Бокс

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.905
Ja мислам дека ќе изгуби Усик од Џошуа у реваншот, ништо чудно и они да ја носат у 3 натпревари.

Сакам Фјури и со двајцата да се тепа, и ќе ги победи.
Преку кур ако е брз украинецот, така и за Вајлдер викаа имал гром у рака не знам што, пеколно темпо, 1 тон удар бла бла па на крај изеде ќутек како магаре.

Џошуа-Фјруи би бил доста интересен меч иако е пичка црнецов и нема ни да издржи 12 рунди против оваа недефинирана спортска наказа. Крв му ебам каква појава е, дебел боксер што ни свети Илија не може да го победи. :D
se izgubi edno vreme, padna epten psihicki, imam gledano intervjua od nego. nekako se izvlece od toa, i sega e nesopirliv.
grda pojava, go gledas ide nakaj tebe, i znaes deka ti doagja kraj. prejak e psihicki, mada za ovaa borba malku mi e cudno zosto izleze vo ovakva fizicka sostojba.
definitivno odlicni poslednive dve borbi (usyk i fury), milina za gledanje
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
se izgubi edno vreme, padna epten psihicki, imam gledano intervjua od nego. nekako se izvlece od toa, i sega e nesopirliv.
grda pojava, go gledas ide nakaj tebe, i znaes deka ti doagja kraj. prejak e psihicki, mada za ovaa borba malku mi e cudno zosto izleze vo ovakva fizicka sostojba.
definitivno odlicni poslednive dve borbi (usyk i fury), milina za gledanje
Го смени комплетно стилот последните две борби. Претходно беше боксер што боксуваше резервно и калкулираше повеќе да победи на поени без да влага во многу оган. Но со новиот тренер стана многу по агресивен и повеке нагазува на ударите и појаки удари упатува. Многу по офанзивен и оди на нокаут.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.616
Поени од реакции
18.068
Усик е школуван боксер, Фјури е ... УПМ не знам што е :D
Ако циганов не успее во тепачка, во бокс тешко дека ќе го тепа. Би било интересно да се види како ќе изгледа тој дуел. А реално освен Усик и нема кој да го предизвика.
Па и Фјури е. Од 10 години е со ракавици на рацете. Вајлдер има почнато многу касно, на 18 години (претходно со кошарка се занимавал) и заради тоа поголемиот дел за него велат дека е puncher, не боксер. Иако некаде до 4 та рунда беше неизвесно и дури и Вајлдер имаше и два нокдауни над Фјури во една рунда. Фјури го победи на ист начин како и на претходната борба. Го тераше да влезат во клинч и му се бесеше со цела снага. Овој не можеше да стои уште во 7 ма - 8ма рунда од што беше преморен иако имаше нафрлено доста маса на себе и мислеше тоа ќе му помогне да го издржи, не му помогна ништо, туку го успори повеќе. Е сега Усјук е друга приказна, не прекина да танцува до последна рунда иако прими некои јаки удари од Џошуа. Многу герилски начин на борба, држи растојание од противникот, го тера го да го брка, го измори и кога за секунда паѓаше гардот тогаш напаѓаше со комбинации. Треба доста кондициска спремност и фокус за да така се тепаш 12 рунди.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Па и Фјури е. Од 10 години е со ракавици на рацете.
Да Фјури е од чисто боксерска фамилија. Татко му е поранешен боксер на професионално ниво и а и на бокс без ракавици на улица, традиционални турнири што прават Ирските цигани таму. Вујко му исто така е многу добар тренер, он го тренираше против Кличко, сега не се во добри односи.

Вајлдер има почнато многу касно, на 18 години
Е да, Вајлдер немал време кога да развие некој боксерски фундаментали па се фокусирал чисто на атлетицизам и сила.

Многу герилски начин на борба, држи растојание од противникот, го тера го да го брка, го измори и кога за секунда паѓаше гардот тогаш напаѓаше со комбинации. Треба доста кондициска спремност и фокус за да така се тепаш 12 рунди.
Баш герилски, но и многу јака страна му е тоа што задава удари од многу незгодни агли. Али во кондиција и фокус во 12 рунди стварно не му е никој рамен.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.967
Поени од реакции
14.717
Вајлдер после 1-2 удари немаше сила да настави да мава. Дури би се осудил да кажам дека влезе со страв во дуелот
 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
1.119
Поени од реакции
2.020
Kakov crn Wilder, neka zastane na mashinana za boks i neka mava 999 do utre. Boksot e mnogu poveke od edna jaka desna. Fury go dostigna toa sto Floyd go dostigna vo negoviot prime. Da znaes deka e pobednik so kogo i da boksuva.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Kakov crn Wilder, neka zastane na mashinana za boks i neka mava 999 do utre. Boksot e mnogu poveke od edna jaka desna. Fury go dostigna toa sto Floyd go dostigna vo negoviot prime. Da znaes deka e pobednik so kogo i da boksuva.
Моментално е дефинитивно фаворит против сите, али мора да остане активен. Да брани титула против Дилијан Вајт и послем за сите појаси против победниот од Усик/Џошуа за да може да се нарече великан. Треба да ја исчисти цела дивизија.
 
Последно уредено:

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
936
Поени од реакции
374
Сабота ќе биде јако. Јас мислам Усук победува пак, и Ентони никогаш повеќе нема да биде шампион. Штета што ќе нема на ни една од балканскиве телевизи пренос. Барем не кажале досега дека ќе има.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Сабота ќе биде јако. Јас мислам Усук победува пак, и Ентони никогаш повеќе нема да биде шампион. Штета што ќе нема на ни една од балканскиве телевизи пренос. Барем не кажале досега дека ќе има.
Нема да има пошто правата ги има интернет стриминг платформата DAZN. Мора да се претплатиш. Али за Македонија е сеуште многу ефтино, само - US$1.99 месечна претплата.

Иначе околу мечот, мислам дека Џошуа ќе настапи многу агресивно на почеток додека е сеуште свеж и ќе проба да го повреди Усик рано во борбата. Мислам и дека тоа му е единствена шанса на Џошуа бидејки како што поминуваат рундите се помалце ќе може да се бори со кондицијата и боксерската интелигенција на Усик.

Но Усик успешно ќе се брани на бекфут првата половина и ќе проба само да контрира. Можеби Усик ќе ги изгубите првите рунди поради тоа што ќе биде премногу дефанзивен на бекфут со не доволно упатени удари но кондицијата на Џошуа е ранлива и ако Џошуа не успее да го повреди Усик рано во борбата и од како ќе измине првата половина од борбата знаеме дека тоа е на Џошуа почетокот на крајот поради неговото сомнително кардио.

А ако Џошуа реши повторно да го надбоксува Усик на почеток како првиот меч - пиши пропало уште од сам старт.

Но не верувам бидејќи сега има нов тренер а тоа е реномираниот Мексикански тренер Роберт Гарсиа. А Мексиканскиот бокс е агресивен, да се оди напред и успешно да се воспостави ефикасна агресија со многу упатени удари, така површно кажано.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.616
Поени од реакции
18.068
Ja мислам дека ќе изгуби Усик од Џошуа у реваншот, ништо чудно и они да ја носат у 3 натпревари.

Сакам Фјури и со двајцата да се тепа, и ќе ги победи.
Преку кур ако е брз украинецот, така и за Вајлдер викаа имал гром у рака не знам што, пеколно темпо, 1 тон удар бла бла па на крај изеде ќутек како магаре.

Џошуа-Фјруи би бил доста интересен меч иако е пичка црнецов и нема ни да издржи 12 рунди против оваа недефинирана спортска наказа. Крв му ебам каква појава е, дебел боксер што ни свети Илија не може да го победи. :D
Козакот е ко пеперутка, а и вчера прими јаки удари и ги издржа. Изгледа ќе бидне борба Фјури - Усјук. Човеков е сензација, дојде од полесна категорија и го тепаше Џошуа, кој до пред 2 - 3 години беше неприкосновен.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.967
Поени од реакции
14.717
Znae nekoj satnica za mečov???

 

Kajgana Shop

На врв Bottom