Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Пак ќе речам оти кога ќе ставиш
-цепење,сушење,ложење на каминот,бојадисување, е друга математика
-Инаку оти имам повисоки барања за естетика користам и поскапи бои за бојадисување, и многу вложувам голем труд за да постигнам перфектни резултати (Идеално мазна текстура) и затоа го бојадисувам со Бош компресор за бојадисување (најакиот) и плус по него собирам со ваљак со кратко влакно,и сето оваа на 2 години
-Инаку кога би плаќал молер 175м3 каде ќе ми биде есапот ...
Но секако климата е најпрактично и најекономично решение,но не сакам да правам митови дека е толку бадијала оти се виде и во пресметките а и од постовите во Полска Акумулициони камини се многу поефтини од клима...
-Овде се прават митови оти во Скандинавија повеќето се греат на клими што не е точно и таму е неисплатливо греење на клима на такви минусни температури
Трето греењето на палети е со мала разлика во однос на греењето на клима и по практично во однос на греење на повеќе простории
Автоматски споено мислење:

Инаку што се однесува за Ладење немам потреба со оваа изолација кога и на +40 се чувствував комфорно,
И не мислам целата своја заработка да ја давам на ЕБН
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Da prasam nesto, vcera go kupiv meracov i otkoga go prikluciv vo struja pokaza 0W potrosuvacka. Posle priklucuvanje na klimata, znaci klimata samo ja ustekav i ne ja vkluciv da raboti, mi pokaza potrosuvacka 3.7W.
Dali ima nekoi senzori aktivni ili bilo sto, sto gi trosi ovie 3.7W ili meracov mi e neispraven?

Screenshot_20210903_122226_com.android.chrome.jpg
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Da prasam nesto, vcera go kupiv meracov i otkoga go prikluciv vo struja pokaza 0W potrosuvacka. Posle priklucuvanje na klimata, znaci klimata samo ja ustekav i ne ja vkluciv da raboti, mi pokaza potrosuvacka 3.7W.
Dali ima nekoi senzori aktivni ili bilo sto, sto gi trosi ovie 3.7W ili meracov mi e neispraven?

Прегледај го приврзокот 305659
Ispraven e meračot, pasivnata elektronika vo miruvanje troši tolku. Gleaš deka u talambasi se udira reklami deka uredot vo miruvanje troši 0.5- 1.0 Wati? Mojata HAIER gleam vleče 0.7 Wati, što ne pravi rečisi nekoja zašteda individualno no na svetsko nivo e baš značajno.
 
Член од
27 декември 2007
Мислења
13
Поени од реакции
7
Здраво,

Сакам да Ве прашам дали местење на клима на ограда од тераса е добра практика? Монтерите кои дојдоа сакаат да ги наместат климите на оградата од терасите (се работи за стан на 5 спрат). Комшијата под мене ја има монтирано климата на ист начин меѓутоа кога истата работи во станот кај мене се слуша звук на вибрација иако надвор не се слуша никаков звук.
Јас им предложив бидејки сум на последен спрат и над мене е кровот да ги стават надворешните единици на кров, меѓутоа ми рекоа демек тоа небило добра практика внатрешната единица да биде пониско од надворешната и дека истотона долг период ќе направело проблем на компресорот на климата.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Здраво,

Сакам да Ве прашам дали местење на клима на ограда од тераса е добра практика? Монтерите кои дојдоа сакаат да ги наместат климите на оградата од терасите (се работи за стан на 5 спрат). Комшијата под мене ја има монтирано климата на ист начин меѓутоа кога истата работи во станот кај мене се слуша звук на вибрација иако надвор не се слуша никаков звук.
Јас им предложив бидејки сум на последен спрат и над мене е кровот да ги стават надворешните единици на кров, меѓутоа ми рекоа демек тоа небило добра практика внатрешната единица да биде пониско од надворешната и дека истотона долг период ќе направело проблем на компресорот на климата.
Те излажале! Монтерите секогаш одат по линија на најмал отпор, а тоа е "најлесно за местење" во пракса! Ако може да ја смачка комплет за два саата он е на коњ.
И какво е тоа местење на ограда?! Дали мислиш на изѕидана ограда?! Чудно ми е скроз...
Ако веќе имаш можност да ги наместиш на кров(ама ваљда и дозвола од куќен совет ќе ти треба за тоа), инсистирај на тоа. Што даље то боље! Нека не лажат компресорот ова-она! Предвидени се тие и 10 метра +- разлика во висина и 15 метра во должина. Може ќе треба да доплатиш за цевки/фреон ама бар главата ќе ти биде мирна.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Здраво,

Сакам да Ве прашам дали местење на клима на ограда од тераса е добра практика? Монтерите кои дојдоа сакаат да ги наместат климите на оградата од терасите (се работи за стан на 5 спрат). Комшијата под мене ја има монтирано климата на ист начин меѓутоа кога истата работи во станот кај мене се слуша звук на вибрација иако надвор не се слуша никаков звук.
Јас им предложив бидејки сум на последен спрат и над мене е кровот да ги стават надворешните единици на кров, меѓутоа ми рекоа демек тоа небило добра практика внатрешната единица да биде пониско од надворешната и дека истотона долг период ќе направело проблем на компресорот на климата.
Moj sovet: baraj drugi monteri.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Interesno e što na monteri na koi im e egzistencija i osnovna dejnost montaža na klima uredi ( ne samo na niv i vo drugi dejnosti e isto ili slično, a i beter kaj automehaničarite na primer) nemaat ni osnovni poznavanja od svojata rabota, a kamoli da sednat malce na internet pa sega ima se, da se pročita i da se educiraat malce...... ne treba mnogu dovolno e nekolku časa mesečno i da si bidat vo tek so problematikata, a ne da se brukaat kako ovie pogore.
Starite klimi što bea so R22 i R407 gasovi i rabotni pritisoci do 25 Bari, trebaše da se pravat masleni klopki za da masloto ne bide zarobeno vo nekoj del od cevovodot..... no so montaža na visoko nikogaš ni tie nemale problem. Mene edno FONKO so freon R407 mi raboteše 12 godini na 5 m visočina montirana nadvorešna edinica na krov na objekt na sonce i dožd i sneg. I deneska raboti kaj eden prijatel na druga lokacija....
Inače denešnive klimi so rab. pritisoci od 45 Bari i novive freoni kako R32 go dvižat freonot koj normalno sekogaš e pomešan so masloto so golema brzina, taka da voopšto visinata ne prestavuva ama nikakva prečka za montaža. Ne se ni potrebni ovie tkn masleni zamki, masloto pred da vleze freonot vo kompresorot se separira (ona što go gledate kako cilinder na kompresorot) vo separatorot i vo komorite vleguva isklučivo gas bez nitu edna kapka tečnost, bilo freon bilo maslo. Dovolno e edna kapka da go uništi kompresorot bidejći toj e pumpa za gasovi po svojata konstrukcija, a ne pumpa za tečnosti.
 
Член од
29 април 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Дајте препорака за инвентер клима за просторија од 20м2 која без проблем ќе топли цела зима, во ценовен ранг од 30-40,000 денари
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Стрелец за да ти биде појасно ..
10часа x 2 kg бука со загуба 2x2.8kw
Значи за еден ден 56киловати /24часа=2300w на час
2300w/70m2=32w по м2 загуба топлинска на куќата
Работа на клима 24часа x 800w =19,2kw потрошена х коп 3 =57.6kw топлинска добиена
Климата работи на фан 2со 640м3 а само 20мин на Макс 1020м кога проверувам.
2300w/70m2=32w по м2 загуба топлинска на куќата
Ajde sega pak da ja vklucime logikata.Ako nema logika nisto ne prajme.
Jas vo mojot prostor bez razlika kolkav e imam zagubi od 3,5kw toplina na t-10c nadvoresna ,so t-23c vnatresna.Znaci delta t e razlika od 33c.Znaci deka po bilo koj osnov i ako imam poreba od 87w po m/2 i imam 40m2,so potreba od tie 3,5kw na - 10c.
Znaci ti imas fakticki poizoliran prostor od mene,i pokrj sto mojot prostor e vo Bitola,kade temperaturite se vo prosek poladni od kaj tebe vo Skopje.
Jas se gream so Toshiba SUZUMI 16,a ti so Fujitisu 18 KMTA
...... E sega e ona najglavnoto,sto nekoj gi dupi kokoskite a ne e petel.
Kako toa jas za cela grjna sezona potrosiv 140eura, ili okolu 1800kw elektricna energija,a ti poveke od duplo od mene skoro 300 eura,ili orentaciono preku 3600kw eletricna prosecna energija.
Sepak matematikata vo npara se slozuva Toshiba SUZUMI 16 vs FUGITISU 18KMTA.
Jas premnocu ja cenam tvojata klima i smetam deka e dosta ekomnomicna i e vo rangot na Toshibata.
Nsto bas ne mi zvuci tolku logicno.
E esga ke reci nekoj deka ti se grees na 27c ili nesto drugo.Ama epak si Skopje i prosecnite sredni nadvoresni temperaturi se povisoki od Bitola,i tie 27 bi gi kompenziral tuka.
So ova sakam da ti kazam deka nesto mi mirisa i deka tvojot domasen esap,na pazar ne izleguva,(razlika na klima so drva).
Jas ne velam deka tvojte peresmetki ne se tocni,ama konecniot rezulat ne se slaga.
Praksata pokazuva deka so klima e duplo poevtino,a ne 10-15%.
Ako ne dokazi mi deka sum greska.
=Bitola vs Skopje
= 23C vs 27C vnatresna temperatura
=TOSHIBA vs FUGITISU
=3.5kw vs 2.3kw toplinski zagubi
=8.500 den(140eura) vs 18.000den(290 eura)
Posto si dobar matematicar najdi mi go natrapnikot,inace nkako ne mi legnuva rabotava.Srekno!
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Дајте препорака за инвентер клима за просторија од 20м2 која без проблем ќе топли цела зима, во ценовен ранг од 30-40,000 денари
Ne e problem rečisi sekoja 3.5 Kw-atna će se spravi so 20m2. Problem e što retko koja nema da raboti so pali- gasi režim duri da e i 2.5 Kw.
Moja preporaka ako e izolirana prostorijata da baraš 2.5 Kw od poskapive modeli koi dokažano moduliraat bar so 200 W ako sakaš komforno greenje. Za 40000 den sekako deka imaš dobar izbor....
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277

Kajgana Shop

На врв Bottom