари и сувомесно се продаваат на црно, такашто којзнае колкави се всушност реалните приходи и добивка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom