Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Што ти е брокер!
Во море ако риба види ајкула одма штрафта фаќа, а ајкула ако види друга таква ником ништо!
Треба и таков ментален склоп, не е само да се каже ете вака треба.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.593
Што ти е брокер!
Во море ако риба види ајкула одма штрафта фаќа, а ајкула ако види друга таква ником ништо!
Треба и таков ментален склоп, не е само да се каже ете вака треба.

bas taka... za zal tesko e da se smeni mentalniot sklop vo mkd, i ke bide taka uste dolgo vreme dur ne vidi i oseti narod.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
ај вака... јас секогаш зимам на макмимален рок на отплата.... на 50 год да ми дадат на 50 би земал. зошто? затоа што колку подолг рокот толку помала е ратата па ми остануваат повеќе пари да инвестирам повторно. во секоја нормална држава цените се движат нагоре (и мкд почнува да е така) така да секогаш ќе имаш некаков ќјар со тек на време. ти не ја частиш банката, него и плаќаш за услугата што ти овозможила да се вдомиш и ако си инвестирала паметно да направиш пари.

4 собен стан во квадратура соодветна за малку поголема гаража е лудило. собите би биле помали од затворски келии...

кредит не е модерно ропство, никој тебе не те приморува да земеш. собирај ти пари за стан на класичен начин од плата и кажи дали некогаш ќе купиш, секоја година цените ќе рипаат најверојатно повеќе од тоа што ќе заштедиш... ако ти згусти можеш да го издадеш или продадеш, ако има ликвиден пазар (во мкд сеуште нема баш) не е тоа толку тешко.
Автоматски споено мислење:



во речиси секоја држава каде некретнината е скапа постојат програми за помош при купување на прв стан/куќа... вмро мислам и во мкд ви воведе нешто, овде такви програми постојат уште од 90тите... јас добив грант од 25К долари за првата куќа што ја купив.

за време на ковид не беше ни битно дали е прва или десета, едноставно да се поттикне и помогне градежната индустрија фрчеа гратнови од 15К плус попусти на даноци и комуналии... не се секирај секаде се регулира тоа, секоја паметна влада внимава и си го решава тој проблем
Автоматски споено мислење:



ова е перење мозок.... немај ништо, живеј од ден за ден и господ ќе ти помогне...
Темата е станови у скопје, односно у македонија и тука баш и не важат тие правила по кои ти се водиш. Кредит на 30 години по мене е самоубиство, а не па на 50.
Тука кредитот е поврзан со евро. Покрај каматата со која си врзан за тој пероид и ќе ја преплатиш инвестицијата, останува огромен ризик од промена на курсот, кој кога тогаш ќе се случи и вечината ќе изгубат се за што се плаќале.
Инфлацијата е “нормална работа“, причина покрај другите зошто недвижностите добиваат на цена, но за разлика од западниот свет, таа инфлација кај нас е директно контролирана од државата со вештачко држење на курсот фиксен.
Може ли некој да гарантира дека и по 20 или 30 години, еврото пак ќе биде 61.5 денари?
Што ако после 5 или 10 години стане 90 или 120 денари.
Тебе ратата ти е фиксна 300 евра, но сега тоа се 18-19.000 денари, а после можат да бидат 27.000 или 36.000. Си плаќал 10-15- 20 години со пола плата, а сега е тоа невозможно, треба цела плата.А кај и да е ќе се откаже државата од бранење на курсот.
Друг момент кој не очекува е примерот со грците.
Државата е најголем работодавец кај нас, автоматски е нерентабилна и е зависна од кредити. Ќе дојде у скоро време СБ и ММФ да им кажат дека треба да се преструктуира и да намали администрација. Огромна маса луѓе ќе се најде на патот, замрзнати плати, зголемени даноци, хаос. Многумина од тие ќе имаат кредити за исплаќање. од што ќе исплаќа тогаш.
Банките ќе профитираат и од парите кои веќе си ги исплаќал и од имотот кој у конечна линија ќе го конфискуваат. Така да не би рекол дека банките ти прават услуга. Тие се најобични легални лихвари.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.593
Темата е станови у скопје, односно у македонија и тука баш и не важат тие правила по кои ти се водиш. Кредит на 30 години по мене е самоубиство, а не па на 50.
Тука кредитот е поврзан со евро. Покрај каматата со која си врзан за тој пероид и ќе ја преплатиш инвестицијата, останува огромен ризик од промена на курсот, кој кога тогаш ќе се случи и вечината ќе изгубат се за што се плаќале.
Инфлацијата е “нормална работа“, причина покрај другите зошто недвижностите добиваат на цена, но за разлика од западниот свет, таа инфлација кај нас е директно контролирана од државата со вештачко држење на курсот фиксен.
Може ли некој да гарантира дека и по 20 или 30 години, еврото пак ќе биде 61.5 денари?
Што ако после 5 или 10 години стане 90 или 120 денари.
Тебе ратата ти е фиксна 300 евра, но сега тоа се 18-19.000 денари, а после можат да бидат 27.000 или 36.000. Си плаќал 10-15- 20 години со пола плата, а сега е тоа невозможно, треба цела плата.А кај и да е ќе се откаже државата од бранење на курсот.
Друг момент кој не очекува е примерот со грците.
Државата е најголем работодавец кај нас, автоматски е нерентабилна и е зависна од кредити. Ќе дојде у скоро време СБ и ММФ да им кажат дека треба да се преструктуира и да намали администрација. Огромна маса луѓе ќе се најде на патот, замрзнати плати, зголемени даноци, хаос. Многумина од тие ќе имаат кредити за исплаќање. од што ќе исплаќа тогаш.
Банките ќе профитираат и од парите кои веќе си ги исплаќал и од имотот кој у конечна линија ќе го конфискуваат. Така да не би рекол дека банките ти прават услуга. Тие се најобични легални лихвари.
toa e toa... cekajte da padnat cenite i zivejte pod kirija.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.152
Поени од реакции
25.599
Темата е станови у скопје, односно у македонија и тука баш и не важат тие правила по кои ти се водиш. Кредит на 30 години по мене е самоубиство, а не па на 50.
Тука кредитот е поврзан со евро. Покрај каматата со која си врзан за тој пероид и ќе ја преплатиш инвестицијата, останува огромен ризик од промена на курсот, кој кога тогаш ќе се случи и вечината ќе изгубат се за што се плаќале.
Инфлацијата е “нормална работа“, причина покрај другите зошто недвижностите добиваат на цена, но за разлика од западниот свет, таа инфлација кај нас е директно контролирана од државата со вештачко држење на курсот фиксен.
Може ли некој да гарантира дека и по 20 или 30 години, еврото пак ќе биде 61.5 денари?
Што ако после 5 или 10 години стане 90 или 120 денари.
Тебе ратата ти е фиксна 300 евра, но сега тоа се 18-19.000 денари, а после можат да бидат 27.000 или 36.000. Си плаќал 10-15- 20 години со пола плата, а сега е тоа невозможно, треба цела плата.А кај и да е ќе се откаже државата од бранење на курсот.
Друг момент кој не очекува е примерот со грците.
Државата е најголем работодавец кај нас, автоматски е нерентабилна и е зависна од кредити. Ќе дојде у скоро време СБ и ММФ да им кажат дека треба да се преструктуира и да намали администрација. Огромна маса луѓе ќе се најде на патот, замрзнати плати, зголемени даноци, хаос. Многумина од тие ќе имаат кредити за исплаќање. од што ќе исплаќа тогаш.
Банките ќе профитираат и од парите кои веќе си ги исплаќал и од имотот кој у конечна линија ќе го конфискуваат. Така да не би рекол дека банките ти прават услуга. Тие се најобични легални лихвари.
А што ако плаќаш кирија и се случи девалвација на денарот?
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
А што ако плаќаш кирија и се случи девалвација на денарот?
Кириите никако не се зависни од еврото, зависни се од просечната плата и можностите на населението. Кирија од 200-250 евра, еквивалентно на 12-15.000 денари за една фамилија во услови кога таа фамилија има приходи од 40-45 илјади е реална слика. Доколку падне денарот дупло, сигурно нема киријата да порасне на 30.000, без разлика што тој што издава губи, едноставно толку се реалните можности.
Кога јас бев студент киријата беше 50 марки од човек, во стан за 2ца евентуално 3ца, а платата околу 200 марки, можда и нешто повеќе.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.152
Поени од реакции
25.599
Кириите никако не се зависни од еврото, зависни се од просечната плата и можностите на населението. Кирија од 200-250 евра, еквивалентно на 12-15.000 денари за една фамилија во услови кога таа фамилија има приходи од 40-45 илјади е реална слика. Доколку падне денарот дупло, сигурно нема киријата да порасне на 30.000, без разлика што тој што издава губи, едноставно толку се реалните можности.
Кога јас бев студент киријата беше 50 марки од човек, во стан за 2ца евентуално 3ца, а платата околу 200 марки, можда и нешто повеќе.
Ок, значи по твојава логика ќе поефтини се, сем цената на станот. :D

Во таква апокалиптична ситуација и станот ќе изгуби на вредност (зошто толку се можностите) и едноставно нема да ти се исплати да го дооткупиш. И ќе и понудиш на банката да ти го одземе по некоја надуена цена (што од никој нема да ја наплати, зошто нели, такви се можностите) или да го адаптира кредитот на новонастанатата пазарна ситуација.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.480
Ako imas kade da investirase za da ostvaris povekje od 3-4% povrat, togas da se isplati da go odlozis kreditot na podolg period.
Dokolku nemas, vrakjanje na kreditot ti e najisplatliva investicija.
Sea za nekoj investitori i biznismeni 3-4% e nisto, ama ja dolgi godini bev na 0, a i ogromen broj na naselenieto isto taka.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
во речиси секоја држава каде некретнината е скапа постојат програми за помош при купување на прв стан/куќа... вмро мислам и во мкд ви воведе нешто, овде такви програми постојат уште од 90тите... јас добив грант од 25К долари за првата куќа што ја купив.

за време на ковид не беше ни битно дали е прва или десета, едноставно да се поттикне и помогне градежната индустрија фрчеа гратнови од 15К плус попусти на даноци и комуналии... не се секирај секаде се регулира тоа, секоја паметна влада внимава и си го решава тој проблем
Тоа што секогаш ме кочело да се осамостојам, биле кредитите што ми виселе над глава. Немав којзнае колку пари земено, 2 кредити, едниот ми беше за паралелен бизнис што онака одвај тера пошто немам време да му се посветам, а другиот непланиран за кола пошто ја ебав претходната. За да се осамосталам, собирав пари, одприлика околу 130'% колку што ми требаа да ги вратам кредитите, и ми го одложи цел процес тоа за можеби 2 години, пошто реално не сум човек кој сака многу да крати од задоволствата во животот.

На човек на кој му фали толкава решителност никад нема да се нафати на ваков план.

Иначе никад не сум земал кредит за недвижнина. Претежно за бизнис и ете еднаш за кола инцидентно, пошто без кола не можам да функционирам. Евентуално може да размислам, доколку недвижнината би е за бизнис. На пример доколку градам некакви си хали за производство или да купам плац за таква градба.

Можеби терминологијата што ја употребувам е недолична, но кредитите те врзуваат и тоа како со работата и во секој случај, сакал јас или неќел, се неопходно зло.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.593
Тоа што секогаш ме кочело да се осамостојам, биле кредитите што ми виселе над глава. Немав којзнае колку пари земено, 2 кредити, едниот ми беше за паралелен бизнис што онака одвај тера пошто немам време да му се посветам, а другиот непланиран за кола пошто ја ебав претходната. За да се осамосталам, собирав пари, одприлика околу 130'% колку што ми требаа да ги вратам кредитите, и ми го одложи цел процес тоа за можеби 2 години, пошто реално не сум човек кој сака многу да крати од задоволствата во животот.

На човек на кој му фали толкава решителност никад нема да се нафати на ваков план.

Иначе никад не сум земал кредит за недвижнина. Претежно за бизнис и ете еднаш за кола инцидентно, пошто без кола не можам да функционирам. Евентуално може да размислам, доколку недвижнината би е за бизнис. На пример доколку градам некакви си хали за производство или да купам плац за таква градба.

Можеби терминологијата што ја употребувам е недолична, но кредитите те врзуваат и тоа како со работата и во секој случај, сакал јас или неќел, се неопходно зло.

Delot sto go propustas odnosno malku razlicno gledas na nego e deka ustvari nedvizninata e BIZNIS ne e samo resen stanben problem. Stanot/kukata za 99% od lugeto e najgolema investicija i KAPITAL. Rabotata e sto mnogu luge vo MKD ne go koristat pa im e mrtov kapital, si ziveat i si svirkaat deka resile stanbeno prasanje. Ovde ne se gleda na toa taka, sekoj gleda da go iskoristi kapitalot steknat vo imotot za da kupi vtora, treta nekretnina, da vleze vo investicionen ciklus, prakticno stanuva BIZNIS.

Za zal vo Evropa ne samo vo MKD se gleda mnogu konzervativno i luge cesto razmisluvaat ko tebe. Toa e edna od glavnite razliki megu noviot i stariot svet, i zosto se ide u USA, Canada, AUS da se napravi pari a Evropa e pretezno za prezivejuvanje/uzivanje.

Inace eve jas nikad ne sum zel kredit za kola... Sekogas sum ja zimal ne lease i sum ja vrakal po istekot. Kolata sekogas mi e na ime na biznisot i mi e biznis trosok, so toa namaluvam ogromni sumi na danok (zborime za 10tici ilijadi godisno) i sekogas si vozam relativno novak kola. Mene mi nema nikakva logika da se zaglavam u kredit za nesto sto sekundarno gubi na vrednosta i na kraj krajeva ako toa go pravam za da me vozi od A do B ke si kupam nesto na staro sto ke drzi vrednost. Taa e logikata tuka, ali vo MKD moze uslovite se razlicni a normalno i ti si imas svoja domasna matematika, na kraj krajeva rece ti bila neophodna. Ona sto ustvari ne sfakam e zosto ova ti e OK, a ne ti e OK na primer da zemes kredit za kuka ili stan cija vrednost niz godinite ke raste (ova posebno vazi za kuki, placot e ustvari ona sto se vrednuva).
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
Delot sto go propustas odnosno malku razlicno gledas na nego e deka ustvari nedvizninata e BIZNIS ne e samo resen stanben problem. Stanot/kukata za 99% od lugeto e najgolema investicija i KAPITAL. Rabotata e sto mnogu luge vo MKD ne go koristat pa im e mrtov kapital, si ziveat i si svirkaat deka resile stanbeno prasanje. Ovde ne se gleda na toa taka, sekoj gleda da go iskoristi kapitalot steknat vo imotot za da kupi vtora, treta nekretnina, da vleze vo investicionen ciklus, prakticno stanuva BIZNIS.

Za zal vo Evropa ne samo vo MKD se gleda mnogu konzervativno i luge cesto razmisluvaat ko tebe. Toa e edna od glavnite razliki megu noviot i stariot svet, i zosto se ide u USA, Canada, AUS da se napravi pari a Evropa e pretezno za prezivejuvanje/uzivanje.

Inace eve jas nikad ne sum zel kredit za kola... Sekogas sum ja zimal ne lease i sum ja vrakal po istekot. Kolata sekogas mi e na ime na biznisot i mi e biznis trosok, so toa namaluvam ogromni sumi na danok (zborime za 10tici ilijadi godisno) i sekogas si vozam relativno novak kola. Mene mi nema nikakva logika da se zaglavam u kredit za nesto sto sekundarno gubi na vrednosta i na kraj krajeva ako toa go pravam za da me vozi od A do B ke si kupam nesto na staro sto ke drzi vrednost. Taa e logikata tuka, ali vo MKD moze uslovite se razlicni a normalno i ti si imas svoja domasna matematika, na kraj krajeva rece ti bila neophodna. Ona sto ustvari ne sfakam e zosto ova ti e OK, a ne ti e OK na primer da zemes kredit za kuka ili stan cija vrednost niz godinite ke raste (ova posebno vazi za kuki, placot e ustvari ona sto se vrednuva).
Колата ја сметам за потреба, а убавата кола за луксуз. Никад не земам никад нова кола, ниту прескапа, туку преферирам 3 години стара, барем во овој дел на мојот живот. Но не викам дека тоа нема да се смени, на пример да земам кола со екстра сигурносни пакети. Сепак ако ми го штити животот зошто да не. Поентата зошто земав кредит за кола, беше зошто беше неочекувано, ја ебав претходната многу побрзо и така да имав неочекуван трошок, а не дека имам навика или оправдување да земам кредит за кола.

Што се однесува до недвижнините како бизнис, многу спор бизнис е тоа. Јас прво и основно немам никакви допирни точки со тој бизнис, сосема во друг сегмент работам. И второ доколку би вложил во недвижнини не би размислувал да вложам во станови и куќи, туку нешто од бизнис аспект, земјиште на кое би можел да изградам фабрика, магацин, канцеларии и слично. Нешто што ми е неопходно за бизнисот што го работам. А ако одам за недвижнини како бизнис сами по себе многу подобра опција ми е да вложам во апартмани негде на грчкото приморје или некој остров на Фиџи, него ли во Македонија, тогаш веќе и нема да е толку спор бизнисот.

Но темава не збори за луѓе кои сакаат да се бават со бизнис и со такви намери купуваат станови/куќи. Тука збориме за обични луѓе, кои становите ги купуваат на десетици години отплата, во прилично тешки економски услови. Но и на западот не е нешто поинаква ситуацијата. Види што се случи со Фанимае кредитите во САД, каде што милиони луѓе останаа и без пари и без куќи 2008. Па еве и во Австралија, повеќето луѓе се врзани за тие кредити и не смеат да си дозволат никакви ризици.

Еве ако се земам јас лично како пример, 11 години живеев во заедница во прилично голем стан во Топаанско, за да можам да си приуштам куќа на помалку од 3 километри до плоштад во Скопје без да земам кредит. Притоа не само што сум заштедувал на кирија, туку и на греење и слични работи. Никогаш не сум оскудевал за ништо. Не собирав класично пари, туку вложував во бизниси на страна, експериметирав со разни работи и на крај голем дел од тоа ми се исплатеше, што со пари што со ум. Неколку добри шанси имам пропуштено кога бев доста млад и решив веќе никогаш да не пропуштам шанса. Па така све што ми се пружа грабам.

И немој да мислиш дека сум пател за тоа, ниту во животот вооопшто, ниту во работата. Животот ми бил позабавен од мнозинството луѓе во Македонија. Речиси секој момент сум го претворал во уживање. Јас не сум се задржувал на ниедно работно место, кај што не ми се станува да отидам на работа. Ако не се смеам на работа, тоа не е работа за мене. Ако не ги сакам луѓето на работа, тоа не е работа за мене. Ако не ми е забавно на работа, тоа не е работа за мене. Знам дека за мојот успех, не се должни моите приходи, туку е секогаш обратно. Да сум размислувал поинаку немало воопшто да бидам успешен. Едноставно го зацртав патот што ќе го одам и успешно го одам.

Но знам дека ако кога се оженив земев кредит за стан, колку да си го наполниме егото и да бидеме самостојни, тешко дека ќе стигнев до ова што сум стигнат, а од друга страна, за брак и за деца се потребни само љубов и разбирање, како главни услови. Кредитот во Македонија не само што ти ги сече рацете и нозете, туку и способноста да ги исполниш соништата. А верувам дека е тоа така и сегде во светот. Но исто сваќам дека повеќето луѓе не го делат мојот сон и си го тераат животот така како што го тераат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.937
Delot sto go propustas odnosno malku razlicno gledas na nego e deka ustvari nedvizninata e BIZNIS ne e samo resen stanben problem. Stanot/kukata za 99% od lugeto e najgolema investicija i KAPITAL. Rabotata e sto mnogu luge vo MKD ne go koristat pa im e mrtov kapital, si ziveat i si svirkaat deka resile stanbeno prasanje. Ovde ne se gleda na toa taka, sekoj gleda da go iskoristi kapitalot steknat vo imotot za da kupi vtora, treta nekretnina, da vleze vo investicionen ciklus, prakticno stanuva BIZNIS.

Za zal vo Evropa ne samo vo MKD se gleda mnogu konzervativno i luge cesto razmisluvaat ko tebe. Toa e edna od glavnite razliki megu noviot i stariot svet, i zosto se ide u USA, Canada, AUS da se napravi pari a Evropa e pretezno za prezivejuvanje/uzivanje.

Inace eve jas nikad ne sum zel kredit za kola... Sekogas sum ja zimal ne lease i sum ja vrakal po istekot. Kolata sekogas mi e na ime na biznisot i mi e biznis trosok, so toa namaluvam ogromni sumi na danok (zborime za 10tici ilijadi godisno) i sekogas si vozam relativno novak kola. Mene mi nema nikakva logika da se zaglavam u kredit za nesto sto sekundarno gubi na vrednosta i na kraj krajeva ako toa go pravam za da me vozi od A do B ke si kupam nesto na staro sto ke drzi vrednost. Taa e logikata tuka, ali vo MKD moze uslovite se razlicni a normalno i ti si imas svoja domasna matematika, na kraj krajeva rece ti bila neophodna. Ona sto ustvari ne sfakam e zosto ova ti e OK, a ne ti e OK na primer da zemes kredit za kuka ili stan cija vrednost niz godinite ke raste (ova posebno vazi za kuki, placot e ustvari ona sto se vrednuva).
АУС можеби вреди за ваков тип на инвестирање, ама во мкд освен: Скопје, Тетово, малку Куманово и Битола, останатие градови имаат замрзнати цени на недвижности со години, или пак растат по незначителни 5% во една деценија.

Дури и за Скопје, банката ќе ти зема 3% во првите 5 години, после тоа ќе ти дигне на 5% и повеќе ако има турбуленции, а никој не гарантира дека цената ќе оди нагоре за повеќе од 5% годишно во следните 30 години. Во АУС од тоа што видов на првата недвижност е понизок и данокот, а и каматите, па растат со секоја следна.

Рентањето ќе биде исто проблем, и веќе станува, ако останат каматните стапки ниски ќе се задолжуваат сите и ќе земаат свои станови, ако видат дека растат цените многу пак ќе земат станови, факултетите стануваат неинтересни и ќе мора да олабавуваат за студентите (поголеми квоти за вонредни, незадолжителна настава и сл), голем дел од работните места веќе даваат флексибилно работно време и место (ќе си седам во друг град, ќе идам до Скопје еднаш во неделата колку за состанок, или да се видам со колеги).

Долгорочно гледано како асет се исплатат, ама за инвестирање јас не би ги користел освен ако не видам дека има апла ниски каматни стапки на кредитите, и не функционираат берзи/останати бизниси.
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
240
Поени од реакции
905
Ќе се најди некој стан докај 45к во овие поодалечени општини, ѓорче, хром итн? Или да се чека некоја година евентуално за пад на цена? Нова градба е подобро или од старите? Квадратура над 40.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Inace eve jas nikad ne sum zel kredit za kola... Sekogas sum ja zimal ne lease i sum ja vrakal po istekot. Kolata sekogas mi e na ime na biznisot i mi e biznis trosok, so toa namaluvam ogromni sumi na danok (zborime za 10tici ilijadi godisno) i sekogas si vozam relativno novak kola.
Автомобил што е во сопственост на фирма не смееш да возиш кај нас без патен налог. Знам некој си плаќаа казни за ова. Строга држава со закони сме ние :icon_lol:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.593
АУС можеби вреди за ваков тип на инвестирање, ама во мкд освен: Скопје, Тетово, малку Куманово и Битола, останатие градови имаат замрзнати цени на недвижности со години, или пак растат по незначителни 5% во една деценија.

Дури и за Скопје, банката ќе ти зема 3% во првите 5 години, после тоа ќе ти дигне на 5% и повеќе ако има турбуленции, а никој не гарантира дека цената ќе оди нагоре за повеќе од 5% годишно во следните 30 години. Во АУС од тоа што видов на првата недвижност е понизок и данокот, а и каматите, па растат со секоја следна.
pa makedonija e tolku, skopje, ohrid i chat pat centrite na drugi 2-3 gradcinja....

za AUS imas pogresna slika, da za stan/kuka kade zivees imas ponizok kredit od investiciski ali zborime za 0.25% u princip sto ne se oseka. nemas povisoki danoci/trosoci za investicii naprotiv imas beneficii. da ne ja tupime ovde sosema drug sistem e ovde kade pravat se da stimuliraat investiranje a ne stendenje zatoa i narod ovde nema strav od krediti...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom