Охрид

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Ич да не идеш Охрид, седи си таму цело време. Ако тебе не ти е убаво има на кој му е и најверојатно Охрид не е град за тебе па продолжи си во двете држави. Не знам зашто уопште доаѓаш во тема Охрид да ни кажуваш во кои држави тебе ти било поубаво или како е на 1000км од тука.

А како неодач и мразач на Охрид многу си нешто засегнат и засекиран за состојбата во градот :)
Па сум засекиран, затоа што е град во државата кај што живеам, и сум приморан да го избегавам поради својот народ, и неговиот самобендисан став.

А не сакам да го избегавам, ама ете и ти ме бркаш. Јас, ако ми речеш нешто за Скопје, нема ни да се навредам, ни па да ти речам да не доаѓаш у Скопје.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.183
Мојата замисла за одмор Охрид едноставно не ја исполнува...градот е убав за шетање, ама за бањање не е.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
572
Поени од реакции
982
Па сум засекиран, затоа што е град во државата кај што живеам, и сум приморан да го избегавам поради својот народ, и неговиот самобендисан став.

А не сакам да го избегавам, ама ете и ти ме бркаш. Јас, ако ми речеш нешто за Скопје, нема ни да се навредам, ни па да ти речам да не доаѓаш у Скопје.
Инаку јас сум од Скопје и живеам тука, но Охрид е незаменлив и спрема мене еден од најубавите градови на свет, а верувај ми сум бил на многу места и море и северни земји и преку барата.

Не ме сфаќај погрешно, но цел град не може да се смени за еден човек, еве за тебе не е убав но за мене е најубав така што тоа е разлика на вкусови.

И ако толку не ти се допаѓа едноставно не оди, а ако сакаш да смениш и имаш идеја за нешто живеј таму и промени го самиот, биди ти промената. Вака испаѓа ти се обидуваш да убедиш други луѓе дека Охрид не е убав што е навистина непродуктивно и џабе муабет.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Инаку јас сум од Скопје и живеам тука, но Охрид е незаменлив и спрема мене еден од најубавите градови на свет, а верувај ми сум бил на многу места и море и северни земји и преку барата.

Не ме сфаќај погрешно, но цел град не може да се смени за еден човек, еве за тебе не е убав но за мене е најубав така што тоа е разлика на вкусови.

И ако толку не ти се допаѓа едноставно не оди, а ако сакаш да смениш и имаш идеја за нешто живеј таму и промени го самиот, биди ти промената. Вака испаѓа ти се обидуваш да убедиш други луѓе дека Охрид не е убав што е навистина непродуктивно и џабе муабет.
Колку си контрадикторен сам на себе, прво викаш сум бил на многу места и верувај ми Ох е најубав за послем да му речеш не значи тебе ако не ти се свиѓа дека и на другите не им е ок за вкусови се работело хахахха боже мили
и да ако не ти се свиѓа што се пишува за Ох не се пуштај на подфорумов


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Пехчево било подобро од Охрид?o_O

Ќе те замолам, ако може да ми го образложиш ова. Што ќе видам во зима во Пехчево?
Еве замисли дека јас сум турист и по твоја препорака треба да го посетам Пехчево. Што ќе правам јас како турист во Пехчево?
Според тоа што сум го видела, има повеќе глутници кучиња од луѓе, 1 улица и толку:toe:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Не се возбудувај.
Мене ме интересира од аспект на турист, не ме интересира да го менаџирам, не сум експерт за туризам, ниту пак ми е гајле што ќе се случува со градот.

Не е проблемот само кај градските власти, туку и кај приватниците. Имам впечаток дека сите се во филм да станат чорбаџии преку ноќ, и нудат тиња услуга. Не може да ми местиш на кревет извалкана постелнина, да немам топла вода во објектот, да ми ставиш храна која е за во канта, и да се вратам назад за да ти оставам пари.

Сензитивен бизнис е туризмот, и од аспект на турист ти кажувам дека кога одмарам сакам да бидам искулиран и да не се замарам, а не да се нервирам на секој чекор.
Со убав амбиент во овој бизнис може да му извадиш пари на секој, ама си бара трчање, и е далеку од пасивен приход како што го замислуваат Охриѓани.
Автоматски споено мислење:


Сум го видел и со снег, и без снег, реално снег имаш 2-3 пати по 10тина цм и тоа е се.
Повеќе од пола зима е сув студ, коска ладен, и без никаква атмосфера.
Во тие што ти ги наброив имаш природа, снег речиси преку цела година и можеш да одмориш.
И, во зима/пролет/есен не преферирам град, туку планина/шума каде ќе одморам и ќе заборавам на се што се случува во градот, барем јас така го преферирам зимскиот одмор.
Мои блиски роднини се откажаа од рабита со приватен смештсј поради пример:
Се договориле друштво помлади да закупат стан, луѓето им спремиле тазе постелнини, цела вечер после работа /замисли работат и нешто друго во Охрид освен келнер(к)и и рецепционер(к)и/ пеглале и спремале да е се тип топ, сабајлето кој бил втора смена заминал да го досветнит станот, бришење полирање итн.

И договорени за 5 вечери, идат овие ми денеска ние че сејме туа па че вииме од утре имаме друго друштво на другио крај од градо (нели дека Охрид е милионски град)....
Пример 2, заглавена шолја поради куп влошки и кондоми фрлени.
Пример 3, внесување нови лица на престој на кои исто така им наплаќале овие веќе сместените во име на правите газди :pos:
За оштетување и кршење инвентар е излишен секој муабет.
Почитувањето нека е обострано.

А дека постојат самозамислени чорбаџии со филм да станат кур фактор во градов - ДА!
Најчесто газди и менаџерчиња на разни "угостителски објекти" со 8мо одделение, лоша тетоважа и бесно возило.
Секоја чест на исклучоци.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Пехчево било подобро од Охрид?o_O

Ќе те замолам, ако може да ми го образложиш ова. Што ќе видам во зима во Пехчево?
Еве замисли дека јас сум турист и по твоја препорака треба да го посетам Пехчево. Што ќе правам јас како турист во Пехчево?
Според тоа што сум го видела, има повеќе глутници кучиња од луѓе, 1 улица и толку:toe:
Ти го дадов како пример за зимски туризам.
Барем јас тој туризам го разбирам: мирно место, снег, планина, човек да не видам и да одморам, да дишам почист воздух.

Во Пехчево пријатели имаат викендица, и самата природа ми се допадна многу. Исто и Берово, бев една недела во хотел Манастир, онака за релаксација, местово ми остави убав впечаток (убава храна (најубавите сирење, ајвар и марлалад што сум ги пробал), чист воздух, мирно, планина и шума за шетање).

Од друга страна останатите што ги наброив: Битола и Пелистер (одлично место за рекреација, ако има снег Нижеполе и за скијање, градот е загаден премногу и не добива поени), Гевгелија (сум го шетал Кожуф, преубава планина, градот со пријатен народ, ветровито е нон стоп и многу е почист воздухот споредено со останатите места, и ако ти е за забава и да искулираш ги имаш казината), Пониква - преубава природа, мислам дека државата и нивната општина треба да работи уште многу на промоција на овој регион, има голем потенција (истото го мислам и за Кожуф).

Охрид во зима е град како и останатите, многу загаден, прилично празен освен за празнициве, и барем мене ми е убав во лето и пролет.

Мои блиски роднини се откажаа од рабита со приватен смештсј поради пример:
Се договориле друштво помлади да закупат стан, луѓето им спремиле тазе постелнини, цела вечер после работа /замисли работат и нешто друго во Охрид освен келнер(к)и и рецепционер(к)и/ пеглале и спремале да е се тип топ, сабајлето кој бил втора смена заминал да го досветнит станот, бришење полирање итн.

И договорени за 5 вечери, идат овие ми денеска ние че сејме туа па че вииме од утре имаме друго друштво на другио крај од градо (нели дека Охрид е милионски град)....
Пример 2, заглавена шолја поради куп влошки и кондоми фрлени.
Пример 3, внесување нови лица на престој на кои исто така им наплаќале овие веќе сместените во име на правите газди :pos:
За оштетување и кршење инвентар е излишен секој муабет.
Почитувањето нека е обострано.

А дека постојат самозамислени чорбаџии со филм да станат кур фактор во градов - ДА!
Најчесто газди и менаџерчиња на разни "угостителски објекти" со 8мо одделение, лоша тетоважа и бесно возило.
Секоја чест на исклучоци.
Не ги исклучувам овие работи, ама не постојат само во Охрид, туку секаде.
Ќе си регистрираат фирма, или ќе рентаат преку компании како booking/airbnb/агенции, договор на рака пред да влези во собите, личен документ и нека повели да крши и оштетува. Исто и да си замине.
Ете на booking/airbnb овие работи функционираат, имам другари што рентаат станови преку booking/airbnb, им доаѓаат странци од цел свет, и тукашни, и немаат проблеми. Ама секој знае дека ако направи глупост, ќе си ја плати, турил потпис и оставил број на сметка.

Да остане цела печалба како ќар, и да си безбеден не бива, не само кај нас, туку во цел свет има секаков народ.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Ти го дадов како пример за зимски туризам.
Барем јас тој туризам го разбирам: мирно место, снег, планина, човек да не видам и да одморам, да дишам почист воздух.
Тогаш стварно не гледам која ти е потребата да коментираш на темава за Охрид.
Овие работи што ги бараш ги има во секое село низ Македонија. Јас кога имам потреба од овие работи си одам во село (Нова Брезница 20км од Скопје). Затоа и не ми се интересни овие работи што ти ги бараш, секој различно си го замислува зимскиот одмор.
П.с. темава е Охрид, а не зимски туризам.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
543
Тогаш стварно не гледам која ти е потребата да коментираш на темава за Охрид.
Овие работи што ги бараш ги има во секое село низ Македонија. Јас кога имам потреба од овие работи си одам во село (Нова Брезница 20км од Скопје). Затоа и не ми се интересни овие работи што ти ги бараш, секој различно си го замислува зимскиот одмор.
П.с. темава е Охрид, а не зимски туризам.
Друже се гледа дека Охрид ти е слабост, а и јасно е зашто, многу убав град, да се осмелам дури и да кажам најубав во МК.
Но, тука продолжуваме дека е и врвот на туризмот, баш поради тоа, и сеа, реално, сите тие стереотипи и мрчења сметаш дека се неосновани, демек генерации веќе зборат едно те исто и тоа е хејт само?
Работата е ние ко народ (и не само ние) сме мрзливи, и сакаме парите сами да дојдат ко пасивен приход.
Јас у 2010 реков веќе не идам у Охрид и не сум бил од тогаш, а зашто?
Влагаме у смештај, куќа и ко што бива сопственик бабка една, таму живее, и преку човек договорено се. Прво нешто, нели цена 300 на човек, она: не, 350. Ајде нека биде. 2 соби нели, 3 со 2, она: не не, 1 соба, и не убута 5 души ко у касарна да не можеш да мрднеш, ајде и тоа нека биде, не дека ќе седиме. Дојде време за искачање, не можело бојлер, еден ден карти маавме, у 7 саат не требало светло да пуштаме. И пуштавме музика едно сабајле вратени од диско напраени пепел, најлоши гости ај да си идете.
Епа сеа ја сум збунет, ти прекрши се, а ние тука ко калугери ли треба да се понашаме? Е нема и јаре и паре.
На друга страна, у Шпанија бев, нема фрижидер у собата, кажувам на рецепција, викаат нема проблем, одма го инсталираме и ти праќаме мејл.
Плус, шеташ милион души ти даваат флаери за милион настани, та концерти, та ресторани имале нешто интересно, та возење на параглајдер или сл на плажа, знаат да ти ги земат парите и тоа ти насмеан и задоволен им ги даваш.
Демек у Охрид имало кафичи и што ти знам поради тоа што сакале луѓето, ама не е така, тргни тоа све, и поради недостиг на туристичка имагинација, ќе има само викендаши. Демек иделе и странци и топ им било, да, ок, еднаш и никад више, а топ им е зашто на нив им го лижат гзот плус им е ефтинија, па ја на 5-6 дена и у Сирија да идам топ ќе ми биде, ама дали ќе се вратам е друго питање.
А да, охридското ак не ти чинит, не иди е шта речи, место да се чујат конструктивни критики што не се чист хејт се разбира и што се повтараат па да се опраат, најлесно е не иди, ама веруј ако прекинат скопјани да идат, отиде градот у банкрот, да не се лажеме со странци дека се доволно.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Друже се гледа дека Охрид ти е слабост, а и јасно е зашто, многу убав град, да се осмелам дури и да кажам најубав во МК.
Но, тука продолжуваме дека е и врвот на туризмот, баш поради тоа, и сеа, реално, сите тие стереотипи и мрчења сметаш дека се неосновани, демек генерации веќе зборат едно те исто и тоа е хејт само?
Работата е ние ко народ (и не само ние) сме мрзливи, и сакаме парите сами да дојдат ко пасивен приход.
Јас у 2010 реков веќе не идам у Охрид и не сум бил од тогаш, а зашто?
Влагаме у смештај, куќа и ко што бива сопственик бабка една, таму живее, и преку човек договорено се. Прво нешто, нели цена 300 на човек, она: не, 350. Ајде нека биде. 2 соби нели, 3 со 2, она: не не, 1 соба, и не убута 5 души ко у касарна да не можеш да мрднеш, ајде и тоа нека биде, не дека ќе седиме. Дојде време за искачање, не можело бојлер, еден ден карти маавме, у 7 саат не требало светло да пуштаме. И пуштавме музика едно сабајле вратени од диско напраени пепел, најлоши гости ај да си идете.
Епа сеа ја сум збунет, ти прекрши се, а ние тука ко калугери ли треба да се понашаме? Е нема и јаре и паре.
На друга страна, у Шпанија бев, нема фрижидер у собата, кажувам на рецепција, викаат нема проблем, одма го инсталираме и ти праќаме мејл.
Плус, шеташ милион души ти даваат флаери за милион настани, та концерти, та ресторани имале нешто интересно, та возење на параглајдер или сл на плажа, знаат да ти ги земат парите и тоа ти насмеан и задоволен им ги даваш.
Демек у Охрид имало кафичи и што ти знам поради тоа што сакале луѓето, ама не е така, тргни тоа све, и поради недостиг на туристичка имагинација, ќе има само викендаши. Демек иделе и странци и топ им било, да, ок, еднаш и никад више, а топ им е зашто на нив им го лижат гзот плус им е ефтинија, па ја на 5-6 дена и у Сирија да идам топ ќе ми биде, ама дали ќе се вратам е друго питање.
А да, охридското ак не ти чинит, не иди е шта речи, место да се чујат конструктивни критики што не се чист хејт се разбира и што се повтараат па да се опраат, најлесно е не иди, ама веруј ако прекинат скопјани да идат, отиде градот у банкрот, да не се лажеме со странци дека се доволно.
Јас зборам за градот како град дека е убав, а не за луѓето што живеат во него. За нив нема да коментирам воопшто, тие се друга тема, за која не вреди да се зборува.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Тогаш стварно не гледам која ти е потребата да коментираш на темава за Охрид.
Овие работи што ги бараш ги има во секое село низ Македонија. Јас кога имам потреба од овие работи си одам во село (Нова Брезница 20км од Скопје). Затоа и не ми се интересни овие работи што ти ги бараш, секој различно си го замислува зимскиот одмор.
П.с. темава е Охрид, а не зимски туризам.
А што друго нуди Охрид во зима? Еве убеди ме да се закренам да возам 180км.
Споменици и цркви? -сум ги видел по неколку пати. Автентична архитектура - и на таа и ебаа мамицата, Нефи им гради на секој чекор. Од поглед на храна ништо посебно, планини ете има и на други места уште поубави, забави уште послабо, или ајде ради езерото само во Охрид да идиме на толку места за шетање.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
А што друго нуди Охрид во зима? Еве убеди ме да се закренам да возам 180км.
Споменици и цркви? -сум ги видел по неколку пати. Автентична архитектура - и на таа и ебаа мамицата, Нефи им гради на секој чекор. Од поглед на храна ништо посебно, планини ете има и на други места уште поубави, забави уште послабо, или ајде ради езерото само во Охрид да идиме на толку места за шетање.
Не гледам зашто би те убедувал тебе или било кој да оди во Охрид. Ако не ви се свиѓа немате потреба да одите.
Само пак ќе кажам мене ако нешто не ми се свиѓа не одам, не коментирам, едноставно не ни отварам такви теми.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Не гледам зашто би те убедувал тебе или било кој да оди во Охрид. Ако не ви се свиѓа немате потреба да одите.
Само пак ќе кажам мене ако нешто не ми се свиѓа не одам, не коментирам, едноставно не ни отварам такви теми.
Ај врти се назад до мојот прв коментар, и види на што сум коментирал.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
А што друго нуди Охрид во зима? Еве убеди ме да се закренам да возам 180км.
Охрид во зима е град како и останатите, многу загаден, прилично празен освен за празнициве, и барем мене ми е убав во лето и пролет.
Барем јас тој туризам го разбирам: мирно место, снег, планина, човек да не видам и да одморам,

А што нуди Пехчево во зима? Еве убедиме да се закренам да возам 330км:pipi:
(освен ајварот, сирењето и планината).

Како за некој што го преферира Пехчево во зима и како некој кој сака мир, тишина и „човек да не видам и да одморам“ од една страна, а од друга страна кажува дека Охрид бил празен освен за празници. Некако не ми оди едново со другово. :sneaky:

Муабетот ми е, кога одам на одмор или викенд без разлика зима/лето/есен/зима, одам за да се одморам, да се релаксирам, да се опуштам, а не да водам евиденција колку луѓе има. Одам за себе, а не дали има или нема луѓе. Одам за да си поминам убаво. А ако сакаш да си поминеш убаво, треба да си направиш да ти биде убаво. Ако не, било каде и да одиш, повторно ќе ти фали нешто.
Можеш и во Дедебалци и во Добрушево да си поминеш преубаво (само пример за викендицата во Пехчево). Како што можеш и во Виена, Венеција, и.т.н. да си поминеш тапа, што не значи дека градот не чини, не е убав, нема што да понуди, туку дека ти така си го видел/доживеал.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
А што нуди Пехчево во зима? Еве убедиме да се закренам да возам 330км:pipi:
(освен ајварот, сирењето и планината).

Како за некој што го преферира Пехчево во зима и како некој кој сака мир, тишина и „човек да не видам и да одморам“ од една страна, а од друга страна кажува дека Охрид бил празен освен за празници. Некако не ми оди едново со другово. :sneaky:

Муабетот ми е, кога одам на одмор или викенд без разлика зима/лето/есен/зима, одам за да се одморам, да се релаксирам, да се опуштам, а не да водам евиденција колку луѓе има. Одам за себе, а не дали има или нема луѓе. Одам за да си поминам убаво. А ако сакаш да си поминеш убаво, треба да си направиш да ти биде убаво. Ако не, било каде и да одиш, повторно ќе ти фали нешто.
Можеш и во Дедебалци и во Добрушево да си поминеш преубаво (само пример за викендицата во Пехчево). Како што можеш и во Виена, Венеција, и.т.н. да си поминеш тапа, што не значи дека градот не чини, не е убав, нема што да понуди, туку дека ти така си го видел/доживеал.
Не, туку го дадов како паралела дека има и други места што нудат пустелија за на зима.
Примерот за забавите е дури и да бараш такво нешто, нема да го најдеш, или има далеку појаки забави на местата што ги пишав погоре.

Тебе од Охрид ти е далеку, ама мене ми е исто, дали ќе кинисам таму, или ќе отидам во Берово (дури е поблиску), па не гледам поента цело време да одам само на едно место, подобро ќе ја прошетам цела мкд, и нема да сум како локал патриотите што се тапкаат по гради, а не виделе од дворот подалеку.

Зависи за што одиш, и каков одмор преферираш, релативна работа е, ама за зимски туризам сте далеку од најдобро место во мкд, за летен би се согласил за во наши граници, ама ако се отворени границите не би стапнал освен за викенд.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom