Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
18 декември 2019
Мислења
599
Поени од реакции
1.665
Данците сигурно нема да си дозволат кикс и ќе сакаат да пренесат максимални бодови...

Поголеми се шансите ние да ја тепаме Црна Гора а потоа Црна Гора да ја изненади Словенија и на подобра гол разлика да одиме понатаму.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.121
Поени од реакции
5.228
Данците сигурно нема да си дозволат кикс и ќе сакаат да пренесат максимални бодови...

Поголеми се шансите ние да ја тепаме Црна Гора а потоа Црна Гора да ја изненади Словенија и на подобра гол разлика да одиме понатаму.
Тешко дека Црна Гора може нешто со Словенија

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.635
Одлична утакмица одиграа дечките, штета, ГОЛЕМА ШТЕТА што оваа партија не ја крунисавме барем со бод.
Ренесанса направи Кире во репката за само една година, маестрално ја изведе оваа средба од тактички аспект.
Лани со истиве играчи кога губевме како магариња на СП ракометот во земјава го прогласивме за умрено, за на крај денес да бидеме тотално демантирани од играта.
И после некој ќе каже не е до тренерот, не може да го имаш дибекот Брестовац за изборник кој во ситуација кога противникот има играч помалку тој да ти иде со акција ЦЕПЕЛИН. :vozbud:
Ама добро е што релативно брзо се отарасивме од него во период кога има подмладување на репката и стабилна рака е неопходна да го понесе товарот.
Прилично бев изненаден од одбраната, Талески ја потврди својата добра форма од Вардар во дефанзивните задачи, пријатно ме изненади и Мишевски, заедно искинаа.
Мишевски многу добро излегуваше на Скубе и имаше одлични движења, ако ја земеме во предвид неговата тромавост, денеска одлично си ја заврши работата.
Велковски имаше претерано многу технички грешки, но да бидеме реални, бркаше голема работа во дефанзива, штета што е премногу лимитиран во нападот, да имаше барем некој добар напаѓачки адут ќе беше многу корисен играч.
Кога се кршеше натпреварот ние промашивме 3 зицер ситуации по ред, мислам дека таму и ја загубивме оваа средба.
Пешевски има проклетство со промашување зицери во клучни периоди од средбата, секогаш промашува чиста ситуација кога сме блиску до враќање во натпреварот, стварно штета..
Кузмановски одигра лидерски, ама и многу пропусти од негова страна, прави маестрални потези, кога ќе се затрча ниту Болт не може да го запре ама потоа те демантира со некоја невидена глупост.
Костески и Георгиевски потфрлија, овој првиот мора да ја врати некако формата, алфа и омега беше во младинските категории, ќе биде штета ако не прерасне во солидно крило.
Можеби тука требаше да биде повикан Стојков, доста интересен играч, пргав во одбраната, @Vardarecc може да каже повеќе за него.
За мене оваа средба ја одбележаа Томовски и Цветан, МАЕСТРАЛНА партија од дечките.
Томовски е голманиште, најмногу за него ми е криво што не го добивме натпреварот, што ли се не фати дечкото.. :bravobe:
Цветан и претходно имаше солидни настапи, на пријателските со Египет се изнадава голови, ама ретко кој очекуваше дека добрите изданија ќе ги преслика и на ЕП со таква МАЕСТРАЛНА партија, какво ладнокрвно изведување на пенали, како Уве Генсхајмер, браво и само да продолжи така.
Имавме егал натпревар на кој ситници не оддалечија од победата.
Уште еднаш, голема штета оваа добра игра што не ни донесе барем бод.
Оваа Македонија е вистински мерак за гледање.
:oeoeoe:
 

Pelister 2008

Ветеран
Член од
28 ноември 2010
Мислења
1.044
Поени од реакции
525
Почнавме конечно побрз ракомет да играме, не се игра поќе оној стар југословенско ракомет , трогав на некој начин. Посебно со Словенија која е толку надмоќна ако пробаш брз ракомет да играш.
Несомнено е дека се гледа напредок, Фитиљот е веќе лидер , му замервате за технички грешки , шо е сосема најнормално на толку иницијатива од негова страна. Велковски реално далеку е од тој квалитет за репрезентативен ракомет, нема квалитет за поќе .Ја утупва играта , најпоќе технички грешки и колку пати од чисти зицери да ја продолжи тој ја закочваше играта. Цветан од пред 4 години ко играше со Костески за Струга се покажваше со своите индивидуални квалитети. Заедно со Костески имаја по 6-7 гола на секоја утакмица.
Јас мислам и Костески ќе биди таков калибар на играч .
Талески очекував поќе да преземи одговорност , ама очигледно го нема то да ја понеси репрезентацијата.
Томовски после Никучо во 15 години радиус сме немале таков голман ,се било мак. просек.

Одамна ова го кажвам и пак ќе потенцирам. Ние имаме невидена дупка од 89та до 96та генерација. 7 години ниеден играч за репрезентација , со исклучок на Манасков и Пешевски . Тука настана и тој пад на репрезентација поради немањето на такви играчи кои сега требаја да бидат лидери во оваа репрезентација.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Можеби тука требаше да биде повикан Стојков, доста интересен играч, пргав во одбраната, @Vardarecc може да каже повеќе за него.
За мене оваа средба ја одбележаа Томовски и Цветан, МАЕСТРАЛНА партија од дечките.
Па пишав уште пред некое време дека во иднина е многу веројатно да гледаме Костески/Стојков дуо на десно крило, особено ако продолжи со ваква игра Џомба.
Впрочем Георгиевски добива минутажа пред Костески најмногу ради искуството кое го има во одбрана, шо е разбирливо, иако денеска дури и во одбрана беше "заспан " во неколку ситуации особено во вториот дел, во првиот случај закасна на цепелинот на Словенците, потоа на последниот тајмаут на Словенија, кога одработија акција за лево крило и практично го затворија натпреварот.
Не сакам сега да го критикувам само, но очигледен е падот во форма кај него, а и ја нема таа експлозивност во контри/полуконтри која треба да ја има едно модерно крило, пак ќе речам капа до под за се досега шо има дадено, но ми се чини дека пополека му се гледа крајот и него во репрезентативниот дрес.
Јас се надевам дека барем Жути ќе можи да го задржиме за уште 1 првенство, топ е за ваква епизодна улога од 15 минути да изнуди исклучување/пенал или подели некоја асистенција, едноставно неговото искуство и квалитет се од непроценливо значење.
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
699
Поени од реакции
1.290
Јас се надевам дека барем Жути ќе можи да го задржиме за уште 1 првенство, топ е за ваква епизодна улога од 15 минути да изнуди исклучување/пенал или подели некоја асистенција, едноставно неговото искуство и квалитет се од непроценливо значење.
Мислам дека и тој се пензионира од јуни.
 
Член од
18 декември 2019
Мислења
599
Поени од реакции
1.665
Нема порасипано нешто од новинар во денешно време. Изјавата на Шеваљевиќ е погрешно пренесена, односно намерно е погрешно преведена за да звучи подрастично.

Гол.мк:
„Го гледавме нивниот дуел со Словенија. Можеме да играме со двете селекции. Тие се држеа добро, но ние имаме што да бараме против нив и ќе победиме.

Vijesti.me:
„Gledali smo njihov duel sa Slovenijom. Sa obje ekipe možemo da igramo. Dobro su se držali, ali mi imamo šta da tražimo protiv njih i idemo na pobjedu.“
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.004
Поени од реакции
7.705
debelite stole i peshevski ni se ostatoci uste od stariot sistem, treba i cekor dalje da se odi vo idnina i od niv da se reshi, dosta e koga vekje trgna site deca da igraat vo dva pravci ne mozi uste da gi trpime. ovde jedino mi e zhal za ovaj deckoto mishevski verojatno bekce a da igra samo odbrana,bez razlika deka igra odlicno sho korist od takov igrac na dolg rok?!
utskmicata ja reshi nekvalitetot na tale i velkovski, vo klucnite momenti ko trebashe da prezemat tie se usraa so ispadnati topki od raka, golmanot si ja vrsheshe rabotata, daj boze i utre isto da mu odi na deteto, kriloto levo se formira, uste edno vo niza krila sho proizveduvame, shteta sto ne mozi da se kazi istoto za bekovite. krilo desno ocaj na goce i toj e za penzija fala mu na se
povredata na kiro e mislam farsa ispagja deka poarno i sho ne igra da se praj samo dopolnitelna izmena da se narushuva sistemot, jes deka bi pomognal pri formiran napad ama svesen e deka mu e dosta, ne veruvam pak da zaigra, za ovaa utakmica ispadna i taktika deka slovencite ja spremale igrata bash na nego pa gi iznenadivme vo prvite momenti
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.698
Поени од реакции
5.589

Потполно се согласувам со напишаново,без потреба се плука по Талески и постојано тој е дежурен кривец за секој пораз,вистина дека пред година две беше катастрофален ама после доаѓањето во Вардар стварно ја крена формата,посебно последнава сезона.
Вчера беше сосема коректен во двата правци,вистина дека направи и некои аматерски грешки ама далеку од тоа дека имал лоша партија или дека тој е виновен за поразот.
Проблем на Талески најмногу му направија медиумите и публика кога уште на почеток на кариера го претставуваа како "новиот Кире" или некој голем талент од европски размери,затоа после сите испаднаа разочарани од него.
Сега некако имам чувство дека и 10 гола да даде Талески пак ќе бидат незадоволни луѓето и ќе си тераат мајтап со него.
 
Последно уредено:

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Никогаш послаба словенија,судиите не тепааааа маме им ебам расипано,непостоечи пенали им свират,најмалку 3 исклучвења им прогледаа низ прсти,3 мин напад......
Kakvi crni penali i isklucuvanja be, gi imav na tiket Slovenija da dobie 4 ili povekje penali i nie da imame 4 ili povekje isklucuvanja..celo faking vtoro poluvreme nasive nieden penal ne napravija i niednas ne bea iskluceni... 3 penala imase samo na kraj i 2 isklucuvanja
 

Kajgana Shop

На врв Bottom