Попис 2021

J

joli1

Гостин
Пописот беше намерно направен по нестандардни методологија, за да се креира доволен процент на Албанци, кои реално ги нема тука.
Оние кои учествуваа, ненамерно (или намерно) ја валидизираа таа акција.

Сега ти joli1 ко што самиот викаш погоре, моеш на форумов да јадеш сперма до утре, али мислам дека не ти треба. Доволно се имаш ти наголтано, за неколку поколенија.
Да те поправам, оние кои што не учествуваа, намерно или ненамерно контрибуираа у билдањето на бројот на албанско население у државава. Значи пописот е наместен, локалните избори не се, па затоа Левица пописот го бојкотира, но локалните (на кои што има прв пат шанса да освои градоначалничко место и голем број советници) ги подржува.

Нема потреба од гласање ни на овие локални, ни на парламентарни, ни на референдуми, ни попишување, ни ништо. Се е наместено. Не се попишувате на попис организиран од Заев, ама затоа ќе си гласате на локални организирани од Заев. Затоа што Заев ќе ви дозволи да му соберете градоначалничко место и советници. :)

Благодарение на вас, доколку целта на пописов беше албанците да се 30%, сега ќе се 35%-40%.

Нема што ја да голтам, вие се наголтавте одамна. Сега само ви остана да кукате по социјални мрежи и ништо друго, за нешто што унапред го знаевте.

Значи не е потегот на дпмне погрешен а на Левица е?
Нема што да дискутираме натаму за ова. Еве сеа за првава тема ќе ти кажам нешто, Албанците не бугарски(зошто ги има многу што извадиле, нормално кој бил итар и извадил) туку било каков ќе извадат па дури и еден што ни на сон не би го помислил само како и што некој имаат направено затоа што сепак тој е подобар од косовскиот. Сета работа е во самосвеста, ако јас сега иам романски пасош дали значи дека сум ги предал Власите и сум рекол дека Власите се Романци?
Испаднала таква можност, сме стапиле во контакт со некој луѓе(стариот де ама поентата е битна) и еве денеска го имам и јас, самосвеста ми е пак таа, Власите се Власи и нема да се Романци и си ја почитувам традицијата. Албанците гледам ги познаваш убаво по то што цело време ги споредуваш но ако ги познаваш убаво ќе знаеш дека тие се би направиле за да дојдат до целта, го слават македонскиот пасош надвор затоа што вреди повеќе од другите два, ја мразат Македонија но го користат зошто не мислат како тебе и сите да го користат некој од другите два и со тоа да намалат на важност, затоа што се идеалисти ама не се будали и не маваат како нас со глава у ѕид. Не ти вреди овој муабет за дијаспората иако пак се согласувам делумно во тоа дека Македпнците многу лесно се откажуваа, и не водат некоја сметка за своето, не преку тоа со пасошите туку општо во животот, најголем пример е конликтот во 2001, едноставно тоа е менталитетот на народот, нормално чест на исклучоци.
Вадење на бугарски пасош како македонец ти е еквивалентно на вадење на српски пасош како албанец. За мене нема оправдување за тоа, извини.

@joli1

Posto si glup ke probam da ti nacrtam...

#1 Mitot deka nivnata dijaspora cesto idela, gradela bla bla bla....


8622 svicarci ja possetile MKD vo 2019. Nad 34K svabi,31K holandzani (ok prepolovi gi ovie, ima dosta turisti od niv), 18K ameri, 13K italjanci, 9K avstralci...


Eve kolku svicarci godisno ja posetuvaa MKD a vidi kolku ke ti se popisat. Site drugi "dijasporski destinacii" se pretezno nasi taka da jasno e koj pocesto se vraka i koj poveke trosi i investira.



#2 Mitot deka dijasporata nisto ne doprinesuvala....

„Според нашите проценки коишто се прават според методологија усогласена со ММФ, износот на овие дознаки, од 2009 година наваму, надминува една милијарда евра годишно, односно изнесува околу 16% од БДП, во просек.“ – посочува Ангеловска-Бежоска.



#3 Nasa dijaspora vs Nivna

Sporedi bilo koj segment... Osven kriminal vo bukvalno sekoj segment ke najdes poistaknati makedonci niz svetot nego sipci. Toa deka nivnata e poagilna, taka ti se cini posto momentalno imas sponski partii na vlast i zaev koj osven kaj niv u svici (prasanje e i tamu dali sega ke go toleriraat) nema muda da se pojavi pred nasite posto znae kako ke pomine.

#4 POPIS...

Treba da sfatis zosto toa se pravi i kako. Ako sakas podatoci za diasporata slobodno javi se u zavod za statistika vo bilo koja drzava i ke ti gi dadat. Popis e javna rabota vo 99% od svetot i sekade graganite imaat uvid vo informaciite vo sprotivno moze i vaka, poiticki, pa eve ke imame pingvini popisani od antartika, makedoci u severna korea i juzen sudan i kaj ti sve ne...
Ти си монголоид на кој што не вреди да трошам време, ама ете чим постави аргументи ќе ти одговорам.

1) А чекај, колку мислиш ти дека од тие швајцарци се македонци, а колку се албанци. Колку од тие италијани, германци и австријци се македонци, а колку се албанци? Мислиш дека повеќе македонци живеат у Австрија, Германија и Италија у споредба со албанци?

2) Хаха, ептен си луд ако мислиш дека македонската дијаспора учествува у поголем дел од таа една миљарда евра годишно. Пројди низ западна Македонија у тек на лето, па пројди у источна Македонија у лето, види што се гради у западна преку лето, види што се гради у источна преку лето. До вчера кукавте у темата за соживот како албанците граделе вили, куќи од милиони евра, сега ми тврдите овде како македонците од дијаспора инвестирале повеќе од албанците. Смешни сте.

3) Да бе, нашите се најистакнати у странство од Балканов. Македонците во странство сите се инжињери, не дека мнозинството нив работаат за минималец работи за кои што швабата не ни сака да слушне. Генерализираш, чуј албанците само за криминал биле поистакнати, хаха, не дека мнозинството градежни фирми, фирми за молерај, берберници и слично ги држат албанци.

4) Нема потреба пак да си го пишувам ставот.
Автоматски споено мислење:

Абе клетата дијаспора ни е крива за се.Ако не беа тие од дијаспората со вакви пекрасни и чесни политичари,партиски потрчковци и паразити ќе бевме далеку понапред ,ехееее!
Непотребно пикање зборови во уста, зборови кој што ги немам кажано. Споредбата беше меѓу нашата и нивната дијаспора, тоа беше се.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.188
Поени од реакции
21.329
Јоли имаш тема за дијаспора не замарај овде.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.587
Да те поправам, оние кои што не учествуваа, намерно или ненамерно контрибуираа у билдањето на бројот на албанско население у државава. Значи пописот е наместен, локалните избори не се, па затоа Левица пописот го бојкотира, но локалните (на кои што има прв пат шанса да освои градоначалничко место и голем број советници) ги подржува.

Нема потреба од гласање ни на овие локални, ни на парламентарни, ни на референдуми, ни попишување, ни ништо. Се е наместено. Не се попишувате на попис организиран од Заев, ама затоа ќе си гласате на локални организирани од Заев. Затоа што Заев ќе ви дозволи да му соберете градоначалничко место и советници. :)

Благодарение на вас, доколку целта на пописов беше албанците да се 30%, сега ќе се 35%-40%.

Нема што ја да голтам, вие се наголтавте одамна. Сега само ви остана да кукате по социјални мрежи и ништо друго, за нешто што унапред го знаевте.


Вадење на бугарски пасош како македонец ти е еквивалентно на вадење на српски пасош како албанец. За мене нема оправдување за тоа, извини.


Ти си монголоид на кој што не вреди да трошам време, ама ете чим постави аргументи ќе ти одговорам.

1) А чекај, колку мислиш ти дека од тие швајцарци се македонци, а колку се албанци. Колку од тие италијани, германци и австријци се македонци, а колку се албанци? Мислиш дека повеќе македонци живеат у Австрија, Германија и Италија у споредба со албанци?

2) Хаха, ептен си луд ако мислиш дека македонската дијаспора учествува у поголем дел од таа една миљарда евра годишно. Пројди низ западна Македонија у тек на лето, па пројди у источна Македонија у лето, види што се гради у западна преку лето, види што се гради у источна преку лето. До вчера кукавте у темата за соживот како албанците граделе вили, куќи од милиони евра, сега ми тврдите овде како македонците од дијаспора инвестирале повеќе од албанците. Смешни сте.

3) Да бе, нашите се најистакнати у странство од Балканов. Македонците во странство сите се инжињери, не дека мнозинството нив работаат за минималец работи за кои што швабата не ни сака да слушне. Генерализираш, чуј албанците само за криминал биле поистакнати, хаха, не дека мнозинството градежни фирми, фирми за молерај, берберници и слично ги држат албанци.

4) Нема потреба пак да си го пишувам ставот.
Автоматски споено мислење:


Непотребно пикање зборови во уста, зборови кој што ги немам кажано. Споредбата беше меѓу нашата и нивната дијаспора, тоа беше се.

ti decko kade zivees? prestpostavuvam od mkd ne si mrdnal posto ocigledno poima nemas kako e nadvor.

1. od svajcarcite 95% se sipci. Vo italija (cela istocna) i ger najmalku se 70% se nasi, i ne mislam, nego znam. Nasi imas tamu uste od 70tite a nivni uglavno sega poslednite 20 god.

2. sto da vidam? deka gradat zamoci sto zjaat prazni i nikad nema da vredat 10% od parite gi vlozele tamu? deka perat pari? OK... Vidi kolku e izgradeno Skopje od druga strana. Jas neznam nekoj nas u dijasporata da nema nesto svoe vo MKD. Pogotovo tie vo evropa sto si idat sekoja god. Ima cel kup vo AUS sto se od Bt ili od drugo mesto a imaat i stan u Skopje na primer.

3. Daleku sme od najistaknati od balkanot ali toa ne e ni muabetot, hrvative pa i srbive se pred nas, a sme svetlosni godini za grcive i turcite. Makedoncite pred da pocne cirkusot so BG pasosite site sto zaminale bile prilicno dobro skoluvani i za razlika od ponovata dijaspora sega morale da ispolnat eden ton uslovi za viza. Taka da da, ti rekov kazi koja sfera sakas za sekoj spon ke ti dadam 10 nasi sto se kade kade na povisoko nivo... Pretsedatel na americkata nacionalna asocijacija na advokati bil makedonec, vrhovni sudii vo AUS, gradonacalnici, prvi dzandari na drzavi vo USA i AUS... Od dizajneri za obleka do osnivaci na farmacevtski komapanii, gazdi na NBA, NHL timovi, prv pik vo NHL draft, fudbaleri, doktori, naucnici sto sakas sporedi, duri i gradezni firmi i firmi za moleraj ako sakas... E jebi ga cvekarnici, pabovi i nekoj slicni sranja se pojaki... Za sekoja ebana sponska dzamija u strastvo imas 10 mak crkvi, za sekoj eden niven klub imas 10 nasi... Tolku e smesna taa sporedba da treba da si apla zatucan da nemozes toa da go vidis.
 
J

joli1

Гостин
Јоли имаш тема за дијаспора не замарај овде.
Не замарам ја, ја само одговарам на постови каде што сум цитиран.

Сврти страница или две, види ги моите постови, види ги нивните. Види кој замара, а кој дискутира.

ti decko kade zivees? prestpostavuvam od mkd ne si mrdnal posto ocigledno poima nemas kako e nadvor.

1. od svajcarcite 95% se sipci. Vo italija (cela istocna) i ger najmalku se 70% se nasi, i ne mislam, nego znam. Nasi imas tamu uste od 70tite a nivni uglavno sega poslednite 20 god.

2. sto da vidam? deka gradat zamoci sto zjaat prazni i nikad nema da vredat 10% od parite gi vlozele tamu? deka perat pari? OK... Vidi kolku e izgradeno Skopje od druga strana. Jas neznam nekoj nas u dijasporata da nema nesto svoe vo MKD. Pogotovo tie vo evropa sto si idat sekoja god. Ima cel kup vo AUS sto se od Bt ili od drugo mesto a imaat i stan u Skopje na primer.

3. Daleku sme od najistaknati od balkanot ali toa ne e ni muabetot, hrvative pa i srbive se pred nas, a sme svetlosni godini za grcive i turcite. Makedoncite pred da pocne cirkusot so BG pasosite site sto zaminale bile prilicno dobro skoluvani i za razlika od ponovata dijaspora sega morale da ispolnat eden ton uslovi za viza. Taka da da, ti rekov kazi koja sfera sakas za sekoj spon ke ti dadam 10 nasi sto se kade kade na povisoko nivo... Pretsedatel na americkata nacionalna asocijacija na advokati bil makedonec, vrhovni sudii vo AUS, gradonacalnici, prvi dzandari na drzavi vo USA i AUS... Od dizajneri za obleka do osnivaci na farmacevtski komapanii, gazdi na NBA, NHL timovi, prv pik vo NHL draft, fudbaleri, doktori, naucnici sto sakas sporedi, duri i gradezni firmi i firmi za moleraj ako sakas... E jebi ga cvekarnici, pabovi i nekoj slicni sranja se pojaki... Za sekoja ebana sponska dzamija u strastvo imas 10 mak crkvi, za sekoj eden niven klub imas 10 nasi... Tolku e smesna taa sporedba da treba da si apla zatucan da nemozes toa da go vidis.
Готово бе лепи, од денес освен што си кенгур за мене, ќе го носиш и надимакот на Питбул, mr. worldwide.

Јас не сум мрднал од Македонија, а ти не си бил тука 15 години и се просераваш и кажуваш како стоеле работите тука, нешто слично ко ја да ти кажувам како стојат стварите у Австралија.

Хаха, 70% од дојдените од Германија и Италија биле македонци. Лично се имам шетано со македонско знаме и у Италија и у Германија на екскурзија (покрај тоа што сум бил и претходно), знам добро колку албанци ми имаа пријдено, а колку македонци. На секој еден македонец што ни пријде, претходно имаше минимум 20тина албанци со потекло од Македонија што доаѓаа да се поздрават.

Да, македонци у Америка и у Австралија има тродупло повеќе него албанци, ама да ми тврдиш дека 70% од дојденците преку лето од Германија и Италија биле македонци тоа е чиста лудост, хаха. Па види ги само фаците на типците и типките у автомобилите со германски и италијански регистрации у летен период, ако тоа се македонци тогаш ја сум скандинавец.

Не реков дека нашите у странство немаат ништо тука, туку ништо ново не градат, у ништо ново не инвестираат. Најинтересен е овој моабет, демек граделе куќи за да си ги исперат парите, lmao, демек не можат едноставно преку бизнис да си ги исперат парите.

Споредуваш главен град у кој што е централизирано и стационирано се живо у државава, со градови од западна Македонија. Еве, спореди ги инвестициите, куќите у западна Македонија со оние од источна Македонија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.587
Не замарам ја, ја само одговарам на постови каде што сум цитиран.

Сврти страница или две, види ги моите постови, види ги нивните. Види кој замара, а кој дискутира.


Готово бе лепи, од денес освен што си кенгур за мене, ќе го носиш и надимакот на Питбул, mr. worldwide.

Јас не сум мрднал од Македонија, а ти не си бил тука 15 години и се просераваш и кажуваш како стоеле работите тука, нешто слично ко ја да ти кажувам како стојат стварите у Австралија.

Хаха, 70% од дојдените од Германија и Италија биле македонци. Лично се имам шетано со македонско знаме и у Италија и у Германија на екскурзија (покрај тоа што сум бил и претходно), знам добро колку албанци ми имаа пријдено, а колку македонци. На секој еден македонец што ни пријде, претходно имаше минимум 20тина албанци со потекло од Македонија што доаѓаа да се поздрават.

Да, македонци у Америка и у Австралија има тродупло повеќе него албанци, ама да ми тврдиш дека 70% од дојденците преку лето од Германија и Италија биле македонци тоа е чиста лудост, хаха. Па види ги само фаците на типците и типките у автомобилите со германски и италијански регистрации у летен период, ако тоа се македонци тогаш ја сум скандинавец.

Не реков дека нашите у странство немаат ништо тука, туку ништо ново не градат, у ништо ново не инвестираат. Најинтересен е овој моабет, демек граделе куќи за да си ги исперат парите, lmao, демек не можат едноставно преку бизнис да си ги исперат парите.

Споредуваш главен град у кој што е централизирано и стационирано се живо у државава, со градови од западна Македонија. Еве, спореди ги инвестициите, куќите у западна Македонија со оние од источна Македонија.

krivo mi e sto izgubiv pola saat da se objasnuvam so tebe. ne zamaraj poveke.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Пред некое време го слушам Лубеничарот вели - јас го сменав името и народот мене пак ме избра. Ги гледам анкетиве, независно кој тоа ги нарачал и спровел, процентите говорат повторно за изедначена поддршка како и на парламентарните. Земајќи го во предвид горенаведеното, не знам зошто с'клети и јанѕи се клаваат на душа кога ова веројатно е вољата на народот. И на тој што активно учествува, и на тој што решил да не бери гајле, па и на тие што берат гајле со неберење гајле. Во глобала најмалку гајле му е на Зоки, оти е прав, аргументите се на негова страна, меѓународната исто, опозицијата - исто, рајата - исто. Која е бе таа сила што ќе го запре овој манијакален лудак со ваква поддршка позади себе.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.461
Поени од реакции
2.478
Јас искрено не можам да сфатам што ја верглате толку со бојкотирање на пописот, да беше прв пат со бојкотов да не беше пробано ајде, и 100% да бојкотираа Муртинецот пак ќе излезеше со некои наместени бројки и пак ќе речеше дека пописот е успешен, не баре истото не се деси на референдумот? Амин дадено беше и за едното и за другото од Кале.
Изгледа уште на народов не му е јасно за каков диктатор станува збор.

Борбата требаше да се води пред да поминат тие законите за попис, како протести или пречки во собрание ( како Левица што правеше ).
Со седење дома и бојкотирање ништо нема да се промени.
Законите овде се тоалетна хартија, фирерот само со сила изгледа може да падне.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.095
Пред некое време го слушам Лубеничарот вели - јас го сменав името и народот мене пак ме избра. Ги гледам анкетиве, независно кој тоа ги нарачал и спровел, процентите говорат повторно за изедначена поддршка како и на парламентарните. Земајќи го во предвид горенаведеното, не знам зошто с'клети и јанѕи се клаваат на душа кога ова веројатно е вољата на народот. И на тој што активно учествува, и на тој што решил да не бери гајле, па и на тие што берат гајле со неберење гајле. Во глобала најмалку гајле му е на Зоки, оти е прав, аргументите се на негова страна, меѓународната исто, опозицијата - исто, рајата - исто. Која е бе таа сила што ќе го запре овој манијакален лудак со ваква поддршка позади себе.
Тоа е од прилика демократијата. Изборите се сведуваат на лажги, социјален инжинеринг, скап маркетинг, шпекулации, уценувања, потплатувања и полнење гласачки кутии. Све у свему очигледно е дека народот е подложен на тоа. Од време на време некој ќе се подоосвести и ќе му фрлат трошка надеж и тоа е тоа. Фатаморгана.

За лубеничарот (и за сите) власта е бизнис и го интересира само како ќе остане на власт, како да направи бројките на крајот на изборите да се во негова корист.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Тоа е од прилика демократијата. Изборите се сведуваат на лажги, социјален инжинеринг, скап маркетинг, шпекулации, уценувања, потплатувања и полнење гласачки кутии. Све у свему очигледно е дека народот е подложен на тоа. Од време на време некој ќе се подоосвести и ќе му фрлат трошка надеж и тоа е тоа. Фатаморгана.

За лубеничарот (и за сите) власта е бизнис и го интересира само како ќе остане на власт, како да направи бројките на крајот на изборите да се во негова корист.
Како стојат работите во интерес и на народот по се изгледа е да опстои ваквиот клиентелистички систем на билатерална размена на интереси. Ние ним власт, тие нам систем во кој што ќе се негува и наградува послушништвото и опортунизмот на масите кои што се или неспособни или пак одбиваат да ја увидат реалноста дека сето ова води кон ултимативен колапс од кој што бенефит повторно ќе извлечат елитите во и околу власта. Рестото ќе заврши како колатерална штета кога системот ќе колабира. Како тоа ќе изгледа може да се преслика во колапсот на здравствениот систем за време на ковид кризата. На елитите влакно не им фали, профитираа од маката и општата мизерија на тој долен слој слепи страдалници кои што живи горат во болници направени од пластика, а ваму одговорните тераат предизборни кампањи насмеани од уво до уво додека рајата околу нив ликува со одобрение, величејќи го нивниот лик и дело.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
ti decko kade zivees? prestpostavuvam od mkd ne si mrdnal posto ocigledno poima nemas kako e nadvor.

1. od svajcarcite 95% se sipci. Vo italija (cela istocna) i ger najmalku se 70% se nasi, i ne mislam, nego znam. Nasi imas tamu uste od 70tite a nivni uglavno sega poslednite 20 god.

2. sto da vidam? deka gradat zamoci sto zjaat prazni i nikad nema da vredat 10% od parite gi vlozele tamu? deka perat pari? OK... Vidi kolku e izgradeno Skopje od druga strana. Jas neznam nekoj nas u dijasporata da nema nesto svoe vo MKD. Pogotovo tie vo evropa sto si idat sekoja god. Ima cel kup vo AUS sto se od Bt ili od drugo mesto a imaat i stan u Skopje na primer.

3. Daleku sme od najistaknati od balkanot ali toa ne e ni muabetot, hrvative pa i srbive se pred nas, a sme svetlosni godini za grcive i turcite. Makedoncite pred da pocne cirkusot so BG pasosite site sto zaminale bile prilicno dobro skoluvani i za razlika od ponovata dijaspora sega morale da ispolnat eden ton uslovi za viza. Taka da da, ti rekov kazi koja sfera sakas za sekoj spon ke ti dadam 10 nasi sto se kade kade na povisoko nivo... Pretsedatel na americkata nacionalna asocijacija na advokati bil makedonec, vrhovni sudii vo AUS, gradonacalnici, prvi dzandari na drzavi vo USA i AUS... Od dizajneri za obleka do osnivaci na farmacevtski komapanii, gazdi na NBA, NHL timovi, prv pik vo NHL draft, fudbaleri, doktori, naucnici sto sakas sporedi, duri i gradezni firmi i firmi za moleraj ako sakas... E jebi ga cvekarnici, pabovi i nekoj slicni sranja se pojaki... Za sekoja ebana sponska dzamija u strastvo imas 10 mak crkvi, za sekoj eden niven klub imas 10 nasi... Tolku e smesna taa sporedba da treba da si apla zatucan da nemozes toa da go vidis.
Имаш големо непознавање на работите.

Речиси да нема албанец кој не доаѓа во Македонија во текот на годината.

Оди на аеродром види кој патува најмногу, оди на граница види. Луѓето доаѓаат се почесто и оставаат многу пари.

Во никој случај не се македонците мнозинство во Италија, се фалиш дека ги знаеш работите, но не.

138 гостиварски деца се родени во Италија во 2019та, повторувам 138. Пресметај за колкава бројка на иселеници се работи.

Потоа доаѓаат по ред сите останати: Желино, Врапчиште, Тетово, итн...
Тек потоа Виница со 37, потоа Струмица со 15, Делчево 14...

Истото важи и за Германија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.587
Имаш големо непознавање на работите.

Речиси да нема албанец кој не доаѓа во Македонија во текот на годината.

Оди на аеродром види кој патува најмногу, оди на граница види. Луѓето доаѓаат се почесто и оставаат многу пари.

Во никој случај не се македонците мнозинство во Италија, се фалиш дека ги знаеш работите, но не.

138 гостиварски деца се родени во Италија во 2019та, повторувам 138. Пресметај за колкава бројка на иселеници се работи.

Потоа доаѓаат по ред сите останати: Желино, Врапчиште, Тетово, итн...
Тек потоа Виница со 37, потоа Струмица со 15, Делчево 14...

Истото важи и за Германија.
ve iselivme dardi tesko vas... iskreno zal mi e sto se samo 138, se nadevam eden den site tamu da se ragate :kuracc:

sipci ima u italija ali toa se onie od albanija dole na jugot i kosovari. od mk debar i cat pat od gostivar mada gostivarci se u ger poveke... kako i da e mnogu pomalku ve ima od makedoncite ostaj ti prikaskite sto ti gi kazuvaat u stab
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
ve iselivme dardi tesko vas... iskreno zal mi e sto se samo 138, se nadevam eden den site tamu da se ragate :kuracc:

sipci ima u italija ali toa se onie od albanija dole na jugot i kosovari. od mk debar i cat pat od gostivar mada gostivarci se u ger poveke... kako i da e mnogu pomalku ve ima od makedoncite ostaj ti prikaskite sto ti gi kazuvaat u stab
Во Италија:
1.Албанци
2.Торбеши
3.Македонци

Ова е редоследот.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.901
Поени од реакции
10.525
Џабе скокаш [mention]kano [/mention] кога шипците сеуште се печалбари, се враќаат и градат, отвараат бизниси и многу повеќе си помагаат, праќаат пари и нашите ама не до толкава мера, некои го продаваат и она што малку го имаат тука и уџум да ги нема, додека старите им се живи доаѓаат на гости послем тоа не ги гледаш, напрај само споредба на селата од западна и источна Македонија и се ке ти стане јасно


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom