Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Апсолутно нормално во било кое слободно, модерно, демократско општество, каде владее слобода на говор, плурализам на мислења, јавно искажување незадоволство итн.

Путин има рејтинг 80%, а поддршката на мировната мисија е нешто повеќе. Во држава од 150 миљона, 20% кои се опозициски настроени или против мировната мисија е бројка околу 30 миљона. А Ст. Петерсбург е најопозициски настроен мислам, така да ништо спектакуларно. Макар и сите тие 30 миљона да излезат да протестираат, па дури и 74.9, се додека мнозинството макар и од минимумот мнозинство 75.1 миљон дава поддршка, тоа значи дека народот ја поддржува владата и политиките. Тоа е демократија - владеење на народот.

За споредба само, германскиот канцелар е на власт со поддршка од само 30+%, едвај една третина, а рејтингот му е доста паднат од изборите. Дали е тоа владеење на народот или демократија?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Да се задржиме на хронологијата ...

Нацистите од Азов батаљонот беа заглавени во фабриката. Во моментот кога се предадоа безусловно, Зеленски излезе и прогласи победа со евакуација на Азовци. Во реалноста тоа значи дека Азовци го јаделе немиен... поготово оние со тетоважите на Хитлер. А нашите форумски коленичари и љубители на нацистички пиштоли квичат ко по обичај .... Тоа е реалноста.

А ако сакаат да го претстават како немоќ на Русите и победа на нацистите.... можам да им порачам дека слична победа ги чека и на другите фронтови...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.306
Поени од реакции
22.592
Не се битни цените, битно јака е рубљата :cool:
pa cenite sega se posledica na slabata rublja predhodno. ova e roba sto e platena skapo togas ama veke imas namaluvanja na se kako sto gledas, poleka se vrakaat cenite u normala.

isto ubavo si funkcionira paralelniot uvoz. sve sto im treba sega moze da kupat i uvezat bez licenca. ke bide poskapo za marzhata na svercerite ali ke ima. pojaka rublja ke ja eliminira taa cenovna razlika.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
За една година Русите ќе имаат што да јадат, а ние што ќе праиме, ќе мора пак кај Вучич да коленичиме и молиме и тоа под претпоставка да има што да даде.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.340
Поени од реакции
19.768
Зеленски вели во просек гинат од 50 до 100 украински војници секој ден, вистинската бројка којзнае колкава е.

 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.618
Поени од реакции
8.485
Aко ова е од руска перспектива не ни се пишува добро.Мислам малку е чудно некој во Македонија да се радува на ваква информација!:cautious:
Македонија е самоодржлива, проблемот е у алчноста и несакањето да се дојде до парче леб со пот. Тоа било така на пример и после војната, кога била колективизацијата. Скопје е населено од преку пола милион луѓе што не знаат што е детелина. Ќе има жито и храна ама ќе има социјални немири, затоа што нема да може да ја менаџираме кризата од што сме глупаци. Во комбинација со желбите да се подели државава нема да имаме перспектива.
У принцип на нас никаква комбинација не ни одговара, од добро познати причини кои сите ги знаеме.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.175
Поени од реакции
17.972
Како беше она, Украинските нацисти се криеја по училишта?


77 деца и 5 бебиња имало во тие 350.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
pa cenite sega se posledica na slabata rublja predhodno. ova e roba sto e platena skapo togas ama veke imas namaluvanja na se kako sto gledas, poleka se vrakaat cenite u normala.

isto ubavo si funkcionira paralelniot uvoz. sve sto im treba sega moze da kupat i uvezat bez licenca. ke bide poskapo za marzhata na svercerite ali ke ima. pojaka rublja ke ja eliminira taa cenovna razlika.
Ја па све знајте, алал да ви е.

Од ко е почната војната 90% од производите им се ДВОЈНО поскапи, а рубљата веќе им е стабилна повеќе од 1 месец. Така да не ти држи тезава дека е последица на рубљата претходно :toe:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.306
Поени од реакции
22.592
Ја па све знајте, алал да ви е.

Од ко е почната војната 90% од производите им се ДВОЈНО поскапи, а рубљата веќе им е стабилна повеќе од 1 месец. Така да не ти држи тезава дека е последица на рубљата претходно :toe:
ne. 30% uglavno uvezeni raboti se poskapeni. ona sto se proizveduva vo rusija e gore dole ista cena. plus nemaat pokacuvanje na gorivata.

se se pokaci mesec dena otkako pocna vojnata koga pocnaa da paga rubljata. ova sega sto se prodava se zalihi kupeni za vreme na losiot kurs. sekogas e taka.

ps. tipot na videoto e ok, mada e del od zapadnnackata propaganda. kidna za tashkent na pocetokot, se izvinuvase na mc do lol.... smeski...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom