Енергетска криза во Европа

Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
@Jedah
Мислам горе во тоа што си го цитирал ти е објаснето која е намената од лицата кој го граделе. Нема потреба да драматизираш. Тоа е намената на езерото. Да беше само за струја, не би го граделе зашто никогаш нема да ги врати парите. Козјак има многу малце работено за производство на ел. енергија.
Ако моеше да се разбере проблематиката со една емисија на Код немаше да има потреба од електро факултет.
Автоматски споено мислење:

И лани поради струја ги пуштаа, не поради нешто друго.
Баш во време на пикот на короната имаше реакции од риболовните, ама никој не ги шиша.
Им исплатија оштета на Тиквешко каде поради неконтролираното испуштање (од страна на концесионерите за струја) имаше огромен помор на риба кај приватните рибници.
Да де, нормално дека ќе ги пуштаат за струја. Сигурно интересите на приватните рибници не се пред тие на државата. Вајда нејкете да плаќате дупли сметки за струја за рамнење пикови за да се спасат рибите. Производството на ел.енергија е помало од претходни години, а езерата се празни бидејки беа сушни години.
Коа ќе размислам, и тиквешкото е со наводнување како примарна цел. Ништо чудно и таму да отишла водата.

Тие езера се вештачки. Значи дошле луѓето, маме ебале, ја изобличиле природата за да добијат вода за наводнување и струја. Нема потреба да се морализира за некаква екологија. Не дека се од памтивек тука.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Одлепете го газот од штабските фотељи и функците и прошетајте до Мавровско, Тиквешко и Козјак...

Козјак - Во минатото


Козјак - Денес


Мавровско - Во минатото (Поглед на Црква св. Никола)


Мавровско - Денес (Поглед на Црква св. Никола)



Акумулациите се уништени во неповрат.

Како струјата ги проголта Мавровско, Дебарско и Тиквешко- страотни снимки на пресушени езера


Јас имам слика од пред 15+ години на Мавровско езеро во поплавената црква. Внатре во црквата. Исто вака сушно беше и тогаш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.569
Да де, нормално дека ќе ги пуштаат за струја. Сигурно интересите на приватните рибници не се пред тие на државата. Вајда нејкете да плаќате дупли сметки за струја за рамнење пикови за да се спасат рибите. Производството на ел.енергија е помало од претходни години, а езерата се празни бидејки беа сушни години.
Коа ќе размислам, и тиквешкото е со наводнување како примарна цел. Ништо чудно и таму да отишла водата.

Тие езера се вештачки. Значи дошле луѓето, маме ебале, ја изобличиле природата за да добијат вода за наводнување и струја. Нема потреба да се морализира за некаква екологија. Не дека се од памтивек тука.
Не сум имал време да одам во детали, но ме интересира колкава заработка направиле тие концесионери?
Можеби сметките можело да бидат уште пониски, а во моментот ем го уништиле рибниот фонд, ем не сме добиле ние од колачот.
На каналот Рибарска вистина имаше рибари кои тврдеа дека со мрежи концесионерите го пеплосаа рибниот фонд, ако некој им дал да ја менаџираат акумулацијата, не им дал право да уништат се пред себе.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Не сум имал време да одам во детали, но ме интересира колкава заработка направиле тие концесионери?
Можеби сметките можело да бидат уште пониски, а во моментот ем го уништиле рибниот фонд, ем не сме добиле ние од колачот.
На каналот Рибарска вистина имаше рибари кои тврдеа дека со мрежи концесионерите го пеплосаа рибниот фонд, ако некој им дал да ја менаџираат акумулацијата, не им дал право да уништат се пред себе.
Не те разбирам, на каков концесионер мислиш. ХЕЦ Тиквеш е на елем, државно. Цел колач завршува кај нас.
Ја зборам за производството на ел. енергија, за рибарење не се разбирам :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.569
Не те разбирам, на каков концесионер мислиш. ХЕЦ Тиквеш е на елем, државно. Цел колач завршува кај нас.
Ја зборам за производството на ел. енергија, за рибарење не се разбирам :icon_lol:
Тоа прашував, дали делот со струјата го менаџира директно ЕЛЕМ, или пак е исто приватен како риболовниот дел.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
namenata na Kozjak e primarno reguliranje na "vodostoj" ili kako i da bese terminot za nivoto na rekite vo toj del, i toa e javno dostapna informacija, ne pamtam dali sum cital na sajtot na elem, ili od periodot koga bev na praksa na Kozjak.
imase muabet, so toj kapacitet na akumulacija, da se ispusti, kje moze da se pliva na plostad. nezz kolku e ozbilen muabetov, ama sekako bi imalo golemi steti od poplavi vo Skopje.
nema kapacitet mkd i da odrzava nivo na reki ezera, i ribi da vireat, ne se raspravajte za dzabe :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
namenata na Kozjak e primarno reguliranje na "vodostoj" ili kako i da bese terminot za nivoto na rekite vo toj del, i toa e javno dostapna informacija, ne pamtam dali sum cital na sajtot na elem, ili od periodot koga bev na praksa na Kozjak.
imase muabet, so toj kapacitet na akumulacija, da se ispusti, kje moze da se pliva na plostad. nezz kolku e ozbilen muabetov, ama sekako bi imalo golemi steti od poplavi vo Skopje.
nema kapacitet mkd i da odrzava nivo na reki ezera, i ribi da vireat, ne se raspravajte za dzabe :D
Ова е точно, има шахта доколку се препуни езерото што е исто димензионирана како и коритото на вардар. Во случај да не може да издржи браната.
Тоа прашував, дали делот со струјата го менаџира директно ЕЛЕМ, или пак е исто приватен како риболовниот дел.
Државен е, елем ја менаџира хидроцентралата а водостопанство наводнувањето мислам.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.030

Дека ЕЛЕМ работеше со два блока и немаме проблем со производството :P
Да му верувате на батко ви :D
И да си купите подебели јорганчиња за зимава.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
не ми е јасно како се ебаваат некој ебан тендер за јаглен толку време, толку пари трошат на глупости та за еден тендер ако треба да платат повеќе.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
не ми е јасно како се ебаваат некој ебан тендер за јаглен толку време, толку пари трошат на глупости та за еден тендер ако треба да платат повеќе.
Се работи за 900000 тони јаглен.Долго време кловновиве беа предупредувани дека ќе дојдиме до ваква ситуација.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382

Дека ЕЛЕМ работеше со два блока и немаме проблем со производството :P
Да му верувате на батко ви :D
И да си купите подебели јорганчиња за зимава.
Kje vidime dal kje ima restrikcii i kolku kje porasne cenata :) Kje gi pokrijat stetite od budzet. Imase godini kade mepso praese milioni kjar pa ne ni ja poeftinija strujata :D
Tie 200 so im falat sekoj cas se od firmite kako i da e.
 
Член од
12 мај 2021
Мислења
110
Поени од реакции
223

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Шо значи ова ќе има рестрикции заради овие неспоспбни идиоти?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom