Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Има едно меме знаете оној дечконо што шета со девојка и се врти по друга, и на таа што го гледа зачудено и пишале мувис ин мај букмаркс а на оваа девојкава што е гледана стои натпис рандом муви што случајно сум го нашол.

Епа така исто и ја пред некој ден, фино лепо го одјебав целиот букмаркс и лутав низ имдб и го начекав The Man From Earth. И глеам јака оценка, саат ипол трае, јес да фантазии не глеам многу многу ама интересен ми се виде плотот и викам ај ќе го пуштам што има врска.

Не ни очекував дека волку јако ќе испадне на крај. Не памтам кога побрзо ми летнале еден саат и 30 минути. Mногу јак филм со прејака атмосфера и музика у позадина што ја води целата приказна. Пред некое време имаше дискусија тука за филмови снимани на едно место, епа овој е таков, у една соба се дешава све, што уште поише и дава тежина на приказната и ситуацијата во која се наоѓаат ликовите а со нив и ти како посматрач.
Полека но сигурно приказната ти влага под кожа и доека се освестиш, веќе си шокиран. Контроверзен филм.

Овој мислам дека е од оние филмови што или ти е многу јак или ти е тешко срање.
Повеќето го имате гледано ама тие што го немате, не глејте трејлер или да читате многу многу. Едноставно пуштете го и глејте го.

И после ќе ги посматрате луѓето малце чудно, со по некој прашалник околу вас.

4.5 од 5 му стаив ама скоро сигурно ќе биде 5ка по второ глеање.
Masterpiece
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Ќоро допаѓање нема добиено од мене откако го промени никот (требаше да гуглам да видам што му влегло во главата откако дознав дека сега е Филип Телфорд) ама со постот за Man from Earth ме заинтригира да го прегледам филмот пак. Го гледав баш кога излезе (беше доста актуелен на форумов), знам дека не ми направи којзнае каков кејф ама тогаш во друг фазон бев. Сигурно вреди да се прегледа.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.390
Ќоро допаѓање нема добиено од мене откако го промени никот (требаше да гуглам да видам што му влегло во главата откако дознав дека сега е Филип Телфорд) ама со постот за Man from Earth ме заинтригира да го прегледам филмот пак. Го гледав баш кога излезе (беше доста актуелен на форумов), знам дека не ми направи којзнае каков кејф ама тогаш во друг фазон бев. Сигурно вреди да се прегледа.
Видов дека 2 си му стаил ама не смеев да те прашам пошто Ио ме кара, не ми дозволува да ти се обраќам на тема филм.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Видов дека 2 си му стаил ама не смеев да те прашам пошто Ио ме кара, не ми дозволува да ти се обраќам на тема филм.
зошто е глуп филм валда, возење имаше негде до 50мин. после отекоа со буда и исус, или хесус како и да е.
И нека не те лаже анон за 2дел гледај го и донирај пари за 3дел и да Тара е ебазовна пази да не го испрскаш телевизорот дур ја гледаш https://media.tenor.com/images/711716ff58e0f31743b02ebe15a33ba4/tenor.gif

гледај k pax
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Може да биде ова добар македонски хорор. Само со странскиве глумци како што ич не ми е јасно, Noomi Rapace од каде? Последно нешто Lamb го гледав со неа и тоа беше исландски хорор фолклор. Претпоставувам ова ќе биде доста сличен како Lamb, нема да биде класичен хорор туку slow burn драма со елементи на хорор, тежок филм без многу дијалози (со оглед што актерите се странци) и повеќе ќе биде доловување на некое чувство, преболување на загуба на дете (пак претпоставувам, исто како Lamb).

 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Може да биде ова добар македонски хорор. Само со странскиве глумци како што ич не ми е јасно, Noomi Rapace од каде? Последно нешто Lamb го гледав со неа и тоа беше исландски хорор фолклор.

Австралиски филм е. Македонија нема дадено ни денарче за да се сними.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.976
Кајги, it's obvious that Hollywood sells Californication.
Девојките на Марко Брет Пит.
Сонцето можеби изгрева на Исток, ама заоѓа во финалната локација.







 
Член од
6 мај 2021
Мислења
699
Поени од реакции
1.290
Здраво :)
Можеби прашањево не е за тука, извинете ако е така, пишав и на темата
"Филмови со фудбалска содржина" но уште нема одговор.
Дали некој од Вас знае каде можам да ги најдам епизодите од "На путу за Монтевидео" ?
Гледам тука неколку пати се има пишувано за Монтевидео како проект, па затоа реков тука да прашам. :D
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.754
Видов дека 2 си му стаил ама не смеев да те прашам пошто Ио ме кара, не ми дозволува да ти се обраќам на тема филм.
@џимеј е во право и ако му стави двојка и ако му стави петка.

Иначе многу дискутиран филм на времето, или беше во некоја тема како филм клуб, или во генерална испишавме неколку страници...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom