Помош, проблеми, прашања, совети...

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Да прашам, дали можам, на лаптоп, да го сменам стариот HDD со SSD и потоа да инсталирам Windows OS, без да го клонирам стариот HDD (оти е расипан)?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
А дали можам да го сменам стариот HDD со SSD и потоа да инсталирам Windows OS, без да го клонирам стариот HDD (оти е расипан)?
Да можеш, само ќе ти треба друг компјутер да направиш бутабилно усб.
1. Ти треба празно усб (мислам беше мин. 4гб).
2. На овој линк од друг компјутер симни го софтверот и со истиот направи бутабилно усб.
3. Постави го новиот диск на лаптопот.
4. Форматирај го и инсталирај нов виндоус (може да направиш партиции на старт, може и после тоа).
5. Инсталирај драјвери и останат софтвер.
6. Активирај го виндоусот.
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Да можеш, само ќе ти треба друг компјутер да направиш бутабилно усб.
1. Ти треба празно усб (мислам беше мин. 4гб).
2. На овој линк од друг компјутер симни го софтверот и со истиот направи бутабилно усб.
3. Постави го новиот диск на лаптопот.
4. Форматирај го и инсталирај нов виндоус (може да направиш партиции на старт, може и после тоа).
5. Инсталирај драјвери и останат софтвер.
6. Активирај го виндоусот.
Ти благодарам многу.
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Фала за одговорот, а дали има SSD со 500gb, и ако може да ми препорачаш некои со линк?
Да те прашам, колку рам поддршува мојот лаптоп?
И дали може да го сменам и процесорот?
И ако може некока препорака со линк за рам меморија и процесорот.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Да те прашам, колку рам поддршува мојот лаптоп?
И дали може да го сменам и процесорот?
И ако може некока препорака со линк за рам меморија и процесорот.
Ti poarno cel laptop da go smenis. Ostana samo plastikata za menanje. :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ако сменам цел лаптоп, ќе има и нова графичка, а графичката не сакам да ја менувам :)
ХХХАХАХАХАХАХАХАХА шо графичка држи таа машина, Радеон 4330?
Со таа кантер 1.6 и маме 32 :D
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
ХХХАХАХАХАХАХАХАХА шо графичка држи таа машина, Радеон 4330?
Со таа кантер 1.6 и маме 32 :D
Intel's integrated GMA HD graphics chip can handle HD movies well but it struggles with games and failed our Call of Duty 4 benchmark.

Garant za filmovi mu e :pos:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Intel's integrated GMA HD graphics chip can handle HD movies well but it struggles with games and failed our Call of Duty 4 benchmark.

Garant za filmovi mu e :pos:
Ако лаптопот се користи само за интернет и офис со ССД и евентуално уште една плочка рам (ако има само 4гб) може да го оживееш да те служи уште некое време.
Ако сака да гледа филмови со повисока резолуција, да гејма, или пак да работи поинтензивни работи мора нов компјутер, едноставно не се исплати да менуваш една по една компонента.
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
ХХХАХАХАХАХАХАХАХА шо графичка држи таа машина, Радеон 4330?
Со таа кантер 1.6 и маме 32 :D
И Wings of Prey може да се игра без проблем на него. Но за игри го користам другиот лап-топ Alienware m15 R6 од Dell.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.253
Поени од реакции
2.237
Дали знаете некој сервис што поправа механизам за полнење на лаптопи? Ми падна лаптопот со уштекан полнач и се расклати целиот пин, сега полни само под одреден агол. Ако знаете некој сервис во кој нема да чекам со денови за ваква интервенција, би бил благодарен ако споделите :) Се работи за Леново Леџион лаптоп.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Дали знаете некој сервис што поправа механизам за полнење на лаптопи? Ми падна лаптопот со уштекан полнач и се расклати целиот пин, сега полни само под одреден агол. Ако знаете некој сервис во кој нема да чекам со денови за ваква интервенција, би бил благодарен ако споделите :) Се работи за Леново Леџион лаптоп.
Мене ми го прелеми пинот на лаптопот и беше готов за еден ден, веќе година и нешто работи без проблеми.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Дали знаете некој сервис што поправа механизам за полнење на лаптопи? Ми падна лаптопот со уштекан полнач и се расклати целиот пин, сега полни само под одреден агол. Ако знаете некој сервис во кој нема да чекам со денови за ваква интервенција, би бил благодарен ако споделите :) Се работи за Леново Леџион лаптоп.
Се менува пинот лесно . Отвори капакот позади , ќе видиш пинот е уштекан со џек на матичната . Извади го , иди земи си ист таков и смени …
 
Член од
5 јануари 2014
Мислења
44
Поени од реакции
78
Мене ми го прелеми пинот на лаптопот и беше готов за еден ден, веќе година и нешто работи без проблеми.

Благодарам за препораката и мило ми е што си задоволен.

Се менува пинот лесно . Отвори капакот позади , ќе видиш пинот е уштекан со џек на матичната . Извади го , иди земи си ист таков и смени …

Не зборувај на памет ако не си сигурен во нешто. Дц конекторот е залемен на плоча и за жал во моментот немав таков конектор да му завршам работа на човекот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom