Листа на теретани (локација, цени, рецензии)

Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Цениве воопшто не се реални со тоа што го нудат некои теретани.
Најјаки ми се оние теретани од типот 1200 за машки, 1000 за женски. И демек нешто као Жентлмен испаѓаш со оваа дискриминација или..?
Друго што ми боди очи е што ако плаќаш чланарина само за вежбање е една цена, а ако плаќаш месечна чланарина+користење туш е друга цена. Зошто? Кога ќе се научат дека користење на туш пред/после вежбање е составен дел од една теретана и дека не се наплаќа услугата дополнително?
Соблекувалната кај што одев е ептен мала, нема место да прднеш а се бутаат по 5-6 души внатре.
Некои, најверојатно пошо имаат анаконда во гаќи или им е златен, они си знаат, се пресоблакаат во вц па тебе ако ти се моча или кења ќе причекаш да се спастри тој па да влезеш да се олесниш. Не за џабе се вика соблекувална, ама некои не разбираат.

Од кои теретани сте задоволни? Да се со цена од 1200-1500 максимум. Оние од 50+ евра па нагоре за препич не ме интересираат иако па таму е се под конец и хигиената е на високо ниво.
Цената нема врска. Цената е за егото на газдата у МКД
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Најјаки ми се оние теретани од типот 1200 за машки, 1000 за женски. И демек нешто као Жентлмен испаѓаш со оваа дискриминација или..?
Oва и друг пат мислам го напишав во темава или во подфорумов. Ниедно женско не сум видел да крева 100+ кила на дедлифт или максимално да ги оптеретува справите. Најчесто вртат на точаци/степери и вежбаат со тегчиња од по 4 кила. На сајлите максимум 3 плочки. И јас да сум газда ќе наплаќам повеќе, едноставно машките повеќе ја амортизираат опремата и користат многу поголем опсег на справи и тегови, нема некоја друга филозофија.
За останатото си во право.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Oва и друг пат мислам го напишав во темава или во подфорумов. Ниедно женско не сум видел да крева 100+ кила на дедлифт или максимално да ги оптеретува справите. Најчесто вртат на точаци/степери и вежбаат со тегчиња од по 4 кила. На сајлите максимум 3 плочки. И јас да сум газда ќе наплаќам повеќе, едноставно машките повеќе ја амортизираат опремата и користат многу поголем опсег на справи и тегови, нема некоја друга филозофија.
За останатото си во право.
Најголемите давачки за поправка се баш на справите за кардио.

Инаку вон здрав разум се цените, али се додека има клиенти нека пумпаат.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Најголемите давачки за поправка се баш на справите за кардио.
Па пак, не е исто дали врти машко од 80 кила или женско од 50 кила, не дека машките не вртат. Плус се потиме ко стоки, викаме, трескаме тегови од земја... :icon_lol:

Во Strong во Тафталиџе беше 900 денари за секој ден, па сега гледам го поскапеле на 1000. Порано имаше опција за до 16:00 часот 800 и за 3 пати неделно мислам беше 700 а за 3 пати до 16:00 часот 600 денари ама тие опции во пандемијава ги укинаа.
Мислам дека и 1000 за секој ден за тие услови што ги нудат е океј. А порано кога беше 800 за секој ден во терминот до 16:00 беше багатела, поготово за студенти што можат да го фатат тој термин. Ама умре тоа време.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Па пак, не е исто дали врти машко од 80 кила или женско од 50 кила, не дека машките не вртат. Плус се потиме ко стоки, викаме, трескаме тегови од земја... :icon_lol:

Во Strong во Тафталиџе беше 900 денари за секој ден, па сега гледам го поскапеле на 1000. Порано имаше опција за до 16:00 часот 800 и за 3 пати неделно мислам беше 700 а за 3 пати до 16:00 часот 600 денари ама тие опции во пандемијава ги укинаа.
Мислам дека и 1000 за секој ден за тие услови што ги нудат е океј. А порано кога беше 800 за секој ден во терминот до 16:00 беше багатела, поготово за студенти што можат да го фатат тој термин. Ама умре тоа време.
Сакаат да спечалат преку ноќ нашиве.
На поскапа кирија и работна рака во Австрија и Германија имаш тип топ теретани по 35 евра, а тука по 25-30 со справи правени од рандом мајсторе ергономски добри само за тој што ја правел.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Сакаат да спечалат преку ноќ нашиве.
На поскапа кирија и работна рака во Австрија и Германија имаш тип топ теретани по 35 евра, а тука по 25-30 со справи правени од рандом мајсторе ергономски добри само за тој што ја правел.
Цената си ја става газдата. Негово право.
Ама овие копуците шо плукаат по 50е некаде и по 100е, не ги разбирам.
На крајот, ако плаќаат толку, значи им е океј.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
359
Поени од реакции
782
ма овие копуците шо плукаат по 50е некаде и по 100е, не ги разбирам.
Реков, таквите теретани се повеќе за препич и за оние на повисока нога. Ама таму мислам и дека хигиената е на повисоко ниво.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Цените се такви во појаките и поскапите теретани затоа што нудат многу подобри услови не е само за препич(што збор е ова btw).
На пример во маалскава теретана кај што вежбам цената е 1200ден месечно кога сакаш од 10 до 22 часот освен недела, во Јане Сандански максималната цена е 2500 но работи и недела плус отвора од 8 и ако си зафатен тие неколку саати и плус еден ден прават разлика. ( на пример лично јас коа вежбав во јане неделно стигав и по 4-5 пати да вежбам сега 3 пати).
2. маалскава теретана е 120-150 m2, растојание меѓу справи не постои, ако сакаш на твојот бенч да смениш тегови тој до тебе треба да го чекаш да заврши за да не го удриш, справите се поставени милиметарски една до друга, во јане на пример теретаната е 1000м2, ако вежбаш гради а некој ако вежба грб може нема ни да де видите меѓусебе а не па да си сметате.
3. Квалитетот на справите и ергономијата е светлосни години, не е исто да вежбаш на справа која е ергонимски направена тестирана од врвни брендови и на справа заварена одприлика од некој мајстор во подрум.
4. Хигиената исто е неспоредлива, на справиве на ќошовите има пајажина не се исчистени којзнае од кога, среќа со ковидот ставија марамчиња и средства за дезинфекција па барем сам можеш да си избришеш, во јане додека вежбаш во тој саат барем еднаш ќе поминат две жени ќе зачистат забришат соберат ѓубре итн.
5. Соблекувалните и тушеви имаш повеќе и поголеми попростани се може повеќе да собере и побрзо да завршиш работа.
ова се генерално споредбени работи кој највеќе мене ми одговараат па сум ги заприметил има уште ситници ама генерално ако можеш да си дозволиш добиваш многу повеќе во тие неколку поскапи фитнес центри одколку во некоја маалска теретана не е само за препич или стори на инста.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Цената си ја става газдата. Негово право.
Ама овие копуците шо плукаат по 50е некаде и по 100е, не ги разбирам.
На крајот, ако плаќаат толку, значи им е океј.
За 50 евра месечно треба да нудат бааги добри услови, не да има еден туш последно чистен минатата година.
Да не правиме муабет и за правилата: чиста облека, чиста патика, пешкир. Вежбав во една маалска за 1200, еден куп фаци доаѓаа со тиња патики, облека само потсушена од претходен ден и копаа на застоена пот, кога ќе завршев мораше да одам до дома да се истуширам, справи рандом од кои пола не можеа да се спуштат/подигнат по висина, вработените даваа само клуч и ако си почетник немаше ни кој да ти покаже вежба, недела не работеа и тн
Од моја гледна точка ако сакаш да имаш ваков концепт тогаш наплаќаj 600-700 денари и биди кокошарник.

Не може да ми продаваат приказна дека немаат есап, кога во држави како Австрија, Германија со неколку пати повисоки кирии и повисока минимална плата за персоналот гром теретани коштаат од 30-50 евра месечно и голем дел се отворени 24 часа.

Ама оваа маалската беше 700, ја преправи троа и ја дигна на 1200, го прашав оти толку голема разлика во цена и ми одговори: друже јас инвестирав 30к евра во неа, морам да ги вратам :tapp:
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
во Јане Сандански максималната цена е 2500 но работи и недела плус отвора од 8 и ако си зафатен тие неколку саати и плус еден ден прават разлика. ( на пример лично јас коа вежбав во јане неделно стигав и по 4-5 пати да вежбам сега 3 пати).
Како е со гужва во теретаната во Јане Сандански? Каде е поточно влезот во теретаната?
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво дечки би сакал да ве прашам дали некој знае кои тератани во Скопје (оптимално во Тафталиџе/Карпош) почнуваат со работа од 08:00 (или пред 8) сабајлечки? На работа сум од 10-6 па најмногу ми одговара тој период но како што гледам голем број од теретаните почнуваат од 10ч.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
430
Поени од реакции
1.967
Се извинувам дека ми е малку оф топик прашањево, ама сметам дека е најприкладно тука да го поставам.
Ми треба препорака за клуб каде што може да се тренира кик бокс и каде што може да се започне со програма за почетник, односно почнувајќи од основите па тн.
По можност во околината на Карпош 2, (може и Козле, Тафталиџе, Капиштец или Центар до Соборна)ако знаете некој клуб ве молам споделете и исто ако ги знаете цените кој им се.
 
Член од
7 октомври 2015
Мислења
30
Поени од реакции
9
Ајде ако има некој што подолго време вежба и сменил теретани или знае повеќе како и да е, да даде препорака за добра теретана до 1500ден. макс. Идев во маалска до сега океј теретана значи, но нема доста справи од поновиве, за почетник е добра али сакам левел ап да идам многу посериозно. Сум бил во Стронг во Карпош, не е лоша но не е најдобра.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ајде ако има некој што подолго време вежба и сменил теретани или знае повеќе како и да е, да даде препорака за добра теретана до 1500ден. макс. Идев во маалска до сега океј теретана значи, но нема доста справи од поновиве, за почетник е добра али сакам левел ап да идам многу посериозно. Сум бил во Стронг во Карпош, не е лоша но не е најдобра.
Не ти треба ништо посебно во тој поглед за да вежбаш посериозно. Освен за некои специфични намени кај што треба ептен да изолираш некој мускул пред да излезеш на сцена да речеме, или ако имаш некоја повреда па мораш да вежбаш на одредена справа. Во Стронг на пример ги имаш сите справи што ти требаат за да се набилдаш.
Кои справи конкретно ги бараш?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Ајде ако има некој што подолго време вежба и сменил теретани или знае повеќе како и да е, да даде препорака за добра теретана до 1500ден. макс. Идев во маалска до сега океј теретана значи, но нема доста справи од поновиве, за почетник е добра али сакам левел ап да идам многу посериозно. Сум бил во Стронг во Карпош, не е лоша но не е најдобра.
Se slozuvam so mislenjeto na nE0n1nja.
Batali masini, treniraj so sipki i ednoracni tegovi. Masinite se za manekencina. Najbitno e da ti e blisku teretanata i da gi ima site tezini od strana na sipki ploci i ednoracni.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom