Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
22 декември 2021
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво дечки,
Сакав да прашам како оди процесот за преполагање на паднат предмет од прв колоквиум. Дали може да го преполагам во наредниов колоквиум или мора да чекам следен семестар или испит?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.624
Поени од реакции
3.608
Здраво дечки,
Сакав да прашам како оди процесот за преполагање на паднат предмет од прв колоквиум. Дали може да го преполагам во наредниов колоквиум или мора да чекам следен семестар или испит?
На испит само може да га полагаш.
 
Член од
7 ноември 2021
Мислења
26
Поени од реакции
21
Mislenje za vestacka inteligencija i za softversko inzenerstvo, sto se uci, programski jazici ili ne? I koja e tezina za polaganje
Vestacka intelegencija se uci python. Mnogu dobro organiziran predmet i dosta interesen spored mene vredi trudot. Prv kolokvium se uci uninformed search, constraint satisfaction problems, local search, adversarial search itn, vtor kolokvium se ucat baesovi mrezi, drva na odlucuvanje perceptroni i nevronski mrezi, zadacite na vtor kolokvium se prilicno ednostavni bidejki se vodat po ist sablon. Predmetot si bara dosta rabota, ima testovi za samostojna proverka, laboratoriski i domasni koj se site zadolzitelni za potpis. Preku kolokvium i ispit mozes da imas maks 8ca, a ako sakas poveke se polaga test za napredni znaenja, do 8ca se stiga lesno.
 
Член од
16 октомври 2014
Мислења
25
Поени од реакции
61
Здраво, ако може некој да каже збор-два за предметите Интернет технологии и Концепти на информатичко општество. Начинот на полагање, дали е тешко за положување и слично... Благодарам однапред.
За Интернет технологии зависи кај кој наставник ќе слушаш. Сосема е различен начинот на работа. Кај мене се поминуваат неколку различни технологии - досега беше цел спан на технологии и учење преку споредба - еден пример кој се разработува сѐ повеќе и повеќе се поминува низ CGI, JSP, Tapestry, Spring, .Net. Се работи со docker или podman. Според мене, на ваков предмет испити не смее да има, туку треба да се полага со сработување нешто конкретно. Има индивидуални домашни во сите технологии и треба да се научи од сите работи по нешто и тимски проект под мое менторство каде се работи долгогтрајно преку цел семестар, па дури и година, во технологија по сопствен избор.
Повеќе инфо на консултации, контакт во потпис.
 
Член од
3 февруари 2021
Мислења
19
Поени од реакции
2
Колеги доколку некој ја има базата ВВКН за втор колоквиум дали би можел да ја прати?
 
Член од
25 октомври 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, да прашам нешто дали со сите 5 сите 4 години и екстерен англиски би можел да се запишам на ФИНКИ ?
Автоматски споено мислење:

Здраво, да прашам нешто дали со сите 5 сите 4 години и екстерен англиски би можел да се запишам на ФИНКИ ?
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.245
Поени од реакции
3.163
Здраво, да прашам нешто дали со сите 5 сите 4 години и екстерен англиски би можел да се запишам на ФИНКИ ?
Тешко, не примаат бубалици.
 
Член од
17 ноември 2021
Мислења
16
Поени од реакции
1
Дали структурно втор колоквиум е исто како прв после колоквиумска недела или во колоквиумската недела е?
 
Член од
3 февруари 2021
Мислења
19
Поени од реакции
2
Кога ќе објават распоред за втори колоквиуми?
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Кога ќе објават распоред за втори колоквиуми?
Ѕирни го академскиот распоред, претежно се објавува 1 недела пред самиот колок. (барем за мене така беше)
Автоматски споено мислење:

Негоо, дечки, едно прашање за КМиБ.
Дали некој од вас има решени лабс. по предметов од лани или полани? Сакам да споредам.
 
Член од
4 октомври 2021
Мислења
38
Поени од реакции
5
Некој од лани шо полагаше сп втор колоквиум, колку задачи имаше и дали барем едната е полесна ? И како беа комбинирани?
 
Член од
11 ноември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
zdravo
dali nekoj znae dali moze seuste da se podignat indeksite i dali e problem ako ne se podigne posto na soopstenieto pisese zadolzitelno?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom