Станови во Скопје, совети за купување.

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Друже на тие услови јебеш програмирање дај еве јас @Lester Freamon па и уште некој ќе се собереме да ни средат за тие пари да поработиме некоја работа :)
Еве ти табела со нето плати во Швајцарија еден пост над тебе и колку проценти од народот ги зима тие плати. 50% од мажите земаат над 5000 франака нето плата. Не ми е јасно како не ви е за верување дека има народ што е отиден да рмба и да млати пари во странство.
Таман соберете се 4-5 души ко овие и гужвајте се во стан и ќе заштедите на кирија.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.265
Поени од реакции
4.665
Еве ти табела со нето плати во Швајцарија еден пост над тебе и колку проценти од народот ги зима тие плати. 50% од мажите земаат над 5000 франака нето плата. Не ми е јасно како не ви е за верување дека има народ што е отиден да рмба и да млати пари во странство.
Таман соберете се 4-5 души ко овие и гужвајте се во стан и ќе заштедите на кирија.
Друже јас сум веќе заминат Лестер исто значи заминување и рмбање не ни е проблем
Дај кај другарот ако може ние фултајм да не пуштат да работиме, ова девелопмент парт тајм ќе работиме 6000+ доста ни е комбинирано лабаво 12-13 искачаат
Чим со 1500-2000 се подмирува кола стан и живот реално за 3 години повеќе згради од Мијалков и Грујо заедно ќе имам у Прага
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Друже јас сум веќе заминат Лестер исто значи заминување и рмбање не ни е проблем
Дај кај другарот ако може ние фултајм да не пуштат да работиме, ова девелопмент парт тајм ќе работиме 6000+ доста ни е комбинирано лабаво 12-13 искачаат
Чим со 1500-2000 се подмирува кола стан и живот реално за 3 години повеќе згради од Мијалков и Грујо заедно ќе имам у Прага
Да прочиташе барем што напишав и кои бројки за да заштедевме на време и немаше да има потреба да глумиш смешен и паметен.
 
O

onefifty

Гостин
Да прочиташе барем што напишав и кои бројки за да заштедевме на време и немаше да има потреба да глумиш смешен и паметен.
Мислам дека непотребно се лутиш, не се злонамерни во постовите, мислам дека пријателот те лаже на големо, зимај со резерва негови бројки.
Имам двајца чичковци во Швајцарија, едниот е нешто ИТ, не е програмер, нешто секјурити, не зима ниту приближно толкава плата.
Другиот е шофер со Ц+Е, исто зима на половина.
Бев во иста ситуација како тебе за Германија, бев решен се да заебам и да бегам бидејќи имав другар што ме убедуваше во некои бројки што ми беа чудни ама бев сигурен дека не ме лаже пошто пораснавме заедно, на крај искочи, дека ме лажел.
Затоа, со резерва, не е запад тоа што беше, пола фамилија ми е иселена од тука и не е сјајно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Друже јас сум веќе заминат Лестер исто значи заминување и рмбање не ни е проблем
Дај кај другарот ако може ние фултајм да не пуштат да работиме, ова девелопмент парт тајм ќе работиме 6000+ доста ни е комбинирано лабаво 12-13 искачаат
Чим со 1500-2000 се подмирува кола стан и живот реално за 3 години повеќе згради од Мијалков и Грујо заедно ќе имам у Прага
Да не стануваш Public Agent? :D

Ме стави во мисла со планов: 6 саати физикалија (не ти треба фитнес после ова) + 6 саати програмирање, за 10 години одам во пензија :D
Автоматски споено мислење:

Да прочиташе барем што напишав и кои бројки за да заштедевме на време и немаше да има потреба да глумиш смешен и паметен.
По кратко пребарување еве ги бројките:


За другарот твој да зема 6000ки чисти, треба некој да му дава 8000ки бруто. Од тоа што гледам во табелата, просечни плати дури и во градежништво се 6200 бруто (што е подобро платено таму), во производство пак 6400, во ИТ веќе над 8000ки и веројатно останати инженери.
Те матка другарчето, или пак буфта прекувремено по 20-30 саати неделно.
За прекувремено и тука ако имаш убав занат се вадат, имам роднина што работи со клими, заработува повеќе од ИТ, ама душа му знае како се чувствува кога ќе се прибере после 15 саати рмбање.
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Мислам дека непотребно се лутиш, не се злонамерни во постовите, мислам дека пријателот те лаже на големо, зимај со резерва негови бројки.
Имам двајца чичковци во Швајцарија, едниот е нешто ИТ, не е програмер, нешто секјурити, не зима ниту приближно толкава плата.
Другиот е шофер со Ц+Е, исто зима на половина.
Бев во иста ситуација како тебе за Германија, бев решен се да заебам и да бегам бидејќи имав другар што ме убедуваше во некои бројки што ми беа чудни ама бев сигурен дека не ме лаже пошто пораснавме заедно, на крај искочи, дека ме лажел.
Затоа, со резерва, не е запад тоа што беше, пола фамилија ми е иселена од тука и не е сјајно.
Јас и нагласив дека ако ме он лаже лажам и јас и реакцијата ми беше заради тоа што исфрли некој бројки за трошок што не ги ни напишав. :)
За ИТ дефинитивно за Швајцарија не ме лажеа и знам луѓето дека сигурно земаат 6к+.
Овој ти живеат 4-5 души во стан, прекувремено тера колку што дозволува законот и гарант трета смена. Трошок му е стан, кола, јадење и пиење. Поентата му е не тера некое шетање по Швајцарија, ресторанти шо ти знам.
И мене не ми се веруваше и ама овој беше упорен и голема е шансата да лапнал некој месец бонус и да се курчи сега. Но бројот на неповрзани со овој што се по Германија(Баварија) и сакаат да се иселат во Швајцарија е голем.

Јас единствена опција имав да се иселам за Шведска кога сакав да фатам пат од овде пред некој месец, кога ја направив математиката со кирија, трошоци, рата за кредит овде, повеќе пари ќе ми останат тука и се сведе дали желбата да фатам пат е толку голема. Германија, Холандија од огласите што гледав и со луѓе што комуницирам исто. Значи јас ко програмер во овие земји 90к евра заштедени за 3 години можам да ги сонувам, јбг не сум некој експерт. :D

Затоа нагласив за Шварцјарија пошто повеќето другари што се Германија сакаат да се преселат во Швајцарија. Мене ми се створи некој филм дека за пари млатење само Швицарска, па гуглање дава дека повеќето се над 4-5к нето. Само незнам зашто мислите дека некој може да спечали 90к за 3 години. Па овде има луѓе ИТ што млатат 10+ саати дневно и се над 5к.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Drugar mu prvo rabotese ko obicen rabotnik bez da kaze sto ustvari raboti za da videvme kolku se platite na tie pozicii. Posle ispadna deka raboti i prekuvreme od jutra do sutra, za na kraj i treta smena da odi. So site ovie promenlivi moze i zima tolkava plata, ali jebes plata bez zivot. Od takvo rabotenje ke mu otide zdravjeto i posle dzabe ti se pari.

I ja ovdeka mozam da rabotam dodatno posle rabota, plus sabota i nedela, ali ne fala. Poarno ke zimam pomalku i ke uzivam u zivot.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
344
Поени од реакции
443
Другари не сте прошетале до Велешта - Струга да ги разгледате палатите?
Кога ќе прошетате пратете порака и размислете дали се заработува во Швајцарија или не...
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Bas sea gleav za mojta struka iako se retki oglasite. Najdov oglas so 115000CHF godisna plata. I ja se selam tamu, baska ja znam firmata bidejki ja koristime ovdeka. Steta baraat germanski inace odma aplicirav :D
Kolku danok se plakja u Svicarska?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Bas sea gleav za mojta struka iako se retki oglasite. Najdov oglas so 115000CHF godisna plata. I ja se selam tamu, baska ja znam firmata bidejki ja koristime ovdeka. Steta baraat germanski inace odma aplicirav :D
Kolku danok se plakja u Svicarska?
зависи во кој кантон се наоѓаш, нешто слично како во мкд. Пример Тетовски Кантон и Велешки не е исто, во првиот данокот не е задолжителен, во вториот плаќаш и за нивниот кантон :D
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Bas sea gleav za mojta struka iako se retki oglasite. Najdov oglas so 115000CHF godisna plata. I ja se selam tamu, baska ja znam firmata bidejki ja koristime ovdeka. Steta baraat germanski inace odma aplicirav :D
Kolku danok se plakja u Svicarska?
Зависи до кантон :D
И мене кога ми се фалеше другарот ставив нотификации на Линкедин од огласи да ми стизаат од мојата објаст и имаше огласи со 100000+ :D
Блокчејн девелопери некој огласи тераа со 160000CHF
Автоматски споено мислење:

Од темата за станови во скопје за купување , фалбата на мојот другар ја однесе на пресметување плата во Швајцарија.
Ја најдов официјалната страна за статистика на Швицарска и имат таму апликација за да најдеш за одредена работа, кој кантон колку оди плата. Овој е нешто со транспорт и знам сабајле во 5 оди и се враќа во 18:00. На крај математиката вели дека или лаже или прекуврмеено работи убаво. Доколку ја зима просечната плата за неговата струка ќе има некаде нето 4'005. 25% во таа област земаат повеќе од 5'633 бруто(4'484 нето). Така да или убаво рмба прекувремено за да стигне до 6к нето или филмови прави.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Не се они криви плацот бил крив.
Криви се урбанистите што планираат градежна парцела кнап до крај на катастарската, па уште и горните катови издадени над тротоарот.
За 1200+ евра спие станов, локум :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom