Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

  • Билјана Ванковска (Левица)

    Гласови: 81 28,6%
  • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

    Гласови: 18 6,4%
  • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

    Гласови: 14 4,9%
  • Вело Марковски (независен кандидат)

    Гласови: 8 2,8%
  • Бујар Османи (ДУИ)

    Гласови: 3 1,1%
  • Стево Пендаровски (СДСМ)

    Гласови: 9 3,2%
  • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 63 22,3%
  • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

    Гласови: 3 1,1%
  • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

    Гласови: 26 9,2%
  • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

    Гласови: 40 14,1%
  • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

    Гласови: 4 1,4%
  • Томе Николоски (независен кандидат)

    Гласови: 0 0,0%
  • Господин Поповски (независен кандидат)

    Гласови: 10 3,5%
  • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

    Гласови: 2 0,7%
  • Зорица Цветковска (Десна)

    Гласови: 2 0,7%

  • Вкупно гласачи
    283
  • Гласањето е завршено на .

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.074
Поени од реакции
22.116
Класичен говор на омраза и после се лјутите дека ви ставаме вето. No way.
jas ne se lutam. apsolutno ve mrazime. gomna ste sega gomna ste bile za vreme na komunizmot, gomna ste bile za vreme vtora svetska, gomna ste bile izmegu vojnite, gomna ste bile za vreme na tursko, gomna ste bile i koga ste javale mongolski kurovi i tamu hanovi i gomnari ve vodele. iskreno krivo mi e sto uopste postoite. mnogu posrekni bi bile da ve nema.
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
543
Поени од реакции
1.064
jas ne se lutam. apsolutno ve mrazime. gomna ste sega gomna ste bile za vreme na komunizmot, gomna ste bile za vreme vtora svetska, gomna ste bile izmegu vojnite, gomna ste bile za vreme na tursko, gomna ste bile i koga ste javale mongolski kurovi i tamu hanovi i gomnari ve vodele. iskreno krivo mi e sto uopste postoite. mnogu posrekni bi bile da ve nema.
Уште еден квазипатриот од странство. Со европска плата, можеби со бугарски паспорт, ви соли ак’л - мразете ги Бугарите. ДОБРО. Не ни е ич гајле на нас, но не и за луѓето што живеат во Македонија. Мора да се залагате за членство во ЕУ. Таму е спасот. Зошто? Давам пример, вие земате кредит од 900 милиони од МВФ а ЕУ дава на Бугарија 6 милијарди евра за даром/ на Грција 13 / Од друга страна Бујар Османи ви фрла магла - ако не го симнат ветото, одиме код САД.
Па, американскиот амбасадор денеска му го олади ентузијазамот.
Секаде ве лажат - со притисок Бугарија би го симнала ветото - нема шанси!!! ЕУ е демократска структура и одлуките се носат со консензус. Ако утре некој не натера ќе го блокираме, а тоа значи распаѓање на ЕУ, а тоа никој не го сака, уште помалку поради една нереформирана балканска државица. Фантастика
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.718
Поени од реакции
15.590
Добро кај ги наоѓаат фриковиве оперирани од срам? Чим толку си ја мразиш државата одјеби оттука, сега е барем лесно. :pov:


da ne ima tuka stranski faktor ???
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.074
Поени од реакции
22.116
Уште еден квазипатриот од странство. Со европска плата, можеби со бугарски паспорт, ви соли ак’л - мразете ги Бугарите. ДОБРО. Не ни е ич гајле на нас, но не и за луѓето што живеат во Македонија. Мора да се залагате за членство во ЕУ. Таму е спасот. Зошто? Давам пример, вие земате кредит од 900 милиони од МВФ а ЕУ дава на Бугарија 6 милијарди евра за даром/ на Грција 13 / Од друга страна Бујар Османи ви фрла магла - ако не го симнат ветото, одиме код САД.
Па, американскиот амбасадор денеска му го олади ентузијазамот.
Секаде ве лажат - со притисок Бугарија би го симнала ветото - нема шанси!!! ЕУ е демократска структура и одлуките се носат со консензус. Ако утре некој не натера ќе го блокираме, а тоа значи распаѓање на ЕУ, а тоа никој не го сака, уште помалку поради една нереформирана балканска државица. Фантастика
nitu sum so evropska plata nitu sum so bugarski pasos.

nitu me interesira eu... mkd ke ide napred koga ke sfati seka treba sa si gi zasuka rakavite i da raboti poveke narodot. 2mil sme od koj 1,5 makedonci... edna ulica u tokio, ili kolku severnite predgradja na london. sami treba da se fokusirame na ekonomijata i problemite a vas samo da ve pokazuvame so prst ko shuga i nsjgolemo zlo protiv integracija na regionot i da vi se smeeme. neka stavat kraj na pregovorite, neka se ponisti i prespanski, nema poenta so vaseto veto, neka se vratati imeto i da se kaze deka ste gomna i kocnica na regionot. vo prva prilika ponatamu mesto nato i edna raketna ruska baza moze. neka znae eu deka sve e toa delo na gomnarite od istok.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.288
Абе не ни знаела дека праи нешто лошо. Го фрлила знамето за да продолжи со фото-сесија. Ми се чини дека сакаше да го фрли во некаков стил, да биде интересно и дека не очекуваше да падне надолу.
IMO, немаше тука намера за непочитување на знамето. Имаше незнаење за тоа како треба да се постапува со симболите на државата, кога јавно ја претставуваш.
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.744
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.191
Поени од реакции
19.271
Абе не ни знаела дека праи нешто лошо. Го фрлила знамето за да продолжи со фото-сесија. Ми се чини дека сакаше да го фрли во некаков стил, да биде интересно и дека не очекуваше да падне надолу.
IMO, немаше тука намера за непочитување на знамето. Имаше незнаење за тоа како треба да се постапува со симболите на државата, кога јавно ја претставуваш.
Помислив на тоа но сепак тоа што е глупа не ја оправдува од одговорноста, а и по фотосесијата си продолжи понатаму без да го крене македонското знаме од земја.

Како бе 100 души поминаа пред и по неа и на никој друг не му текна да прави фори со знамето на својата држава како нашава.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Абе не ни знаела дека праи нешто лошо. Го фрлила знамето за да продолжи со фото-сесија. Ми се чини дека сакаше да го фрли во некаков стил, да биде интересно и дека не очекуваше да падне надолу.
IMO, немаше тука намера за непочитување на знамето. Имаше незнаење за тоа како треба да се постапува со симболите на државата, кога јавно ја претставуваш.
...да не ти е роднина нешто што ја браниш за нешто што не е оправдано да се брани?
Немарност и незнаење. Нема потреба од драмиве, ама па што друго ќе се праи иначе.
...за немарност и незнаење при возење може пешак да се изгази и отепа, колку години има 5, 10 да се однесува на таков начин, ама не е крива таа, тие што ја испратија да не претстави треба да се казнат, па и нејзе глоба и казнени поени, па друг пат ќе знае и таа и тие што значи јавен настап и преставување на државата надвор од нејзини граници и што значи грб и знаме на една држава!

FSQUkQRX0AA0kiF.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Немарност и незнаење. Нема потреба од драмиве, ама па што друго ќе се праи иначе.
ај едно друго размислување:

,,девојчево,, во време на шарената револуција имала макс.15 години...а гледала како секоја ден се шлакаат, скрнават спомен обележја на татковината, се палат канцаларии на шефот на државата...и после тоа истите тие шлакачи ја претставуваат државата!!!!

прашање е како тоа делувало на ова девојче и на секој млад човек кај нас???/ дали на младите им се наметнало радикално левачираско размислување кое станало ,,НОРМАЛНО,, вече кај нас???

допрва ќе ги гледаме негативните влијанија на таа пе.ерска револуција
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.004
Поени од реакции
7.705
mnogu oshteten narod sme u picku mater prvicno mrt ne se krivi tuka uopste kako mozel nekoj da zamisli deka vako nesto da se desi pa zoshto ja birale, koj e toj sho voopsto mozi da pomisli na ova?!
cel revolt e rezultat na drugi dehsavki ne e problematicen tolku momentot kolku sho sme psihicki oshteteni pak ke recam, ne mozam ni da pomislam deka seriozno namerno zede go frli za da pokazi deka si ja nekji drzavata, ne znam kakov dushman to nema da zemi da go napraj, ni nema spas ednostavno nema nazad
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964

Абе мене ова ми е ко џанак коа го носат у станица. Абе ја нишо неам цело време ама кај на таксират еден ми стаил у фармерки кај сеа истите ги носам појма неам од кај сеа ова.

Време е за супермен да видиме дали е супермен и да го напикаме ова и многу јак пр би ни бил. Оваа толку пепел отиде флегната ќе биде.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.341
Нов скандал:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom