Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    671

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.604
Поени од реакции
8.468
Ова е приказна за мали деца во која се верува само во одредени 'кругови'. Русија овде е окупатор кој напаѓа суверена држава, ниту му е местото да бидат таму ниту ова што го прават е оправдано, да не зборуваме за дефанзива, дефанзивна војна е ова колку што може силување да е во самоодбрана :icon_lol: Украина си ја брани својата територија а орките тргнаа во класична империјалистичка војна и затоа сега прават вакви салта мортале за сето тоа да го оправдаат, па де бранат малцинства, де чистат нацисти, де демилитаризираат а уствари не знаат и тие што праат бидеќи таму се исто како јенките во ирак, по хемиско оружје дојдени :icon_lol:
Не е суверена земја, тука ти е утката....и од таму понатака све ти се базира на лага. Украина е окупирана земја која окупаторите ја користат во полза на нанесување штета на Русија, од таму е и овој одговор на Путин.
И мали деца знаеа дека оваа работа ќе доведе до крвопролевање...еве ти го Лазански, беше амбасадор во Русија до скоро. Многу едноставно објаснето...видео од пред 4 години.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Еве и да имало Нео-Укро-Нацисти, колеле руси, ги палеле живи и ги силувале жените, тоа не значи дека Русија треба да го прави истото. Не геј-либералци, Русија треба да фрли нуклеарки за да ги исчисти свињите од планетава.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.604
Поени од реакции
8.468
Еве и да имало Нео-Укро-Нацисти, колеле руси, ги палеле живи и ги силувале жените, тоа не значи дека Русија треба да го прави истото. Не геј-либералци, Русија треба да фрли нуклеарки за да ги исчисти свињите од планетава.
Сака нејќе Русија ќе се промовира како антипод на злото кое е претставено со глобализацијата. Све се тоа поделби кои произлегуваат од дуалната природа на светов и ние сакаме нејќеме влегуваме во колосек со прифаќање на една или повеќе идеологии.
Како поминува времето се поизразено е тоа, и тешко е дури човек да промаши.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.604
Поени од реакции
8.468
Пред и потоа, жена на лидерот на Азов Денис Прокопенко, нема нацистичка идеологија во Азов се е тоа измислено од страна Кремљ.
Прегледај го приврзокот 333032

Прегледај го приврзокот 333033
Мене ме чуди која е таа конекција помеѓу Ватикан и нацистиве, дали е идеологија у прашање или крвни врски.....ако има некој инфо околу ова, баш е мистерија на времево во кое живееме. Се провлекува уште од WW2 па навака.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Мене ме чуди која е таа конекција помеѓу Ватикан и нацистиве, дали е идеологија у прашање или крвни врски.....ако има некој инфо околу ова, баш е мистерија на времево во кое живееме. Се провлекува уште од WW2 па навака.
Папата пиј 12ти му беше баџанак на хитлер
Автоматски споено мислење:

Ај демек да ти објаснам... ;)

Знаеш што е НАТО?
Ваљда знаеш. Погледај на мапа на светот локации на НАТО држави. Потоа погледај и локации на воени бази на САД. Следно може да се едуцираш за нуклеарни балистички проектили, краткодометни и долгодометни (интерконтинентални), и за т.н. доктрина на прв удар која САД официјално ја има за парадигма... Можеби ќе разбереш зошто САД се повлече од сите договори за неширење на нуклеарно оружје а првенствено од тој за краткодометни нуклеарни балистички проектили.


Но се разбира дека нема, да научиш нешто. Како што реков - ако ова досега не ти е јасно, ни јас ни никој не може да ти помогне да разбереш. Пошто никој не може да биде толку слеп како некој што намерно ги затвара очите.



Ахем...




Сполајти што ми ги отвараш очиве. Нато нема план да влезе во директна конфронтација со Русија ниту било когаш ќе го направи тоа благодарение на огромниот нуклеарен потенцијал на русите, така да овие базиве што се околу русија не знам што ти е поентата. Се што може нато да направи преку украина може и преку финска, шведска, турција, естонија и така натаму. И ако е војнава за спречување на експанзија на нато пак не е дефанзивна војна момче, илјада пати да повторите пак тоа нема да ја направи дефанзивна војнава, војната е за да се граба и за да се подобри руската позиција на светска сцена, сами повторувате дека русија сака да ги детронира јенките, ако е така така кажете то е тргна русија светски играч да станува, не можи и то и жртви глумење еве се браниме. Во киев кога ќе дојдеш напаѓаш а не браниш, и крај на приказната.
А ова со нато базиве е само доказ за неспособноста руска и на останатите што ќе ја 'туркаат' америка од светската сцена не знам што се дичите толку со мапава, јас да сум ќе ја скриев.
За милитари инволвмент побарај некоја мапа русите и советите кај се се смешаа во 20ти и 21ви век и ќе прајме после муабет.
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Мене ме чуди која е таа конекција помеѓу Ватикан и нацистиве, дали е идеологија у прашање или крвни врски.....ако има некој инфо околу ова, баш е мистерија на времево во кое живееме. Се провлекува уште од WW2 па навака.
Poveke veruvam vo pozicioniranje za poveke vlast, otkolku vo "ideologija"... Ideologija e za prosta masa.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Еве и да имало Нео-Укро-Нацисти, колеле руси, ги палеле живи и ги силувале жените, тоа не значи дека Русија треба да го прави истото. Не геј-либералци, Русија треба да фрли нуклеарки за да ги исчисти свињите од планетава.
Мислам дека правилниот израз е либерали.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.604
Поени од реакции
8.468
Папата пиј 12ти му беше баџанак на хитлер
Како отидоа нацистите у Аргентина и под кое покровителство, си слушнал за таа работа?
Или дојде тука да лупеташ глупости и шириш русофобија.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.154
Posto ne me udostoi so odgovor, a ne deka barav kojznae sto, referati tuku onaka vo kratki crti kako gleda @Едмонд Дантес na rabotite, si rekov de da vidam kolku gajle ima zabrano za nevini civili, deca i tamu standard zalopojki koga SAD i sojuznicite sirea "demokratija" po beliot svet. Isto kako @c i t r o , tocno 0 ( so zborovi nula ) postovi. Bukvalno niti eden, ni tocka, zapirka, abe nisto. A tuka se raskokodakaja ko zeni na cesma, kosi kornat, solzi leat cinis vo dvorot Rusite im vlegoja . Pa tolku licemerie ni kaj Dardi nema.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Ve pozdravija tie zapadnjaci kon cii vrednosti tezneeme...


MI teknuva I na onoj vojnikot, Norveski mislam bese, sto vozejki vo ednosmeren avtopat ubi eden makedonski minister, zena mu I deteto... Sigurno uste e vo zatvor...
Ah, da, Nato vojska ne odgovara pred nikoj sud. Americkata ni pred sud za voeni zlostorstva....
Автоматски споено мислење:

во превод кеш и моќ, а бидејќи првото го дава второто, се сведува на пари.
Odbiram deka e za mok :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom