Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Ај и јас да го споделам моето (ковид) искуство.
Најпрво да нагласам бев позитивен во Април (со сопругата и детето).
Во понеделникот тестирање на работа поради позитивна колешка која била позитивна викендот. Јас негативен, но колешка со која работиме во иста канцеларија позитивна. (во вторникот потврдено со ПЦР).
Во четврток имам некоја главоболка, а во ноќта кон петок се будам со страшна болка во грлото. Не можам ништо да голтнам.
Петок сабајле одам на работа и директно во амбулантата на брз тест, НЕГАТИВЕН. Седам цел ден со маска, сам во канцеларија. Консултација со матичен и инсистира на преглед (иако потенцирам дека можеби имам корона). Во петок попладне при преглед, само воспалено грло.
И петок вечер, и сабота вечер се будам со страшна болка во грлото. Не можам да голтам. Сред ноќ топол чај со мед, Пастили.....некако опуште па си легнам. Од сабајле и течење на нос, и печење на очи.
Целиот период сум изолиран исклучиво со семејството. Они немат никакви симптоми.
Матичната вика нема потреба од тестирање, ќе ти помине.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
- изолацијата треба да се редуцира, од 10 дена на 7 дена за асимптоматски (тука би ставила + едно тестирање пред излегување од изолација). Симптоматски од 20, би редуцирала на 14, со можност за пролонгирање доколку станува збор за пациент кој е со потешка клиничка слика.

- најголем проблем на луѓето им задава домашно тестирање со брзи тестови, кои не се акредитирани од страна на министерството за здравство. Сфаќам дека може да се манипулира, ама со факсимил од лекар, би можело да се среди и тоа. Плус, дополнителна работа, дополнителни трошоци.

- до PCR на државно тешко се стигнува.
Дај бе одјебете со изразот "асимптоматски болен", пред ковид не ни постоеше овој термин, ниту некој некогаш го употребил... Лабораториите натепаа пари за 5 генерации од хипохондрици што ќе се закашлаат и мислат дека имаат ковид, па одат да се тестираат за да бидат сигурни... :tapp:

Од почетокот на пандемијата 3 пати се разболев, од кои еднаш 100% ковид, од другите 2 пати еднаш може пак беше ковид, ама ни еднаш не се тестирав во ни еден случај затоа што не ме боли кур дали вирусот што бил во мене се вика ковид, инфлуенца, риновирус или бог-знае-што. Во сите 3 случаи поминав само со кивање, течење нос и омалаксаност. Ни температура, ни кашлање, ни ништо. Некој друг со моиве симптоми 10 теста ќе направеше...
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.102
Поени од реакции
10.376
Една недела боледување можев да земам и со негативен тест. Не планирам ни да правам крвни слики. Таква е мојата логика која не се однесува на сите. :)

Веќе и Петличковски, истиот оној кој ги оправдуваше и бранеше рестрикциите за невакцинираните, смета дека треба да се укинат Ковид сертификатите. Претходно и Даниловски и Пановски излегоа со идентични ставови. Според реториката, можеме да заклучиме дека се ближиме кон крајот на пандемијата.
Може да, ама некои пацинети имаат потреба од плус 7 дена боледување.
Со високи димери и потреба од контролирање на истите, после терапија. На приватно тоа кошта минимум 1000 денари еднократно.
Додади на тоа терапијата.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Може да, ама некои пацинети имаат потреба од плус 7 дена боледување.
Со високи димери и потреба од контролирање на истите, после терапија. На приватно тоа кошта минимум 1000 денари еднократно.
Додади на тоа терапијата.
И каква врска има ова со мојот коментар? :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.731
Брзите тестови се скапи играчки за мали деца.
Како тогаш и брат ми, на кој јас лично го тестирав, и многу други кои лично ги познавам - добивме позитивни резултати при тестирање, а потоа и позитивни резултати со PCR тест?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Не знам, идејата за вакцина која не штити од инфекција ми е како презерватив што не штити од забременување.
Ниедна не штити од заразување. Кај мене дома сите фативме, секој е со различна вакцина вакциниран. Значи 7 луѓе, 2 ца од нив и со бустер :icon_lol:
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Стравот е средство за управување, ако се плашиш може да те потчинат. Во исто време ти го мразиш тој што те плаши. Но ако најдеш друг повод за страв, Озон, прдеж од крава или некој вирус, можеш и да воведеш тиранија и да не те мразат, дури да ти се клањат и сакат, како спасител да си.
Уште во првата ревизија околу големиот ресет на Клаус Шваб во 2021, 'препорача' на државите да не намалуваат рестрикции до 2022.
Секој лично што може да направи?
Да не учествува во играта, да не се плаши, колку може да опструира, ескивира, но не како идиот да остане без работа, клошар...
Јас доброволно да правам тест, нема да стане тоа, да трупат бројки на заразени, после да зголемат гестаповшина, и така пумпаат бројки, јас доброволно у карантин да одам, нема да ја биде таа работа.
Последно за Омикрон , во работа најмиле екипа за извонредно тестирање, но не дале официјална заповед за тест и не е по список, со колегата ги поминавме, а шмркаме и двајцата. Тоа си збориме, никој не умрел од Омикрон, зашто да не карантинират? Плус оставиле кутии со тестови, бесплатно да си земеш за тебе, за дома, гледаме, немаме вирусофобија тешко се продава тоа, да земеме за трговска дејност, не палат тие фори на нас.
Само да додадам, имаме и еден карантиниран колега, жената направила тест позитивен, и он направил исто позитивен. И јас да направев може и мене да ме уапсеа, ако правиш така сите ќе не поапсат, кој ќе работи тогаш?
Не признаваш, колку може ги матиш, не сме се дружеле, контактирале, имаше дистанца 5 метра, ајде губете се ковид фашисти.

Синот е принудно карантиниран од контакт во школо со докажан болен.
Од некој страшливи родители сега цел клас седат дома далечинско школо, може требаше и него да му направам тест па ние да се самоуапсиме?
Луѓе терајте си живот, колку можеме, пошто не тероризираат јако, како што викаат 'Мирна вода брег рони'. Не соработуваш со злосторниците, кај може ги сопнуваш, главно е, ти и блиските во главата да сте уреду. Недај боже да не станеш кодош, да шамараш копиљаци без маска во градски, да пријавуваш за лажни сертификати, да препорачуваш вакцина...
Гледајте да не станете како госпоѓава !
Гледам и на форумов има доста вакви, се некакви филмови прават за спас од некакви буби, тестови, сертификати. Не гледам некоја разлика по суштина со ова бабта.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Од аптека има брз тест со пљувачка и со т.н. брис. Ако човек е болен и е преносител, би требало да покажат исто. Ако веќе се пренесува преку зборење, нели, па летал вирусот па стоел на површини, чевли итн. А тоа асимптоматски е.. :confused:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.729
Стравот е средство за управување, ако се плашиш може да те потчинат. Во исто време ти го мразиш тој што те плаши. Но ако најдеш друг повод за страв, Озон, прдеж од крава или некој вирус, можеш и да воведеш тиранија и да не те мразат, дури да ти се клањат и сакат, како спасител да си.
Уште во првата ревизија околу големиот ресет на Клаус Шваб во 2021, 'препорача' на државите да не намалуваат рестрикции до 2022.
Секој лично што може да направи?
Да не учествува во играта, да не се плаши, колку може да опструира, ескивира, но не како идиот да остане без работа, клошар...
Јас доброволно да правам тест, нема да стане тоа, да трупат бројки на заразени, после да зголемат гестаповшина, и така пумпаат бројки, јас доброволно у карантин да одам, нема да ја биде таа работа.
Последно за Омикрон , во работа најмиле екипа за извонредно тестирање, но не дале официјална заповед за тест и не е по список, со колегата ги поминавме, а шмркаме и двајцата. Тоа си збориме, никој не умрел од Омикрон, зашто да не карантинират? Плус оставиле кутии со тестови, бесплатно да си земеш за тебе, за дома, гледаме, немаме вирусофобија тешко се продава тоа, да земеме за трговска дејност, не палат тие фори на нас.
Само да додадам, имаме и еден карантиниран колега, жената направила тест позитивен, и он направил исто позитивен. И јас да направев може и мене да ме уапсеа, ако правиш така сите ќе не поапсат, кој ќе работи тогаш?
Не признаваш, колку може ги матиш, не сме се дружеле, контактирале, имаше дистанца 5 метра, ајде губете се ковид фашисти.

Синот е принудно карантиниран од контакт во школо со докажан болен.
Од некој страшливи родители сега цел клас седат дома далечинско школо, може требаше и него да му направам тест па ние да се самоуапсиме?
Луѓе терајте си живот, колку можеме, пошто не тероризираат јако, како што викаат 'Мирна вода брег рони'. Не соработуваш со злосторниците, кај може ги сопнуваш, главно е, ти и блиските во главата да сте уреду. Недај боже да не станеш кодош, да шамараш копиљаци без маска во градски, да пријавуваш за лажни сертификати, да препорачуваш вакцина...
Гледајте да не станете како госпоѓава !
Гледам и на форумов има доста вакви, се некакви филмови прават за спас од некакви буби, тестови, сертификати. Не гледам некоја разлика по суштина со ова бабта.
што вика Фуксанов? Пак ќе им снема контрола па да не доисконтролираат?
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
што вика Фуксанов? Пак ќе им снема контрола па да не доисконтролираат?
Во вистински смисол на зборот, можам да те поврзам со госпоѓата. Не гарантирам дека ќе ти одговори, но може да ти подејствува позитивно, заедно да направите стратегија за борба со вирусов.
Па може и ти да добиеш популарност утре, од некое вакво видео, пред зграда се бориш со ковид криминалците...
 
Член од
10 јануари 2022
Мислења
231
Поени од реакции
436
Тоа ми дава надеж дека не е ковид. Ме мрзи да се закренам сега и да се тестирам, не се чувствувам толку лошо за да одам на лекар. Инаку потполно сум омалкасан, сношти ме тресеше цела ноќ и имам одвратна тапа главоболка. За чудо грлото воопшто не ми е афектирано.
Јас имав затнат нос со мало течење, и следниот ден изгубив мирис. Два дена на почетокот бев исто омалаксан, мала болка во коски и мускули, и два дена благо покачена температура 37.6 до 37.8 максимум, која спадна сама. Тие два дена на моменти осеќав чудни ладни бранови низ телото, и кога ќе се разбудев од спиење бев жива вода, сред лето не сум испотил толку. Мој рецепт кога сум во ваква состојба е дека никогаш не му залегнувам дома, туку продолжувам да сум физички активен.
Моите претходно имаа само блага кашлица, главоболка, повремена вртоглавица и течење на нос со намалување на мирис. Иако никој не направи тест, 99% беше тоа.

Се си мислев дека јас прв ќе го накачам од негде, бидејќи воопшто не пазев на ништо од самиот почеток, дали 10 пати сум ставил маска, тоа испадна јас последен да го префатам и тоа од дома. :brlav:
Мислам дека овие два - три месеци секој ќе го помине, нема бегање.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.729
Во вистински смисол на зборот, можам да те поврзам со госпоѓата. Не гарантирам дека ќе ти одговори, но може да ти подејствува позитивно, заедно да направите стратегија за борба со вирусов.
Па може и ти да добиеш популарност утре, од некое вакво видео, пред зграда се бориш со ковид криминалците...
све е тоа до контролата друже, само што ќе им снема контрола, оп, нешто ново. Овоа со омикронов не го истестирале изглеа па ги превари малце. Сеа губат контрола, али фуксан и лучиќ рекоа наскоро ќе има нова контрола.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.119
Поени од реакции
16.586
Да споделам и јас искуство. Внук ми беше во изолација, воспитувачката во градинка беше позитивна па оние деца кои имаа контакт со неа ги пуштија дома. Е сега дома само јас и татко ми не сме вакцинирани. Во текот на оваа недела никој не пријави симптоми освен јас благо болење на грлото и мала главоболка.
Татко ми кој исто така е невакциниран и попратно има хроничен бронхит еве веќе втора недела е в постела. Ни јади ни пие, само лежи омалаксан. Кашлица не толку силна али човекот едвај супа и чај внесува преку денот.
Го тестиравме со тие брзите тестови негативен испадна. Го прегледа матичен лекар и му препиша Панцеф и таа витаминска стандард терапија. Термин за тест пцр на државно дури по пет дена, свака част.
Во модуларната болница во Битола било хаос, хаосс. Не е ни да го однеси човек таму, здрав да оди болен ќе излези од внатре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom