Феминизам!

Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Кој подобро би ги знаел мажите и колку се одвратни истите, и нивните безвезални мизогинистички разговори на тематa - жените, од некој кој веќе присуствувал на такви разговори?
Ти како маж уствари изгенерализира дека твојот род е одвратен?
 
Последно уредено:

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.979
Бре, зошто се нервираш? :D
Некогаш помислувам дека зад имево се крие некоја византиска царица..., сеуште не сум сретнала маж кој има вака радикални погледи и сфаќања кога е во прашање жената. Не знам колку е реално тоа.
Ниско од твоја страна. Ајде вака замисли син на претерано настрадана мајка таму негде во некоја прилепска вукојебина. Колку радикален би можел да постани еден маж? Трезвено ли е да се држи до вечно појана багра, или ќе направи нешто подобро од себе? И од животот? Еве што велиш ти? Маж е некој кој се грижи за својата мајка, или тој кој се пијани и 90% од времето со колата е по пријатели, пијанства, можеби и швалерки? Или царица е овај што се грижи за мајка си? Пијаница и балкански мачо, синов можи не постана, му се згади од тоа, од ептен мали нозе. Ама затоа на сметка му легнуваат дебели суми евра во месецот. :D

Либерален феминизам веќе спомна, се залага за родовата нееднаквост, почитување на индивидуализмот, правото на избор, слобода и еднакви можности за сите.
Социјалистички, смета дека економската нееденаквост е причина за женската потчинетост (жените се плаќаат многу помалку од мажите за истата работа пример).
И радикален феминизам (ова твоето) - бара целосно преобликување на општеството, затоа што истото е инхрентно патријархално општество и само ремонт може да доведе до права и ослободување.
Значи не се сите феминистки лути жени кои сакаат доминација и потчинетост на мажите. За мене, како женско е навредливо ваквото размислување.
Твојот проблем е што го имаш типичниот менталитет на модерниот Либерал - "јас сум последица на еволуција и прогрес, јас се залагам за еднаквост, патријархатот и матријархатот се утнати концепти, сега ќе се залагам за еднаквост." Жал ми е, ниту си дел од еволутивен ферментиран процес, ниту концептот за еднаквост е нов.
Раните Христијани се залагаат за еднаквост - себеси се викаат браќа и сестри. Руските Социјалисти се залагаат за еднаквост - себеси се викаат другари и другарки. Не забележуваш ли патерн? Сличности? Тогаш како ти и модерните Либерали сте нови зрели овошки на темата еднаквост кога ве имало од памти век? Зошто се дразнувате и Феминзмот да го пикните во тие плитки политички игри на еднаквост?
Феминзмот треба да има само една цел - да се залага за жената и нејзината позиција во општеството. Треба и мора да биди ослободен од било кои политички убедувања на еднаквост.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Уште ти беше кусо на темава. Еднаш кажа дека жената била слабак во споредба со мажот. Кој би се борел подобро за женски права, маж кој го верува спротивното од тоа што го напиша ти, или жена ко ти? Јас имам мајка која ја сакам неизмерно многу и ќе имам ќерка која ќе ја сакам неизмерно многу. Нема да дозволам книгата од потопот да ја угнети, да ја застрами. Ќе ја охрабрам. Ќе биди неволја за секој ебан маж на овај свет. А ако некоја битанга и направи нешто, со голи раце ќе го задавам.

Кој подобро би ги знаел мажите и колку се одвратни истите, и нивните безвезални мизогинистички разговори на тематa - жените, од некој кој веќе присуствувал на такви разговори? Стрипот за Wonder Woman e напишан од Амерички психолог, кој заклучил дека најголемиот дел од клиентелата му е женска, поради општествени угнетувачки феномени.

На тоа што го кажа тогаш дека мажот бил мускулест и силен, а жената инфериорна по овие боже мој протеински прашања, јас немам одговор. Но Тесла се чини имал:
"Не е во плитката физичка имитација на мажите, таму каде жените прво ќе ја потврдат својата еднаквост, а подоцна и нивната супериорност - туку во будењето на интелектот на жените." - Никола Тесла.
Чекај сега,мажите се одвратни-Па нели и Никола Тесла бил маж?Ми изгледаш ко лик кој многу не излегува од дома,нон стоп чита книги и ги гледа жените во романтично светло.Јас работам во фирма каде шо доминираат жени.Не си ни свесен какви пакости си прават една на друга.Е сеа има и жени кои се стварно на место,полни со емпатија.Ама некако овие погореспоменативе доминираат.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Еднаш кажа дека жената била слабак во споредба со мажот. Кој би се борел подобро за женски права, маж кој го верува спротивното од тоа што го напиша ти, или жена ко ти? Јас имам мајка која ја сакам неизмерно многу и ќе имам ќерка која ќе ја сакам неизмерно многу. Нема да дозволам книгата од потопот да ја угнети, да ја застрами.
Zenata e fizicki poslaba od mazot, zatoa ni trebaat zakoni koi ke ne zastitat od brutalnost.
Patis od niska vrednost oti sakas da si zena, Valerie Solanas za mnogu raboti pogresila, ama za ova te pogodila skroz.
Gi sakas zenite, no samo preku maskiot pogled, moda, modelki, sminka, duri i pogledot na Tesla ti e povreden od drugo zensko mislenje. Koga zenata ima maski karakteristiki togas e silna, a ako ima razlicno mislenje ili koga ke te predizvika mora da e pasivna oti ti si maz i ne moze ona da ti kazuva za zenstvenost i zenski zivot.

His greatest need is to be guided, sheltered, protected and admired by Mama (Men expect women to adore what men shrink from in horror - themselves), and, being completely physical, he yearns to spend his time - that's not spent "out in the world" grimly defending against his passivity - in wallowing in basic animal activities - eating, sleeping, shitting, relaxing and being soothed by Mama.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.252
Ниско од твоја страна. Ајде вака замисли син на претерано настрадана мајка таму негде во некоја прилепска вукојебина. Колку радикален би можел да постани еден маж? Трезвено ли е да се држи до вечно појана багра, или ќе направи нешто подобро од себе? И од животот? Еве што велиш ти? Маж е некој кој се грижи за својата мајка, или тој кој се пијани и 90% од времето со колата е по пријатели, пијанства, можеби и швалерки? Или царица е овај што се грижи за мајка си? Пијаница и балкански мачо, синов можи не постана, му се згади од тоа, од ептен мали нозе. Ама затоа на сметка му легнуваат дебели суми евра во месецот. :D



Твојот проблем е што го имаш типичниот менталитет на модерниот Либерал - "јас сум последица на еволуција и прогрес, јас се залагам за еднаквост, патријархатот и матријархатот се утнати концепти, сега ќе се залагам за еднаквост." Жал ми е, ниту си дел од еволутивен ферментиран процес, ниту концептот за еднаквост е нов.
Раните Христијани се залагаат за еднаквост - себеси се викаат браќа и сестри. Руските Социјалисти се залагаат за еднаквост - себеси се викаат другари и другарки. Не забележуваш ли патерн? Сличности? Тогаш како ти и модерните Либерали сте нови зрели овошки на темата еднаквост кога ве имало од памти век? Зошто се дразнувате и Феминзмот да го пикните во тие плитки политички игри на еднаквост?
Феминзмот треба да има само една цел - да се залага за жената и нејзината позиција во општеството. Треба и мора да биди ослободен од било кои политички убедувања на еднаквост.
Византиец, се испомеша на темава. Убаво е тоа што си ја сакаш мајката...велат односот на синот кон мајката/сестрата често пати знае да се рефлектира и на неговата животна сопатничка. Ама некако добивам впечаток дека ваквите твои радикални ставови кога е во прашање жената имаат само една цел, а тоа е да ни испрезентираш имиџ на перфектен маж и за сметка на тоа да поентираш кај женската популација. Премногу се исфорсирани и вештачки наметнати. Меѓутоа, живееме во 21 ви век, па среќа жените се доволно образовани и умеат да ги резонираат нештата.

Сега успеа да замешаш и алкохолизам и семејно насилство и пубертетски муабети.....некако незрело ми делуваш. :)
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.507
Како ја читам темава, сè повеќе добивам впечаток дека Византиецот е или некој како Фифи или од оние ликовите што отвораат теми на форумов "Baram gospodarka da me mochka".
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.979
Византиец, се испомеша на темава. Убаво е тоа што си ја сакаш мајката...велат односот на синот кон мајката/сестрата често пати знае да се рефлектира и на неговата животна сопатничка. Ама некако добивам впечаток дека ваквите твои радикални ставови кога е во прашање жената имаат само една цел, а тоа е да ни испрезентираш имиџ на перфектен маж и за сметка на тоа да поентираш кај женската популација. Премногу се исфорсирани и вештачки наметнати. Меѓутоа, живееме во 21 ви век, па среќа жените се доволно образовани и умеат да ги резонираат нештата.
Make up your mind, византиска самовила сум (ова звучи толку мераклиски noughty in a way) :ROFLMAO: или форумски sleezy guy кој доаѓа овде да испрезентира имиџ на перфектен маж, со желби за поентирање кај женска популација?
Многу длабоко проникнуваш во моите постови и дискусијава станува лична, дојдовме до ниво да го тумачиме Византиец, кој е тој, и што сака. Иако моите постови се кристално јасни, јас би требало според твојот мајндсет да сум некој кој е Радикален Феминист. А тоа тебе онака Либерално не ти треба. Ти си целиш кон еднаквост бе. Со среќа, посебно со баграва над мене, ќе ти треба.
Ако Никола Тесла се појавел на форумов и напишел се она што изнапишав јас, горе долу јас го делам ставот со него до најситни детали, баграва над мене ќе го прогласеше за Боки Тридичи. Толку ви сечи. А он ќе си речеше, they sure appear to be rather dumb :LOL: и тоа истава реченица на Српски, Германски, Англиски, Унгарски и Чешки во исто време.
Исто се чини го имаш тој Македонски менталитет кој гласи - не смееш да споделиш во апсолутно ниеден случај кога нешто негативно се случило во твојата фамилија. И јас се срамев од татко ми со децении, не сакав никој да дознае од што сум бил дел како дете, типично македонски. Но кога бев во САД американците отворено ми раскажуваа нивни животни проблеми, и тоа од адолесценти (мои тогашни врсници), до луѓе менаџери, зрели од 62 години. Некои од нивните проблеми беа астрономски поголеми во споредба со моите. Тогаш сватив, зрело е да му раскажиш на човек, ти си го надминал тоа и денес си толку многу подобар од тоа, треба да си горд, не е детски. Сите растеме. Неможиш да очекуваш од човек кој го видел пола свет, и бил дел од неговите општества, и некој кој никогаш не излегол од селото и зоната на комфорот да имаат исто ниво на зрелост. По дифолт ќе имаат различна дефиниција и за зрелоста.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Make up your mind, византиска самовила сум (ова звучи толку мераклиски noughty in a way) :ROFLMAO: или форумски sleezy guy кој доаѓа овде да испрезентира имиџ на перфектен маж, со желби за поентирање кај женска популација?
Многу длабоко проникнуваш во моите постови и дискусијава станува лична, дојдовме до ниво да го тумачиме Византиец, кој е тој, и што сака. Иако моите постови се кристално јасни, јас би требало според твојот мајндсет да сум некој кој е Радикален Феминист. А тоа тебе онака Либерално не ти треба. Ти си целиш кон еднаквост бе. Со среќа, посебно со баграва над мене, ќе ти треба.
Ако Никола Тесла се појавел на форумов и напишел се она што изнапишав јас, горе долу јас го делам ставот со него до најситни детали, баграва над мене ќе го прогласеше за Боки Тридичи. Толку ви сечи. А он ќе си речеше, they sure appear to be rather dumb :LOL: и тоа истава реченица на Српски, Германски, Англиски, Унгарски и Чешки во исто време.
Исто се чини го имаш тој Македонски менталитет кој гласи - не смееш да споделиш во апсолутно ниеден случај кога нешто негативно се случило во твојата фамилија. И јас се срамев од татко ми со децении, не сакав никој да дознае од што сум бил дел како дете, типично македонски. Но кога бев во САД американците отворено ми раскажуваа нивни животни проблеми, и тоа од адолесценти (мои тогашни врсници), до луѓе менаџери, зрели од 62 години. Некои од нивните проблеми беа астрономски поголеми во споредба со моите. Тогаш сватив, зрело е да му раскажиш на човек, ти си го надминал тоа и денес си толку многу подобар од тоа, треба да си горд, не е детски. Сите растеме. Неможиш да очекуваш од човек кој го видел пола свет, и бил дел од неговите општества, и некој кој никогаш не излегол од селото и зоната на комфорот да имаат исто ниво на зрелост. По дифолт ќе имаат различна дефиниција и за зрелоста.
Злобнио и несватен пич кој прошетал пола свет.Уште која полојна од светот ти остана за шетање?
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.979
^^ ХАХААХХА!!!! :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:

Злобнио и несватен пич кој прошетал пола свет.Уште која полојна од светот ти остана за шетање?
Though, кој вели дека сум несфатен? За злобен сум. Ама несфатен? Овде на форумов мислиш? Во моментов имам eine woche Urlaub во Швајцарија. Се решив само за два града, за да не трчам ко споулавен all over the place. Затоа ab und zu an mal, имам време за темава.
It's the good life. :cool:
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
^^ ХАХААХХА!!!! :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:



Though, кој вели дека сум несфатен? За злобен сум. Ама несфатен? Овде на форумов мислиш? Во моментов имам eine woche Urlaub во Швајцарија. Се решив само за два града, за да не трчам ко споулавен all over the place. Затоа ab und zu an mal, имам време за темава.
It's the good life. :cool:
Јасно бе Пичу прав Џемс Бонд си,нема збор тука.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.817
Поени од реакции
7.186
За мене е најсупериорен лик кој некогаш живеел на планетава. Лично ни Леонардо да Винчи ни Алберт Ајнштај не му се до колена - без воопшто да го потценам нивниот труд, тие се поќе теорија и аспирации. Ама Тесла е Физика. Тесла е опит и акција. Да им кажел некој на старите грци и нивниот Прометеј што им украл (најдол начин да им запали) оган од боговите како врвна технолија, што Тесла ке му даде на модерниот свет, мислам дека би помислиле дека тој е самиот Зевс со молња во раката.
Еден од супериорните да, ама дека бил нај... :toe: Имало еден лик, на кого Тесла му рекол:
to lock his cosmology in a sepulcher for a thousand years because mankind was not ready for it
Врска тоа што го кажал Тесла за жените, јас го сфатив дека е во негативна конотација неговото предвидување, што ќе ни се случува, односно (на кратко):
1. Жените се супериорни во однос на машкиот пол (природно е така), но
2. Жените ќе сакаат да бидат еднакви (катастрофален избор) со мажите, односно да ги носат нивните панталони. Тоа значи од супериорни битија, ќе се симнат скалило надоле.
3. Овој процес бидејќи не е согласно природата и не согласно женските квалитети, цивилизацијата ќе почне да се распаѓа. Како што гледаме, тоа веќе и се случува. + и - мора да постојат, еднаквост во универзумот значи смрт, стагнација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom