Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    660

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.899
Освен што ја присилија... Им направија државен удар и новата марионетска влада по инструкции на САД ја почна целата работа.


Колку што куртонот нешто „сака“ кога ќе го навлечам на фалусов... Едноставано го земам и го користам.
Украинскиот народ сам го направи тој удар. А и тој удар беше резултат што руската марионета отиде контра желбите на народот да се ориентира кон запад. Тоа им беше ветувано од самата руска марионета, па не знам како можеш да тврдиш дека Украина не сакала кон запад дури и пред тоа?
Автоматски споено мислење:

Марионетска влада не може да се инсталира преку демократски избори и после таа влада да ги следи желбите на народот. Што е тука марионетско за тебе? Дали Зеленски отиде контра желбите на мнозинството или не?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.401











Итн, итн...
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.899











Итн, итн...
Не знам зошто мислиш дека овие теории на заговор ќе ме убедат?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
Toj debilot sto svrsuva na Nato ili e Albanec ili nema poima deka toa Nato ni ja napravi tuka vojnata so Uck, deka toa isto Nato gi izvadi teroristite od Aracinovo... Ili, krajno, stvarno e debil
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.899
@Vanlok , кога ти велам игнорирај го мороноит, не слушаш. Трпи го сега со неговите глупости.
Знаеме сите дека не си способен да ги срушиш логичките аргументи на темава. Не мора да се повторуваш.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.401
Не знам зошто мислиш дека овие теории на заговор ќе ме убедат?
Не работата некој некого да го „убеди“, туку да ги споредиме аргументите... Твојот проблем е што воопшто ги немаш (или не разбираш што е аргумент).
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.899
Не работата некој некого да го „убеди“, туку да ги споредиме аргументите... Твојот проблем е што воопшто ги немаш (или не разбираш што е аргумент).
Теорија на заговор не ти е аргумент. Русија веќе води лажна теорија на заговор околу оваа војна. Зш мислиш дека ќе и верувам на лажна руска пропаганда пред 8 години кога не и верувам на таа сега...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.401
Значи твојот „аргумент“ е дека САД не приредуваат фолс флаг настани и не спроведуваат обоени револуции и секакви државни удари?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.861
Поени од реакции
10.908
Многу се напнувате со шлајмов :D
Досадно им е на Твитер па тука дробат за некоја дневница да добијат од тоа канцелариите за демократија и ретардираност.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.899
Значи твојот „аргумент“ е дека САД не приредуваат фолс флаг настани и не спроведуваат обоени револуции и секакви државни удари?
Не сум информиран за сите вакви настани, ама не верувам дека САД организирале снајпери да пукаат во невини луѓе во случајов.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Конфликт е, поради кој е потребна мировна мисија. Што не ти е јасно? За да им мировна мисија мора да има претходно и тековно конфликт или војна. Војна имаше од Мајдан 2014 до 24.02.2022 од кога и почна ослободителната мировнс мисија за да се стави крај на војната и военитњ дејствија од укро-нато-цистите врз цивилно невино население.
Украина со Мајдан ги прекина конекциите со русија и ја тргна проруската влада. Од тука натаму русија де со малцинства, де со директни инвазии како на крим ја провоцира и ја подрива украинската држава. Тоа што се случуваше во ДНР и ЛНР е реакција на вооружен обид за отцепување на региони. Оди во русија пробај да отцепиш дел насилно па ќе видиш како се поминува. А дека е мировна мисија да се стави крај на војната тоа можеш да си правиш филмови во главата и да си рационализираш до утре ама тоа ништо не менува машко.
Подиректен конфликт нато Русија од ова неможе да има, јер тоа е МАД и нема да знаеме дека го имало јер ќе бидеме честички.
Подиректен и понедиректен може да си прајте муабет пред кооперација, ова е прокси војна а директен конфликт не е поддржување на една страна.

Не, не успеа со ова да докажеш дека не си бегал од часови. Ова на гугл си го нашол и само сувопарен податок без логично следство. Нема никакво значење за гео-стратегија. Сите 200+ земји кои ги има нападнато, окупирано, бомбардирано и геноцидирано западот/сад/ук/нато се/биле на илјадници км далечина, ама тоа не ги спречило да бидат проценети како "закана по националната безбедност".
ти кажуваш дека близината на украина ја прави закана за русија и сега ми го вртиш ова? Јас ти одговорив геогравски, договорисе сам со себеси и кажи го ставот.

Друже, ти неможеш војна и ослободително мировотворна мисија да разликуваш, за други си нашол да кажуваш :pos: .
Ама затоа тебе те гледам многу добро бараташ со терминологијава :icon_lol:

Тие невини цивили жители на сега веќе ослободените региони 8 години живееја во константен терор, во подруми, често без вода, струја, храна, гранатирање, убиства, палења живи, силувања итн. Мирот и безбедноста која им ја носат русите со ослободувањето од нацизмор и укро-нато-цистите е најголемата благосостојбата за нив, голем дел плачат од радост и кажуваат дека не верувале ќе го дочекаат тој ден.
тие кренаа рака против сопствената држава и поредок, се што дочекаа си го бараа така да јас симпатија за днр имам колку и за учк. А колку плачат од радост гледаме и тек ќе гледаме.

Тој што сака објективна слика на настаните, без навивање и следење исклучиво на факти, аргументи, знаење, историја, анализа, истражување итн, ќе ме сфати сериозно. Кој не му чини вистината, ќе си верува во духот од Киев, Буча, нацисти нема ама биле евакуирано од Мариопол итн.
Ти друже си очигледно еден од најголемите навивачи во темава, ама гредата во твоето око не ја гледаш

Погледни го нато и неговите дејствија и ќе дознаеш се што ти треба за таа доктрина.
Империјализам постои само кај западот, никој друг од светот ниту се замара со тоа ниту го спроведува.
Ова е класично навијачко мислење лош може само да биде западот русија и кога напаѓа се брани. Те прашав што значи таа нацистичко империјалистичка доктрина односно изрази кои ги вадиш од газ и сега неможеш да ми објасниш па ми кажуваш гледај го нато, го гледам еве-можи да ми ја појасниш оваа доктрина?

Кога ќе ве натртат со аргументи и очајот не можете на друг начин да си го искажете, постирате вакви работи кои ви се душевна храна, се радуваш на уништување и убиства и као тоа ќе ти ја прикрие интелектуалната инфериорност во аргументираниот дел на дебатата која ја губиш со 100-0.
Не сум јас нигде натртен посебно не од тебе. А се радувам секогаш кога ќе видам окупатори кај што го јадат немиен и се топат како сладолед, бидеќи пошле во туѓ двор да се прават газди. И натовци да гледам како уништуваат градови и села во русија исто ќе ми биде кејф кога некој ќе им шибне штугна п во скут да ги размрда малце.

Ништо нема да постигнеш, сите сме свесни дека борбата против нацизмот носи жртви. 27 миљони такви жртви дале Русите. Овој пат ја научиле лекцијата од историјата и не дозволуваат да се повтори. За среќа, колку и да сакаат нато да се повтори тоа, русите имаат минимални загуби.
Гледаме дека не дозволуваат, загубите минимални :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom