Охрид

Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
265
Некое кафанче за втора вечер за Нова Година да ми понудите? Немора да е строг центар, битно ми е да има убав амбиент, храна и пристојни цени.
 
Последно уредено:

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Некое кафанче за втора вечер за Нова Година да ми понудите? Немора да е строг центар, битно ми е да има убав амбиент, храна и пристојни цени.
Најискрено ти ја препорачувам кафана Св. Никола во Струга, ем ќе јадеш убаво јадење ем нема да платиш ѓаол ипол. Батали кафани кај нас, изгор скапи се без разлика каде се наоѓаат а и не вредат во однос цена=квалитет. Уште помалку кафански амбиент. Ова е секако од мое искуство.
Ако веќе си одлучил за да ја поминеш ноќта во Охрид без исклучоци, мислам @Рудници и е поупатен во препораки за локали.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.443
Најискрено ти ја препорачувам кафана Св. Никола во Струга, ем ќе јадеш убаво јадење ем нема да платиш ѓаол ипол. Батали кафани кај нас, изгор скапи се без разлика каде се наоѓаат а и не вредат во однос цена=квалитет. Уште помалку кафански амбиент. Ова е секако од мое искуство.
Ако веќе си одлучил за да ја поминеш ноќта во Охрид без исклучоци, мислам @Рудници и е поупатен во препораки за локали.
Св.Петка во Велгошти како е со храна и цени?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Не ги исклучувам овие работи, ама не постојат само во Охрид, туку секаде.
Ќе си регистрираат фирма, или ќе рентаат преку компании како booking/airbnb/агенции, договор на рака пред да влези во собите, личен документ и нека повели да крши и оштетува. Исто и да си замине.
Ете на booking/airbnb овие работи функционираат, имам другари што рентаат станови преку booking/airbnb, им доаѓаат странци од цел свет, и тукашни, и немаат проблеми. Ама секој знае дека ако направи глупост, ќе си ја плати, турил потпис и оставил број на сметка.

Да остане цела печалба како ќар, и да си безбеден не бива, не само кај нас, туку во цел свет има секаков народ.
1. За да се издаваат соби не е потребна регистрација на фирма
2. Booking и airbnb се само посредници помеѓу станоиздавачот и туристот, не ти се гаранти за туристите дојдени преку нив и за евентуалните штети причиниети од нив не одговараат.
3. Договор на рака пред да влезе во собите??? Каде си потпишал таков договор?
4. Личен документ се дава само на увид за да се пополни пријава за престој на гостинот, станоиздавачот нема законска можност да го задржи личниот документ (види Закон за угостителство) до заминувањето на гостинот. И да има таква можност, документот само по себе служи само за идентификација на лицето, не и за наплата на причинетата штета, за тоа постојат судовите (па види дали ќе ти се исплати да се влечкаш по судови за евентуални оштетувања, поготово кога гостинот е млада особа која е невработена и нема имоѕ на свое име).
5. И во Охрид најчесто станоиздавачите немаат проблеми со странците кои доаѓаат од цел свет, најчесто проблемите, за жал, ги прават домашните гости кои од ред се експерти за туризам и угостителство и сметаат дека ако плаќаат се треба да им е дозволено (како членот погоре кој за 300 денари очекувал Хилтон и смета дека за 5 евра е нормално пијани да пуштаат гласна музика и да вознемируваат).
6. Оставен број на сметка, не значи дека на сметката има и средства, а и да има не значи дека така лесно станоиздавачот ќе ја наплати штетата.
7. "нека повели да крши и оштетува" и "ако направи глупост, ќе си ја плати" е менталитетот кој треба да се смени и ги иритира станоиздавачите. Никој не е добредојден да крши и оштетува туѓ имот без разлика колку пари има на сметка! Луѓето вложиле за да работат, не да трчаат да поправаат штети среде сезона (а со тоа да трпат и гостите кои треба следни да дојдат во тој смештај), а туристот платил да го користи сместувањето (соба или апартман) на вообичаен начин и со внимание да не оштети нешто, а притоа да го почитува домаќинот и неговиот куќен ред.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.793
Св.Петка во Велгошти како е со храна и цени?
Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас имам убаво искуство. Пристапни цени, солидна храна, амбиент во етно стил.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Прегледај го приврзокот 317483

Еве ви на тие шо ви е скупо цел апартман во Охрид по 40 еур за нг, повелете одете во Другово за само 130 еур од вечер, in the middle of fuckin nowhere, во прекрасен амбиент, зачинет со завивањето на кралот на тезгарската турбо фолк сцена, еден и единствен, маестро Џони Живион.
Прво е Добреноец. Второ греота е Охридските хотели, барем тие просечните да ги споредиш со Атва. Мана му е секако дека не е во Охрид, за све друго не треба да се плаши од споредби и вреди секоје Евро. Има и други настапи не мораше Џони да го одбереш.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
567
Поени од реакции
975
Колку си контрадикторен сам на себе, прво викаш сум бил на многу места и верувај ми Ох е најубав за послем да му речеш не значи тебе ако не ти се свиѓа дека и на другите не им е ок за вкусови се работело хахахха боже мили
и да ако не ти се свиѓа што се пишува за Ох не се пуштај на подфорумов


Sent from my iPhone using Tapatalk
Навистина не сфаќам што си напишал пошто споредбиве ти немаат благо везе.

Едноставно кажав дека тезата Охрид лош град, не му држи вода пошто илјадници луѓе го велат спротивното. А ако не му е по негов вкус едноставно не мора да доаѓа, никој не го фаќа за гуша и присилува да оди во Охрид.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.443
Навистина не сфаќам што си напишал пошто споредбиве ти немаат благо везе.

Едноставно кажав дека тезата Охрид лош град, не му држи вода пошто илјадници луѓе го велат спротивното. А ако не му е по негов вкус едноставно не мора да доаѓа, никој не го фаќа за гуша и присилува да оди во Охрид.
Ај пак, прво се испофали колку мн си шетан и као тоа ти дава за право да ти веруваме на твојот вкус додека него треба да не го вртиме нели, кој е он да кажува плус за вкусови не се дискутира
Моите споредби немале везе а твоите имаат плус он не рече дека не е убав Ох туку дека за во зима пре би на некој скијачки центар, ама ете ти не си скијал и не те интересирало тоа па си донесе заклучок глупи сте вие што идете у Маврово и Шапка слушајте ме мене и елајте во Охрид
Глупо е некој да убедуваш дека у зима поубаво е во Охрид одколку у Маврово каде буквално нема игла да фрлиш од што е фул со народ
На Охрид како дестинација исто голем минус е патот, да му се одмили на човек особено навечер ако се вози
Пто се однесува на странците нормално на 99% преубав им е Ох ама ретко кој се враќа зашто реално не го префирираат за да го поминат цел годишен одмор таму, скоро имаше дискусија на српски форум и добар дел биле на 2-3 дена на враќање од Јонска обала или од Албанија али си кажуваат цел одмор таму тешко, нормално зашто море си е море


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
Некое кафанче за втора вечер за Нова Година да ми понудите? Немора да е строг центар, битно ми е да има убав амбиент, храна и пристојни цени.
Разгледај на инста и фб секој локал има своја понуда, генерално сите се за 1ва вечер, 2тра е полабаво сегде во смисла на цени....

Во поглед на хејтот према Охрид во глобала то е од луѓе шо 10+ години не отишле таму и погледите нивни застанеле во времето. Чисто колку споредба да направам то е исто ко ќе некој нашинец оди во Австралија кај некое семејство шо никогаш не е вратено назад, па му покажуваат фрижидери демек тука ладна ја чувале храната, кока кола итн. Светот оди напред исто и Охрид. Единствено нешто шо останало исто е сликата во главата на некој шо одамна не го посетил....
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
1. За да се издаваат соби не е потребна регистрација на фирма
2. Booking и airbnb се само посредници помеѓу станоиздавачот и туристот, не ти се гаранти за туристите дојдени преку нив и за евентуалните штети причиниети од нив не одговараат.
3. Договор на рака пред да влезе во собите??? Каде си потпишал таков договор?
4. Личен документ се дава само на увид за да се пополни пријава за престој на гостинот, станоиздавачот нема законска можност да го задржи личниот документ (види Закон за угостителство) до заминувањето на гостинот. И да има таква можност, документот само по себе служи само за идентификација на лицето, не и за наплата на причинетата штета, за тоа постојат судовите (па види дали ќе ти се исплати да се влечкаш по судови за евентуални оштетувања, поготово кога гостинот е млада особа која е невработена и нема имоѕ на свое име).
5. И во Охрид најчесто станоиздавачите немаат проблеми со странците кои доаѓаат од цел свет, најчесто проблемите, за жал, ги прават домашните гости кои од ред се експерти за туризам и угостителство и сметаат дека ако плаќаат се треба да им е дозволено (како членот погоре кој за 300 денари очекувал Хилтон и смета дека за 5 евра е нормално пијани да пуштаат гласна музика и да вознемируваат).
6. Оставен број на сметка, не значи дека на сметката има и средства, а и да има не значи дека така лесно станоиздавачот ќе ја наплати штетата.
7. "нека повели да крши и оштетува" и "ако направи глупост, ќе си ја плати" е менталитетот кој треба да се смени и ги иритира станоиздавачите. Никој не е добредојден да крши и оштетува туѓ имот без разлика колку пари има на сметка! Луѓето вложиле за да работат, не да трчаат да поправаат штети среде сезона (а со тоа да трпат и гостите кои треба следни да дојдат во тој смештај), а туристот платил да го користи сместувањето (соба или апартман) на вообичаен начин и со внимание да не оштети нешто, а притоа да го почитува домаќинот и неговиот куќен ред.
Ти си правник и си поупатен од мене но знам повеќе луѓе кои рентаат преку booking/airbnb, и ниту еден не се пожалил, ниту за штета, ниту за пари.

Провери на на букинг, ќе видиш дека има депозит за штета (damage deposit), јас имам депозитирано и во Грција и во Кипар. Кога ќе ги напуштиш собите доаѓа човек и прегледува дали е се во ред, ако е ок, ти потврдува и депозитот ти се враќа назад.

Истото е регулирано и кај rent a car, си потпишуваш образец со фиксна сума за штета, ако направиш оштетување парите не се враќаат назад, ако не кога ќе го вратиш клучот, ти ги префрлаат парите назад.

Не сум јас што треба да им истражи како да го регулираат тоа, туку тие што го имаат како бизнис, постои нештото, сум го користел.

Ако примаат пари преку букинг, мислам треба да ги пријават во ујп, барем другариве што рентаат знам дека го пријавуваат и си плаќаат персоналец. Е сега ако е некој стиснат да избегне данок, нека си ја чука главата со будали.
Автоматски споено мислење:

Најискрено ти ја препорачувам кафана Св. Никола во Струга, ем ќе јадеш убаво јадење ем нема да платиш ѓаол ипол. Батали кафани кај нас, изгор скапи се без разлика каде се наоѓаат а и не вредат во однос цена=квалитет. Уште помалку кафански амбиент. Ова е секако од мое искуство.
Ако веќе си одлучил за да ја поминеш ноќта во Охрид без исклучоци, мислам @Рудници и е поупатен во препораки за локали.
+1 за св. Никола
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
265
Најискрено ти ја препорачувам кафана Св. Никола во Струга, ем ќе јадеш убаво јадење ем нема да платиш ѓаол ипол. Батали кафани кај нас, изгор скапи се без разлика каде се наоѓаат а и не вредат во однос цена=квалитет. Уште помалку кафански амбиент. Ова е секако од мое искуство.
Ако веќе си одлучил за да ја поминеш ноќта во Охрид без исклучоци, мислам @Рудници и е поупатен во препораки за локали.
Да знам, сум бил неколку пати преубаво е, ама сакав Охрид да е дека таму сум сместен, да не палам кола, планирам да се очукам малку :vozbud:
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.680
Да знам, сум бил неколку пати преубаво е, ама сакав Охрид да е дека таму сум сместен, да не палам кола, планирам да се очукам малку :vozbud:
Света софија е број 1
Свети Никола. број 2
Панорама. број 3
Овде имаш и супер храна и супер услуга.....Св.Софија е најскапо ....
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
265
Света софија е број 1
Свети Никола. број 2
Панорама. број 3
Овде имаш и супер храна и супер услуга.....Св.Софија е најскапо ....
Св.Никола во Струга?
Овие Панорама и Св. Софија каде се?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom