Skopje East Gate

Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Хаха, за 30 минути спринтерки и летај :)

Ако сакаат повисоки цени во станбениот комплекс, ќе треба да средат во околина. Овие снимки од дрон се како од некое сценарио од Грета Тунберг. Остатоци од индустријализација на СФРЈ и градби од Кралство Ју, не се баш пријатни за соседи. Ако ги средат, местово ветува и за живеење. Освен за возење. За возење не знам, со хеликоптер пошто таму се бааги маркици.

Dron.jpg

Dron1.jpg
 
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
Мое мислење за кого е Ист Гејт направен?

Пред се е направен на наше тло бидејќи сме транзит земја која вака така успева да биде мирна држава и привлечна за странци колку толку. Не можеа да го направат во Косово бидејќи е Фри фор алл, таму никој жив од Балкан нема да иде на шопинг во Косово.
Албанија местоположба има лоша. Србија им е оут оф баундс на Албанците и остануваме ние како вечити пријатели.

Купувачите во Ист Гејт

Луѓе што имаат многу пари и не се замараат колку трошат( елитата на Скопје плус наркобосовите и нивните придружници)
Купувачи од Косово пред се. Верувам дека они би правеле 40-50 % од целиот промет во Ист Гејт. Плус им е шема како на нас Солун што ни е. Имаат многу сува пара кешарица која мора да се потроши викендов.
И обичниот човек кој нејќе да се замара да земе тук там некое фармерче , маиче , интересни дуксови и сл.

Сега една паралела со Солун. Немаш кола немаш зелен картон и е скапо да извадиш немаш пари за толку ќе си речеш заеби не идам у Грчка скапо е. Ама имаш карта повратна 650-700 денари со бус.

2 пара American Eagle фармерки - 50 евра платени
1 пар Air Max - 41 евро последен број беа ама пак
2 пар Аир Мах - 59,00 евра
Јакна Келвин Клајн зимска 240 евра
Сум наоѓал Аир Форски за 70-80 евра во Космос кај нас под 6700 не биле никад. Гор техот се 11 илјади во СК.
Згора на се имаш повраток на данок на се ова. И кафе на море.

Едини доунсајд на ова е што мораш да имаш патна исправа и за анти ваксерите е вакцина :rolleyes:

За ова во Северџанија ќе платиш дебело испод 450 евра не би била јакната може да кошта сама 500 евра кај нас. Треба да си луд да оставаш пари кај нас по Молови освен за КИНО.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.814
Хаха, за 30 минути спринтерки и летај :)

Ако сакаат повисоки цени во станбениот комплекс, ќе треба да средат во околина. Овие снимки од дрон се како од некое сценарио од Грета Тунберг. Остатоци од индустријализација на СФРЈ и градби од Кралство Ју, не се баш пријатни за соседи. Ако ги средат, местово ветува и за живеење. Освен за возење. За возење не знам, со хеликоптер пошто таму се бааги маркици.

Прегледај го приврзокот 311586

Прегледај го приврзокот 311587
Тоа е ТЕ-ТО, голема е веројатноста дека ќе измрзнеш у зима ако не функционира. И не е од југославија, него е прилично ново.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.592
Поени од реакции
34.780
Бијонс, ај вака. Се дебатирало ова за 180 и 360 степени, всушност и јас имам пишувано и не би сакал да се повторам па ќе пробам вака попластично да ти објаснам зошто и 360 степени промена може да се земе како валидна теза.
Замисли си кошаркарски терен, на цемент, и треба да се офарба црвен цементот.
Доаѓа некоја современа машина што треба тоа да го направи, застанува на средина, свртена е нагоре
Прегледај го приврзокот 311551
Замисли си дека прска некоја боја и врти автоматски.
Ако сврти 180 степени, каква промена ќе има на теренот?
Ако сврти 360 степени, каква промена ќе има на теренот?
Ај сиктер, Paint отворав ради тебе.
...види и познатиот израз ,, добивме сидро што ќе влече напред ,,хипотетички може да се изведе, ама тоа не значи дека е правилно, ти во твоја област сакаш да ме убедиш со погрешна теза, за да завземеш страна да Директоров на Ист Гејт дека го бива, ваков како што е може за Бит пазар да помине,

1635584811356.png

...но тоа не значи дека Директорот на Ист Гејт не може да се подобри и промени, како ќе не' преставува надвор, ако е ваков неписмен, несоодветно облечен, пази, да потсетиме исто така има директорска позиција во Нептун маркетите, а до 2011 година беше функционер во Народна Банка на Република Македонија,

... затоа добрите критики треба да се спроведат, јас не го вреѓам, како што ти и алмеида ме вреѓате, јас кажувам тоа што не му чини, а прв човек на Ист Гејт Скопје, мене лично ме посрамоти неговиот изглед и говор и дефинитивно мора да се поправи!

...инаку до утре може да ти објаснам за изразот ,,промена за 180 степени,, , а 360 степени не е промена туку си на исто, ама знам дека знаеш, а тоа ,,сиктер,, не ти го коментирам!
,,...You have probably heard people saying that they have made a complete 360 degree change in their life. Well, if they have made a 360 degree change, then they haven’t changed at all. When you go 360 degrees you return to the exact same place where you used to be. To imply that you have completely changed your life, you have to use the expression ‘a 180 degree change’...,,
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Бев, видов, ништо не купив.

Поголемо од Сити Мол, али ништо спектакуларно или ново. Гужва премногу, љунги на секој чекор без маска, се гураат, се туркаат. (n)

Синеплексот на 2 кат со огромна играчница за деца лепната до него.

На прв поглед делува помал од тој во Сити Мол, али ќе се види подобро ко ќе го отворат. Во Сити Мол ако не грешам подалеку е играчницата (ако ја имаше, а мислам имаше), а не шлапната до него.

На излегување поминав и низ тој делот за храна, а таму гужва ко да се дели гага, сите маси испозафатени и по 50 души во ред за Бургер Кинг и Донер им ебам тоа гнасите ненајадени.
 
Последно уредено:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
...види и познатиот израз ,, добивме сидро што ќе влече напред ,,хипотетички може да се изведе, ама тоа не значи дека е правилно, ти во твоја област сакаш да ме убедиш со погрешна теза, за да завземеш страна да Директоров на Ист Гејт дека го бива, ваков како што е може за Бит пазар да помине,

Прегледај го приврзокот 311604

...но тоа не значи дека Директорот на Ист Гејт не може да се подобри и промени, како ќе не' преставува надвор, ако е ваков неписмен, несоодветно облечен, пази, да потсетиме исто така има директорска позиција во Нептун маркетите, а до 2011 година беше функционер во Народна Банка на Република Македонија,

... затоа добрите критики треба да се спроведат, јас не го вреѓам, како што ти и алмеида ме вреѓате, јас кажувам тоа што не му чини, а прв човек на Ист Гејт Скопје, мене лично ме посрамоти неговиот изглед и говор и дефинитивно мора да се поправи!

...инаку до утре може да ти објаснам за изразот ,,промена за 180 степени,, , а 360 степени не е промена туку си на исто, ама знам дека знаеш, а тоа ,,сиктер,, не ти го коментирам!
,,...You have probably heard people saying that they have made a complete 360 degree change in their life. Well, if they have made a 360 degree change, then they haven’t changed at all. When you go 360 degrees you return to the exact same place where you used to be. To imply that you have completely changed your life, you have to use the expression ‘a 180 degree change’...,,
Се шушка дека ова ќе биде новиот директор. Што викаш? Ептен ми личи на некој матен тип.
242529226_10223906045652906_2970377170419731521_n.jpg
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Член од
7 август 2011
Мислења
4.748
Поени од реакции
12.756
Пак Албанците ви сметаат :lut:
Дај боже секој викенд цело косово да доаѓа и да ги троши сите пари во ист гејт. Нека финансираат илијадници работни места, воопшто немам проблем. Државна политика треба да ни биде олеснување на протокот на косовари до моловите и болниците.

Иначе навечер е одвратно. Често возам на релација центар автокоманда и неподнослива е светлината која зрачи од молот. Како накај лас вегас да возиш. Одвратно е, одма стрес ми ствараат илијадниците светлеќки реклами и оној мегаломанскиот екран.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Нека финансираат илијадници работни места, воопшто немам проблем. Државна политика треба да ни биде олеснување на протокот на косовари до моловите и болниците.
Не ме зезај. Да ми е државна стратегија да им вршам сервис на недефинирана територија контролирана од шиптaрска мафија и јенките, во имот на шиптaрски газда? Парите за тие бедни млади луѓе што ќе мора да учат шиптaрски за да може да продаваат у некој ебен бутик и парите што газдата на балфин ќе ги напика у џеб се 1:100.

Кириите се баснословни. Некои 10.000 евра месечно е за дуќан од 100 квадрати. Сигурен сум дека газдите ќе ги сведат платите на вработените на бандаж, за да ги сервисираат основните трошоци. Јенките увезувале црни робови од Африка, а овде дојде овчарско племе од планината и нас не напраи црнци. Замисли да останеше саемот и во продолжение, наместо станбени згради, да изградевме деловен простор во кој ќе работеа IT фирми на македонски газди? Какви плати ќе земаа тие млади луѓе? Дали ќе се селеа од овде (така лесно)?

И да не се лажеме дека ќе се потепаат Срби да застануваат тука на пат за одмор во Грција. Минорно ќе биде тоа. Белград има многу поголеми и поснабдени трговски центри со повеќе (фамозни) брендови и што е поважно, без орки во нив. Ова е наменето за жителите на Косово, самозваната држава со афрички GDP, највисоки стапки на невработеност, корупција и криминал, со неизвесна иднина и безбедност. Масовното отселување од овие простори немаат начин да го сокријат, па со некакво гравитирање и (наводно) добри транспортни и трговски врски ќе ги обединат териториите кои никогаш ниту историски не живееле заедно. Албанците во нивната автохтона држава реално ги заболе стапот за ордата на поглавицата од Зајас и психопатите од учк. Тие ниту имаат пари, ниту пат за да фатат да се ебаваат до некое си Скопје за да пазарат во некој шесторазреден дуќан.

Се исмевавте со саемот, ама во него се одржуваа и многу асални манифестации и многу ми е жал што пропадна инвестицијата на словенечка ЕРА која поради рецесијата од 2008ма се откажа од инвестирање. Сега наместо бизнис центар ќе имаме хангари и касарни у позадина полни со сумљива раја.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.062
Поени од реакции
57.309
Тие шо биле кажаа не им барал никој.
Јас бев сабајле. Надвор стоеше обезбедување и проверуваше.
Ваљда кого и во какво расположение ќе го начекаш, не знам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom