Мачки (општи дискусии)

Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Да не знае некој каде може да се купи ваков тип на ранец за мачки во Македонија?







Засега најдов само ваква торба:
Прегледај го приврзокот 299812
ама оваа се носи на едно рамо, јас барам баш ранец.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Дечки, дали имате некои алатки кои ги користите на маче за grooming? Моето е 7 годишно и никад не било носено на grooming, ниту дома мнг сме го правеле, а мнг е плашливо за да се однесе негде па треба сам. Имате некоја препорака што и како? Мислам треба да му се среди крзното малку.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Дечки, дали имате некои алатки кои ги користите на маче за grooming? Моето е 7 годишно и никад не било носено на grooming, ниту дома мнг сме го правеле, а мнг е плашливо за да се однесе негде па треба сам. Имате некоја препорака што и како? Мислам треба да му се среди крзното малку.
Само ситен чешел оној што е како со жички (пример), го има по продавниците за миленици.

Дали има негде ваков производ кај нас да се најде за да не го чекам од Али?

И дали имате искуство со истиот? Треба апчиња да му давам на мачорот а не може да се дробени во храна, мора цели.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Само ситен чешел оној што е како со жички (пример), го има по продавниците за миленици.

Дали има негде ваков производ кај нас да се најде за да не го чекам од Али?

И дали имате искуство со истиот? Треба апчиња да му давам на мачорот а не може да се дробени во храна, мора цели.
Gi nema, a super se!!! Vredi da se ceka. Nie vo klinika go koristime
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Gi nema, a super se!!! Vredi da se ceka. Nie vo klinika go koristime
Фала, значи функционира, дефинитивно ќе земам.
Не ми е проблем чекањето но со терапијата почнува од денес и затоа ми треба што побрзо. Успеав да најдам кај нас ама продавницата е од Битола: https://prijateli5.com/prodavnica/macina/додатоци-macina/aplicator/
Ќе видам дали може да го пратат по карго.

Инаку да споделам што е проблемот. Мачорот има 16 години и прилично нагло, пред помалку од месец дена го промени однесувањето, ништо не прави само спие, не станува ни да јаде или да пие, го ставам јас пред јадењето и само така јаде. Кожата му испука кај грбот горе и му се направија рани па го мачкам со маст.
После некои тестирања испадна дека тироидните хормони му се ниски и треба да прима апчиња па во наредните 4 недели треба по 1 апче на ден да му давам, па пак крвна слика, а за понатаму не знам...

Десно се референтни вредности од-до, а лево тоа со болд се неговите вредности.

Screenshot 2021-09-27 212444.png
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Problem so tiroideata e cesto kaj macki vo seniorskite godini. So terapija nema da imate problem, samo sledenje i redovna terapija i kontroli.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.568
@SaltNPepa ќе те тагнам тебе како поактивна во подфорумов.
Мачоров денес ми се појави со отечена фаца. Помислив дека е каснат од оса, ѕирнав слики по интернетов, ама не ми личи дека е тоа. Сега гледам дека воопшто не може ни да ги отвори очите, целиот е збумбарен. Бидејќи е доцна да го носам на ветеринар, што би можело да биде и како да му помогнам набрзина?
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
@SaltNPepa ќе те тагнам тебе како поактивна во подфорумов.
Мачоров денес ми се појави со отечена фаца. Помислив дека е каснат од оса, ѕирнав слики по интернетов, ама не ми личи дека е тоа. Сега гледам дека воопшто не може ни да ги отвори очите, целиот е збумбарен. Бидејќи е доцна да го носам на ветеринар, што би можело да биде и како да му помогнам набрзина?
Nekoj da go natepal kvalitetno i da ima napraveno nekoj apsec. Da ne si primetil denovive ako se grebnal so nekoj macor i obicno mnogu lesno pravat takvi raboti. Inaku ne pravi nisto, ostavi go sa bide gladen i zeden ako mozes, ako ima potreba da go sedira vet za da go pregleda
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
258
2 недели и давам храна на една улична мачка но сеуште страв му е од мене. Сакам евентуално да го присвојам? Дали има некој начин побрзо да ме засака?
 
Член од
27 декември 2020
Мислења
550
Поени од реакции
1.016
2 недели и давам храна на една улична мачка но сеуште страв му е од мене. Сакам евентуално да го присвојам? Дали има некој начин побрзо да ме засака?
Мојата 3 месеци не даваше да ѝ се приближам, секој ден ја хранев и после сама дојде да се гали. Трпение :)
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
dali nekoj pravel kukjicka / kutija za macka, za nadvor za zimno vreme?
da spodeli nekoja ideja kako bi bila poudobna i potopla

ima edna macka, ulicna e, ama nekako i se zaarni okolu nasiot dvor (moite ja hranat), pa se dog so tatko mi da i napravime nesto za preku zimoto
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
dali nekoj pravel kukjicka / kutija za macka, za nadvor za zimno vreme?
da spodeli nekoja ideja kako bi bila poudobna i potopla

ima edna macka, ulicna e, ama nekako i se zaarni okolu nasiot dvor (moite ja hranat), pa se dog so tatko mi da i napravime nesto za preku zimoto
Ако имаш стиропор најдобра изолација е да ставиш во кутијата и врз него картон, зошто ако е видлив ќе го распарчат со ноктите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom