Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Криви се урбанистите што планираат градежна парцела кнап до крај на катастарската, па уште и горните катови издадени над тротоарот.
За 1200+ евра спие станов, локум :D
Само од кај ќе се купат триаголнести плакари и маси инаку бадијала е. Всушност е рециклирана остава или не бил доволно голем за паркинг место на џип. За Криви има многу мислам никој не е прав дури ни ѕидовите.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Се заиграле децата со цртањето :D

Прегледај го приврзокот 318254
1000-1100€ макс за ова друже, го упропастиле станот.
Па каде бе у денешно време ми правите ваков стан бе
Стан без носечи стуб во дневна не е стан бе, учат ли нешто ова архитекти е денес или со удеми курсеви се сите
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.887
1000-1100€ макс за ова друже, го упропастиле станот.
Па каде бе у денешно време ми правите ваков стан бе
Стан без носечи стуб во дневна не е стан бе, учат ли нешто ова архитекти е денес или со удеми курсеви се сите
Не сум се јавил, немам енергија и време да се расправам, ама троа погоре пред 2 месеци го зедоа 1200.

Само од кај ќе се купат триаголнести плакари и маси инаку бадијала е. Всушност е рециклирана остава или не бил доволно голем за паркинг место на џип. За Криви има многу мислам никој не е прав дури ни ѕидовите.
Плакарите по нарачка, мерки на лице место, а за мајсторот ќе нарачаш лексилиуми.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Дури мислам и дека е нездраво да живееш во простории со неправилни форми. Настрана фенг шуи и слични филозофии
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Стварно сешто се продава. И после имало празни станови :)
Апартмент 17А :LOL:
у некои вакви може Шајнинг да го снимаш
Вакви станови се само за Минотаури лавиринт да направат.
Автоматски споено мислење:

Дури мислам и дека е нездраво да живееш во простории со неправилни форми. Настрана фенг шуи о слични филозофии
Дефинитивно ќе се почнеш после 2-3 месеци да халуцинираш. Ѕидовите ќе почнат да ти се движат и ќе те однесат со жуто комбе во Бардовци.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.087
Тие биси од секогаш биле шампиони со цени. Можда имаат квалитет ама цените им се стално над сите други.

Sent from my 4047X using Tapatalk
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.198
Поени од реакции
35.747
Најинтересни ми се кога на 45 квадрата двособен стан цртаат на тоа приказите и трпезариска маса. Дечко помири се со фактот дека ќе јадеш седнат на тоалетната шолја.

Немам видено нов стан па макар и 80 квадрата да е, кај што кујната е одделена од дневниот престој и НЕ ДАЈ БОЖЕ има прозор (природна вентилација) во кујната. Нешто што било многу често во згради правени пред 40 години.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Најинтересни ми се кога на 45 квадрата двособен стан цртаат на тоа приказите и трпезариска маса. Дечко помири се со фактот дека ќе јадеш седнат на тоалетната шолја.

Немам видено нов стан па макар и 80 квадрата да е, кај што кујната е одделена од дневниот престој и НЕ ДАЈ БОЖЕ има прозор (природна вентилација) во кујната. Нешто што било многу често во згради правени пред 40 години.
kaj kje go stais prozorot, kje se ventilira u drugiot stan ili u hodnik :pos:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.087
Има и "ситници" кои доцна ги забележуваме. Скоро што го земавме станот има прозор кујната. Ама прозор како за дневна :) Па кога ќе се отвори пола кујна зафаќа. И тоа не е се. Ставивме чешма со проточно бољерче, а лулето им е високо па прозорот удираше во чешмата (под прозор е довод одвод). Па виткање лулето, што мака видовме ради еден превид на архитектот. Имаше и други ситници, оваа им беше најзезната

Sent from my 4047X using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Најинтересни ми се кога на 45 квадрата двособен стан цртаат на тоа приказите и трпезариска маса. Дечко помири се со фактот дека ќе јадеш седнат на тоалетната шолја.

Немам видено нов стан па макар и 80 квадрата да е, кај што кујната е одделена од дневниот престој и НЕ ДАЈ БОЖЕ има прозор (природна вентилација) во кујната. Нешто што било многу често во згради правени пред 40 години.
Умре таа, ама не дека нема решение, само маЌедончето успеало да го усере и тоа :mad:
Сега по стандарди се прават вентилациони шахти и секоја кујна и WC пак природно има вентилација која завршува на кровот. Проблем е што кај нас изгледа од немање култура и несфаќање како функционира тоа поврзуваат по неколку стана на една вентилациона цевка, а треба секој посебно. Плус вентилационите шахти не одат од подрум како што е нормално него кому како му текнало од таму ја почнал, па се случува да влече обратно и јас во WC то на работа се умирисувам од потпршките на тие над мене. Можам да замислам што мирисаат они!
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.198
Поени од реакции
35.747
Умре таа, ама не дека нема решение, само маЌедончето успеало да го усере и тоа :mad:
Сега по стандарди се прават вентилациони шахти и секоја кујна и WC пак природно има вентилација која завршува на кровот. Проблем е што кај нас изгледа од немање култура и несфаќање како функционира тоа поврзуваат по неколку стана на една вентилациона цевка, а треба секој посебно. Плус вентилационите шахти не одат од подрум како што е нормално него кому како му текнало од таму ја почнал, па се случува да влече обратно и јас во WC то на работа се умирисувам од потпршките на тие над мене. Можам да замислам што мирисаат они!
Ау тоа е стандардна работа во повеќето згради. Мислам дека кога ќе речат дека зградата е Премиум, значи дека ова не би требало да се случува. Кај неколку мои другари во нови згради градени последниве 5 години и доградби на стари згради (Мичурин) се случувало да си влезам во ќенефот и внатре да си мириса на некое ручече, рипче или мевце. Или пак од кујната да почне да им мириса на туѓ ручек.

Толку се стандардот и очекувањата паднати што кога ги нема овие работи, тив велат па ова е премиум зграда. Премиум е зашто ќенефот не ти мириса на ручек. Ок, фала.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Умре таа, ама не дека нема решение, само маЌедончето успеало да го усере и тоа :mad:
Сега по стандарди се прават вентилациони шахти и секоја кујна и WC пак природно има вентилација која завршува на кровот. Проблем е што кај нас изгледа од немање култура и несфаќање како функционира тоа поврзуваат по неколку стана на една вентилациона цевка, а треба секој посебно. Плус вентилационите шахти не одат од подрум како што е нормално него кому како му текнало од таму ја почнал, па се случува да влече обратно и јас во WC то на работа се умирисувам од потпршките на тие над мене. Можам да замислам што мирисаат они!
Исто и кај мене, над мојот стан распоред кујна/вц е друг. Така да нивната кујна доаѓа над моето вц и не само што мириса тоа што готват туку и ги слушам кога разговараат. Вајда и они мене ме слушаат. :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom