Фудбалски/трансфер дискусии

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.671
Поени од реакции
7.247
Каков дебакл изеде Јунајтед со Санчо. Убедливо најлошиот офанзивен играч во премиер сезонава, 90 ебани милиони евра.
Дупка е немам што да го бранам али Лукаку шу направи повеќе од Санчо?
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Тоа е длабок и мошне издржан заклучок после изиграни 10 кола во екипа во која мометално не се знае кој пие а кој плаќа.
Ако платиш 90 милиони за играч, истиот треба да се покаже од прва утакмица, а не десет да изигра.

Лоша проценка од страна на управата.

Иначе тоа е проблем во Англија, секој втор просек го плаќаат 50 милиони и имате погрешна слика за способноста на истите.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.671
Поени од реакции
7.247
Ако платиш 90 милиони за играч, истиот треба да се покаже од прва утакмица, а не десет да изигра.

Лоша проценка од страна на управата.

Иначе тоа е проблем во Англија, секој втор просек го плаќаат 50 милиони и имате погрешна слика за способноста на истите.
До вчера банкар ги водеше трансферите што очекуваш од таков човек.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Ако платиш 90 милиони за играч, истиот треба да се покаже од прва утакмица, а не десет да изигра.

Лоша проценка од страна на управата.

Иначе тоа е проблем во Англија, секој втор просек го плаќаат 50 милиони и имате погрешна слика за способноста на истите.
Во светот има помалку од 5 фудбалери кој кога било кој клуб би ги купил би имале инстант импакт. Не знам ни пет дали се. Сите други зависат од тоа како ќе кликнат со клубот, каква е средината, на која позиција ќе го играат. На пример на Бруно му се погоди, на Санчо не, иако јас мислам дека Санчо е подобар фудбалер од Бруно, од аспект на фудбалска техника.

Муабетот ми е, за Санчо има време, нека се потсреди малку Јунајтед, јас мислам дека ќе го биде.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Во светот има помалку од 5 фудбалери кој кога било кој клуб би ги купил би имале инстант импакт. Не знам ни пет дали се. Сите други зависат од тоа како ќе кликнат со клубот, каква е средината, на која позиција ќе го играат. На пример на Бруно му се погоди, на Санчо не, иако јас мислам дека Санчо е подобар фудбалер од Бруно, од аспект на фудбалска техника.

Муабетот ми е, за Санчо има време, нека се потсреди малку Јунајтед, јас мислам дека ќе го биде.
Плаќаш играч 90 милиони и од прв утакмица влегува и гази, толку.

Колку играчи се платени 90 милиони?

Не многу, не го правдај, знаеме ако не тргне добро во нов клуб како се развива играч, ако беше Санчо платен 30 милиони и покажеше колку што покажа до сега, веќе ќе се разговараше за негов трансфер.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Плаќаш играч 90 милиони и од прв утакмица влегува и гази, толку.

Колку играчи се платени 90 милиони?

Не многу, не го правдај, знаеме ако не тргне добро во нов клуб како се развива играч, ако беше Санчо платен 30 милиони и покажеше колку што покажа до сега, веќе ќе се разговараше за негов трансфер.
Грилиш е платен повеќе, има за нијанса подобар учинок од Санчо. Не го правдам, мислам дека има многу фудбал во него по она што го видов. Брз е, има одлична техника, јас мислам ќе го биде.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Грилиш е платен повеќе, има за нијанса подобар учинок од Санчо. Не го правдам, мислам дека има многу фудбал во него по она што го видов. Брз е, има одлична техника, јас мислам ќе го биде.
Не реков дека нема да го биде.

Ама за парите сега требаше да биде лидер на тимот.
 
Член од
10 јануари 2022
Мислења
231
Поени од реакции
436
Па Санчо беше еден од подобрите на терен изминатиот месец кога одигра неколку утакмици во континуитет. Последните утакмици повторно има мала минутажа, искрено не знам зошто, некои велат има проблем со фитнесот.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.842
Поени од реакции
24.275
А што е финтата со курчов за Педри и Гави? Нешто као демек не ги бива или?
Не е дека не ги бива, ама не е и дека сите младинци што играат сезонава ќе бидат супер ѕвезди.
Играат младинциве, зашто во моментов Барса не може да си дозволи да купи квалитетни играчи.
Е сега, PR-от на Барса е пуштен на најјако, оваа и претходната сезона промовирани се да не претерам али може 8-10 играчи од младинските категории и се прави слика дека да поминат 4-5 сезони и они ќе ја доминираат Европа, а реалноста е дека од сите тие младинци кои се промовираа само Педри и Фати заслужуваат некаков кредит и имаат потенцијал да се развијат во супер ѕвезди.
Гави мене апсолутно никаков впечаток ми нема оставено, не дека го имам гледано многу, со Реал и на двата натпревари беше еден од послабите играчи на теренот.

Барса е умрена, клинички е мртва екипа, се прави лажна слика околу неа дека е некаков фактор и дека сеуште е влијателна во светот на фудбалот.
Не е, и не го зборам ова од курч бидејќи сум фан на Реал, туку Барса пополека ја губи таа куповна моќ која ја имаше поради ПЛ екипите и ПСЖ.
Реал исто ќе ја изгубеше, ама тоа што Реал не купи играч 3 сезони по ред во време на ковид успеа да се стабилизира и да се врати на старите патеки.
Стварно клубот има 1000001 проблем што треба да ги среди.
Потпишувањето на Халанд треба да им биде последното нешто на мозокот во моментов.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.345
Каков дебакл изеде Јунајтед со Санчо. Убедливо најлошиот офанзивен играч во премиер сезонава, 90 ебани милиони евра.
Е сега до кого е? До играчот, до тренерот, тимот, клубот, времето?
Автоматски споено мислење:

Па ги спомена навивачите на Јунајтед и како тоа форумот смрди на нивниот курч, па јас само направив паралела од твоето мислење.
Автоматски споено мислење:


Како до сега не разбра дека Игорче има инсајдери во Дортмунд и зема процент од продажбата на играчите. Затоа толку се тепа по форуми и се бунтова за нивните цени.
Абе ако не ти чини не ме читај. Форум е луѓе пишуваат.
Автоматски споено мислење:

Ако платиш 90 милиони за играч, истиот треба да се покаже од прва утакмица, а не десет да изигра.

Лоша проценка од страна на управата.

Иначе тоа е проблем во Англија, секој втор просек го плаќаат 50 милиони и имате погрешна слика за способноста на истите.
Не е само до играчите. Ете Имобиле се изгуби во Дортмунд. Ама не би рекол дека е лош играч. Не пасуваше во тимот, клубот, па и државата.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Е сега до кого е? До играчот, до тренерот, тимот, клубот, времето?
Автоматски споено мислење:


Абе ако не ти чини не ме читај. Форум е луѓе пишуваат.
Автоматски споено мислење:


Не е само до играчите. Ете Имобиле се изгуби во Дортмунд. Ама не би рекол дека е лош играч. Не пасуваше во тимот, клубот, па и државата.
Па и Халанд никако не одговара на овај Манчестер.

А тоа со Санчо е грешка на тој што го платил.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
За тоа каде ќе заврши некој играч има куп фактори. Посебно кога е млад играч во прашање кој уште не го достигнал врвот на кариерата, не може да се гледа само краткорочно. Зборам за Халанд.

Барса може на прв поглед не изгледа логичен избор во моментот. Ама на подолг рок би била одлична дестинација за него, ако е паметен. Би дошол баш во прав момент, по заминување на Меси, кога на тимот му фали лидер. За година-две би станал прва ѕвезда на екипата со потенцијал да стане клупска легенда, ако продолжи со овие бројки на голови. Барса е еден од најголемите брендови во фудбалот па секој би сакал да остави печат во таков клуб. Со него во тимот уште следната сезона пак ќе биде конкурент за лигата а за 2-3 сезони и за ЛШ.

Уствари најдобар пример е Роналдињо. Дојде во 2003 кога Барса беше во далеку полоша резултатска криза од оваа. Без пласман во ЛШ, без никакви изгледи за трофеј во тој момент, далеку зад тогашниот Реал. Ама тој сепак ги одби Јунајтед и Фергусон, потпиша за Барса и што се вика се' останато е легенда. Од денешен аспект испадна ептен паметна одлука.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Па и Халанд никако не одговара на овај Манчестер.

А тоа со Санчо е грешка на тој што го платил.
За Халанд не знаеш ни ти ни ние колку би одговарал на овој Јунајтед, самиот Јунајтед не знае кој му одговара кој не, не па ние од овде!
Санчо, можеби е утка, може и не, ќе видиме, макар што засега изгледа дека ти си во право!
Како што вика Игорче многу коцки треба да се поклопат за да кликне фудбалерот. Земи го Кутињо, три тима промени и три различни лица, како да не е истиот човек и фудбалер( не зборам за Вила, пред тоа).
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.004
Поени од реакции
55.242
Со него во тимот уште следната сезона пак ќе биде конкурент за лигата а за 2-3 сезони и за ЛШ.
Влагате у фаза наречена Манчестер после Фергусон.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Влагате у фаза наречена Манчестер после Фергусон.
Барса има стил и филозофија како клуб, не зависи од тренерот, додека во Јунајтед се зависеше од Ферги. Така да накратко, не би требало да има простор за споредба, ама ќе покаже времето. Јас прогнозирам дека следната сезона Барса ќе се бори за титула во Ла Лига.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom