Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    671
Член од
2 октомври 2018
Мислења
90
Поени од реакции
183
The latest information from the field speaks of the fall of Severodonetsk . Several sources have confirmed that the entire city is in the hands of "allied forces". Nobody expected this. Not in this way and not at this pace.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.302
Поени од реакции
19.651
Нели е Луганск главен град ?
Луганск е под контрола на сепаратистите, затоа Украина го премести седиштето од Луганск во Северодонецк.

Северодонецк е привремен главен град на Луганската Област. (Украина)
Луганск е главен град на Луганската Народна Република. (ЛНР)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
The latest information from the field speaks of the fall of Severodonetsk . Several sources have confirmed that the entire city is in the hands of "allied forces". Nobody expected this. Not in this way and not at this pace.
Па веќе има ептен многу дојави на незадоволство меѓу трупите на Украина. Само ги пуштаат да гинат непотребно. Све повеќе и повеќе се предаваат и дезертираат. Све помалце ќе гледаме отпор на Украинците, како што ми се чини.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
90
Поени од реакции
183
Па веќе има ептен многу дојави на незадоволство меѓу трупите на Украина. Само ги пуштаат да гинат непотребно. Све повеќе и повеќе се предаваат и дезертираат. Све помалце ќе гледаме отпор на Украинците, како што ми се чини.
Да, но сепак украинците ќе се обидат да направат нешто големо. Дали наскоро, дали за неколку месеци, веројатно со добар западен интел ќе успеат да нанесат штета. Дали некоја територијална контраофанзива, дали некој ПР потег како Севастопол, мостот или слично, ќе има некој обид. Ова под претпоставка дека западот ги нема веќе пуштено низ вода.

Конкретно за Донбас, може се спремаат за last stand за Славјанск и Краматорск.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Putin claims Russia ready to renew peace talks, repeats demand for sanctions relief.

Russian dictator Vladimir Putin held a phone call with French President Emmanuel Macron and German Chancellor Olaf Scholz on May 28

Мал показател колку ретарди тука се обидуваат геополитика да анализираат, додека се збори колку санкциите немале ефект и стопанството во русија се повеќе јакнело, лидерот повикува на преговори со западот за укинување на истите. :(
Свесен си дека сите разговори досега се на иницијативата на кловновите од ЕУ, така?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.977
Поени од реакции
11.149
Putin claims Russia ready to renew peace talks, repeats demand for sanctions relief.

Russian dictator Vladimir Putin held a phone call with French President Emmanuel Macron and German Chancellor Olaf Scholz on May 28

Мал показател колку ретарди тука се обидуваат геополитика да анализираат, додека се збори колку санкциите немале ефект и стопанството во русија се повеќе јакнело, лидерот повикува на преговори со западот за укинување на истите. :(
Да изанализираме на кратко. Остави наслов без директно да цитираш каде Путин рекол такво нешто. По кратко гуглање низ интернетов првите резултатити се јавуваат од реддит, гардијан и киев индипендент. Те сметавме за блесок на западот на темава, ама после ова ептен се закопа. Јас не ти судам. Самиот си пресуди во случајов што правиш и кое расудување тераш.
Автоматски споено мислење:

Btw ништо изгледа и Путин и Зелински фанови се на фудбалот. Му турија курот на срањево за некој момент сите :P Реков ја ако треба курои да се мерат, треба само фудбал баскет и остали спортови за се остало ако треба да се мери меѓу нозе тука се @wicked_1, @Shakespear @teneke @callejón de la muerte и остал смрад собран. Пошто само тие се експерти за да одрњди колку је успешна руска ивазија на Украијина:D Да не го заборајме @Staufer главниот:kuracc:
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.192
Поени од реакции
35.745
Сабајле или вчера имаше најава дека е можно повлекување од Северодонетск од тој украинскиот гувернер. Може и да има вистина во оваа вест.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Btw ништо изгледа и Путин и Зелински фанови се на фудбалот. Му турија курот на срањево за некој момент сите :P Реков ја ако треба курои да се мерат, треба само фудбал баскет и остали спортови за се остало ако треба да се мери меѓу нозе тука се @wicked_1, @Shakespear @teneke @callejón de la muerte и остал смрад собран. Пошто само тие се експерти за да одрњди колку је успешна руска ивазија на Украијина:D Да не го заборајме @Staufer главниот:kuracc:
Нема никаква потреба од навреди, никој не е смрад, освен @Shakespear .
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.977
Поени од реакции
11.149
Нема никаква потреба од навреди, никој не е смрад, освен @Shakespear .
Све тоа треба да се спакува за источен фронт :D ( сарказам секако) исто како што Путин е диктатор од рангот на Хитлер:icon_lol:
 
W

wicked_1

Гостин
Да изанализираме на кратко. Остави наслов без директно да цитираш каде Путин рекол такво нешто. По кратко гуглање низ интернетов првите резултатити се јавуваат од реддит, гардијан и киев индипендент. Те сметавме за блесок на западот на темава, ама после ова ептен се закопа. Јас не ти судам. Самиот си пресуди во случајов што правиш и кое расудување тераш.
Автоматски споено мислење:

Btw ништо изгледа и Путин и Зелински фанови се на фудбалот. Му турија курот на срањево за некој момент сите :P Реков ја ако треба курои да се мерат, треба само фудбал баскет и остали спортови за се остало ако треба да се мери меѓу нозе тука се @wicked_1, @Shakespear @teneke @callejón de la muerte и остал смрад собран. Пошто само тие се експерти за да одрњди колку је успешна руска ивазија на Украијина:D Да не го заборајме @Staufer главниот:kuracc:
Ти беше тој што се замараше за чистоќа на шупаци нели?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.977
Поени од реакции
11.149
Ти беше тој што се замараше за чистоќа на шупаци нели?
Хехе те чекам од мајка ми шупката да ја исчистиш. Голем мајко ебач си.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Ако мислевте дека нашите градови се крш,видете еден од братскаја Русија.Ама не е Москва или Петербург или Сочи.
Воркута град на север,со 70-80000 жители. Сам центар на градот.
Ама битно јаки сме на оружје.

IMG_20220529_105903.jpg

IMG_20220529_105754.jpg

Screenshot_2022-05-29-10-48-19-393_com.google.earth.jpg

Screenshot_2022-05-29-10-50-09-913_com.google.earth.jpg

Има уште многу да се види од велика Русија,ништо е ова.Битно војна супер сила,мочај по Украина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom