Македонска фудбалска репрезентација

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
2 raboti poradi koi nema da igrame baraz za svetsko - federacijata i Pandev...

1. Pickite u federacija mozea barem do kraj na godinava (kvalifikacii) da gonzadrzat Mrme, se gleda deka takticki e pojak od Bobi.. Golem patlak ako Bobi kazuva deka igrame na posed i sme igrale kako Barca, ednostavno Mrme bese zver zs idese na rezultat i dobro go znaese toa i kolku mozeme...

2. Pandev iskoci peder i ja ostavi na cedilo repkata bas koga imavme najgolemi sansi za baraz za svetsko.. Pa jebem li ti mater, mozese da izdrzis uste 4 meseci vo repka, nisto nemase da ti nasteti ebate konjot..
Така е друже, јас мислам требаше до 64 години да игра Пандев, таман после под заводот ќе се ставеше, ако у случај се качат годините за пензија до 67.
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.698
Поени од реакции
5.589
Ние озбилна репрезентација не ни имавме,односно ја имавме во некои наши фантазии,да бидеме реални да не беше Лига на нации немаше да помирисаме Европско,уште и коронава добро ни дојде во таа ситуација,пошто со публика којзнае како ќе поминевме со Косово,посебно на гостински терен.
Ако ја погледнеме пошироката слика во последниве 5 години немаме победено натпревар кај што не сме биле фаворити,освен тој со Германија,само такво чудо се случува еднаш во 30 години.
На секој натпревар во овие неколку години кога игравме со по озбилни репрезентации сме губеле,доволно кажуваат и резултати на Европското,а и преходните квалификации кога губевме од Полска,Австрија итн.
Денеска ни Пандев ни Мрме ни не знам кој да беше немаше да победиме,едноставно Германците дојдоа да победат и не гледаа многу по озбилно за разлика од претходниот пат.
Можеби ќе изигравме малку подобро ама далеку од тоа што го очекуваше цела јавност.
Кривицата на Боби и играчите може да ја бараме во трите нерешени што ги изигравме,посебно со Исланд,тука ни завршија сите надежи.

За жал многу далеку сме од Светско првенство,не мислам само на ова туку општо,едноставно немаме квалитет за такво нешто,имаме неколку играчи што играат во сериозни клубови и тоа е тоа,другите се шлепаат покрај нив,малку се подобри квалитетот кога во сениори влегоа играчите 94/95,ама сепак не е доволно за да бидеме редовни учесници на големи првенства.
Најверојатно во наредниов период ќе паднеме уште повеќе,односно ќе видиме дека воопшто не сме биле напреднати колку што замислувавме.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.840
Поени од реакции
3.293
2. Pandev iskoci peder i ja ostavi na cedilo repkata bas koga imavme najgolemi sansi za baraz za svetsko.. Pa jebem li ti mater, mozese da izdrzis uste 4 meseci vo repka, nisto nemase da ti nasteti ebate konjot..
Што ти е крив Пандев!? Човекот си се пензионира на најубав начин, на ЕП кое долго го чекаше. Да, сакавме да изигра и тука против Германија, ама тој си го оствари сонот и придонесе во оној триумф во Дуизбург да бидеме во јака позиција барем за бараж.
 

Tiveriopol

Струмичанец
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.193
Поени од реакции
937
2 raboti poradi koi nema da igrame baraz za svetsko - federacijata i Pandev...

1. Pickite u federacija mozea barem do kraj na godinava (kvalifikacii) da gonzadrzat Mrme, se gleda deka takticki e pojak od Bobi.. Golem patlak ako Bobi kazuva deka igrame na posed i sme igrale kako Barca, ednostavno Mrme bese zver zs idese na rezultat i dobro go znaese toa i kolku mozeme...

2. Pandev iskoci peder i ja ostavi na cedilo repkata bas koga imavme najgolemi sansi za baraz za svetsko.. Pa jebem li ti mater, mozese da izdrzis uste 4 meseci vo repka, nisto nemase da ti nasteti ebate konjot..
За федерација во ред да критикуваш, али Пандев... Човекот има 38 години, во најдобри денови играше 70 мин макс, колку мислиш дека може да игра на тие години, плус и во Џенова седи повеке на клупа од колку што игра, така да фала му за се што направи сепак и тој има фамилија...
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Колку и да ме напнаа со играта сепак ако размисли човек подобро без Барди и Адеми кој ја држи цела средина толку можеме.
Немаме широк ростер и секое отсуство веднаш се чувствува а овие двајца се клучни играчи на средината од која зависи цела игра.

Столе на важни натпревари е добар ама потоа ќе киксне како со Исланд. Сепак тој ни е далеку од најголем проблем во моментов.

Џани беше мизерија. Очекувано со оглед на тоа што избра да игра во факинг Саудиска Арабија.
Велковски да не го коментирам ... подобро за него би било да смени професија и да лови риби во Хрватска.
Костадинов во напад е бескорисен ...
Јаховиќ исто.

Дури и Елмас се вклопува во целото сивило ама за него до некаде ми е и разбирливо со оглед на тоа што нема кој да му даде топка.

Илузорно е да коментираме колку фали Пандев.
И да, Милевски со ништо не покажа дека е толку добар стратег.

Се на се како што повеќето тука сублимиравме. Пропуштена е одлична шанса за 2-ро место во група во која сите селекции се очајни.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Дефанзивно Костадинов си ја завшри работата, клучен беше моментот кога Велковски (со околу него 2 брзи играчи Вернер и Гнабри) како последен играч на средина направи погрешно додавање.

Веројатно Милевски на полувреме ги охрабри да нападниме и тоа се покажа како катастрофално на крај, не можи пресинг да играме со играчи како Спировски и Костадинов, германците во моментот кога ние игравме пресинг едноставно го менуваа тежиштето на игра и така дополнително ги уморвеа нашите ВЕЌЕ УМОРЕНИ играчи.

Мораше до крај да се браниме, па макар и да изгубевме со 1-0, вака си ја ебавме гол разликата, и во случај да тепаме со Ерменија а Исланд да му скине бодови на Романија, ќе не кошта натпреваров.

Разбирам дека Милевски е фанатик на 4-2-3-1/4-3-3 формација, ама кога имаш несигурни штопери како Велковски и Муслиу, (едниот киксер, вториот ќутук со топка), барем кога играме со вакви силни репрезентации мора да менуваме во 5-3-2, и Чурлинов така ќе е поефективен како десен винг бек, а и посигурни ќе сме со Стефан Ристовски како трет штопер, впрочем така Мрме ги тепа панцерите на гости, не значи дека по автоматизам ќе тепаме и сега, ама ако ништо друго сигурно ќе го лимитиравме бројот на опасни шанси спрема нашиот гол.

Адеми играчина, се виде колку разлика прави на терен, секоја чест за сите кој играа денес, особено Елмас, Ристовски и Николов оставија душа на терен.
 
Последно уредено:

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.951
Поени од реакции
6.746
Пандев ја продолжи кариерата цели две сезони поради репрезентацијата само за да не внесе и да играме ЕП и тоа е доволно од него, јас лично сакав да игра до крај на овие квалификации ама човекот е при крај со силите оваа сезона ја игра да излезе во пресрет на Џенова како благодарност и тоа е тоа, сакаше да се пензионира со голем настап го направи и се повлече ко господин, редно е веќе да почнеме да се навикнуваме без него во репрезентација.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Само слепец не може да види што се работи....а јасно е како ден. Жално е само за Адеми. Има луѓе за пари на тезга носат мајки, жени, ќерки....а не па некоја си утакмица и 3 бода..
Едвај го избркаа мрме да можат што сакаат да прават..... Сер боби одличен со младите, требаше да си продолжи таму пошто во сениорски фудбал абер си нема...... Јахович промашај зошто го враќаат ма 34 години, алиоски требаше да му се заблагодарат одкако замина во ѓупска лига, гледам костадинов го фалите - да беше халф или бек ќе се согласев со вас, ова што го изигра секој на форумов ќе го изигра, да покрива во одбраната и да паднат минимум 4 голови, да не продолжувам со некои си играчи од клупа кои влегуваат само да им се крене цената на пазарот итн итн..... Без адеми и пандев прави лидери, мотиватори, авторитети нема што да се збори за фудбал во репката.... Кои можности на тацна се отворија за бараж со паднати романија и исланд, али тоа е тоа, мисијата успешна заврши репката во приватни џебови
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.577
Поени од реакции
5.480
Јахович промашај зошто го враќаат ма 34 години, алиоски требаше да му се заблагодарат одкако замина во ѓупска лига, гледам костадинов го фалите -
Тие се играчите бајо мој, на лев бек место Алиоски кој ќе го играш, Марсело?
Иста е ситуацијата и во средина, немаме подобри играчи моментално од тие кој играа, Ракип не е уште воигран ќе му треба време.
Натпревар за разочарување беше тој со Исланд, не е срамота да загубиме од Германија која играше со 6 играчи од слободно можам да кажам најдобриот клуб во светот Баерн.
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
699
Поени од реакции
1.290
Се ок ама Пандев не можеме да го најдеме крив ни во најмала рака, човекот фино културно си се пензионира, оставаше срце на терен секогаш, не може да игра засекогаш, не е тој крив што пола од играчите се плашат од топката и бегаат подалеку од противничкиот гол...
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Тие се играчите бајо мој, на лев бек место Алиоски кој ќе го играш, Марсело?
Иста е ситуацијата и во средина, немаме подобри играчи моментално од тие кој играа, Ракип не е уште воигран ќе му треба време.
Натпревар за разочарување беше тој со Исланд, не е срамота да загубиме од Германија која играше со 6 играчи од слободно можам да кажам најдобриот клуб во светот Баерн.
Алиоски најлош на теренот, па од петта лига дете да донесам да се пробие ќе го извади јазикот и ќе истрча напред назад 70тина минути
 
Член од
4 октомври 2021
Мислења
29
Поени од реакции
67
Ne morase be Pandev da igra prva postava, dovolen ti e i da sedi na klupa i da gi bodri igracite, 200% od moznostite ke davaa..
Мене ме интересира кој те бодри тебе да даваш 300% од можностите за тресење глупости?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Зошто да не извадиме Х денес? Се може да биде, не е дека се нешто којзнае колку јаки германците. Ако изгубиме,ќе биде поради индивидуални грешки, не поради тимска надиграност. (80% од натпреварите што ги губиме се поради индивидуални грешки, кои директно влијаат на крајниот исход)
Кој си бе ти да кажуваш дека може да извадиме икс денес?

Нека се фокусираат некако на пласман за ЕП преку Лига нации ако е можно, преку регуларни немаме шанси секако.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
Кој си бе ти да кажуваш дека може да извадиме икс денес?

Нека се фокусираат некако на пласман за ЕП преку Лига нации ако е можно, преку регуларни немаме шанси секако.
Ти кажав, нема шанси реално ги надуваа медиумиве како и у секој ебан спорт што правиме од мравка слон. Место прво да докажат и покажат што можат они ги напумпаа затоа што ја освоивме Д лигата .. Битно сме први у село :roker:

Година, две покасно доаѓаат вистински предизвици (Романија, Ерменија) и ние сме просечни против нив, против појаки екипи лоши (Европско) и го папаме. Да сме живи и здрави ќе си гледаме ракомет :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom