Бодибилдинг суплементи

Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
1000 калории од протеин и 1000 калории од хидрати СЕ исто. Калорија е калорија, НО реакцијата во телото не е иста. Гликемичен индекс, варење на храната итн итн.

Ретко читам во темата, ама сериозно кленбутерол нудите за слабеење на некој кој што не знај ни да јади како што треба? Па попрво би шприцнал трен отколку кленбутерол да пијам...
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
1000 калории од протеин и 1000 калории од хидрати СЕ исто. Калорија е калорија, НО реакцијата во телото не е иста. Гликемичен индекс, варење на храната итн итн.

Ретко читам во темата, ама сериозно кленбутерол нудите за слабеење на некој кој што не знај ни да јади како што треба? Па попрво би шприцнал трен отколку кленбутерол да пијам...
алал вера за муабетот, точно од збор до збор
 
Член од
18 април 2015
Мислења
59
Поени од реакции
104
Зависи од организам до организам. Еве лично за мене - не сакам ич да ме тепа карб параноја, меѓутоа и да сум во дефицит ако јадам исти калории протени/масти со ниски јагле сум ок и имам резултати (слабеење сало, задржување мусклулна маса дури и покачување) vs. јадење повеќе јаглехидрати - веднаш дебелеење и секако задржување на повеќе вода со што автоматски потежок. Така да дефинитивно има разлика од кој тип се калориите.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Зависи од организам до организам. Еве лично за мене - не сакам ич да ме тепа карб параноја, меѓутоа и да сум во дефицит ако јадам исти калории протени/масти со ниски јагле сум ок и имам резултати (слабеење сало, задржување мусклулна маса дури и покачување) vs. јадење повеќе јаглехидрати - веднаш дебелеење и секако задржување на повеќе вода со што автоматски потежок. Така да дефинитивно има разлика од кој тип се калориите.
Хакнаја си гу ти биохемију.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.377
Значи дневно ако треба да јадеме 1000калории за да ослабиме, цел ден можиме да јадиме само сникерс. Исто ни се фаќа, калорија си е калорија.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.873
1000 калории од протеин и 1000 калории од хидрати СЕ исто. Калорија е калорија, НО реакцијата во телото не е иста. Гликемичен индекс, варење на храната итн итн.

Ретко читам во темата, ама сериозно кленбутерол нудите за слабеење на некој кој што не знај ни да јади како што треба? Па попрво би шприцнал трен отколку кленбутерол да пијам...
Ти пишав и пред некое време, 99% е играњето со храната, се друго е само помош (кардио, типови на кардио, топачи...).

Дури и кленбутеролот не прави чуда, ќе ти скрати 15тина денови од диетата за да стигнеш до истата цел, ама ако ти е лоша исхраната пак ништо од бизнисот.

Инаку ако имаш било каква срцева маана (тахикардии и слично) не помислувај да земаш нешто од типот на: кленбутерол, салбутамол (албутерол), ефедрин, eca stack..
Не му препорачуваме, напротив.
Клен е добар за крајните неколку килограми, кога ќе се потрошат другите џокери (кардио, голем дефицит, средена исхрана).
Јас сум против конвенционалните топачи, т.е ме фаќа смеа кога некој очекува да ослабе со CLA или л-карнитин.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Така е, ако си у калоричен дефицит и јадеш само сникерс и смоки пак ќе ослабнеш, а пак ако си у кслоричен плус и јадеш брокули и зелка, пак ќе се здебелееш. Само броење нс калории му е мајката друго нишо.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.873
Така е, ако си у калоричен дефицит и јадеш само сникерс и смоки пак ќе ослабнеш, а пак ако си у кслоричен плус и јадеш брокули и зелка, пак ќе се здебелееш. Само броење нс калории му е мајката друго нишо.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Пред фактите и боговите молчат :)

Пред 4 години на одмор отидов со 83кг, за 10 денови се вратив со 78кг, и почист, баш со ваква исхрана.
Јадев по 2-3 пати на ден, а и кога јадев беше исклучиво: благо, пецива, чипсови, брза храна и алкохол. По цел ден бев активен, многу пешачење, многу пливање, и покрај сите глупости што ги јадев бев во голем дефицит :D
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
И уше еден чест мисконсепшн е дека кардио помага на слабеење, well, онака, немс чиит, нема опција, ако јадеш свашта и ди на 5000 калории колку сакаш кардио прави џабе е.
Мора да нејадеш ако сакаш да слабееш. А и плус не знам зошто, слсбеењето е најлесната работа што може некој да ја направи.
Правење мускули е веќе нешо друго, најтешката работа шо некој може да ја направи, освен ако си на PED, ама и тогаш пак не бива.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.873
И уше еден чест мисконсепшн е дека кардио помага на слабеење, well, онака, немс чиит, нема опција, ако јадеш свашта и ди на 5000 калории колку сакаш кардио прави џабе е.
Мора да нејадеш ако сакаш да слабееш. А и плус не знам зошто, слсбеењето е најлесната работа што може некој да ја направи.
Правење мускули е веќе нешо друго, најтешката работа шо некој може да ја направи, освен ако си на PED, ама и тогаш пак не бива.


Sent from my iPhone using Tapatalk
аха ;)
Слабеење и градење на мускул во исто време како ти се гледа?
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
аха ;)
Слабеење и градење на мускул во исто време како ти се гледа?
Зависи, од индивидуата, човек шо прв пат почнува со теретана? Или човек шо иде у теретана и е така дебелкичок.
Ако е 1 вото боди рикомпозижн глеам многу популарен тренд, зависи од периодот, ќе ослабне со може некое мускулче мало тук там да се познава, а тој шо иде често ќе се стави на дефицит 500 калории 200 гр протеин, 150-200 хидрати, 30 гр фетс и ќе биде супер чист со мускули.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Како може да внесеш 200 грама протеини со исхрана? Ми делува невозможно без 3--4 протеински шејкови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom