Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    671
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Русите викаат фативме странци од НАТО, Украинците викаат - ако сте ги фатиле, тогаш се несомнено миротворци.
Да ги видиме бе, тие може да речат и џими хофа дека го нашле во азовстал
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Русите викаат фативме странци од НАТО, Украинците викаат - ако сте ги фатиле, тогаш се несомнено миротворци.
Sega gi fatija ili gi evakuiraa. Sto se resi posledno spored nasite humanisti na forumot, ovie sto ne se rusofili ama ne se ni amerikanofili tuku onaka samo zagrizeni gragjani koi slucajno uvidoja deka ima nekoj konflikt vo svetot i prv vo evropa posle vtora svetska vojna spored poupatenite od niv.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.920
Замисли колку треба да си глуп, ти праи УЧК војна, ти убива твој народ, ги опколуваш у најголемото скопско село и ти се на послужавник, доаѓа меѓународна ти мава заушки и ги вади од селото со автобуси во полна ратна опрема, заедно со западни платенички инструктори, после 20 години го гледаш истото се дешава, ама овојпат ги фаќаат и инструкторите ама јебига га, ил си глуп ил на платен список и мораш да им ги бришеш гомната, и да пишуваш Слава Украини.

837f8cf1fe7ef5a54a690a1e8c5b797a.png
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
A sto treba da pravime, da vi kjutime dodeka vie glumite ludilo. Rusofilite vakvi onakvi, Rusija vakvs onakva, a vie i SAD cvekjinja planinski mirizlivi. Licemerni gomna ste, vi pokazav so primer zosto ste gomna i namesto da demantiras ti izigravas nacredjen i uvredjen. Poveli demantiraj me namesto da se ligavis.
Ubavo sto si znael kakvi se SAD, zosto dosega ne si napisal nisto okolu toa tuku bas sega se trigerna deka vo konflikt civili ginat, deka infrastruktura se razrusuva. Zosto dosega kjutese ko picka, sega se raskokodaka. Sto e razlicno pa do vcera kjutese, a sega naednas do ukrainskite civili ti dojde. Sto bese presudno za da se probudi humanosta vo tebe i takvite kako tebe pa da si zemas za pravo drugite da gi sudis za nehumanost?
Od kade go vmesa sega vmro i mene vo nego uste da mi e da znam, ali bas severdjancinjata ko tebe se pokazaja bas osetlivi na kritika. Nastrana sto dva trojca tuka sto navodno se penjavite za ukrainskite civili do skoro bea apla vmrovski nastroeni i bas istite gi belezevte kako nebanjati za razlika od vas epten banjatite. Da ti gi kazam koj se ili si gi znaes od porano koga placevte kaj moderatorite oti nekoj imal razlicno mislenje od random saren kurton i komunjar. Toa deka ne ste osetlivi na kritika.
Okolu tekot na intervencijata, sega zasega spored mene se si e taman, a sto e taman spored mene pisav uste na pocetokot na intervencijata, ako te interesira pobaraj. Niti se zamaram kolku ukrainci zaginale, se predale, gi pokrila zemjata, ni kolku ucilista, gradinki, mostovi, trgovski srusile vo megjuvreme, niti pak kolku Rusi istoto gi snaslo. Nisto povekje ili pomalce kolku sto se zamarav za kolku amerikanci go jadoja kurot na drugi mesta ili za tie sto go jadele od niv. Brojte vie kolku metri kvadratni bila fabrikata, dali duhot od Kiev srusil 100 ili 200 avioni, dali bile nacisti ili samo bile umetnicki nastroeni kon tetovazi i dali vo zgradite imalo vojska ili civili pa da imate za sto da drkate vo megjuvreme posto neli epten zagrizeni ste za Ukraincite. Prosto son ne ve vakja od grizi.
На тие теми не ми е интересно да пишувам оти нема таму 30 пациенти пењи да му течат од усти да ги бранат американците и да измислуваат 3717727727 рационализации, уживам да гледам луѓе кај што се прават себеси будали :icon_lol: А ти чим не се замараш и ме си загрижен што дремиш на темава
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Замисли колку треба да си глуп, ти праи УЧК војна, ти убива твој народ, ги опколуваш у најголемото скопско село и ти се на послужавник, доаѓа меѓународна ти мава заушки и ги вади од селото со автобуси во полна ратна опрема, заедно со западни платенички инструктори, после 20 години го гледаш истото се дешава, ама овојпат ги фаќаат и инструкторите ама јебига га, ил си глуп ил на платен список и мораш да им ги бришеш гомната, и да пишуваш Слава Украини.

Прегледај го приврзокот 333147
Si pomislil za moment deka se mozi ucki ili vo najblaga varijanta severdjani sto e i poloso od ucki :cautious: Eden samo se izjasnuva kako cincar.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
На тие теми не ми е интересно да пишувам оти нема таму 30 пациенти пењи да му течат од усти да ги бранат американците и да измислуваат 3717727727 рационализации, уживам да гледам луѓе кај што се прават себеси будали :icon_lol: А ти чим не се замараш и ме си загрижен што дремиш на темава
Pa ti kazav prethodno zosto.
Za da im pokazam na site sto citaat kakvi gomna od ljuge ste. Toa mislam go rascistivme :toe:
 
W

wicked_1

Гостин
Да ги видиме бе, тие може да речат и џими хофа дека го нашле во азовстал
Ова е класика пропаганда што ја сркаат русофилите. Западни инструктори во 2001ва, западот прислушкувал, западни платеници во диво насеље, западни снајпери во мајдан, никако источно.

Во меѓувреме водачот на православието врбува официјално терористи од чеченија и блиски исток во окупациона војна против сосед, и тука е се во ред.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Sega gi fatija ili gi evakuiraa.
Тој наратив - војниците храбро ја завршија одбрамбената задача во Мариупол и беа евакуирани - е посебна приказна.

Работата е што се предале масовно, во групи. Без ниту еден единствен услов за предавање. Русија ги одбила сите понуди, под маса за договор за размена на заробеници: - Киев ќе им каже да се предадат, ако Русите ветат дека веднаш ќе бидат разменети и сл.
Nope. Nada.
Безусловно предавање се деси. На сите таму.
Има тука многу да се збори, посебно за украинскиот аспект и тоа како Мариупол предавањево се случи во незгоден момент за трупите во Донбас, од кои, некои можеби се блиску до истата состојба, во која се најдоа нивните елитни соборци во Мариупол, што масовно и без никакви услови се предадоа. Има снимки на нет, кај што излегуваат, одат да се предадат и по пат ги деминираат мините кои сами ги поставиле. Се надевам дека се невистинити гласините - Не се предавајте до Евровизија, кога ние на цел свет ќе му ја подигнеме свеста за Мариупол и светот помасовно ќе се ангажира за политичко решение на состојбата со нашите трупи таму. Ако се вистинити, тоа е пресмешно.

Сега веќе, можат Украинците што сакаат да пишуваат. За наводната храброст на бранителите "кои си ја завршија одбрамбената задача и сега се евакуирани", за тоа како Мариупол се модерните Термопили и слични смешки.
Термопили биле бе... На Термопили сите Спартанци, до еден, загинале. Не се предале масовно и безусловно.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
На тие теми не ми е интересно да пишувам оти нема таму 30 пациенти пењи да му течат од усти да ги бранат американците и да измислуваат 3717727727 рационализации, уживам да гледам луѓе кај што се прават себеси будали :icon_lol:
Ili toa ili deka ste licemerni gomna. Jas tipuvam na ova drugoto :свиркам: .
Автоматски споено мислење:

Тој наратив - војниците храбро ја завршија одбрамбената задача во Мариупол и беа евакуирани - е посебна приказна.

Работата е што се предале масовно, во групи. Без ниту еден единствен услов за предавање. Русија ги одбила сите понуди, под маса за договор за размена на заробеници: - Киев ќе им каже да се предадат, ако Русите ветат дека веднаш ќе бидат разменети.

Nope. Nada.
Безусловно предавање се деси. На сите таму.
Има тука многу да се збори, посебно за украинскиот аспект и тоа како Мариупол предавањево се случи во незгоден момент за трупите во Донбас, од кои, некои можеби се блиску до истата состојба, во која се најдоа нивните елитни соборци во Мариупол, што масовно и без никакви услови се предадоа. Има снимки на нет, кај што излегуваат, одат да се предадат и по пат ги деминираат мините кои сами ги поставиле. Се надевам дека се невистинити гласините - Не се предавајте до Евровизија, кога ние на цел свет ќе му ја подигнеме свеста за Мариупол и светот помасовно ќе се ангажира за политичко решение на состојбата со нашите трупи таму. Ако се вистинити, тоа е пресмешно.

Сега веќе, можат Украинците што сакаат да пишуваат. За наводната храброст на бранителите "кои си ја завршија одбрамбената задача и сега се евакуирани", за тоа како Мариупол се модерните Термопили и слични смешки.
Термопили биле бе... На Термопили сите Спартанци, до еден, загинале. Не се предале масовно и безусловно.
Jebe lud zbunjenog rabotata :facepalm:.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.977
Поени од реакции
11.150
Замисли колку треба да си глуп, ти праи УЧК војна, ти убива твој народ, ги опколуваш у најголемото скопско село и ти се на послужавник, доаѓа меѓународна ти мава заушки и ги вади од селото со автобуси во полна ратна опрема, заедно со западни платенички инструктори, после 20 години го гледаш истото се дешава, ама овојпат ги фаќаат и инструкторите ама јебига га, ил си глуп ил на платен список и мораш да им ги бришеш гомната, и да пишуваш Слава Украини.

Прегледај го приврзокот 333147
Не е глупоќа во прашање. Некој од нив работел/работи во невладините, а сега седи во некоја од државните институции. Тој мајндсет нему му носи добар живот и леб дома.
Моментално а тие, а оние за две червени се исти.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Да ги видиме бе, тие може да речат и џими хофа дека го нашле во азовстал
така е, не може да се верува без доказ
Но, ако Украина вели дека НАТО офицерите се миротворци, тогаш можеби ги има.
Секако, док не видам слики, не верувам.

Мене само ми дојде смешна украинската изјава дека тоа се миротворци.
Автоматски споено мислење:

Не е глупоќа во прашање. Некој од нив работел/работи во невладините, а сега седи во некоја од државните институции. Тој мајндсет нему му носи добар живот и леб дома.
Моментално а тие, а оние за две червени се исти.
ОК, тоа го сфаќам. Човекот лебот си го вади овде. Некој човек, ваљда.
Нека каже, можда би му помогнал во наративот. Имам неколку идеи како подобро би се претставувала украинската страна, по медиумите, без потреба од онолики бруки, како известувањата за Мариупол и сл.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom