Premier League - 2021/2023

Кои 2 екипи нема да завршат во топ 4?


  • Вкупно гласачи
    91
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Шо играше како трет централен кога Солскаер пробуваше 3-5-2 во некои од дербињата, и далеку подобро позиционирање имаше. Само толку си следел па затоа и вакви паушални мислења.
Толку разбира Солскер чим го играл како стопер.
Автоматски споено мислење:

 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Зашто бе да не можат 3-5-2 ?
Па мислам дека кој и да дојде со овој кадар, назад со 4ца ќе папаат петарди од сериозни екипи.
Со таа формација нема да се бранат со 7 луѓе, туку со повеќемина. Вчера Ливерпул играше 6 на 7 најголем дел од натпреварот во напад, дури и 8 на 7 ако ги сметаме Трент и Робо.

Вчера Јунајтед беа КАТАСТРОФАЛНИ кога противникот ја имаше топката, ветришта дуваа насекаде, во ниеден момент немаа компактност при бранење, цело време Ливерпул имаше празен простор.
Па еден Брентфорд на гости ќе ги отвори ко паштети.

Искрено Јунајтед нема лоша ефикасност во офанзивниот дел , освен исклучоци. Способни се од никаква ситуација да дадат гол, и тоа го видовме у неколку наврати сезонава.
Претходно во Мурињо имаа тотално дефанзивно фокусиран менаџер, денеска обратно. Мислам дека Оле, фурајќи го оној “United way of playing“, дефанзивно скроз потфрлува и тоа се гледа од далеку.

Една Аталанта со резервна дефанзивна линија можеше да ги издоминира, да не се испичкаше Гасперини.

Да, Ливерпул/Челзи и Сити на хартија се нешто подобри од УТД, ама сезонава апла се гледа дека Оле е проблемот и дека он е тој што ја прави таа минорна разлика на папир да биде дека останативе се “неколку класи подобри”.

Лошо е што Оле има сентиментален момент со Јунајтед, уште полошо за УТД како клуб е што претходно имаа етаблирани тренери во нивен downfall во кариера, дали е тоа Ван Гал или Мурињо. Им треба светска класа тренер кој е во својит пик.
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Конте е одличен тренер, несомнено подобар класи и класи од Солскјер, но навистина не сум сигурен што може и дали може со овој состав.

Каде Роналдо е прашањето кое ме мачи. На Манчестер според мене попотребен му е селектор (како на ПСЖ), одошто тренер/менаџер.
Ростерот е многу добар, со ѕвезди и различни тешки карактери. Ним им треба некој да им ги тинтра тестистите, да разговара со Роналдо за следачите на социјалните мрежи, да разговара со Погба за рап-албумот, да седне со Рашфорд и да го мотивира. Своевиден Тед Ласо со всушност фудбалско знаење.

Затоа и шпекулациите за Зидан не ми беа бесмислени. Зидан е тој тип.
За Конте, не знам. Баш зафркнато.
Или малку заушки на горе наведените како Рој Кент. Им ебам тоа шминкерите. Роналдо е секако бескорисен веч некое време.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.037
Поени од реакции
106.833
Зашто бе да не можат 3-5-2 ?
Па мислам дека кој и да дојде со овој кадар, назад со 4ца ќе папаат петарди од сериозни екипи.
Со таа формација нема да се бранат со 7 луѓе, туку со повеќемина. Вчера Ливерпул играше 6 на 7 најголем дел од натпреварот во напад, дури и
Па не е работата со колку луѓе ќе се бранат во 3-5-2 него како ќе се бранат. 3-5-2 е доста специфична формација која бара премногу трчање и покривање, особено од бековите и средните играчи. Пример Погба нема да заигра кај Конте затоа што дефанзивно е крајно неодговорен играч а Конте не сака такви. Исто Бруно не знам колку ќе игра кај Конте, нешто слично на случајот со Ериксен во Интер. Фред би му бил бетон прва постава, веројатно и Мектоминеј. Дони теорија нема ни минута да изигра, алергичен е Конте на офанзивни везњаци.

Да се вратам на 3-5-2, начинот на бранење е битен а во моментов не сум баш убеден дека Јунајтед има квалитет за да игра добра дефанзива во континуитет.

Мое мислење е дека немаат тим за Конте, а и лиглето е таков тип на тренер што не иде нигде на сред сезона, сака на време да биде тренер, пример мај или јуни и да си истера припреми со тимот и да го скоцка по свој терк. Тешко дека ќе дојде во ваков раштиман Јунајтед со 300 проблеми насекаде.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Мегваер на пример би бил многу подобар во 3-5-2, за Англија игра така и е многу подобар. Другите му го покриваат неговото лошо позоционирање.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Па не е работата со колку луѓе ќе се бранат во 3-5-2 него како ќе се бранат. 3-5-2 е доста специфична формација која бара премногу трчање и покривање, особено од бековите и средните играчи. Пример Погба нема да заигра кај Конте затоа што дефанзивно е крајно неодговорен играч а Конте не сака такви. Исто Бруно не знам колку ќе игра кај Конте, нешто слично на случајот со Ериксен во Интер. Фред би му бил бетон прва постава, веројатно и Мектоминеј. Дони теорија нема ни минута да изигра, алергичен е Конте на офанзивни везњаци.

Да се вратам на 3-5-2, начинот на бранење е битен а во моментов не сум баш убеден дека Јунајтед има квалитет за да игра добра дефанзива во континуитет.

Мое мислење е дека немаат тим за Конте, а и лиглето е таков тип на тренер што не иде нигде на сред сезона, сака на време да биде тренер, пример мај или јуни и да си истера припреми со тимот и да го скоцка по свој терк. Тешко дека ќе дојде во ваков раштиман Јунајтед со 300 проблеми насекаде.
Не, јасно ми е дека не е Јунајтед за Конте и обратно. И свесен сум дека и со 3-5-2 и овој кадар нема да бидат светска класа и да газат, но убеден сум дека ќе бидат дефанзивно постабилни со 3ца позади.

Поентата е дека вака се многу слаби дефанзивно, особено на контри и полуконтри, во формација каде што најголемиот притисок е насочен кон задните везни, кои се можеби најслаба карика во тимов. Лупнаа пари на Санчо, а можеа пример Филипс или Деклан свежо у форма да ги земат после Европското.

Секако, и факторот среќа не им е наклонет. 3ца водечки играчи (Шо, Рашфорд и капитеништето) лани изгубија две финалиња за клуб и репка и се малце со нагласен лузерски менталитет кој е преочигледен.

И тоа што викаш, имаат 10 офанзивни везни и крила, преплатени сите до еден, а најтенки се во клучните позиции на терен - DM.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.394
Шо играше како трет централен кога Солскаер пробуваше 3-5-2 во некои од дербињата, и далеку подобро позиционирање имаше. Само толку си следел па затоа и вакви паушални мислења.
Ако.
Ама Конте е малце поразличен трипедваш (позз Урко) од Тухел, да речеме Пеп и не ми текнува на друг што играл малце пофлексибилна 3-5-2 формација.
Конте сака бетон позади, затоа и уопште не верувам дека некој од моменталните бекови на Манчестер ќе заигра у 3ката позади.
Линделоф-Варан-Мегваер би била тројката прилично сум сигурен.

Ван Бисака ќе игра десно крило и на тренинзи нема да работи ништо друго освен центаршутеви. Лукаку кажуваше коа дошол, вика, неколку месеци тренирав свртен со грб према голот додека Ранокија (195цм) се бесеше на мене цело време а ја вежбав прием. И ништо друго.
Шо лево.

У средина речиси сигурен везњак ќе му е Фред пошто Конте сака такви тркачи. Е сеа не знам Мектоминеј и Ван Де Бек колку можат да одговорат на таа централна везна позиција у Италија наречена региста, ко Пирло на времето и Брозовиќ.
Погба играше лево у средина кај него у Јувентус, не глеам зошто не би играл и сеа.

Бруно истотака не сум сигурен колку е добар и одговорен у дефанзива за да би играл у средина. Али ќе игра ваљда, јак играч е и добар е за да пренесе контра.

Нападот ќе чкрипи. Не знам како и дали би го толерирал Роналдо. Друг класичен напаѓач нема. Не е тренер што би се луксузирал со лабав напаѓачки тандем од типот Рашфорд-Роналдо или Рашфорд и којкуридае друг од крилата.

За 343 има крила, повторно нема класичен напаѓач. А и ќе нема добар двоец у средина.
Погба и Бруно не верувам дека ќе пасуваат. Погба и Мектоминеј мех. Погба и Фред рак. Бруно со било кој од овие истотака рак.
Кај него еден Фабрегас не одговараше скроз у 343 а не па овие везњаци што ги имате.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.487
Не го поднесувам Конте ама па кога ќе размислам и нека дојде. Фешти ќе биде од прв ден со Роналдо, Бруно ваљда ќе вози тракторчето за одржавање на теренот а капо ќе биде Пол "шишај све само ова не да се вее дур се возим со мој бе ем ве" Погба. Па дрецкање од земја на 80% фан база, чудесии. Кад је бал нек је маскенбал :)
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.010
Ако.
Ама Конте е малце поразличен трипедваш (позз Урко) од Тухел, да речеме Пеп и не ми текнува на друг што играл малце пофлексибилна 3-5-2 формација.
Конте сака бетон позади, затоа и уопште не верувам дека некој од моменталните бекови на Манчестер ќе заигра у 3ката позади.
Линделоф-Варан-Мегваер би била тројката прилично сум сигурен.

Ван Бисака ќе игра десно крило и на тренинзи нема да работи ништо друго освен центаршутеви. Лукаку кажуваше коа дошол, вика, неколку месеци тренирав свртен со грб према голот додека Ранокија (195цм) се бесеше на мене цело време а ја вежбав прием. И ништо друго.
Шо лево.

У средина речиси сигурен везњак ќе му е Фред пошто Конте сака такви тркачи. Е сеа не знам Мектоминеј и Ван Де Бек колку можат да одговорат на таа централна везна позиција у Италија наречена региста, ко Пирло на времето и Брозовиќ.
Погба играше лево у средина кај него у Јувентус, не глеам зошто не би играл и сеа.

Бруно истотака не сум сигурен колку е добар и одговорен у дефанзива за да би играл у средина. Али ќе игра ваљда, јак играч е и добар е за да пренесе контра.

Нападот ќе чкрипи. Не знам како и дали би го толерирал Роналдо. Друг класичен напаѓач нема. Не е тренер што би се луксузирал со лабав напаѓачки тандем од типот Рашфорд-Роналдо или Рашфорд и којкуридае друг од крилата.

За 343 има крила, повторно нема класичен напаѓач. А и ќе нема добар двоец у средина.
Погба и Бруно не верувам дека ќе пасуваат. Погба и Мектоминеј мех. Погба и Фред рак. Бруно со било кој од овие истотака рак.
Кај него еден Фабрегас не одговараше скроз у 343 а не па овие везњаци што ги имате.
Ke се шокираш кои основни параметри треба да се подобрат во Јунајтед, па потоа се останато. Онака, она базичното, на пример, да го натрчаш противникот. Оле плампаше дека ниту еден тим во трчање не смее да биде над Јунајтед кога дојде, а сега сме скоро последни во тој сегмент. Куроболието би го средил Конте, без оглед за кој играч се работи, затоа што не трпи флегми на терен, а ние имаме се повеќе такви.

За решавање на проблемот со формацијата, сигурно ке бара 10-15 милиони по сезона, па нека си ја удара главата и нека го решава проблемот преку летото. Како и да игра, би требало со овој тим да заврши во Топ 4. Проблемот е што ние имаме улава управа, и можно е да донесат тренер како Конте, кој бара одредени играчи за да го игра својот систем, и да не му купат ништо на лето, и ке биде куршлус.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.443
Ако.
Ама Конте е малце поразличен трипедваш (позз Урко) од Тухел, да речеме Пеп и не ми текнува на друг што играл малце пофлексибилна 3-5-2 формација.
Конте сака бетон позади, затоа и уопште не верувам дека некој од моменталните бекови на Манчестер ќе заигра у 3ката позади.
Линделоф-Варан-Мегваер би била тројката прилично сум сигурен.

Ван Бисака ќе игра десно крило и на тренинзи нема да работи ништо друго освен центаршутеви. Лукаку кажуваше коа дошол, вика, неколку месеци тренирав свртен со грб према голот додека Ранокија (195цм) се бесеше на мене цело време а ја вежбав прием. И ништо друго.
Шо лево.

У средина речиси сигурен везњак ќе му е Фред пошто Конте сака такви тркачи. Е сеа не знам Мектоминеј и Ван Де Бек колку можат да одговорат на таа централна везна позиција у Италија наречена региста, ко Пирло на времето и Брозовиќ.
Погба играше лево у средина кај него у Јувентус, не глеам зошто не би играл и сеа.

Бруно истотака не сум сигурен колку е добар и одговорен у дефанзива за да би играл у средина. Али ќе игра ваљда, јак играч е и добар е за да пренесе контра.

Нападот ќе чкрипи. Не знам како и дали би го толерирал Роналдо. Друг класичен напаѓач нема. Не е тренер што би се луксузирал со лабав напаѓачки тандем од типот Рашфорд-Роналдо или Рашфорд и којкуридае друг од крилата.

За 343 има крила, повторно нема класичен напаѓач. А и ќе нема добар двоец у средина.
Погба и Бруно не верувам дека ќе пасуваат. Погба и Мектоминеј мех. Погба и Фред рак. Бруно со било кој од овие истотака рак.
Кај него еден Фабрегас не одговараше скроз у 343 а не па овие везњаци што ги имате.
Кавани го испушти


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Пример Погба нема да заигра кај Конте затоа што дефанзивно е крајно неодговорен играч а Конте не сака такви.
Не играше за Конте во Јувентус?


Иначе Конте бил отворен на превземање на Јунајтед сред сезона, а сега од Италија излагаат вести дека веќе имало контакти.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom