Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    671
Член од
16 ноември 2020
Мислења
826
Поени од реакции
1.909
Малку да се потсетиме кои се азовците и дали треба да ги подржувате:

 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Едмонд и Мастерпис 3 страни од тема се расправате која земја е ппмалку демократска.
Мастерпис го кажува на начин на кој би требало да се пишува на озбилни теми како ова и затоа смета дека негово се аргументи а на Едмонд не се.
Едмонд кажува мислење преку сарказам, иронија, со тон на подсмев и тој е во право.
Еден треба да прифати дека Путин замолчува секој опозиционер со години и тоа е реалност, колку и да не ви (ни) се допаѓа така е.
Друг да разбере дека Зеленски ја гаси демократијата во државата (и она малку што го имаше) и воена состојба е изговор не причина, а западните земји (САД првенствено) подржуваат тоа што го прави Зеленски и самите ја гушат демократијата во цел свет (разни забрани за руски писатели, дела, историја, уметност, медиуми...).

Они сами не си веруваат дека се толку големи демократи како вие што сте убедени во тоа. Прифатете дека и тие и тие имаат недемократски постапки и скратете 3 страни за читање.
Буквално за тоа е форумов или било кој друг тип ма микроблогинг.

Иначе, токму тоа е поентата, да посочиме факти, аргументи, тези, ставови, мисли, анализи кои "другата страна" намерно или не, свесно или несвесно не ги земала предвид.

Русија и Путин се далеку од совршени и безгрешни, сите сме грешници и не сме перфектни. Може не се идеални, но никако не се одговорни за страданијата човечки у светот, како што за тоа скоро ексклузивни заслуги имаат "западните демократии".

И бидејќи никој не е безгрешен ниту пак постои совршено општествено уредување (без разлика дали диктарура или демократија, сите се фалични во нешто), дебатата неизбежно се сведува на кој е помалку фаличен или како што викаш каде имало помалку "демократија".
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.609
Поени од реакции
8.478
.
Да потсетам кои се барањата на Русија, и зошто сме во војна во моментов. Гледам идиоти се собрале на темава а врска немаат која е проблематиката.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
брат до кога ќе дркате на невини жртви вие зеленистиве? Пошто некако гледам само вие објавувате некои видеа како гори руска опрема и прикажувате жртви. Еден некрофил дури и осакатени тела пастираше скоро.
Си ме помешал со некој.Ја цело време зборам за бесмисленоста на војнава агресија од Русија кон суверена Украина и цивилните и воени жртви што гинат.Ама некои тука на форумов бркаат нацисти и се влажнат на ,,моќната братска '' Русија.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Znaci moze da kazuva sto saka protiv ete da ti se napolni dusata rezimot vo Rusija, ama da pazi vojna da ne mu se ispusti da reci oti ke go jadi matnata.
Ima logika, ne velam ne :свиркам:.
не бе каков режим таман работа, ниту чоеков рече негде војна ниту директно ја нападна власта на русија на било кој начин, покажа цени по рафтови, покажа продавници затворени и на крајот кажа дека лошо се чувствува. Ти ми наметнуваш прво дека треба да го голтне матната па после ме прашуваш оти не го голтнала матната, вистина не знам како да се разговара со вас. Јас забележав дека војна не рече нигде.
Ти што сакаш да ми докажеш со тоа дека не го голтнала матната за видеово, дека русија е слободна и демократска земја каде може секој што сака да зборува?
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
855
Поени од реакции
3.442
не бе каков режим таман работа, ниту чоеков рече негде војна ниту директно ја нападна власта на русија на било кој начин, покажа цени по рафтови, покажа продавници затворени и на крајот кажа дека лошо се чувствува. Ти ми наметнуваш прво дека треба да го голтне матната па после ме прашуваш оти не го голтнала матната, вистина не знам како да се разговара со вас. Јас забележав дека војна не рече нигде.
Ти што сакаш да ми докажеш со тоа дека не го голтнала матната за видеово, дека русија е слободна и демократска земја каде може секој што сака да зборува?
Русија е лулка на демократијата, најдемократска земја на свет е моментално.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Си ме помешал со некој.Ја цело време зборам за бесмисленоста на војнава агресија од Русија кон суверена Украина и цивилните и воени жртви што гинат.Ама некои тука на форумов бркаат нацисти и се влажнат на ,,моќната братска '' Русија.
Грешиш, не е толку Русија важна, кој ја ебе Русија. Јас се кладам дека од 10, 9 Македонци ќе ти одговорат дека поблиски ги сметаат Украинците од Русите, ретко кој сака империјалистички народи, зашто по дефиниција се гомненици тешки. Проблемот е што Западот во Украина има инсталирано такво чудовиште кое не го претставува обичниот Украинец, кое по големина не е ни од блиску на нашето наречено Рамковен договор и 25 посто малцинство, и што тоа чудовиште навистина треба да му биде исечена главата, без да навлагам што тоа значи за Русија итн итн, значи кој ги ебе Русите од наша гледна точка. Стварно бе мислиш да бидеш на иста страна со тие кои згора на тоа што си фаличен- како народ со сите свои фалинки кои ги имаме реално, ти ја земаа секоја прилика да имаш сопствена држава и да живееш во своевиден апартхејд?
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
3 секунди google search
https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2017/03/23/here-are-ten-critics-of-vladimir-putin-who-died-violently-or-in-suspicious-ways/
бог знае колку се сите ако се збираат, а да не зборуваме генерално за демократската атмосфера во русија, тоа што се фаќаш за 3 збора и ги повторуваш како папагал никогаш нема да биде доказ за теориите кои овде ги пласираш а се навреда на интелегенцијата на било кој човек што знае да чита. Во секој нормален круг освен овој русофилскиов вакум да тврдиш дека на запад нема демократија а во русија има само ќе ти се изнасмеат. Мислам чак и во русија дека ќе ти се изнасмеат :icon_lol: Да не зборувам за мировнава мисија чак ни најголемите русофили овде не би го допреле тоа со 20м стап
Прегледај го приврзокот 333333
Или си слаб математика или се правиш со сила слаб. Од 2003 до 2015 нема 4 месеци, туку 144 месеци. Try again.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.160
не бе каков режим таман работа, ниту чоеков рече негде војна ниту директно ја нападна власта на русија на било кој начин, покажа цени по рафтови, покажа продавници затворени и на крајот кажа дека лошо се чувствува. Ти ми наметнуваш прво дека треба да го голтне матната па после ме прашуваш оти не го голтнала матната, вистина не знам како да се разговара со вас. Јас забележав дека војна не рече нигде.
Ти што сакаш да ми докажеш со тоа дека не го голтнала матната за видеово, дека русија е слободна и демократска земја каде може секој што сака да зборува?
Jas ne velam nisto, Ti si toj sto tvrdis deka Rusija e rezim, nema sloboda na govor, novinari isceznivale, isto kako i tuka pred revolucijata, sigurno pamtis sto imate treseno, so taa razlika sto sega za napis na fb kaj nas ke ti tropnat na vrata posto jbg sloboda na govor imame sega, togas nemase. Nejse ne nametnav nisto, prasav dali uste ne go goltnala matnata posto neli Ti tvrdis deka toa e najnormalna rabota tamu, pa mi padna cudno kako po tolku gomna jadenje protiv drzavata, sistemot kako posledica na postapkite na diktatorot,na covekot vlakno ne mu fali , uste slobodno si jade gomna i ja rezili Rusija pred svetot. Ali ete posle objasni deka mozes gomna da jadis za se vo drzavata samo vojna ne spomnuvaj i nemas gajle.
Neznam dali slobodna i demokratska zemja i vo sporedba so koj kako reper, niti mi e gajle nesto posebno ali ebati takvata diktatura kade slobodno mozes da seris za koj sakas , sto sakas i kade sakas se dodeka ne go koristis magicniot zbor vojna. Duri imam vpecatok deka nie sme podolu na skaliloto vo demokratija i sloboda na govor od niv.
P.s a posto zapoznaen vaka mi deluvas, da si prasam jas . Smee na Putin da mu ja spej onaka uz muabet kao vidi be Ikea si zamina radi Putin, mamicata negova da mu ja spoebam. Togas ke go jadi matnata ili bezbeden ke bidi posto vojna nikako spomnuvanje :cautious: .
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Си ме помешал со некој.Ја цело време зборам за бесмисленоста на војнава агресија од Русија кон суверена Украина и цивилните и воени жртви што гинат.Ама некои тука на форумов бркаат нацисти и се влажнат на ,,моќната братска '' Русија.
да затоа гледам видеа објавуваш од бомбардирање со дронови. Тие ми се најморбидни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom