Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 октомври 2021
Мислења
14
Поени од реакции
3
Da li mrdaaa ovaj status finalne? Kao sto znate imao sam intervju kraj maja 2019 i dalje sam na finalnoj godinu dana i vise Ima li nade da se bar malo pomera ovih dana ?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Da li mrdaaa ovaj status finalne?
За жал уште е штама и не почнале со промени. Да земе чоек пиштол да се утепа, ептен депримирачки е застојов и целава непознаница кога конечно ќе продолжат со промени кон положително и како ќе се одвиваат работите со новиов совет.
 
Член од
10 јануари 2022
Мислења
13
Поени од реакции
12
За жал уште е штама и не почнале со промени. Да земе чоек пиштол да се утепа, ептен депримирачки е застојов и целава непознаница кога конечно ќе продолжат со промени кон положително и како ќе се одвиваат работите со новиов совет.
Наводно сега за сега само министерот е сменет. Советот е во ист состав. Прецедателка на советот била од турската партија. За помладите форумџии
тие што пред 30 години ги бркаа од Бугарија за Турција, сега истите тие вадат бугарски пасоши и само турци добиваат оваа година.
Затоа е застојот. Се додека не го сменат советот за нас нема голема надеж...............околу термините
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
191
Поени од реакции
87
Nema da moze. Vlez od Makedonija za makedonci samo so sertifikat za vakcinacija + PCR test, i toa samo za onie sto ke odat po podiganje ukaz ili zemanje na pasos i licna karta....najverojatno i za pravenje intervju bi trebalo da pustat.... Posrednicite njama da moze da vlezat vo BG :pusigo:

Turisticki od Makedonija (i drzavi nadvor od EU) vlezot e zabranet.
Turisticki za drzavjani na EU, Svajcarija i UK vlez e mozen so sertifikat za vakcinacija + PCR test (negtiven)


Eve ovoj del se odnesuva za nas (crvena zona), celata naredba ja ima vo pdf, na linkovite sto gi pustiv....simnete ja i procitajte ja....sto ne vi e jasno, odete na Google translate.

--------------------------------------------------------

4.3. Червена зона – на територијата на страната се допускат само лица, които са:

4.3.1. б'лгарски граждани и лица с'с статут на постојанно, д'лгосрочно или
прод'лжително пребиваване на територијата на Република Б'лгарија и членове на техните
семејства;

4.3.2. граждани на Европејскија с'јуз, на Европејското икономическо
пространство и Конфедерација Швејцарија и на Обединено кралство Великобританија и
Северна Ирландија и членовете на техните семејства, които пристигат от д'ржава-членка
на Европејскија с'јуз, Европејското икономическо пространство, от Конфедерација
Швејцарија, Обединеното кралство Великобританија и Северна Ирландија;

4.3.3. медицински специалисти, медицински научни работници, социални
работници и техните р'ководители, когато целта на п'туването е св'рзана с
упражнјаваната от тјах професија;

4.3.4. работници, които участват в доставките на лекарствени продукти,
медицински изделија и лични предпазни средства, медицинска апаратура, вклјучително
при инсталирането и поддр'жката ѝ;

4.3.5. официални дл'жностни лица (д'ржавни р'ководители, членове на
правителства и др.) и членовете на техните делегации, както и дипломати, членове на
административно-техническија персонал на задгранични представителства, служители
на международни организации, военнослужешти, служители на службите за сигурност и
обштественија ред и хуманитарни работници при изп'лнение на техните зад'лженија,
както и членовете на техните семејства;

4.3.6. лица, п'тувашти по хуманитарни причини по смис'ла на § 1, т. 16 от
доп'лнителните разпоредби на Закона за чужденците в Република Б'лгарија;

4.3.7. сезонни земеделски работници и работници в областта на туризма;

4.3.8. чужди граждани, за получаване на указ по Закона за б'лгарското
гражданство за придобито б'лгарско гражданство, удостоверено с писмо на
Министерство на правос'дието;


4.3.9. чуждестранни студенти, изв'н посочените в т. 5.6., притежавашти виза тип
„Д” за д'лгосрочно пребиваване с цел обучение;

4.3.10. лица, изв'н посочените в т. 4.3.1 – 4.3.9., получили одобрение от
минист'ра на здравеопазването или оправомоштен от него заместник-минист'р,
направено в'з основа на мотивирано писмено предложение на минист'р, когато това се
налага от особено важни конкретни причини. За тези лица могат да се определјат
конкретни противоепидемични мерки, посочени в одобрението.

4.4. Лицата по т. 4.3. се допускат на територијата на страната при представјане на
валиден цифров
COVID сертификат на ЕС за ваксинација или за преболедуване или на
равностоен или аналогичен на тјах документ,
ЕДНОВРЕМЕННО с отрицателен резултат от
проведено до 72 часа преди влизане в страната изследване по метода на полимеразно
верижна реакција за COVID-19
, удостоверено чрез валиден цифров COVID сертификат
на ЕС за изследване или равностоен или аналогичен на него документ.


4.5. Б'лгарските граждани и лицата с'с статут на постојанно, д'лгосрочно или
прод'лжително пребиваване на територијата на Република Б'лгарија и членове на
техните семејства, които не представјат нито един от документите по т. 4.4 се допускат
на територијата на страната и се поставјат под карантина за срок от 10 дни в дома или в
друго мјасто за настанјаване, в което лицето е посочило, че ште пребивава, с предписание,
издадено от директора на с'ответната регионална здравна инспекција или оправомоштен
от него заместник-директор.

4.5.1. Б'лгарските граждани и лицата с'с статут на постојанно, д'лгосрочно или
прод'лжително пребиваване на територијата на Република Б'лгарија и членовете на
техните семејства, които представјат при влизането си в страната само един от
документите, посочени в т. 4.4. (за ваксинација или за преболедуване или за отрицателен
резултат от проведено до 72 часа преди влизане в страната изследване по метода на
полимеразно верижна реакција за COVID-19) се поставјат под карантина за срок от 10
дни в дома или в друго мјасто за настанјаване, в което лицето е посочило, че ште пребивава,
с предписание, издадено от директора на с'ответната регионална здравна инспекција или
оправомоштен от него заместник-директор. Поставеното под карантина лице може да
направи изследване по метода на полимеразно верижна реакција за доказване на COVID19 не по-рано от 72 часа от пристигането си в страната. В случај на отрицателен резултат
от проведеното изследване, карантината на лицето се счита за преустановена от денја на
регистрирането на резултата в Националната информационна система за борба с COVID19.

4.6. Децата от нав'ршването на 12 до 18 години, пристигашти от д'ржава в червена
зона, се допускат на територијата на страната при представјане на отрицателен резултат
от проведено до 72 часа преди влизане в страната изследване по метода на полимеразно
верижна реакција за COVID-19, удостоверено чрез валиден цифров COVID сертификат
на ЕС за изследване или на равностоен или аналогичен документ. В случај, че не
представјат так'в документ се поставјат под карантина за срок от 10 дни в дома или в
друго мјасто за настанјаване, в което е посочено, че ште пребивават, с предписание,
издадено от директора на с'ответната регионална здравна инспекција или оправомоштен
от него заместник-директор. Поставеното под карантина лице може да направи
изследване по метода на полимеразно верижна реакција за доказване на COVID-19 не порано от 72 часа от пристигането си в страната. В случај на отрицателен резултат от
проведеното изследване, карантината се счита за преустановена от денја на
регистрирането на резултата в Националната информационна система за борба с COVID19.
Како
Автоматски споено мислење:

Ima najnovo soopstenie od ministerstvo za zdravstvo na R.Bugarija.Moze da se vleze vo Bugarija so PCR test ili sertifikat za vakcina.Vazi od 20.01,staroto od 19.01 ne vazi.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Како
Автоматски споено мислење:

Ima najnovo soopstenie od ministerstvo za zdravstvo na R.Bugarija.Moze da se vleze vo Bugarija so PCR test ili sertifikat za vakcina.Vazi od 20.01,staroto od 19.01 ne vazi.
Шо не кажуваш такви работи порано:D


Ма нека си е**т мамата, до утре нешто друго ќе измислат...крај нема со овие, као муви без глава се... џабе ден од одмор земав... арно планирав среда да си идам:mad::sakasuste:



Оваа е новата уредба, т.е. дополнување на уредбата од 14.01.2022. Сега е дозволен влез за македонци и др. шо се наведени, ама пак останува да мора да имаш сертификат за вакцинација или прележаност + ПЦР тест. Само со ПЦР не може да влезеш во Бугарија.

Еве овој дел објаснува:
"........се допускат на територијата на страната при представјане на валиден цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинација или за преболедуване или аналогичен документ, едновременно с отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди влизане в страната PCR изследване."

Не е од 19.01.2022, туку сега е од 20.01.2022 Четврток...
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
За жал уште е штама и не почнале со промени. Да земе чоек пиштол да се утепа, ептен депримирачки е застојов и целава непознаница кога конечно ќе продолжат со промени кон положително и како ќе се одвиваат работите со новиов совет.
Уште ми стои статусот за дополнителни документи "молја да ги предоставите в ДАБЧ. , в срок до 30.12.2021".

Денес сме 18.01.2022 ...
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Sega po novo direktno intervju vo pravosudie so dokumentite taka?
Vekje ne treba proizhod?

Momentalno zena mi e vo kjustendil vadi izvod od rodeni za prababa bugarka, arno ama ne davale klasicen izvod nego I dale kopija od nekoja golema kniga kaj sto rakopisno e zapisan tekst so podatoci od prababata I na toa pecat.

Valjda ke projde kako takvo? Nekoe slicno iskustvo?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2022
Мислења
14
Поени од реакции
2
Sega po novo direktno intervju vo pravosudie so dokumentite taka?
Vekje ne treba proizhod?

Momentalno zena mi e vo kjustendil vadi izvod od rodeni za prababa bugarka, arno ama ne davale klasicen izvod nego I dale kopija od nekoja golema kniga kaj sto rakopisno e zapisan tekst so podatoci od prababata I na toa pecat.

Valjda ke projde kako takvo? Nekoe slicno iskustvo?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Isto e i vo Makedonija taka od arhiv koa zimas dokument
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Здраво друштво, имам Бг пасош, за да извадам за син ми (роден е после од кога земав пасош) што ми е потребно и од прилика време и пари колку кошта ?
 
Последно уредено од модератор:

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Seuste mirisa na svez print :D
Pozdrav bando od vasiot nov Sofijanec:pijani::misticen::aplauz::цицки:

p.s.
Moze da se mine granica uste denes i utre samo so sertifikat za vakcina ili prelezanost. Za onie sto ne se vakcinirani moze bez problem i so brz antigen test, ne mora PCR...ova za na Novo Selo/Petric preminot, za drugite ne znam. Od 20.01.2022, potrebno e zadolzitelno sertifikat za vakcinacija + PCR test. Samo so PCR, a bez vakcina, nema vlez vo Bugarija.
Poveke nesto vecer ili utre, sega odeme na pivo i kebapi, razbiras:pijani::pijani::ајнапиво:
 

Attachments

Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Seuste mirisa na svez print :D
Pozdrav bando od vasiot nov Sofijanec:pijani::misticen::aplauz::цицки:

p.s.
Moze da se mine granica uste denes i utre samo so sertifikat za vakcina ili prelezanost. Za onie sto ne se vakcinirani moze bez problem i so brz antigen test, ne mora PCR...ova za na Novo Selo/Petric preminot, za drugite ne znam. Od 20.01.2022, potrebno e zadolzitelno sertifikat za vakcinacija + PCR test. Samo so PCR, a bez vakcina, nema vlez vo Bugarija.
Poveke nesto vecer ili utre, sega odeme na pivo i kebapi, razbiras:pijani::pijani::ајнапиво:
Uzivaaj!!bash mi e milo go znam toa cuvstvo isto go imav pred mesec ipol …da ni posluzi na site da se izvadime od vukojebinava i na site so se vo procedura!se nadevam na dobri vesti i otkocuvanje na statusive.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Seuste mirisa na svez print :D
Pozdrav bando od vasiot nov Sofijanec:pijani::misticen::aplauz::цицки:

p.s.
Moze da se mine granica uste denes i utre samo so sertifikat za vakcina ili prelezanost. Za onie sto ne se vakcinirani moze bez problem i so brz antigen test, ne mora PCR...ova za na Novo Selo/Petric preminot, za drugite ne znam. Od 20.01.2022, potrebno e zadolzitelno sertifikat za vakcinacija + PCR test. Samo so PCR, a bez vakcina, nema vlez vo Bugarija.
Poveke nesto vecer ili utre, sega odeme na pivo i kebapi, razbiras:pijani::pijani::ајнапиво:
Конечно! Честито и нека ти донесе остварување на секоја можна цел! Да те однесе на дестинација каде посакуваш и ти посакувам успех во реализирањето на твоите животни амбиции...

П.С. сум гледал тука слики од пасоши, ама тебе како што ти стои убаво во рака на никој! Ептен и калапот погоден и се!

Заслужено започни да пишуваш ново подглавје од книгата наречена: Живот!




Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
4 април 2020
Мислења
21
Поени од реакции
20
Zdravo edno prasanje gi zemavme pasosite za mene i soprugata i sega sakam za decata da izvadam ednoto 18 drugoto 15 godini moze xa mimkaze kako ide procedurata da se pocne postapka vo ambasada vo skopje i kako ide kade da se aplicira na koj mail i koi dokumenti se potrebni blagodarnost do tie sto ke mi odgovorat
 
Член од
18 јануари 2022
Мислења
6
Поени од реакции
20
Cao svima… intervju Sofija 29.05.2019. Na polozitelno od 05.11.2021. Kolko se ceka na ukaz? I kad bude stajalo ukaz to je to samo se ide da se podigne ili kako? Hvala puno svima
 

Kajgana Shop

На врв Bottom