Војната на патиштата

Член од
20 октомври 2021
Мислења
30
Поени од реакции
17
Forata e sto pritvorot nema osnov, da ne bese deckoto po mediumi, drugacije ke bese valjda. Negoviot advokat rece deka pritvorot nema osnov zatoa sto ako mu ja odzemat vozackata on ke nema nacin da go povtori deloto, a nemoze ni da vlijae na svedoci i postapka zatoa sto site izjavi i proceduri se vekje obaveni
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.235
Поени од реакции
29.703
Meне баш тоа и ме плаши, што мора да има „притисок од јавноста“ за нешто да се случува... Како ќе се одвиваше постапката да немаше притисок од јавноста?
Патем притвор се дава и за оневозможување на бегање.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.491
Поени од реакции
62.239
Имате пешаци за кои мора да се размислува, дури и кога ги нема, и не ги гледаш. Летово ке удрев дедо и баба на местото што е на сликата подолу. Ме спаси само тоа што бев неколку метри поназад, кај шахтата некаде, возев поспоро од вообичаено, и колата има систем кој има pedestrian protection кој успеа сам да ја застане колата. Да немаше колата помош, веројатно ке немав време да изреагирам и сигурно ке ги удрев во најмала рака.

На местото каде што е црвената стрелка, имаше застанато комбе кое вози за некои од локалниве села. Дедото и бабата од каде што е жолтата стрелка скоро со трчање, без ниту една секунда размислување дека излетуваат на лента за движење каде што нема кај да ги промашиш, десно комбе, лево бетон. Трк по комбето, да не го пропуштат. Ниту има пешачки тука, ниту има прегледност од дрвцава, ниту има простор за маневар. Некој ке наебе во таква ситуација, и ке биде ставен пред свршен чин. Греота на душа само на тој што ке ги носи на совест ваквите што трчаат преку улица.

Страв ме фаќа кога читам колку тука имаат удрено некој од позади, и мислат дека тој што закочил нагло пред нив е крив. Ако удираш некој од позади, 100% си крив. Нема сценарио во кое тој пред вас е крив.

 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.879
Поени од реакции
10.497
Forata e sto pritvorot nema osnov, da ne bese deckoto po mediumi, drugacije ke bese valjda. Negoviot advokat rece deka pritvorot nema osnov zatoa sto ako mu ja odzemat vozackata on ke nema nacin da go povtori deloto, a nemoze ni da vlijae na svedoci i postapka zatoa sto site izjavi i proceduri se vekje obaveni
Остај неговиот адвокат што вика, кажи ти татко му што вика? Растрчани ли се негде за да го праќаат на одмор, да испари од државава?
Посекако треба да се стрпа у затвор така да нема што да се одложува и да се чека судење, виновен е по секој основ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.622
Поени од реакции
14.374
Вакви идиоти како @Ace03 ги има пун курац во Северџанијава. Види го што пишува ццц "Greota detevo vo pritvor."
GREOTA пишува, ни срам, ни перде.

Абе има загинато личност, ало идиоте. Нечија ќерка, сестра, девојка, внука, братучедка. Некој ја има израснато од мало бебе, и има менувано пелени, пратено на факултет - за да на крај некое говно и го ОДЗЕМЕ животот затоа што не можел да вози по прописи. Абе се да ти изнаебам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.840
Имате пешаци за кои мора да се размислува, дури и кога ги нема, и не ги гледаш. Летово ке удрев дедо и баба на местото што е на сликата подолу. Ме спаси само тоа што бев неколку метри поназад, кај шахтата некаде, возев поспоро од вообичаено, и колата има систем кој има pedestrian protection кој успеа сам да ја застане колата. Да немаше колата помош, веројатно ке немав време да изреагирам и сигурно ке ги удрев во најмала рака.

На местото каде што е црвената стрелка, имаше застанато комбе кое вози за некои од локалниве села. Дедото и бабата од каде што е жолтата стрелка скоро со трчање, без ниту една секунда размислување дека излетуваат на лента за движење каде што нема кај да ги промашиш, десно комбе, лево бетон. Трк по комбето, да не го пропуштат. Ниту има пешачки тука, ниту има прегледност од дрвцава, ниту има простор за маневар. Некој ке наебе во таква ситуација, и ке биде ставен пред свршен чин. Греота на душа само на тој што ке ги носи на совест ваквите што трчаат преку улица.

Страв ме фаќа кога читам колку тука имаат удрено некој од позади, и мислат дека тој што закочил нагло пред нив е крив. Ако удираш некој од позади, 100% си крив. Нема сценарио во кое тој пред вас е крив.

Кога возиш од МТВ према Саем (сега Ист Гејт), исто вака ми претрчаа од кај жардињерата, млади дечки (по 10-15 години), за среќа веќе почнав да кочам за на семафорот и возев не повеќе од 35км/ч.

Многу внимавање треба и кај студентскиот Стив, постојано претрчуваат преку булевар, а тие што влетуваат од кај Пластичарска знаат да возат и по 100ка.

Втора ваква ситуација, ниту пешачки ниту ништо, во Мичурин на Венјамин Мачуковски, десната лента цела паркирани возила и слаба прегледност кон тротоарот. Се бркаа деца (мали, 6-8 години), бев ептен бавен (20-25км) и укопав во место, инаку едното го уплаши и турна другото буквално пред кола, за среќа застанав на 5-10цм од него и не го пипнав воопшто.

На излез од Скопје под мостот во Автокоманда, и кај Макпетрол (делењето за Триангла) исто знаат да претрчаат пешаци, а возилата и тука летаат упм.

Кај Судска Палата, десна лента често има автобуси, и ако на втора лента почне да забавува, очекувај дека може да претрчува некој пешак, голем булевар е и му требаат неколку секунди да дојдат на левата лента, па превентивно секогаш успорувам на 20-30км.

Партизански Одреди е цела за внимавање, на многу места може да изрипа некој од нигде никаде.

Ако сакаш да си безбеден низ Скопје мораш да си на штрек постојано, и да намалуваш пред секој пешачки, и особено ако имаш мртов агол од соседната лента поради друго возило, реално од 30-50км/ч е некоја побезбедна брзина за ваквите делници.
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.130
Поени од реакции
5.239
Ако сакаш да си безбеден низ Скопје мораш да си на штрек постојано, и да намалуваш пред секој пешачки, и особено ако имаш мртов агол од соседната лента поради друго возило, реално од 30-50км/ч е некоја побезбедна брзина за ваквите делници.
Треба ревизија на број на пешачки премини и тоа каде се поставени. Според мене непотребен е пешачкиот после мостот пред судска палата. Веќе имаш еден регулиран на семафори кај Веро Џамбо. Следниот треба да бидне на семафори кај Мавровка/Уким и тоа е доволно. Тој веднаш после мостот е преопасен зашто се минуваат 6 ленти без никаква уреденост, односно креирање на мртви агли и опасност по сите. Брзината ќе намали шанса за смртни последици до одреден процент, ама немање на пешачки на небезбедни локации 100% ќе ги елиминира исите, затоа што и со 50ка да шибнеш некој ако удри со главата во асфалт може да заврши трагично. Евентуално да се стави синхронизиран семафор со раскрсницата кај Веро Џамбо кој ќе дозволи мини зелен бран од тука до Уким.

Исто у близина на театар комедија има пешачки кој може има издржаност зошто е тука ама има 0 осветленост у темно и уште полоша означеност. Вака да тргнеме гарантирам дека ќе најдеме едно 30% од пешачки премини дека се непотребни на места низ цело Скопје и дека кога би ги немало посигурно ќе е за сите затоа што пешаците ќе мора да проаѓаат на уредно деифнирани и осветлени места.

Не дека таму не можат да ги соберат, гледаме дека се деси. АМА шансата е помала.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ок се случува живи луѓе.
Само сакам да се запрашате: колку вакви сообраќајки имаат предизвикано луѓе со 70+ години? Значи луѓе кај кои моторичките и други функции(вид, слух, рефлекс..) се на некој процент намалени?
Колку вакви несреќи се предизвикани од млади луѓе со корси, фиести или спаркови? Значи коли со далеку послаби возни и безбедносни карактеристики!
Бујрум кого го служи меморија.
 
Член од
20 октомври 2021
Мислења
30
Поени од реакции
17
Meне баш тоа и ме плаши, што мора да има „притисок од јавноста“ за нешто да се случува... Како ќе се одвиваше постапката да немаше притисок од јавноста?
Патем притвор се дава и за оневозможување на бегање.
Za onevozmozuvanje na beganje moze pasos da mu odzemat
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.235
Поени од реакции
29.703
Za onevozmozuvanje na beganje moze pasos da mu odzemat
Само на граничен премин се излегува од држава? Или сакаш да кажеш нема да бега, ќе ги следи законите и прописите?
Како што ги следел сообраќајните закони и прописи, завчера вечер?

Некако не ви влага во глава фактот ДЕКА ЛИКОТ Е УБИЕЦ. Eте имаш пример со избегани во странство, не се јавуваат на рочишта, никому ништо само убиениот под земја и им се дава поттик на другите идиоти да возат како идиоти и да убиваат луѓе.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.840
Треба ревизија на број на пешачки премини и тоа каде се поставени. Според мене непотребен е пешачкиот после мостот пред судска палата. Веќе имаш еден регулиран на семафори кај Веро Џамбо. Следниот треба да бидне на семафори кај Мавровка/Уким и тоа е доволно. Тој веднаш после мостот е преопасен зашто се минуваат 6 ленти без никаква уреденост, односно креирање на мртви агли и опасност по сите. Брзината ќе намали шанса за смртни последици до одреден процент, ама немање на пешачки на небезбедни локации 100% ќе ги елиминира исите, затоа што и со 50ка да шибнеш некој ако удри со главата во асфалт може да заврши трагично. Евентуално да се стави синхронизиран семафор со раскрсницата кај Веро Џамбо кој ќе дозволи мини зелен бран од тука до Уким.

Исто у близина на театар комедија има пешачки кој може има издржаност зошто е тука ама има 0 осветленост у темно и уште полоша означеност. Вака да тргнеме гарантирам дека ќе најдеме едно 30% од пешачки премини дека се непотребни на места низ цело Скопје и дека кога би ги немало посигурно ќе е за сите затоа што пешаците ќе мора да проаѓаат на уредно деифнирани и осветлени места.

Не дека таму не можат да ги соберат, гледаме дека се деси. АМА шансата е помала.
Да треба ревизија, ама намалување на број на пешачки нема да го среди проблемот.
Проблемот е самата култура и недостигот на свест, ако приметиш огромен број на пешаци претрчува и на места каде што нема пешачки.
Пример: спроти зелен пазар, втор пример Кузман Јосифовски Питу (имаш подземен премин + пешачки) и пак претрчуваат спроти Скопјанка на необележан дел (кај автобуската), бул. Александар Македонски кај Континентал (подземен премин на 20 метри и пак претрчуваат на сред булевар)...
Скопје нема проблем со улиците/сигнализацијата/бројот на возила, колку што има проблем со културата и свеста.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.235
Поени од реакции
29.703
Голем проблем се и жардинерите, ем се лесни за преминување и ги мотивираат некои да поминуваат каде сакаат, ем зеленилото ги каумуфлира. Убаво си беше железна ограда кога имаше (на Партизанска). Секако и тогаш имаше такви што прескокнуваа, ама барем воглавно тоа беа физички спремни примероци кои побрзо трчаат. :) На страна што ги гледаш на време дека прескокнуваат ограда.

Исто така треба повеќе надземни премини да има. Поевтини се од подземните, и реално никој не сака да влегува во небезбеден подземен премин, испостран со гомна и што сѐ не.
Автоматски споено мислење:

...проблем со културата и свеста.
Проблем со функционирањето на државата и законите, би рекол јас.
Истите билмези кога идат во странство, таму ги почитуваат законите. Зошто? Затоа што таму законите се спроведуваат.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Не е убаво вака што осудувате и зборувате. Дечкото има само 22 години, па тоа е уште дете. И на искусни возачи може да им се деси грешка во сообраќај. Поготово такви коа ќе закочат на сред улица и оди избегни ги без проблем.

Мене пред некое време ми се деси да закочи нагло тој пред мене и јас немав време да закочам а возев споро, пошо нагло типот мавна на кочница без причина, па се престроив во лева лента и малку понапред имаше кола и удрив во таа кола од позади. Немаше пешак, а тој што нагло закочи само продолжи да си вози. Неможе така во градски сообраќај. Имаше само мала, небитна материјална штета али поентата е зошто воопшто да се прави така во сообраќај?
Автоматски споено мислење:

I greota e deteto sea vo pritvor samo poradi pritisok od javnosta kao sto kaza negoviot advokat
Да си држел прописно растојание и нагло закочување не е проблем, затоа се поставени прописите и условени со закон за да ги почитуваме. Јавен притисок, и соодветна пресуда од минимум 6-8 години взатвор. Сите го зборуваме убиството, а дечкото што е потрнцијален инвалид кој исто така го прегазил со тешки повреди, никој ништо...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom