Нехигиена и запоставеност во врска/брак

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.238
Поени од реакции
27.574
И ова :




Да, имало периоди во кои добростоечките лица како во Рим имале вода во свои домови и централно греење но тоа било за богатите. Сиротиња се распаѓала од нехигиена. За жал историјата ретко укажува на животот на огромното мнозинство популација туку се концентрира на кралеви, цареви, војсководци.
Последица од тоа се вакви ставови како твојот дека се било исто само црно-бело, ко на стари филмови или Каменко-Кременко сфаќање на историјата.

Кажи како рандом Мариовец во 1635 се грижел за дентална хигиена, да научиме нешто.
Ednas gi iskritikuva zenite deka ne bile prisutni na temata za vtora svecka, jas ke te iskritikuvam deka pred 1939 si mnogu slab.
Vo dvata linka ti e ubavo objasneto.

Postoele javni banji za sirotinjata i elitni za kremot. Higienata bila broj 1 zastita od bolest.
I ne istorijata ne se fokusirala samo na kralevite, imas bezbroj dokumenti za zivotot na prosecen zitel na Rim, SRC, Francija, Anglija i taka natamu.
Mitot za mrshnicite od sreden vek e izmislen od prosvetlenite od 19 vek.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Е тоа, и јас не знаев да држам пегла додека не се вработив на една позиција која беше да кажам полувоена па моравме униформи секоја вечер да пегламе, да гланцаме чизма и слично па оттогаш знам да пеглам иако ми е крајно досадно тоа, значи нема подосадно нешто :unsure:
За држење, и јас знам да ја држам.
Ете не знам да ја користам. Немаше кој да ме научи па ќе си одам несреден. Самиот пробав и ја запалив кошулата. Вториот пат се изгорив. Нешто потоа пак пробав и се откажав. Затоа многу го ценам овој квалитет кај жената. :love:

Стутканоста на алиштата за мене не е репер за неуреденост, ги разбирам дечките. Само нема баш врска со темава. :D

пи.ес. За жените во WWII со зборел! Имало авијациски оддел во СССР, на кој Сталин им се противел, плус најчесто биле облечени во бело на воените полиња.
пи.ес.ес. Историски дел од војниците биле одбивани на служба поради кариес. Единствениот спас бил вадење на забот, затоа ги гледаш сѐ штрбави во WWI. Боље е да џвакаш тутун, него четка во уста. :D
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Ednas gi iskritikuva zenite deka ne bile prisutni na temata za vtora svecka, jas ke te iskritikuvam deka pred 1939 si mnogu slab.
Vo dvata linka ti e ubavo objasneto.

Postoele javni banji za sirotinjata i elitni za kremot. Higienata bila broj 1 zastita od bolest.
I ne istorijata ne se fokusirala samo na kralevite, imas bezbroj dokumenti za zivotot na prosecen zitel na Rim, SRC, Francija, Anglija i taka natamu.
Mitot za mrshnicite od sreden vek e izmislen od prosvetlenite od 19 vek.
Тоа беше конструктивна критика и покана за женските јузери да се приклучат на таа тема, што има лошо во тоа?
Добар сум за историја на обична раја, имам читано многу, а и сам сведочено сум бил на село како помал во многу наврати со недели и месеци па знам колку им било стало до хигиена и тоа ова зборуваме за крај на 80-ти ипочеток на 90-ти, еден нужник во двор одма до свињарникот, внатре чучавац и цел рој муви, значи не се гледаше ништо од муви, све зацрнато па дур, хмммм.......вршиш дефекација те касаат по гз и гениталии, комарци, оси, стршлени уште имам трауми. Нема казанче па треба да носиш леген со вода да ги турнеш говната надолу во септичката јама.
Напати кучињата (загари беа) се гоштеваа со гомната пред да стигне човек да наполни вода (имаше онакво со пумпа) цело село смрди на лепешки одовде до Стамбол.

Не, не постоела хигиена пред 20.век. Настрана припиздини, види Лондон тогаш главен град на свет цело време со епидемии на Колера која се добива на тој начин што говната се мешаат со водата за пиење, тифуси од вошки, Вајтчепел течеле гомна на сред улица буквално.

Јас сум последна генерација ваљда која фати третман за вошки во основно, тоа сите деца вошкосани а зборуваме за крај на 20-ти век.
@Beric Dondarrion ти го фати тој период или? :D
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Да не заборавам наместо тоалетна хартија имаше две опции, стари весници или кочанка од пченка, вујко ми објаснуваше како се брише газ со кочанката, ја вртиш лево десно околу чмарот (сори за графички описи ама тоа е :D )

Дарлинг, порано 90-95% од раја живееле во рурални средини, какви црни јавни купатила какви хигиени.
Или сламовите во Лондон и Париз, па имаш одличен опис на Џорџ Орвел како живееле тие обични луѓе во 1930-те, тоа е писателот на 1984 и Животинска фарма.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.505
Поени од реакции
34.615
Специфичните пластични описи на инаку привлечни делови на телото кои ги користиш, убиваат желба за секс со траење од најмалку 3 дена.... Нема потреба...
Навистина @santelli што е со овие проширени и сложени реченици, дај нешто попросто.
...пошто не добив одговор, а да не испадне дека те игнорирам, пошто гледам некои членови ти дават ветер во грб продолжувајќи го твојот тенденционен коментар, па иде во погрешен правец, оти ти мене ме коментираш, а не на темата, не знам зш имаш таков нагон,
... да не ти пречеше тој ИСТ привлечен атрибут спомнат во сите можни коментари во други теми што нема врска со тема секс и љубов и да напишеше на дотичните коментари „нема потреба„ , вака не ти држи како општ муабет, а тие три дена се од друга причина највероватно, не од моето пишување немој да ми ги препишуваш!
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Toa moze kaj vas vlasite ne znam...
Аии сега вреџаш по национална основа, не е убаво тоа, каде е домашно воспитување?
Помини низ рандом село Мариово, Битолско било каде, уште има до ден денес нужници со чучавац или чак и без чучавац туку само дупка во земја и пресечена талпа, заедно со рачни пумпи за вода.
Пред две-три години бев во село во Штипско кај пријатели, од нужникот говната и мочката се сливаа со цевка до еден поток на 20-25м од куќата пошто куќата беше повисоко од потокот па по сила на гравитација :D Немаше ни септичка јама. На зима ајде и некако ама летно време тоа корне, копа, заудара а од муви и комарци не се спие воопшто. Ама ете се навикнале...
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
746
Поени од реакции
983
Сакам да спомнам нешто што го научив од искуство со една бивша,

Дами, кога не ви е мачето миено, не го оставајте партнерот да почни да го конзумира ( особено сега е 40 степени, автоматски во туна се претвора само малку да се испоти) за време на сексуални односи.

Фала однапред.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
746
Поени од реакции
983
Чисто сумњам дали жените вршат нужда воопшто.

Do women even poop at all ?
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.150
И научно е докажано дека мажите повеќе се дебелеат по стапување во брак, ама нормално дека тоа скроз небитно е онака и фокусот е ставен само и само на женската популација. Ах, стереотипи. :)
Stereotipi velis? A kade e vnatresnata ubavina na koja site zeni magicno se povikuvaat kako nesto presudno. Fizickiot izgled i taka i taka no bez vnatresna ubavina nisto, ne ja biva rabotata. A tuka sega citam zenite( groto barem) drug muabet vrtat. Batali ti vnatresna ubavina, fizickiot izgled e dobitnata kombinacija. Srce bidi najgolemo, djabe cim bluzata ti e izguzvana. Plitko plitko, mnogu plitko od vasa strana.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Чисто сумњам дали жените врпат нужда воопшто.

Do women even poop at all ?
Не, тоа е мит на масони, ламинати и језуити.

Иначе една од најубавите, најсекси и најсимпатични работи во познатиот универзум е кога женска/сопруга излегува со бањарка од под туш, влажната коса, обрисот на телото под бањарката, босите нежни стапала, црвенило во образи а понекогаш и очи, Ако навистина постои Креатор тогаш една од најдобрите ствари му е симпатично женско тукушто излезена од купатило :love:
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
746
Поени од реакции
983
Не, тоа е мит на масони, ламинати и језуити.

Иначе една од најубавите, најсекси и најсимпатични работи во познатиот универзум е кога женска/сопруга излегува со бањарка од под туш, влажната коса, обрисот на телото под бањарката, босите нежни стапала, црвенило во образи а понекогаш и очи, Ако навистина постои Креатор тогаш една од најдобрите ствари му е симпатично женско тукушто излезена од купатило :love:
Е за вакво маче веќе можи да се прај мајтап
Автоматски споено мислење:

Во држава каде што 50% од населението живее на минималец или блиску до тоа и едвај преживува многу очекувате од хигиена и незапоставеност :)
Сунгер > 30 ден,
Сапун > 20 ден
Шампон > 70-200 денари
Бикче > 25 денари

Синко, не треба многу за дупо да го затријаш малку
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.100
Поени од реакции
10.358
Stereotipi velis? A kade e vnatresnata ubavina na koja site zeni magicno se povikuvaat kako nesto presudno. Fizickiot izgled i taka i taka no bez vnatresna ubavina nisto, ne ja biva rabotata. A tuka sega citam zenite( groto barem) drug muabet vrtat. Batali ti vnatresna ubavina, fizickiot izgled e dobitnata kombinacija. Srce bidi najgolemo, djabe cim bluzata ti e izguzvana. Plitko plitko, mnogu plitko od vasa strana.
Хигиената и педантноста не би рекла дека имаат врска со физичкиот изглед, туку педантноста повеќе оди во прилог на каратерна особина, а хигиената е нешто најелементарно Владе што чоек може да го посака од партнерот. Као, тоа не е ни нешто што треба да се посакува, туку е must have за секој човек.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom