Фудбалски/трансфер дискусии

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.001
Поени од реакции
55.214
Барса има стил и филозофија како клуб, не зависи од тренерот, додека во Јунајтед се зависеше од Ферги. Така да накратко, не би требало да има простор за споредба, ама ќе покаже времето. Јас прогнозирам дека следната сезона Барса ќе се бори за титула во Ла Лига.
Нека не ве лажат уште со тоа стил и филозофија. Не пали веќе 5-6 години, може и поише.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Нека не ве лажат уште со тоа стил и филозофија. Не пали веќе 5-6 години, може и поише.
Не не лаже никој, гледаме дека се знае што се игра на терен. Можда ти дека имаш искуство со Интер и дупката во која западнавте мислиш дека истото ќе се случи и со Барса, ама ние не мислиме така и за тоа има милион причини, ама секако нема да си промениме мислење колку и да пишиме, така да нека покаже времето кој е во право.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Јас прогнозирам дека следната сезона Барса ќе се бори за титула во Ла Лига.
Море и прв фаворит ќе биде. Посебно Реал ако земе некој од Халанд или Мбапе.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Уште Санчо и титула.
Како децата мали. Ќе треснеш некоја глупост, ќе ти кажат дека е глупост, и после ами твојот нос поголем е. Аман, колку години имаш, 13?

Барса може да се бори за титула во Ла Лига само во зависност од тоа како ќе се дефинира борбата. Ако да се бори значи да заостанува 18-20 бода ама математички да има шанса за титула, тогаш да, ќе се бори. Ако под бори подразбираш реална шанса за титула, тогаш не, нема да се бори, туку пласман во ЛШ ќе и биде премија. Не знам како да ти кажам, Барселона е смешна екипа во моментов.

Она што мене ме чуди е како со твојата смисла за реалност сеуште некоја кола те нема изгазено, сигурно за улиците си мислиш дека се тротоари.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Нека не ве лажат уште со тоа стил и филозофија. Не пали веќе 5-6 години, може и поише.
Кај ги најде тие 5-6 години? Па до 2019 доминиравме во Шпанија и бевме на чекор до освојување ЛШ таа година. Не може да се споредува Барса со Јунајтед после Фергусон. Кај нас кризата трае една полусезона, кај нив веќе девет години. И во моментов кога го пишувам ова поверојатно е поскоро пак да ја видиме Барса на врвот во Шпанија отколку Јунајтед на врвот во ПЛ. Дури и со младинци веројатно ќе фатиме топ 4. Со уште некое засилување и намалување на повредите не гледам зошто не би се бореле за титула догодина. Јунајтед не гледам како би освоил ПЛ во нредните десет години во таа конкуренција. Буквално поим за тим кој не знае каде тера. Целите на Барса се јасно зацртани и проектот е веќе почнат.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Кај ги најде тие 5-6 години? Па до 2019 доминиравме во Шпанија и бевме на чекор до освојување ЛШ таа година. Не може да се споредува Барса со Јунајтед после Фергусон. Кај нас кризата трае една полусезона, кај нив веќе девет години. И во моментов кога го пишувам ова поверојатно е поскоро пак да ја видиме Барса на врвот во Шпанија отколку Јунајтед на врвот во ПЛ. Дури и со младинци веројатно ќе фатиме топ 4. Со уште некое засилување и намалување на повредите не гледам зошто не би се бореле за титула догодина. Јунајтед не гледам како би освоил ПЛ во нредните десет години во таа конкуренција. Буквално поим за тим кој не знае каде тера. Целите на Барса се јасно зацртани и проектот е веќе почнат.
Проектот на Барселона во моментов се вика, како да не банкротираш. Тоа што ве лажат дека со Педри, Гави и Фати, и со Гарсија во одбраната ќе го намамите Халанд да дојде таму е друга работа.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Проектот на Барселона во моментов се вика, како да не банкротираш. Тоа што ве лажат дека со Педри, Гави и Фати, и со Гарсија во одбраната ќе го намамите Халанд да дојде таму е друга работа.
По твојата логика Роналдињо го привлекле со проект со Рошембак, Сорин и Бонано значи... Треба да знаеш дека во фудбалот работите не се гледаат од денес за утре, туку секој успешен менаџер и паметен фудбалер ги гледа работите на долг рок. А и не треба да си баш Нострадамус за да видиш кој тим во кој правец се движи. Не знам дали си скроз нов член или некој со дупли јузер ама стварно постовите ти се како од завчера да пратиш фудбал.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.001
Поени од реакции
55.214
Не не лаже никој, гледаме дека се знае што се игра на терен. Можда ти дека имаш искуство со Интер и дупката во која западнавте мислиш дека истото ќе се случи и со Барса, ама ние не мислиме така и за тоа има милион причини, ама секако нема да си промениме мислење колку и да пишиме, така да нека покаже времето кој е во право.
И што глеате жити све? Значи збориме за освојување на ЛШ во следните 2-3 сезони а во тимот немате ниеден светска класа играч, немате ниеден лидер. Па на тимов да го вратите Меси од 2012та година па нема да освоите ЛШ у следни 3 сезони.

Тоа го зборам што пак мислите дека сте некој фактор моментално и ситници ви фалат за повторно да сте конкурентни. Во шпанско можеби, секогаш ќе бидете у топ 2-3 фаворити пошто Севиља, Сосиедат, Бетис се светлосни години далеку од било каква титула. Ама за у Европа ќе си почекате едно 10 години.
Така и Манчестер, си отиде Фергусон и они уште мислат дека се фактор и многу јак тим, истото се дешава и со вас, без Меси моментално сте далеку од некој фактор.

Остај филозофија, нека не ве лажат каталонските медиуми дека сите 10 дечурлии што принудно ги исфорсиравте у прв тим ќе станат играчишта и лидери. 1-2ца ако успеат макс. Стандард муабет за познатата Ла Масија, веќе виден секоја година.

Не мора милион причини да ми набројуваш, доволни се 5, баш ме интересира.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
И што глеате жити све? Значи збориме за освојување на ЛШ во следните 2-3 сезони а во тимот немате ниеден светска класа играч, немате ниеден лидер. Па на тимов да го вратите Меси од 2012та година па нема да освоите ЛШ у следни 3 сезони.

Тоа го зборам што пак мислите дека сте некој фактор моментално и ситници ви фалат за повторно да сте конкурентни. Во шпанско можеби, секогаш ќе бидете у топ 2-3 фаворити пошто Севиља, Сосиедат, Бетис се светлосни години далеку од било каква титула. Ама за у Европа ќе си почекате едно 10 години.
Така и Манчестер, си отиде Фергусон и они уште мислат дека се фактор и многу јак тим, истото се дешава и со вас, без Меси моментално сте далеку од некој фактор.

Остај филозофија, нека не ве лажат каталонските медиуми дека сите 10 дечурлии што принудно ги исфорсиравте у прв тим ќе станат играчишта и лидери. 1-2ца ако успеат макс. Стандард муабет за познатата Ла Масија, веќе виден секоја година.

Не мора милион причини да ми набројуваш, доволни се 5, баш ме интересира.
Немој да бидеш толку строг, ако потпише Дембеле нов договор реално е да се борат за титула. Ете ти една причина, уште четири фалат. Може и Кутињо да го вратат од позајмица, па ал ин на Нејмар.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.001
Поени од реакции
55.214
Кај ги најде тие 5-6 години? Па до 2019 доминиравме во Шпанија и бевме на чекор до освојување ЛШ таа година. Не може да се споредува Барса со Јунајтед после Фергусон. Кај нас кризата трае една полусезона, кај нив веќе девет години. И во моментов кога го пишувам ова поверојатно е поскоро пак да ја видиме Барса на врвот во Шпанија отколку Јунајтед на врвот во ПЛ. Дури и со младинци веројатно ќе фатиме топ 4. Со уште некое засилување и намалување на повредите не гледам зошто не би се бореле за титула догодина. Јунајтед не гледам како би освоил ПЛ во нредните десет години во таа конкуренција. Буквално поим за тим кој не знае каде тера. Целите на Барса се јасно зацртани и проектот е веќе почнат.
Со стилот и филозофијата? Прво ај да објасните што е тоа стил и филозофија. Па после да видиме дали тој стил и филозофија го негувал некој од тренерите после Луис Енрике. Поготово па со Ернесто Валверде.

Може да се споредува Барса со Манчестер и тоа како. И они беа со истово размислување после Фергусон и назначувањето на Мојст. Готово, проектот продолжува, све е наредено, газиме и у иднина.

Да, ко што кажав, у мртвата конкуренција у шпанско Барса секад ќе биде у топ 4, ама реална борба за титула не верувам. Реална зборам до 35-6то коло а не у 22ро да ве одјават.

Со уште некое засилување ми збориш. Еве баш ме интересира да ми кажеш хипотетички кои засилувања додадени на овој моментален тим би значеле ЛШ титула у следни 3 сезони.

Кои се целите и проектот кој е јасно зацртан?

(пред две недели не можевте Феран Торес да го регистрирате па мораше Умтити да потпишува нов договор и Кутињо да се откаже од дел од платата)
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
Барса има стил и филозофија како клуб, не зависи од тренерот, додека во Јунајтед се зависеше од Ферги. Така да накратко, не би требало да има простор за споредба, ама ќе покаже времето. Јас прогнозирам дека следната сезона Барса ќе се бори за титула во Ла Лига.
Со кои играчи Барса следна сезона ќе се бори А титула? Страшно ме занима. Барса едвај прв тим има клупа е измислена именка.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Со кои играчи Барса следна сезона ќе се бори А титула? Страшно ме занима. Барса едвај прв тим има клупа е измислена именка.
Ќе видиш сега ко ќе ти опсуе или ќе ти рече дека Милан никогаш нема да биде шампион.

Толку е нивото, да не го преценуваме.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
1.010
Поени од реакции
2.283
Со кои играчи Барса следна сезона ќе се бори А титула? Страшно ме занима. Барса едвај прв тим има клупа е измислена именка.
Така ти се чини затоа што сезонава на секоја утакмица имаме по 15 повредени.Еве со Реал се вратија повеќето и тоа како Барса беше на исто рамниште па и подобра(на оваа утакмица).Нападот и средината се солидни,голем проблем е одбраната и ако се донесе некое засилување и тоа како Барса ќе биде конкурент за титула наредната сезона.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom