Политиките на Бугарија кон Македонија

M

Macedon1um

Гостин
Зошто бугарската страна од историската комисија го одбива предлогот на македонската страна за вклучување на странски експерти во чешлањето на фактите од историјата?
Зошто не им треба објетивност и здрав разум, мислат дека од позиција на (моментална) надмоќ ќе го решат спорот исклучиво во нивна корист.

Да сум на власт со вакви будали воопшто не би ни преговарал, и контакт да имаш си зијан со такви не-луѓе
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.744
Настрадал само Стамболијски. Договорот останал само мртво слово на папиру. Али ете нека ти е....имало договор. Што, како, зошто по тебе е тотално неважно.
па кажи де, што се стегаш ?

Ајде не е битно тоа, батали, него што мислиш , Анте Павелич би потпишал договор со Србија против некоја хрватска националистичка група ? Или на пример албанија против УЧК ?
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Зошто не им треба објетивност и здрав разум, мислат дека од позиција на (моментална) надмоќ ќе го решат спорот исклучиво во нивна корист.

Да сум на власт со вакви будали воопшто не би ни преговарал, и контакт да имаш си зијан со такви не-луѓе
Така е. За мене тоа одбивање само една работа. Сакаат од позиција на сила и при ваква пазарџиска купи-продај власт во Македонија да избоксуваат решение во корист на нивните национални влажни соништа. Нема никаква врска со наоѓање историска вистина.
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
248
Поени од реакции
505
па кажи де, што се стегаш ?

Ајде не е битно тоа, батали, него што мислиш , Анте Павелич би потпишал договор со Србија против некоја хрватска националистичка група ?
Глуп ти е примерот, владата на Стамболијски е левичарска, популистичка власт на земјоделската партија. Од политичка перспектива неговиот потег е разбирлив. Бугарија после Првата светска војна е меѓународно изолирана со драстично влошени односи со сите соседи.

На врв на тоа го имаат ВМРО, што со своите паравоени структури делува како држава во сенка, и постојано турка за војна со цел ослободување на Македонија и ужива поддршка од десничарските табори.

И ти да си на позицијата на Стамболијски, твојата политичка моќ е центрирана на земјоделски задруги во внатрешна Бугарија, па те боли стапот за ВМРО и Македонското прашање, а и генерално ти е здосадено да влегваш во воени конфликти за Македонија, и ти истото би го направил.

Ајде да ти дадам пример кој најверојатно ќе го разбериш. Ајде да ја земиме сегашна Македонија, и да речиме во државата има огромен контингент на бегалци од изгубена територија, ете пример Егејските Македонци да ги земиме, и тие постојано да туркаат за војна со Грција, да се понашаат како држава во држава, да прават паравоини организации, атентати, рекет, со цел да вратат територија за која две национални катастрофи веќе државата искусила.

Е сега ти ако си премиер на таква Македонија, и пример си од Богданци и те заболи стапот за Егејска Македонија, политичкиот центар ти е меѓу земјоделците од внатрешноста, и просто сакаш да ја стабилизираш државата, и ти би потпишал таков договор со Грција во примеров.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
801
Поени од реакции
835
Како го извлече тој заклучок од дискусиja за Александар Стамболијски и Нишкиот договор од 1923та?
Го подржуваш ветото или не? Ја подржуваш или не политиката од Бугарија спрема Македонија?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
па кажи де, што се стегаш ?

Ајде не е битно тоа, батали, него што мислиш , Анте Павелич би потпишал договор со Србија против некоја хрватска националистичка група ? Или на пример албанија против УЧК ?
Кај најде Павелиќ со Стамболијски да ги споредиш. Едниот левичар, аграрец, другиот нацист/фашист. Инаку да, Фрањо Туѓман 1992 го укина ХОС кој беше паравојна организација на ХСП. Тие што не се приклучија кон ХВ беа уапсени, пензионорани или како Блаж Крељевиќ убиени. Совршен пример даде.

Сакаш друг пример? Хрватската УДБА активно лови усташи и убива емигранти кои се закана за режимот. Во исто време и контрира на српскиот дел на УДБА и КОС пред распадот на СФРЈ и учествува во градење на државата и де факто стануваат хрватската тајна служба додека во исто време лови екстремни националисти.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.744
Глуп ти е примерот, владата на Стамболијски е левичарска, популистичка власт на земјоделската партија. Од политичка перспектива неговиот потег е разбирлив. Бугарија после Првата светска војна е меѓународно изолирана со драстично влошени односи со сите соседи.

На врв на тоа го имаат ВМРО, што со своите паравоени структури делува како држава во сенка, и постојано турка за војна со цел ослободување на Македонија и ужива поддршка од десничарските табори.

И ти да си на позицијата на Стамболијски, твојата политичка моќ е центрирана на земјоделски задруги во внатрешна Бугарија, па те боли стапот за ВМРО и Македонското прашање, а и генерално ти е здосадено да влегваш во воени конфликти за Македонија, и ти истото би го направил.

Ајде да ти дадам пример кој најверојатно ќе го разбериш. Ајде да ја земиме сегашна Македонија, и да речиме во државата има огромен контингент на бегалци од изгубена територија, ете пример Егејските Македонци да ги земиме, и тие постојано да туркаат за војна со Грција, да се понашаат како држава во држава, да прават паравоини организации, атентати, рекет, со цел да вратат територија за која две национални катастрофи веќе државата искусила.

Е сега ти ако си премиер на таква Македонија, и пример си од Богданци и те заболи стапот за Егејска Македонија, политичкиот центар ти е меѓу земјоделците од внатрешноста, и просто сакаш да ја стабилизираш државата, и ти би потпишал таков договор со Грција во примеров.
Со дел од текстов се сложвам ама јас сакав усташов да каже а не да ми кажува прикаски, вакви македонци, такви македонци, обединета ВМРО, Александрова Вмро и не знам што да врти округло на ќоше. Јас сум правел муабет и со други бугари па знам кој им е горе долу одговорот, различни али во глобала демек договорот е за да се избегне војна со Србија. Генерално е глупаво и нелогочно да потпишеш договор со страна држава против "твоја" организација .
Е сега не се сложувам исто со примерот дека јас од богданци ме боли куров за егејска мкд, посебно во време кога денешна МКД е само неколку години под Србија во тоа време. Денес во мкд навистина многу луѓе ги боли кур за егејска ама не и на пример 1920 година.
Автоматски споено мислење:

Кај најде Павелиќ со Стамболијски да ги споредиш. Едниот левичар, аграрец, другиот нацист/фашист. Инаку да, Фрањо Туѓман 1992 го укина ХОС кој беше паравојна организација на ХСП. Тие што не се приклучија кон ХВ беа уапсени, пензионорани или како Блаж Крељевиќ убиени. Совршен пример даде.

Сакаш друг пример? Хрватската УДБА активно лови усташи и убива емигранти кои се закана за режимот. Во исто време и контрира на српскиот дел на УДБА и КОС пред распадот на СФРЈ и учествува во градење на државата и де факто стануваат хрватската тајна служба додека во исто време лови екстремни националисти.
престани да се глупираш,
 
Последно уредено:

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
престани да се глупираш,
Што е работата, не ти се допаѓаат примерите? Сакаш уште?

Ете Стипе Месиќ го пензионира 2000 година цел воен врв поради страв од воен удар затоа што сите официри беа членови на ХДЗ, а тој почна политика на испорачување на офицери во Хаг по барање на ЕУ.



Го подржуваш ветото или не? Ја подржуваш или не политиката од Бугарија спрема Македонија?
Од бугарска гледна точка, според тоа што сакаат да го постигнат мислам дека ветото им е добра стратегија. Е сега, ниту живеам таму, ниту сум државјанин на Бугарија и таа не е моја држава. Јас за моја држава си ја сметам РСМ чии што сум граѓанин, така што ветото никако не ми е во интерес и не можам да поддржувам нешто што ме саботира. Не се согласувам со доминантниот историски наратив во Македонија, но сепак напредокот нејзин ми е позначаен.

Во моментов можам само да се надевам на што побрз договор и одблокирање на преговорите со што помали отстапки. Моја претпоставка е дека би биле тоа ситни козметички промени во учебниците за кои самите македонски историчари кажуваат дека се полни со неточни тврдења, заеднички чествувања на некои настани, Бугари во уставот и комисија која што ќе се преправа дека работи. За Македонија тоа би било ситни промени кои не менуваат ништо суштински и не би го загрозиле македонизмот, додека за Бугарија тоа би било некаква победа што може да ја прикажат дома и после тоа да следува нормализација на односите.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2011
Мислења
601
Поени од реакции
2.484
Не бе за овие нема лек, фашисти најблаг збор е за овие .


Какво бих направил в политиката к'м Северна Македонија, ако тја зависеше от мене?

На п'рво мјасто штјах да се постараја да направја Б'лгарија модел за подражание, мечтано мјасто за живот. Да ја направиш такава за останалата Европа, е трудно и изисква много време и парѝ. Да ја направиш такава за северните македонци обаче, е постижимо в обозримо б'деште.

штјах да спра да спорја за историјата и да забравја за безплодната двустранна комисија в тази област. Да дискутираш с македонисти, означава да ги легитимираш. Ако смјата себе си за права (каквато фактически е), Б'лгарија нјама за какво да спори и да се договарја. Фактите от миналото не подлежат на договарјане. Д'ржавата ни трјабва да постави приемането на позициите си като условие с'седите ѝ да прод'лжат п'тја си к'м членство в Европејскија с'јуз (както направиха г'рците). И да помага на нашите братја и сестри отв'д Деве баир да надживејат коминтерновските л'жи и илјузии от миналото, като им показва примамливо б'деште без тјах.

штјах да правја пропаганда. Това не е мр'сна дума. Нјама политика без пропаганда – нито в'трешна, нито в'ншна. Ако сериозно смјаташ да провеждаш нјакаква политика, зад'лжително е да имаш план как да ја осигуриш пропагандно.

Главното послание на б'лгарската пропаганда к'м северните македонци трјабва да б'де адресирано к'м младите и да им внушава, че да си б'лгарин е по-добре от това да си северен македонец. Тази пропаганда трјабва да направи техните „историчари“ и „политичари“, както и медиите им, да замиришат на мух'л. Да б'дат в'зприемани като пречка пред естественија стремеж на младите да живејат по-добре, да гонјат мечтите си.

Зашто младите? Заштото те са б'дештето. Заштото те са в'зприемчиви к'м новото и безразлични к'м старото. И заштото те обикновено др'пват килимчето на старите, т.е. на статуквото.

Много сме добри в свалјането на нашите правителства. Хајде да се пробваме и в'рху едно чуждо – без да се месим в'в в'трешните му работи, а като само ги пооштрјаваме. Както Би Би Си и „Свободна Европа“ пооштрјаваха падането на комунизма, докато тој властваше и ги забранјаваше.

Мечтаното мјасто за живот е едно за американец и германец, друго е за северен македонец, молдовец, бесарабски б'лгарин. Може ли Б'лгарија да им предложи повече парѝ, повече сигурност, повече свобода да п'туват, да правјат бизнес, да учат? Може, стига да иска. Стига политическата ѝ класа да го поиска. Б'лгарија трјабва да използва предимствата на европејското членство, за да решава демографските си в'проси.

штјах да отворја б'лгарскија пазар на труда широко за северномакедонски гурбетчии – особено в секторите, к'дето бизнес'т се оплаква от недостиг на кадри: туриз'м, строителство, селско стопанство. штјах да отворја университетите широко за македонски студенти и да отглеждам свое лоби в идната северномакедонска образована класа. штјах да нас'рчавам б'лгарските инвестиции и износ в Северна Македонија и б'лгарското културно прис'ствие там.

штјах да заделја парѝ за моштни предаватели, зашто не и за използване на сп'тници на партньорски д'ржави, за покриване на цјалата необјатна северномакедонска територија с'с силен б'лгарски радио и тв сигнал, штјах да използвам масивно социалните мрежи. Ако днес п'тувате по магистрала „Струма“, радиото на колата ви хвашта по-лесно македонски и ср'бски радиостанции отколкото б'лгарски (с изклјучение на БНР и „Фокус“).
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.356
Односите природно ќе беа нормализирани доколку разни Каракачанови, Латаси и слични хоштаплери не градеа кариери и наплаќаа тешки кешови од разни служби за таа нетрпеливост што ја билдаа. И пак мислам дека и покрај тоа, односите беа на добар пат да се нормализираат, додека Бугарија не реши да се пазари со Македонското прашање(како повеќе пати низ историјата) и да си купува наклоност од земјите што не се заинтересирани за ширење на ЕУ.

Вака сега кога ќе помислам, ништо лошо немаше да има ако имаше меѓусебно разбирање околу елиминирање од јавниот дискурс на тие што сеат омраза, па шо знам, иницијативи за размена на ученици и студенти, соработка во туризам и спорт, мерки што ќе не приближеа физички и ќе ги разбиваа напластените предрасуди.
Нормализирањето на односите требаше да е е цел за себе, независно од некаква Европска Унија, ама тоа е премногу за политичари како нашите, а сега веќе е толку токсична ситуацијата што не гледам како би се оправила.

Иначе кога дојде работава вака околу некое попуштање, може да заборавите дека Бугарија ќе попушти. Не ни има причина да попуши. Па ние правиме отстапки со кои признаваме автохтон статус на едно племе за кое има точни датуми кога, како и од кого е населувано тука, па немало да попуштиме пред некој која во најмала рака има легитимна расправија со нас. Не иде тоа така.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.744
Што е работата, не ти се допаѓаат примерите? Сакаш уште?

Ете Стипе Месиќ го пензионира 2000 година цел воен врв поради страв од воен удар затоа што сите официри беа членови на ХДЗ, а тој почна политика на испорачување на офицери во Хаг по барање на ЕУ.
дечко, примериве твој се баш тоа што ти го викаш внатрешна работа, ни еден пример што го наброја не е договор со странска држава против твои структури, не труди се бадијала, само се глупираш.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
801
Поени од реакции
835
Што е работата, не ти се допаѓаат примерите? Сакаш уште?

Ете Стипе Месиќ го пензионира 2000 година цел воен врв поради страв од воен удар затоа што сите официри беа членови на ХДЗ, а тој почна политика на испорачување на офицери во Хаг по барање на ЕУ.




Од бугарска гледна точка, според тоа што сакаат да го постигнат мислам дека ветото им е добра стратегија. Е сега, ниту живеам таму, ниту сум државјанин на Бугарија и таа не е моја држава. Јас за моја држава си ја сметам РСМ чии што сум граѓанин, така што ветото никако не ми е во интерес и не можам да поддржувам нешто што ме саботира. Не се согласувам со доминантниот историски наратив во Македонија, но сепак напредокот нејзин ми е позначаен.

Во моментов можам само да се надевам на што побрз договор и одблокирање на преговорите со што помали отстапки. Моја претпоставка е дека би биле тоа ситни козметички промени во учебниците за кои самите македонски историчари кажуваат дека се полни со неточни тврдења, заеднички чествувања на некои настани, Бугари во уставот и комисија која што ќе се преправа дека работи. За Македонија тоа би било ситни промени кои не менуваат ништо суштински и не би го загрозиле македонизмот, додека за Бугарија тоа би било некаква победа што може да ја прикажат дома и после тоа да следува нормализација на односите.
Премногу оптимистичко размислување. Прочитај ги внимателно барањата за влез во ЕУ поставени од Бугарија за Македонија.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
дечко, примериве твој се баш тоа што ти го викаш внатрешна работа, ни еден пример што го наброја не е договор со странска држава против твои структури, не труди се бадијала, само се глупираш.
А во Хаг испорачување офицери што е? Активни војници предадени на трета страна по нивно барање за да ги судат.

ВМРО убива министри на Стамболијски по улици, ВМРО го спречува пучот на Стамболијски за време на ПСВ. Во моментот на потпишување Бугарија е капитулирана држава полна со разни паравојски од секоја партија, владее хаос, плаќа тешки репарации, нема своја војска, има стотици илјадници бегалци. Стамболијски потпишува што потпишува и после тоа има и пуч и граѓанска војна. Нишкиот договор има исклучуво влијание на бугарската внатрешна работа со надеж дека ќе доведе до олабавување на односите со Југославија и можеби олабавување на репарациите, но правиот мотив на Стамболијски е да го елиминира ВМРО со кое е дефакто во граѓанска војна. Со оглед дека тоа ВМРО кое е фокусот на договорот е ултранационалистичка бугарска организација, тоа е чист внатрешен настан.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom