Формула 1 - сезона 2021

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за 2021 ?


  • Вкупно гласачи
    113
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Блам за Хамилтон беше ситуацијата со контактот. Уште помизерни се изговорите дека не знаел дека Макс остава да го помине. Типично плачење карактеристично за лиглето. Ама ајде, гумите на Макс беа при крај и што и да се случеше исходот денес ќе беше тој.

Ама ако сега Макс добие дополнителна казна или дисквалификација ќе биде јасно веќе кого фаворизира ФИА и гледањето Ф1 ќе изгуби секаква поента.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.345
Најде снимка од хеликоптерот? На таа најубаво се виде колку простор има лево и дека Макс оди десно да му направи повеќе место.
Не, таа не можам да ја најдам а ја барав, ама добра е и таа од болидот на Луис, каде јасно се гледа дека Макс успорува и едно 6 секунди и јаче Луис има простор да реагира, он реагира на начин што успорува ?!?! и се движи стриктно позади Макс, прилично сум убеден дека мислел пак има virtual или нешто слично жими све, друго објаснување зашто така се однесуваше Луис неам.

А најсмешни ми беа сепак од неговиот тим, кога им рекоа на ФИА, па не знаевме дека овој не пропушта хаха, ок, што е битно тоа, ако имаш активна трка, немаш жути застави, virtual и слично, што е битно дали знаеш или не знаеш, ако некој успорува ради рандом причина, ете може проблеми имал со болид едноставно, ти си поминуеш и тоа е тоа. Стварно не знам што беше битно тоа дали овие знаеле или не, мозочен удар тука веќе имаа мерцедес.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Блам за Хамилтон беше ситуацијата со контактот. Уште помизерни се изговорите дека не знаел дека Макс остава да го помине. Типично плачење карактеристично за лиглето. Ама ајде, гумите на Макс беа при крај и што и да се случеше исходот денес ќе беше тој.

Ама ако сега Макс добие дополнителна казна или дисквалификација ќе биде јасно веќе кого фаворизира ФИА и гледањето Ф1 ќе изгуби секаква поента.
6 пати имаше сејфти кар, никој не му кажа дека ќе го пропушти, Макс кога намалуваше со брзината логично е да се збуни и да намали со брзината и тој, грешката му беше што касно проба да го помини.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
И да му ги укинат тие 5 секунди на Макс и да му дадат +5 На Луис пак не му брка работа, 11+ беше разликата на крајот
Мислам дека со тие 5 секунди беше 11+ на крај.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Така е, со тие 5 казна беше 11, затоа велам ако му ги укинеа ке беше 6, а и да го казнеа Луис 5 ке беше +1 за Луис на крај.

Друга грешка според мене (која не беше голема и не влијаеше многу) е што кога неколку круга пред крај кога му паднаа гумите на Макс не го повикаа на замена со меки, точно ке излезеше зад Окон ама со меките брзо ке го стигнеше и уште и 5 секунди за 2 круга предност пред него ке направеше притоа земајки и најбрз круг
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Сакав тоа да го копирам сега.

Само Хамилтон смее да удри од позади, а казнет да биде тој напред. :tapp:
За одредени работи се врши такво фаворизирање кој него, што ваљда ако рече дека белото е црно,а не бело(глуп пример), цела ФИА ќе го потврди тоа.


2017 Баку, со SC на патека, Хамилтон му кочи на тој позади(Фетел), по што е удрен од истиот. За формула број 44 ништо нема. За формула број 5, јер му врати на идиотски начин, си јадеше казна(оправдано).
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Така покуша и Шумахер да го исфрли Вилнев во последната трка кога имаше поен+ ама казната шо ја попи беше бришење на сите поени од цела сезона за тој нефер потег така да после сите глупости Верстапен ако намерно го исфрли Луис последната трка нема казната да биде 5-10 секунди или 50000долари, само треба јасно пред трка да им се каже на двајцата дека ако некој од нив покуша да го исфрли ривалот на нефер начин ке му се одземат поени, а според бодовите јасно е на кого му одговара и двајцата да не ја завршат трката.

Кога Ветел удри во Луис во Баку Луис возеше споро но не кочеше, а од соопштението на ФИА јасно се гледа дека Макс закочил нагло (69бари) со 2.4Г забавување кога Луис беше блиску зад него од шо јасно се гледа дека го местел.
 
Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.408
Поени од реакции
2.750
ФИА отворија пандорина кутија тркава. Очигледно тој што удира позади повеќе не е крив воопшто според ова.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.370
Верстапен ако намерно го исфрли Луис последната трка нема казната да биде 5-10 секунди или 50000долари
Преседанот за ова беше поставен на Силверстоун - 5 секунди и ништо повеќе.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.345

Za ova e Maks kaznet?
FIA oficijalno go doprea dnoto.

Se nadevam Maks ke mu vleze na Hamilton ko Sena na Prost vo Abu Dabi i taka da zeme titula.
U pravo bese ponazad, za nepristrasnoto gledanje, znaci seriozno duri i da si u vnatresnosta na shupakot na Luis, ovoj kadar e perfekten i dovolno jasen za da ja dolovi cela ovaa apsurdnost sto sega FIA ja sproveduva. Ne ti ni treba do dusa kadarov ama ajde, ponazad bese pisano u stil, ne e samo da ostavi prostor a istiot da e u milimetri, promili kako i da bese pisano, eve ti perfekten kadar koj dovolno govori kolku prostor bese ostaveno a i kade vsusnost Max veke zabavi

Ova e 3ta sekunda od postavenoto video, momentot koga e veke ocigledno deka Max zabavuva, prostor i pomegu dvata bolida, prostor i od levata strana pa bi rekol da se provlecat uste 2 bolida

1638748301042.png

6ta sekunda od videoto, na koja osnova Luis uste vozi pozadi nego, i ne samo toa, se nasocuva nadesno kade e zidot, stranata na koja e vsusnost Max i kade nema nikakov prostor bilo sto da pomine, plus, znacitelno mu se zalepi za razlika od startot na zabavuvanje na Max kade Luis drzese distanca i veke mu bese staveno na doznaenje deka Max zabavuva.

1638748385135.png

Posle 2-3 sekundi se deshava i kontaktot.

Ova e veke smesno najiskreno, smesno i pateticno.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.370
Фудбалски судија од некое село без вода на Сицилија што продава утакмица за ручек и кило вино или шеф на Ф1?

1638748530020.png


Или намерно забивање или воопшто непојавување на трка од Ред Бул и нека си ебат мајката, 20 титули нека освои серот.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
U pravo bese ponazad, za nepristrasnoto gledanje, znaci seriozno duri i da si u vnatresnosta na shupakot na Luis, ovoj kadar e perfekten i dovolno jasen za da ja dolovi cela ovaa apsurdnost sto sega FIA ja sproveduva. Ne ti ni treba do dusa kadarov ama ajde, ponazad bese pisano u stil, ne e samo da ostavi prostor a istiot da e u milimetri, promili kako i da bese pisano, eve ti perfekten kadar koj dovolno govori kolku prostor bese ostaveno a i kade vsusnost Max veke zabavi

Ova e 3ta sekunda od postavenoto video, momentot koga e veke ocigledno deka Max zabavuva, prostor i pomegu dvata bolida, prostor i od levata strana pa bi rekol da se provlecat uste 2 bolida

Прегледај го приврзокот 315653

6ta sekunda od videoto, na koja osnova Luis uste vozi pozadi nego, i ne samo toa, se nasocuva nadesno kade e zidot, stranata na koja e vsusnost Max i kade nema nikakov prostor bilo sto da pomine, plus, znacitelno mu se zalepi za razlika od startot na zabavuvanje na Max kade Luis drzese distanca i veke mu bese staveno na doznaenje deka Max zabavuva.

Прегледај го приврзокот 315654

Posle 2-3 sekundi se deshava i kontaktot.

Ova e veke smesno najiskreno, smesno i pateticno.
Луис имаше своја грешка во ситуацијава дефинитивно, дали од неинформираност или што и да е, како и да е кога гледаш дека некој е спор а нема SC треба да го пројдеш и тоа е тоа. Или мислел дека има SC или немам друго објаснување. АЛИ, останувам на тоа дека кога пропушташ некој јасно ќе се тргнеш лево или десно, Макс проба да извади максимум од ситуацијата, стоеше речиси на средина успори, се надеваше на грешка од Хамилтон (која и се деси) и тоа е тоа. Знаеше дека ќе биде изеден и проба да направи све, и во претходната ситуација кога за малце не се удрија при претицување.
Дека имаше доволно простор, имаше.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
дали од неинформираност или што и да е
Не е од неинформираност, туку од што е педер над педерите! По Шумахер, поголем педер немало во Ф1 од него. Се прави прво демек не знаел зошто Макс кочи, а ваму кај стјуардите испаѓа дека намерно не го престигнал, зашто тоа би било престигнување пред DRS зоната, каде со активиран DRS Верстапен лесно би си ја вратил позицијата.

Плус, никој не го спомна моментот кога по првиот RED FLAG, за формацискиот круг намерно кочеше, кочејќи ги сите зад него, само за на Макс напред да му се изладат гумите додека чека поставен на првата стартна позиција. Попедерско од тоа - амин!

Плус да не ги спомнувам сите плачења, кукања, ургенции кај стјуардите и слични педерлуци цела сезона - со една единствена цел: да ја освои по секоја цена таа фамозна осма титула и да биде најдобар во историјата. Аман, дајте му ја, само нека ни исчезне од пред очи на сите. Така барем може да се надеваме дека од година ќе гледаме тркање.

Сето ова е од човек кој не го сака Макс Верстапен! Ете, читајте поназад, барајте ги моите мислења, отворете ја старата тема, ќе видите што сум зборел за Макс и уште го мислам истото. Ама што си е право, право е: сезонава Макс искина! Се што не вклучува возачка титула за него сезонава е во најмала рака срамно. 9 победи, 9 пол позиции! :cuc: Затоа се што Хамилтон прави за да се добере до таа фамозна 8 титула е срамно, и ќе остане запаметено. Ебате плачкото смрден!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom