Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    660
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Какви војни со Финска и Шведска, не си правете бајрам со умот. Целиот овој циркус со влезот на Финска и Шведска во НАТО е само позирање од двете страни. Демек клучно беше за НАТО да ја примат Шведска во сојузот, која реално има воена моќ и стратешко значење колку Хрватска.

Јас мислам дека тајната на оваа војна е во Крим и Севастопољ, и никаде на друго место. Мислам дека Русите имаа информации дека Украинците ќе се обидат со логистичка помош на НАТО по воен пат да го превземат Крим, па удрија први. Се понатаму беше серија на акции и реакции.
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
11.595
Јас не знам каде ти си прочитал дека јас сум изјавил дека сум неутрален. Не сум баш неутрален но се трудам најмногу колку можам барем објективен да бидам, признавам дека Русите не се цвеќе за мирисање, ама од друга страна ги подржувам во нивните постапки од повеќе причини. Тоа што не сум неутрален, не значи дека верувам во се што ќе изјават Русите, дури и го пишав тоа доколку си ме читал, дека денацификацијата им е ист повод ко што им е демократијата на Америте кога бомбардираат. Втор пат се обидуваш да ме сврсташ како контрадикторен и со лабави ставови, а многу убаво си знам на што сум, како сум и зошто сум.

Иначе, пишувајте си сите што сакате, но факт е дека има изразена омраза кон Русија тука, и секаде на социјални мрежи - и на светско ниво, што не е случај со Украинците. А таа русофобија Русите сосема со право си ја поистоветуваат со нацизам, едноставно тоа е така во нивните глави всадено.
Околу русофобијава јас не ги разбирам некои од нашиве што се отидени во западниве земји, поголеми и погласни русофоби се и од некои западњаци.

Ме тера да помислам дека го прават тоа за да се оправдаат дека се лојални на западните вредности, затоа што осеќаат вина дека се словени.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Какви војни со Финска и Шведска, не си правете бајрам со умот. Целиот овој циркус со влезот на Финска и Шведска во НАТО е само позирање од двете страни. Демек клучно беше за НАТО да ја примат Шведска во сојузот, која реално има воена моќ и стратешко значење колку Хрватска.

Јас мислам дека тајната на оваа војна е во Крим и Севастопољ, и никаде на друго место. Мислам дека Русите имаа информации дека Украинците ќе се обидат со логистичка помош на НАТО по воен пат да го превземат Крим, па удрија први. Се понатаму беше серија на акции и реакции.
Абе мерење е на двете страни, и очајни обиди и на едните, и на другите, да го одржат авторитетот како моќни воени сили.

Може да не ги чепнат, а може и за пример да им збришат по кратка постапка се што е побитно од инфраструктура (аеродроми, енергетика, мостови, телекомуникации, воени бази), и ако возвратат да останат без некој град. Русите си ја имаат научено лекцијата со Финска, знаат дека на копнена војна ќе го јадат, и не верувам дека ќе се осудат воопшто да губат народ со влез таму.

Може само да им наврнат ракети на спиење, и да се се прават пишман што дигаа два прста за во НАТО.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Шведска и Финска се дефакто интегрирани во западната одбрана. Користат западно оружје, праат вежби со натовски армии, службите за разузнавање им соработуваат, армиите им соработуваат. Двете земји се дел од ЕУ и дел од Joint Expeditionary Force предводена и креирана од Обединетото Кралство. Така да од воено-технички аспект нема никакви промени.

Одлуката е целосно политичка у не гледам како е од ќар на двете земји. Први беспотребно ќе си ги нарушат односи со Русија. Не дека ќе ги нападне или некое такво сценарио ама ќе ја искористи секоја прилика да биде незгодна и да направи штета кај што може (како пример ова со струјата). Второ сега ќе треба да се соочат со некои непријатни прашања како тоа со Турција и Курдите и ќе треба да удоволат на некои желби кои порано можеле да се оградат и да ги избегнат.

Покрај тоа сега ќе и дадат изговор на Русија да го искористи ова и да повлече некои други поагресивни стратешки потези, како што е боеви глави во Калининград и слично. А ова ќе му биде добредојдено на Путин да го искористи за домашна употреба.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Францускиот премиер оставка.

Летонската премиерка оставка.

Шолц губење ко грчка у регионални избори (кои се сметаат за предвесник на расположението у цела Германија), 2 таков пораз у неполн месец.

Европа не постигнала договор за нафтено ембарго, а ја прифатила шемата за плаќање на руски гас.

Нато не направи ништо досега за да и помогне на Украина - Кулеба, МНР на Украина.

У Мариопол покрај повредени, се предавале и здрави прави нацисти, според некои инфи имало "особено интересни ликови" за кои не смеело да се збори (засега).

Уште 3 авиони пренаменети за старо железо кај Змиски остров.

Доларот падна на 62 рубљи.

Укро-нато-цистите на форумов на апарати :D.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.818
Поени од реакции
7.187
Какви војни со Финска и Шведска, не си правете бајрам со умот. Целиот овој циркус со влезот на Финска и Шведска во НАТО е само позирање од двете страни. Демек клучно беше за НАТО да ја примат Шведска во сојузот, која реално има воена моќ и стратешко значење колку Хрватска.

Јас мислам дека тајната на оваа војна е во Крим и Севастопољ, и никаде на друго место. Мислам дека Русите имаа информации дека Украинците ќе се обидат со логистичка помош на НАТО по воен пат да го превземат Крим, па удрија први. Се понатаму беше серија на акции и реакции.
Ако било само до тоа, немаше толку милијарди долари да се одлеваат од буџетите. Немаше толкави санкции да има, од кои цел свет има проблеми, а со тоа уште повеќе народ од други држави да бара војна од поголеми размери. Ако не планирале нешто поголемо, ќе слушавме само повици за помирување, политичарите ќе повикуваа на смиреност. Од почеток до сега, сите до еден, поддршка даваат на Украинците да гинат, да се зголемува омразата кон Русите и да ги обвинуваат за целата економска криза, за која западот е директен и единствен виновник. Украина кој се не од првите ешалони не ја посети, слично како кај нас, пред да ни сменат името :cautious:
Во интервјуто тој од Украинската војска најави дека после август да очекуваме посилен отпор против Русите. Оваа ситуација тешко да остане во локални граници на Украина, посебно со застанувње на Израел на страната на Украинците.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Во интервјуто тој од Украинската војска најави дека после август да очекуваме посилен отпор против Русите. Оваа ситуација тешко да остане во локални граници на Украина, посебно со застанувње на Израел на страната на Украинците.
бафра, ти кажа Шваб дека ќе има трета светска?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Реално германците не се толку глупи, и знаат дека Русија не е опасност и дека со Русија ќе си поминат најдобро....ем ресурси ем пазар. Арно ама Германија не е суверена држава. Условена е од одредени структури и помалку или повеќе во минатото било секогаш така. Меркел можеби имала некоја каква таква независност, али овој куртонов е апла поставен од американците.
Конзервативните во Германија увек биле поблиску до САД дури Меркел пред да стане канцеларка појде во САД да се извини што Шредер не влезе во Ирак. Така да нема да заратат а и предпоставките за Меркел и Шолц ти се погрешни. Иначе Рускиот пазар за Германија не е толку битен колку што се ресурсите. Ама во тек се тоа да го сменат.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.126
Поени од реакции
17.914
Русија се буни за оружјето кои НАТО и го доставува на Украина, но заборава на војната во Нагорно Карабах. Затоа Пашинјан на состанокот на ОДКБ (руското НАТО) кажа:

Пашинјан ја критикуваше ОДКБ за активностите за време на војната со Азербејџан

- Ерменија побара помош од ОКСО, но немаше реакција;
- Ерменија побара да не му продава оружје на Азербејџан, со кој се бореше, но ова барање беше игнорирано и од ОДКБ.

Во исто време, претседателот на Ерменија и се заблагодари на Руската Федерација за помошта за ставање крај на непријателствата во Карабах.

---------------------------------------------------------------------------------
Русија си ја пушти повода Ерменија ...
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Јок вели Турчинот. Каков секс им удира Ердоган, ха ха ха. Никогаш не сум обожавател на ликот и делото на Ердоган, ама ова е за историја. Не ги еба 2% блондинките.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Ќе отидат сега во Анкара да го бацат обрезаниот. Ќе добие што сака на крај и ќе дигне рампата.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Јок вели Турчинот. Каков секс им удира Ердоган, ха ха ха. Никогаш не сум обожавател на ликот и делото на Ердоган, ама ова е за историја. Не ги еба 2% блондинките.
Се знае што чека тој. САД да му го испорача Фетхула Ѓулен украсен со панделка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom