Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
9 август 2014
Мислења
420
Поени од реакции
980
sobiram i polzavi naprolet, dobro gi plaka eden od Veles i ti gi podiga od doma.Sobiram i stavelj i kopriva, gradskive smizli vo godini ne razbiraat deka segde gi ima.Sega sobiram Trninki i Sipki se uste gi ima dosta sekade duri i na Gazi baba.
Za tvoja informacija imam pokraj ovoj stan uste nekolku.
Брееј...Затоа ја полжав со години не можам да видам.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
1640343465711.png

Верувам дека се продадени, но како што се гледа само 1/4, можеби 1/3 се населени.

Стан како во инвестиција во Џевахир, со толку високи сметки за оддржување и за атоплување, а да не живееш тука нема некоја рационална одлука.

Кога ќе пука пазарот, од тука прво ќе почне.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Еве 20 години чекаме да пукне
Секогаш пред пукање, на сите меури имало вакво нагло движење на цените нагоре. Се надевам дека ова движење сега е почеток на тоа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Прегледај го приврзокот 317418

Верувам дека се продадени, но како што се гледа само 1/4, можеби 1/3 се населени.

Стан како во инвестиција во Џевахир, со толку високи сметки за оддржување и за атоплување, а да не живееш тука нема некоја рационална одлука.

Кога ќе пука пазарот, од тука прво ќе почне.
Пола Скопје е така, ама чиста среќа останатите се со мали трошоци за одржување.
Не повеќе од 1000 денари влез/лифт, мала такса за струјата, мала такса за вода, мал данок. Моментот кога ќе им ги дигнат ваквите трошоци, ќе биде весело.
Кај мене во зграда од 40тина станови, мин во 10 не живее никој, во поштенските сандачиња имаат по 30 сметки несобрани со месеци.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Ima mnogu prazni stanovi, toa e odamna taka. Ne e deka neso se smenilo. Za dzevahir mislam rano e da se ocenuva, zgradata e relativno nova. Taka bese i vo drugi zgradi.
Od toa so gleam po oglasi nikoj ne prodava, iako sega mozhe da napravat 400 evra povrat po kvadrat. Toa znaci deka imaat nekoj planovi so stanovite, sepak stan se zima za cel zivot.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Ima mnogu prazni stanovi, toa e odamna taka. Ne e deka neso se smenilo. Za dzevahir mislam rano e da se ocenuva, zgradata e relativno nova. Taka bese i vo drugi zgradi.
Od toa so gleam po oglasi nikoj ne prodava, iako sega mozhe da napravat 400 evra povrat po kvadrat. Toa znaci deka imaat nekoj planovi so stanovite, sepak stan se zima za cel zivot.
400 евра по квадрат? Реален си? Колку мислиш дека би оделе сега на пазар?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Ima mnogu prazni stanovi, toa e odamna taka. Ne e deka neso se smenilo. Za dzevahir mislam rano e da se ocenuva, zgradata e relativno nova. Taka bese i vo drugi zgradi.
Od toa so gleam po oglasi nikoj ne prodava, iako sega mozhe da napravat 400 evra povrat po kvadrat. Toa znaci deka imaat nekoj planovi so stanovite, sepak stan se zima za cel zivot.
Џевахир беше ефтин на старт, особено за Косовари имаше и цени по 750 евра за 1м2 (имаше табла со оваа реклама во Косово), затоа и го купија.
Јас еднаш гледав за под кирија таму, и не се исплатеше воопшто. Далеку поблиску до Центар, плаќам помала кирија, и имам помали оперативни трошоци отколку во нивната зграда.
Ставете ме на власт 2 години, ти ветувам дека становите ќе бидат под 1000ка за 1м2 и сите ќе продаваат :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Џевахир беше ефтин на старт, особено за Косовари имаше и цени по 750 евра за 1м2 (имаше табла со оваа реклама во Косово), затоа и го купија.
Јас еднаш гледав за под кирија таму, и не се исплатеше воопшто. Далеку поблиску до Центар, плаќам помала кирија, и имам помали оперативни трошоци отколку во нивната зграда.
Ставете ме на власт 2 години, ти ветувам дека становите ќе бидат под 1000ка за 1м2 и сите ќе продаваат :D
Pa za povekjeto lugje tuka stanot e edintvenata investicija vo zivotot,taka da nz kolku bi te podrzale da im ja utnes vrednosta. Slicen problem ima i vo drugite zemji.

Inaku dzevahir idea 800 opremeni,sega na oglas vidov 1250. Mislam deka nekoj so ne planira niso so stanot kje go prodadese na ovaa razlika. Ama i rentite se skapi tamu.
Автоматски споено мислење:

400 евра по квадрат? Реален си? Колку мислиш дека би оделе сега на пазар?
Realno e, dur barav mesto za ziveenje gi razgleduvav site opcii. Kako sto kazav gi kupuvaa opremeni za 800, sega ne sum videl na oglas ispod 1250.Jehavir neopremeni vo 4tiot blok gi prodava 1200sea, a use ne e gotova.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Ставете ме на власт 2 години, ти ветувам дека становите ќе бидат под 1000ка за 1м2 и сите ќе продаваат :D

toa bi bilo pogubno za drzavata prakticno ke im go likvidiras kapitalot na 90% od naselenieto za bagrata sto e nesposobna da kupi da moze pak da ceka uste da padnat....

fintava e da rastat cenite a narodot da moze da si dozvoli da kupiva ne da pagaat
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
toa bi bilo pogubno za drzavata prakticno ke im go likvidiras kapitalot na 90% od naselenieto za bagrata sto e nesposobna da kupi da moze pak da ceka uste da padnat....

fintava e da rastat cenite a narodot da moze da si dozvoli da kupiva ne da pagaat
Toa zvuci dobro ama citav deka i vo drugi bogati zemji ima vakov problem. Primer island, mala zemja, ama drzavata go ogranicuva gradenjeto i ja drzi cenata nagore. Mladite lugje poebani, nikad nema da si dozvolat stan a drugite sreknji deka investicijata im raste.
Izglea ideata so kapitalizmov e rentata da bide za ziveenje a kupuvanjeto za investitori :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Toa zvuci dobro ama citav deka i vo drugi bogati zemji ima vakov problem. Primer island, mala zemja, ama drzavata go ogranicuva gradenjeto i ja drzi cenata nagore. Mladite lugje poebani, nikad nema da si dozvolat stan a drugite sreknji deka investicijata im raste.
Izglea ideata so kapitalizmov e rentata da bide za ziveenje a kupuvanjeto za investitori :)

ima nacini kako da im pomognes na tie sto sakaat da dojdat do kuka. neka koinvestira drzavata do niv na primer, neka im go dade ili pozajmi ucestvoto na tie sto kupuvaat prv stan. neka im namali danok/komunalii... toa e podobra opcija nego so sila da go unistuva pazarot
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
toa bi bilo pogubno za drzavata prakticno ke im go likvidiras kapitalot na 90% od naselenieto za bagrata sto e nesposobna da kupi da moze pak da ceka uste da padnat....

fintava e da rastat cenite a narodot da moze da si dozvoli da kupiva ne da pagaat
Не, постои можност сите да бидат среќни и задоволни, со исклучок на помалку од 3% кои го манипулираат целиот пазар.
Ако немаш обрт на финансии во пазарот, нема како да расти ни стандардот, а тоа се случува во моментот, парите се алоцираат кај помалку од 2-3%, а останатите чепкаат во контејнери (порано беше нормално да видиш само циган, ама во последно време се повеќе и повеќе наши луѓе буричкаат во ѓубрето).

Јас сум со капиталистички верувања, НО, со исклучок само на основните животни потреби, а кров над глава е една од тие работи, и таму не станува збор за паразити, туку за манипулација на пазарот.
Млад пар со 2 просечи плати во МКД (што е далеку од паразит), за да врати 120-150к евра (80тина м2 стан за едно семејство, со интенција дека ќе имаат 1-2 деца) ќе му требаат 30 години, фактички од момент на вработување, до момент на пензионирање, а истовремено друг прави профит од 150-300% (вклучувајќи ги и рекетарите што ја продаваат земјата).

Немам проблем, нека купуваат и по 15 станови, ама за истите ќе плаќаат прогресивен данок за секоја следна недвижност, повисоки камати ако се преку банка, па индиректно ќе ги натераш парите да ги користат во бизниси. И, уште побитно, рентањето исклучиво преку сметка, моментално милиони се перат преку сива економија.

И последно нешто што не би дозволил е право на сопственост врз земја, т.е приватно лице ќе има само и само право на владение на точно определен период со поволности при обнова на договорот (разгледај го катастарскиот систем во УК, одлично им е организиран по ова прашање). Ова што се случува во моментот во МКД е хаос, сум видел милионски инвестции да решат да инвестираат во друга земја поради вакви глупости, т.е ќе му требаат години да заврши со експропријација и да ги задоволи апетитите на сите.

Pa za povekjeto lugje tuka stanot e edintvenata investicija vo zivotot,taka da nz kolku bi te podrzale da im ja utnes vrednosta. Slicen problem ima i vo drugite zemji.

Inaku dzevahir idea 800 opremeni,sega na oglas vidov 1250. Mislam deka nekoj so ne planira niso so stanot kje go prodadese na ovaa razlika. Ama i rentite se skapi tamu.
Автоматски споено мислење:


Realno e, dur barav mesto za ziveenje gi razgleduvav site opcii. Kako sto kazav gi kupuvaa opremeni za 800, sega ne sum videl na oglas ispod 1250.Jehavir neopremeni vo 4tiot blok gi prodava 1200sea, a use ne e gotova.
Не се проблем тие на кои им е единствена инвестиција и го земаат за живеење, туку оние кои поседуваат по неколку станови. А верувај ми има многу такви, расчепкај на порталот од катастар и ќе ти стане јасно што зборувам.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.899
Поени од реакции
1.732
Никаде работник со 8 саати работа од пон/пет не можит да купит ни стан ни куќа.Се знајт дека требиТ да лупаш и празник и делник од 3-5 год и да застаниш на здрави нозе.Цените никаде немаТ да паднаТ ни Охрид ни Скопје ни Мелбурн ни Минхен.....тоа само некој си го мамит Умот.Понекогаш ќе се најдит некој ефтин или залутан ама тоа е тоа.Секоја долгорочна инвестиција во куќа или стан во сите градови на запад се исплаќат,а во МКД само во Скопје и Охрид.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom