Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.365
Поени од реакции
38.341
Зошто нихилист? Нормално е дека ќе умреме. Зошто се плашиш да си признаеш дека ќе умреш? Не си вечен во тоа тело!

Вакцините со ништо не покажуваат дека си нешто посебно заштитен. Оние што имаат слаб имунитет, проблеми со крвта - дури и полошо им се случува.
Како не може да ме разбереш дека вакцина која мора да ја земаш на 20-30 дена 2 пати, па потоа да ти најавуваат и трета, па и идеи сега дека секоја година ќе се боцкаш... вакцина е тоа што работи? :)

Не е. Ти си вакциниран бидејќи си бил во страв дека ќе се разбилеш и умреш. Тоа е тоа. Вакциниран си? сега ти е подобро, психички?
Супер :)
Автоматски споено мислење:


Да, јас ги организирав автобусите! И сега ќе ве убедам сите да си исцицате крвта надвор и да ја прочистувате на Македонското сонце бидејќи нема да можете да имате деца и ќе изгине македонскиот ген!

Абе кај се наоѓате вакви со толку длабоки размисли не знам... ве садат некаде, во некоја оранжерија - што е работата? На секој подфорум и тема има по 2-3 вакви што долетуваат и баам - муабет од пред клупичка во влез на зграда :)
да не беа "страшливците" како мене и други свесни луѓе што се вакцинираат ќе имавме бесконечни бранови и умрени. Него има совесни луѓе, 50% еве вакцинирани, па колку толку може да здивнеме. А ти со тие нихилистички сфаќања ништо не правиш, есенцијата на живот е да преживееш, ако не те интересира тоа, не знам што да ти кажам.

Anyway, еве една добра вест.

 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
да не беа "страшливците" како мене и други свесни луѓе што се вакцинираат ќе имавме бесконечни бранови и умрени. Него има совесни луѓе, 50% еве вакцинирани, па колку толку може да здивнеме. А ти со тие нихилистички сфаќања ништо не правиш, есенцијата на живот е да преживееш, ако не те интересира тоа, не знам што да ти кажам.
Сеуште има, ти се кријат бројки. Не си ништо совесен, само си кукавица и се плашиш од сешто и веруваш на влади дека работата за твое добро иако убаво ти велат дека со вакцините не си заштитен 100%, едвај и 50% дали си... и ќе се боцкаш до крајот на животот сега бидејќи следното што ќе кажат е дека ако си вакциниран со првите мора со наредни за да не ти го уништат системот.
Запиши си го ова како предвидување, да видиш идеи од догодина :)

И јас сум совесен бидејќи знам дека со вакцината ќе ми се влоши крвната слика и големи се шансите или да умрам или да имам тешки оштетувања на организмот, а со тоа да пострада моето семејство и да го оставам само. ТОа не е совесност? Твоето е нели? Бидејќи ти ги слушаш меин стрим вестите, се гнасиш од тоа што други избираат да не се вакцинираат, за тебе тие се античовештвото, ти, големиот херој избра смрт и игла за да не спасиш сите, одговорен...?
Прибери се.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Латвиа враќа локдаун. 54% вакцинација. Веројатно секоја земја што е под 70% ќе го прави тоа во наредниов период.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.365
Поени од реакции
38.341
Сеуште има, ти се кријат бројки. Не си ништо совесен, само си кукавица и се плашиш од сешто и веруваш на влади дека работата за твое добро иако убаво ти велат дека со вакцините не си заштитен 100%, едвај и 50% дали си... и ќе се боцкаш до крајот на животот сега бидејќи следното што ќе кажат е дека ако си вакциниран со првите мора со наредни за да не ти го уништат системот.
Запиши си го ова како предвидување, да видиш идеи од догодина :)

И јас сум совесен бидејќи знам дека со вакцината ќе ми се влоши крвната слика и големи се шансите или да умрам или да имам тешки оштетувања на организмот, а со тоа да пострада моето семејство и да го оставам само. ТОа не е совесност? Твоето е нели? Бидејќи ти ги слушаш меин стрим вестите, се гнасиш од тоа што други избираат да не се вакцинираат, за тебе тие се античовештвото, ти, големиот херој избра смрт и игла за да не спасиш сите, одговорен...?
Прибери се.
друже, твоиве сфаќања се извадени од ментеше. Не тераш ти далеку со овие глупости. Али со оглед на тоа дека си во секта, ништо не ме чуди.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595
друже, твоиве сфаќања се извадени од ментеше. Не тераш ти далеку со овие глупости. Али со оглед на тоа дека си во секта, ништо не ме чуди.
Ете сега, не ти чини тоа што ти го зборувам и веднаш секти, ментеше ти реков ми рече а ти се расфрлаш наоколу веќе со месеци како другите се зло и несовесни, бидејќи ти како кукавица и страв од умирање се избоцка и сега си херој на нашето време.

Не си херој штом не поддржуваш слобода на избор. Едноставно не си херој.
Наместо да застанеме сите да кажеме какви заклучувања, какви полувакцини, пуштајте се назад како што беше - вие ги убедувате сите дека бидејќи не се вакцинирани ќе имало заклучувања и рестрикции...

Како може да се сложувате за луѓето да има рестрикции бидејќи не ја слушаат власта? Како може да бидете „ние“ и „вие“?
Тебе те силуваше некој да одиш да се вакцинираш? Не.
Те силуваше да не одиш да се вакцинираш? Не.

Зошто силувате наоколу сите да бидат како вас? Не може. Не може забрани за движење бидејќи не се вакцинирал некој... не може корона пасоши за да одам од улица во улица... тоа води кон нередие и ќе биде лошо, не знам како не гледате.
На вас ви е битно да се чукате во гради како вие сте совесни а другите не се... и затоа ќе имало ограничувања.

Секако ќе ги има. Ќе те титкаат насекаде, каде и да одиш, ќе знаат кај си зошто си и со кој си,како да малку знаат и сега за нас :)

А и ќе се боцкаш наредните 10 години минимум... ако не се избориме нештата да не бидат вакви, и вашите 48% луѓе да застанат на страната на слободата на избор, а не некој да ме приморува и забранува основни нешта бидејќи не му оди во агендата што ветил да ја исполни пред некој.

Не одговори дали носиш маска и сега на ова убаво време кога се движиш на отворено? Одиш на гости кај пријатели кои не се вакцинирани?
Сите сте вакцинирани, цели семејства?
Се чувстуваш заштитен?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Околу затварањата, и ја се слагам да не се затвара ништо пошто има вакцини на претек. Кој нејќе да се вакцинира не мора, немора ние вакцинирантие и прележаните да трпиме ради другите. Немаше вакцини ОК, сега има и пак затвараат. Едино капацитетот на болниците е дискутабилно прашање.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Автоматски споено мислење:

И нови затварања и ограничувања во Србија. Во Македонија се е под контрола
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
да не беа "страшливците" како мене и други свесни луѓе што се вакцинираат ќе имавме бесконечни бранови и умрени. Него има совесни луѓе, 50% еве вакцинирани, па колку толку може да здивнеме. А ти со тие нихилистички сфаќања ништо не правиш, есенцијата на живот е да преживееш, ако не те интересира тоа, не знам што да ти кажам.

Anyway, еве една добра вест.

 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
А од вишок кислород? И кој тоа е обучен за правилно да дозира кислород?
Anesteziologot e obucen. Postoi razlika kaj intubiran pacient i pacient na maska. Ventilacija na respirator samo po sebe e tesko tocno da se odredi poradi toa sto ne moze da se znae tocnata sostojba na belite drobovi, potocno stepenot na ostetuvanje. Vo slucajot so kovid, problemot nastanuva ne tolku poradi nesoodvetnata ventilacija ili distribucija na kislorodot do alveolite, tuku do moznosta na alveolite kislorodot da go prevzemat.
Nema potreba da spomnam deka sekoj pacient e razlicen, i tuka treba da nastapi iskustvoto na anestezilogot.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.378
Латвиа враќа локдаун. 54% вакцинација. Веројатно секоја земја што е под 70% ќе го прави тоа во наредниов период.
Се затвараат и земји со 80%, пример сингапур. Ќе видиме и британија наскоро ако им продолжи трендот.
Ефектот на вакцината е премногу слаб за да напраи разлика, пак останува на луѓето да одлучат колкав ризик е прифатлив за нив. Колку побрзо си прифатат дека луѓе ќе умираат од вирусот и понатака толку побрзо ќе завршиме со срањето. Да го прифатеа тоа уште у старт ќе беше далеку по безболно.
Автоматски споено мислење:

@SaltNPepa Бараше студија со други бројки, те забораив.
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2109730
1 во 6000 кај 16-19 годишни, далеку од 3 во 100 000 во студијата што ја зборевме. Видиш како знаат да пресметаат научнициве по категории кога ќе се заврши работата.
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Се затвараат и земји со 80%, пример сингапур. Ќе видиме и британија наскоро ако им продолжи трендот.
Ефектот на вакцината е премногу слаб за да напраи разлика, пак останува на луѓето да одлучат колкав ризик е прифатлив за нив. Колку побрзо си прифатат дека луѓе ќе умираат од вирусот и понатака толку побрзо ќе завршиме со срањето. Да го прифатеа тоа уште у старт ќе беше далеку по безболно.
Автоматски споено мислење:

@SaltNPepa Бараше студија со други бројки, те забораив.
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2109730
1 во 6000 кај 16-19 годишни, далеку од 3 во 100 000 во студијата што ја зборевме. Видиш како знаат да пресметаат научнициве по категории кога ќе се заврши работата.
Mislam deka i togas kazav, a i sega pak ke kazam, ne go negiram rizikot. I da, se slozuvam ova e podetalna studija. Ne ja procitav detalno, ama ke posvetam vreme.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
На секои 6 месеци од прилика си пуштаат некој нов сој.Си гледаат сеир и си калупат пари
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
дарлинг, интересно е како имате право на мислење вие шупелките, али еве во такво време живееме. Модерни времиња...
Uste da imase vakcina za pretstojnata energetska kriza od koja ke bide zafateno skoro celo naselenie...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.365
Поени од реакции
38.341
Uste da imase vakcina za pretstojnata energetska kriza od koja ke bide zafateno skoro celo naselenie...
и каква врска има тоа со темава? Вакцината не ви е крива, вакцината е позитивното у целата работа што кризата нема да биде подлабока. Колку толку се живее во споредба со тоа порано. Али, толку ви сече да направите еден rewind како беше пред година дена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom