Формула 1 - сезона 2022

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за 2022?

  • Луис Хамилтон - Мерцедес АМГ

    Гласови: 14 11,1%
  • Џорџ Расел - Мерцедес АМГ

    Гласови: 1 0,8%
  • Макс Верстапен - Ред Бул

    Гласови: 38 30,2%
  • Серхио Перез - Ред Бул

    Гласови: 0 0,0%
  • Шарл Леклерк - Ферари

    Гласови: 42 33,3%
  • Карлос Сајнц - Ферари

    Гласови: 6 4,8%
  • Даниел Рикиардо - Мекларен

    Гласови: 3 2,4%
  • Ландо Норис - Мекларен

    Гласови: 7 5,6%
  • Фернандо Алонсо (El Plan) - Алпин

    Гласови: 3 2,4%
  • Естебан Окон - Алпин

    Гласови: 0 0,0%
  • Пјер Гасли - Алфа Таури

    Гласови: 1 0,8%
  • Јуки Тсунода - Алфа Таури

    Гласови: 2 1,6%
  • Себастијан Ветел - Астон Мартин

    Гласови: 4 3,2%
  • Ленс Строл - Астон Мартин

    Гласови: 0 0,0%
  • Николас Латифи - Вилијамс

    Гласови: 0 0,0%
  • Алекс Албон - Вилијамс

    Гласови: 2 1,6%
  • Валтери Ботас - Алфа Ромео

    Гласови: 0 0,0%
  • Жо Гуанју - Алфа Ромео

    Гласови: 1 0,8%
  • Никита Мацепин - Хаас

    Гласови: 1 0,8%
  • Мик Шумахер - Хаас

    Гласови: 1 0,8%

  • Вкупно гласачи
    126
Статус
Затворена за нови мислења.

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.306
Поени од реакции
10.320
Зошто Ферари би фрлиле возач како Саинц за факинг Мик Шумахер?

Зошто на Ле Клерк му треба возач 2 , и паралелно на Шумахер му треба болид. Саинц никогаш нема да прифати број 2, а никогаш нема да биде шофер од шампионски калибар
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.730
Зошто на Ле Клерк му треба возач 2 , и паралелно на Шумахер му треба болид. Саинц никогаш нема да прифати број 2, а никогаш нема да биде шофер од шампионски калибар
кажи бе бате дека шампионската днк е у прашање, не не вози тука сите.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Добро, ај сега замисли наместо Хамилтон, Алонсо да седнеше во Мерцедесот и да доминираше сите претходни сезони, ќе изгубеше респект за него? Тоа не ми е јасно, иначе за другото те разбирам, сите сакаме борба, неизвесност, идење against all odds и све тоа.
А споредбата со фудбал е глупа, тамо сите играат со иста топка, исти копачки и на иста трева, овде ако тимот му направи супериорен болид сигурно нема да каже „А не, јас сакам тапа болид за да ме респектира публиката“.


А и ова не ми е јасно. Зошто би го мразел само што дојден, прва сезона, докажан талент претходно, не беше татино синче? Веројатно одговорот е зашто дојде како новајлија и одма беше подобар од Алонсо.


Ботас го спомнав само како пример дека не е само да ти дадат најдобар болид, треба прво да го заслужиш а после и да се носиш со тоа. Иначе забораваш на Crashgate? Според сите овие критериуми што ги наведе за респектирање на возачи, за Алонсо респектот треба да ти е на НУЛА после тоа, и веројатно ќе ти беше да не беше толкав фанбој :)
Ама пак не ме разбираш очигледно. Јас респект не сум имал за Хамилтон за да го изгубам. Кога Хамилтон дојде во Мекларен јас навивав за Алонсо, а Хамилтон беше rookie кој сеуште не беше докажан во F1. Како си течеше сезоната ми се створи одбивност кон него од многу причини. Прво беше фаворизирањето во однос на Алонсо. Самиот имаше неколку интервјуа дадено каде што се потврди ова. Мекларен-Мерцедес беше британски тим тоа време. Таа сезона Алонсо и Хамилтон сеуште беа млади возачи што се бореа за титула. Едниот да ја одбрани, другиот да ја освои. Искрено не ми текнува дека имаше прљави битки таа сезона. Мржњата доаѓа затоа што Мекларен не знаеа тоа време како да ги изменаџираат двајцата возачи што беа шампионски калибар. Плус од фактот што низ медиумите кружеа информации дека Хамилтон како домашен возач е фаворизиран, од Скај спортс пред се. И најбитно од се е затоа што веќе во првата сезона беше најголем ривал на Алонсо. И логично е да го хејтам. Сето ова се зголеми кога на крај на сезона Алонсо го напушти тимот, и продолжи да се зголемува со сите плачки што ги имаше иако секогаш имал број 1 болид.

И не беше подобар од Алонсо, освоија исто бодови. Веќе следна сезона Алонсо возеше скапан болид што не беше на исто ниво со Хамилтон. А, да кажам дека возач е подобар само затоа што има повеќе титули исто нема да се деси. Затоа што за мене ниту Шумахер ниту Хамилтон се најдобрите возачи во историјата на Ф1. Црно на бело рекордите се на нивна страна, ама од моја гледна точка има/ло подобри возачи.

Ботас со ништо не го заслужи Мерцедесот. Имаше еден куп талентирани возачи што можеа да го наследат местото на Розберг. Ама Мерцедес беа свесни какво фијаско ќе им се деси ако стават 2ца возачи да се борат за титула. Розберг и Хамилтон имаа неколку интересни инциденти затоа што и двајцата ја поскауваа титулата. Мерцедес ја избраа сигурната опција со возач број 2.

Не заборавам на Crashgate, а и не знам што би заборавил тука? Алонсо немаше никаква вина во оваа ситуација и целиов случај беше само теорија на заговор. Никогаш ништо не се потврди. А, Пике Џуниор јаката фаца што возеше сезона ипол и молчеше затоа што му одговараше. Коа го кикнаа е тогаш наводно не можел мирно да спие па почна да лае за Рено. Нејсе, можеби е вистина, можеби не. Вистината никогаш не излезе на виделина. Ама пак Алонсо нема никаков удел тука, така што не знам зошто го дискутираме случајов. Скандалозно е што пред очи на публиката се пропушта друг возач за да Хамилтон победи, на тимско радио му се мочаа на Ботас неколку пати па никому ништо. И сега наеднаш мојот респект за Алонсо треба да е 0 само затоа што некој си Пике Џуниор, кажал нешто што никогаш не се потврди, а Алонсо никогаш обвинет. Yeah right.
Би те прашал тебе дали го памтиш Spygate случајот?

Случајот со респект и болидот не ти го сфаќам. Никаде не реков дека ако имаш супериорен болид дека треба да се одбие. Мој личен став е дека секогаш ќе имам поголем респект за возачите кои гризаат иако немаат таков болид. Твое е дали ти се допаѓа ова или не, едноставно јас така гледам на работите. Еве пак Алонсо ќе го земам за пример, во цела кариера 3-4 сезони дали имаше конкурентен болид во кои 2 пати зема титула, а во другите две години беше за неколку бодови до титулата. Ама возач кој е во Ф1 еве веќе 15 години ако добро бројам, од кои 11 имал број 1 болид не можам да го респектирам. Не затоа што не е добар возач туку затоа што со самото доаѓање беше број 1 ривал на Алонсо. И тоа не значи дека не е добар возач, сум кажал и претходно Хамилтон како шофер е одличен, карактерот му е проблематичен.
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.569
Поени од реакции
1.085
Искрено не верувам дека ќе биде нешо посебно ама ок е да му се даде шанса.
Zosto da mu se dade sansa,so sto zasluzil da mu se dade sansa vo eden takov moken bolid?
Shumaher za Sainz? Alo bre. Se citas so pisuvas?
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
932
Поени од реакции
371
Zosto da mu se dade sansa,so sto zasluzil da mu se dade sansa vo eden takov moken bolid?
Shumaher za Sainz? Alo bre. Se citas so pisuvas?
Би требало саинц да се врати….. мислам дека имаше шанси и за пол позиција.
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.569
Поени од реакции
1.085
Би требало саинц да се врати….. мислам дека имаше шанси и за пол позиција.
Sainz znae deka ako Leclerc mu se odlepi mnogu barem sezonava kje mora da vozi kako vtor vozac i vo odredeni situacii kje mora da mu cuva grb. Zasega dvajcata vozaci na Ferari imaat dozvola da se trkaat ama kako kje odminuva sezonata mozno e toa da se promeni vo interes na timot. Go izede pritisokot,posle losiot start,sakase brzo da nadohnadi a gumite ne mu bea dovolno zagreani i napravi greska.
Kako i da e,odlicen vozac e Sainz kje izvlece pouka od ova i kje ima klucna uloga vo borbata za titula vo konstruktori.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Хамилтон како шофер е одличен, карактерот му е проблематичен.
Тоа е тоа, и јас се слагам.

Sainz znae deka ako Leclerc mu se odlepi mnogu barem sezonava kje mora da vozi kako vtor vozac i vo odredeni situacii kje mora da mu cuva grb. Zasega dvajcata vozaci na Ferari imaat dozvola da se trkaat ama kako kje odminuva sezonata mozno e toa da se promeni vo interes na timot. Go izede pritisokot,posle losiot start,sakase brzo da nadohnadi a gumite ne mu bea dovolno zagreani i napravi greska.
Kako i da e,odlicen vozac e Sainz kje izvlece pouka od ova i kje ima klucna uloga vo borbata za titula vo konstruktori.
Mожам слободно да кажам дека генерално земено Леклер е подобар од Саинц. Во текот на сезонава ќе се наметне како прв возач дефинитивно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.730
Сајнц е добар, само не треба многу да се форсира, нема возено на олку високо ниво и треба да учи сезонава да добива трки, па здравје натака може да атакува на нешто повисоко. Леклер одамна го има пројдено тоа и очигледно е дека искуството е на негова страна.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.155
Поени од реакции
1.375
Прво нека покаже Мик дека е подобар од Магнусен (во што се сомневам) па после Ферари да размислува за него. Јос Верстапен на времето беше дупка возач во споредба со Макс како шо сам за себе има изјавено па иако без шампионска ДНК Макс е шампион
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.703
Јос Верстапен на времето беше дупка возач во споредба со Макс како шо сам за себе има изјавено па иако без шампионска ДНК Макс е шампион
Од мајка му му е шампионската ДНК на Макс :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.700
Поени од реакции
33.333
Со незавршувањето на трката во Мелбурн, Сајнц ја прекина импресивната низа од 17 трки по ред со освоени поени, со што остана на 6 место на вечната листа која изгледа вака:

1649872644887.png

Од сегашните возачи најдолга низа на трки со освоени поени во моментов (која може да биде продолжена) имаат:

Хамилтон - 11
Леклер - 10
Окон - 7
Расел - 3
Норис - 2
Перез - 2
Гасли - 2
Ботас - 1
Рикардо - 1
Албон - 1
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom