Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Decki sto bi izbrale pomegju corsa 1.2 benzin i clio 1.2 benzin. I dvete bi bile od 2005/6 i strogo bez plin. Za majka mi e, i zemav polani staro clio za da se navikne da vozi poso nemase vozeno nekolku godini. Problem e toa staroto klio nema klima pa sea baram nesto so klima. Moze i drugi predlozi, ali baram povisoka kola bidejki ke se vozi i do vikendica na zemjen pat.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Decki sto bi izbrale pomegju corsa 1.2 benzin i clio 1.2 benzin. I dvete bi bile od 2005/6 i strogo bez plin. Za majka mi e, i zemav polani staro clio za da se navikne da vozi poso nemase vozeno nekolku godini. Problem e toa staroto klio nema klima pa sea baram nesto so klima. Moze i drugi predlozi, ali baram povisoka kola bidejki ke se vozi i do vikendica na zemjen pat.

Клио, ич не прашувај. Корсата е со ланец ама што фајде ко на 100 000 км почнува да тропа и се менува, исто ко со каиш само што кошта три пати поскапо да се смени. Исто тој мотор има огромен проблем со потрошувачка на масло, а ова не може да го видиш кога ја купуваш колата, ќе се види послем 500 - 1000 км поминати.

Ако е она клио со четири светла напред, истото е многу подобро и поудобно возило од корса ц...за постар човек јас мислам дека е таман тој мотор и плус има многу добра удобност, во корса ц пломбите од забите ќе ти паднат кога одиш преку лежечки.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Decki sto bi izbrale pomegju corsa 1.2 benzin i clio 1.2 benzin. I dvete bi bile od 2005/6 i strogo bez plin. Za majka mi e, i zemav polani staro clio za da se navikne da vozi poso nemase vozeno nekolku godini. Problem e toa staroto klio nema klima pa sea baram nesto so klima. Moze i drugi predlozi, ali baram povisoka kola bidejki ke se vozi i do vikendica na zemjen pat.
Според мене клиото секогаш би било подобар избор од корсата … Не сум имал ниеден Опел до сега , но еве веќе 5та година дома имаме Клио 3 1.4 16в 98 кс … Кола 900 кг , моторчето топ … Сега е моментално на 202 000 км , не троши ни грам уље , не губи ни грам антифриз , се вози исклучиво на бензин … Единствено улагање за овие 5 години имаше ( нели покрај редовно одржување и купување гуми ) промена на акумулатор , промена на спони и стабилизатори и поголемо - промена на сет ламела … Претежно го вози сестра ми и кај неа троши околу 8-8,5 литри бензин , кај мене проаѓа 10 и се врти до скоро 6000 врт/мин и иде скоро до 180 км/ч генерално многу сме задоволни од тоа количе … Башка бе не се слуша кога работи … Бензин
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Fala decki. I ja sum poveke za klioto, valjda poso veke imame edno i iako e skoro 30godini se pokaza ko okej kola. Korsa imav vozeno bidejki vujko mi imase edna ali voznjata ic ne mi se svigja, baska on motor menjase i pak imase nekoi problemi.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Дечки да прашам сигурно некој знае кога отпуштам кумплуг се слуша некој звук како федер кога се растегнува собира
Што би можело да биде?
Ова да си прашам пред да посетам сервис

Иначе е Хјундаи и30 (2019-2020ј ако тоа игра нешто улога, 20к имам поминато затоа ми е многу чудно што почна да го јавува звуков.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Ако се слуша на изгаснат мотор, ваљда е нешто внатре на самата педала од кумплугот, треба да се подмачка или нешто слично.


Ако се слуша од кај моторот тогаш е нешто со ламелата или потисната...ама звукот не значи дека нешто е за менување...едноставно со тој звук може да тера уште 100 000 км.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Ако се слуша на изгаснат мотор, ваљда е нешто внатре на самата педала од кумплугот, треба да се подмачка или нешто слично.


Ако се слуша од кај моторот тогаш е нешто со ламелата или потисната...ама звукот не значи дека нешто е за менување...едноставно со тој звук може да тера уште 100 000 км.
Не сум проверил на изгаснат мотор, го приметив во возење и прашав. Баш ќе проверам и на згасен мотор како се однесува
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Провери на изгаснат мотор, полесно ке слушнеш од кај иде звукот.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Дечки да прашам сигурно некој знае кога отпуштам кумплуг се слуша некој звук како федер кога се растегнува собира
Што би можело да биде?
Ова да си прашам пред да посетам сервис

Иначе е Хјундаи и30 (2019-2020ј ако тоа игра нешто улога, 20к имам поминато затоа ми е многу чудно што почна да го јавува звуков.
Federot sto ja vrakja pedalata nazad koa otpustas kumplung.

Najubavo ke cues ako ja pritisnes pedalata so raka na ugasena kola.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Провери на изгаснат мотор, полесно ке слушнеш од кај иде звукот.
Federot sto ja vrakja pedalata nazad koa otpustas kumplung.

Najubavo ke cues ako ja pritisnes pedalata so raka na ugasena kola.
od kaj pedalata ide zvukot ke da e toa sto vika @galaxys federot na pedalot. na zgasen motor proveruvav

ke pominam do hyundai da vidam sto ke kazat
 
Член од
19 јуни 2018
Мислења
47
Поени од реакции
3
Srekni praznici na site.. Imam eden problem golf 5 1.9 tdi pred 3 meseci ja reparirav turbinata i sega pocna pak da se slusa svirenje, mozno li e tolku brzo da pocna da otkazuva?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Srekni praznici na site.. Imam eden problem golf 5 1.9 tdi pred 3 meseci ja reparirav turbinata i sega pocna pak da se slusa svirenje, mozno li e tolku brzo da pocna da otkazuva?
да...лоша репарација. ако ги смениле само лежајеви, а не ја подесиле осовината, таа повторно ќе ги разјади лежиштата и ќе почни да свири
 

Kajgana Shop

На врв Bottom