Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
значи се чека ред, џабе се понадевав дека брзо ке завршам работа, мејл ми стигна вчера дека закажана ми е ревакцинацијата во 8:25
Sent from my iPhone using Tapatalk
После 9пол е лабаво, уствари се после 10 саат е топ, отиди и попладне немаш гајле. Само не се заебувај ко мене од сабајле пошто ја ваков смрад не сум видел. Брука.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Каде да направам PCR тест?
Имам 2 критериуми кои треба да бидат задолжително исполнети:
  1. Да не се чудат и да прифатат кога ќе им кажам да не ми брцаат длабоко во нос туку само површно и
  2. да е најевтино у државава.
Целта е одење во Грција.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Каде да направам PCR тест?
Имам 2 критериуми кои треба да бидат задолжително исполнети:
  1. Да не се чудат и да прифатат кога ќе им кажам да не ми брцаат длабоко во нос туку само површно и
  2. да е најевтино у државава.
Целта е одење во Грција.
Можеш и со антигенски у Грција нема потреба ПЦР само да не биде постар од 48 часа
најефтини Биотек и НикобЛаб ма да сеа сите се горе доле изедначени со. ена


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 август 2016
Мислења
118
Поени од реакции
22
Ако можи мала помош отворете го линкот имате видео потребна е помош за Саше кој колку можи

 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.383
Поени од реакции
7.305
Е ова е тоа што треба, а не од Ригил екселот со естимации.

Еве линк и до статијата
Ако се уште се занимаваш со резултати од ефикасност од првичните соеви, тогаш читај си статии.

Конкретно Чиле.

https://www.reuters.com/world/americas/chile-weighing-issue-third-booster-dose-covid-19-vaccine-2021-06-22/

Public health chief Paula Daza told Chile's TVN news station that investigators were now examining how long Sinovac protection lasted, and would report back next month.
"We think that data will show that people who were vaccinated in February and had their second dose in March will likely need a third dose by September," she said.

With Chile predominantly relying on Sinovac, health officials are also facing questions about its ability to withstand some of the more contagious variants.
Earlier this week, more than 350 health workers who had been vaccinated with Sinovac's vaccine in an area of Indonesia hard-hit by the Delta variant fell ill with COVID-19.
No cases of the Delta variant, first identified in India, have been detected in Chile so far, though they have been in neighboring Peru and Argentina.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Ако се уште се занимаваш со резултати од ефикасност од првичните соеви, тогаш читај си статии.

Конкретно Чиле.

https://www.reuters.com/world/americas/chile-weighing-issue-third-booster-dose-covid-19-vaccine-2021-06-22/

Public health chief Paula Daza told Chile's TVN news station that investigators were now examining how long Sinovac protection lasted, and would report back next month.
"We think that data will show that people who were vaccinated in February and had their second dose in March will likely need a third dose by September," she said.

With Chile predominantly relying on Sinovac, health officials are also facing questions about its ability to withstand some of the more contagious variants.
Earlier this week, more than 350 health workers who had been vaccinated with Sinovac's vaccine in an area of Indonesia hard-hit by the Delta variant fell ill with COVID-19.
No cases of the Delta variant, first identified in India, have been detected in Chile so far, though they have been in neighboring Peru and Argentina.
Еве читај од Индонезија

About 308 medical workers in Kudus, where almost all local health workers in Kudus - around 6,000 people - have received the first and second doses of a vaccine, Badai Ismoyo, head of the health office in Kudus, Central Java, a district recently hit hard by the Delta variant, was quoted as saying by local media on Sunday.

"Of this number [6,000], only 308 health workers were exposed or around 5.1 percent of the total number of health workers. Most of them have recovered and have started working again," Badai said.

Healthcare workers were among the first in Indonesia to be vaccinated when inoculations began in January and almost all have received the Sinovac vaccine.

The number of Indonesian healthcare workers dying from COVID-19 has dropped sharply from 158 in January to 13 in May, data by the independent health-linked data group LaporCOVID-19 showed.

Има уште доста линкови, изгуглај, нигде пресметана ефикасност, а рачунај дека ова се доктори кои се најизложени на ризик/контакт и во земја со 90% исполнетост на капацитетите погодена од Делта варијантата + лош здравствен систем.

Ако знаеш пресметај ефикасност, ама никогаш не беше кажано дека е најсигурна Синовакот, ама дека 20% ефикасност пресметана во ексел на верувам.

На крајот, поентата е што повеќе вакцинирани, и ако не се стави задолжителна мислам дека уште долго ќе се мачиме, а мене ми е преку глава.
Автоматски споено мислење:

Ако се уште се занимаваш со резултати од ефикасност од првичните соеви, тогаш читај си статии.

Конкретно Чиле.

https://www.reuters.com/world/americas/chile-weighing-issue-third-booster-dose-covid-19-vaccine-2021-06-22/

Public health chief Paula Daza told Chile's TVN news station that investigators were now examining how long Sinovac protection lasted, and would report back next month.
"We think that data will show that people who were vaccinated in February and had their second dose in March will likely need a third dose by September," she said.

With Chile predominantly relying on Sinovac, health officials are also facing questions about its ability to withstand some of the more contagious variants.
Earlier this week, more than 350 health workers who had been vaccinated with Sinovac's vaccine in an area of Indonesia hard-hit by the Delta variant fell ill with COVID-19.
No cases of the Delta variant, first identified in India, have been detected in Chile so far, though they have been in neighboring Peru and Argentina.
Еве читај од Индонезија

About 308 medical workers in Kudus, where almost all local health workers in Kudus - around 6,000 people - have received the first and second doses of a vaccine, Badai Ismoyo, head of the health office in Kudus, Central Java, a district recently hit hard by the Delta variant, was quoted as saying by local media on Sunday.

"Of this number [6,000], only 308 health workers were exposed or around 5.1 percent of the total number of health workers. Most of them have recovered and have started working again," Badai said.

Healthcare workers were among the first in Indonesia to be vaccinated when inoculations began in January and almost all have received the Sinovac vaccine.

The number of Indonesian healthcare workers dying from COVID-19 has dropped sharply from 158 in January to 13 in May, data by the independent health-linked data group LaporCOVID-19 showed.

Има уште доста линкови, изгуглај, нигде пресметана ефикасност, а рачунај дека ова се доктори кои се најизложени на ризик/контакт и во земја со 90% исполнетост на капацитетите погодена од Делта варијантата + лош здравствен систем.

Ако знаеш пресметај ефикасност, ама никогаш не беше кажано дека е најсигурна Синовакот, ама дека 20% ефикасност пресметана во ексел на верувам.

На крајот, поентата е што повеќе вакцинирани, и ако не се стави задолжителна мислам дека уште долго ќе се мачиме, а мене ми е преку глава.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.383
Поени од реакции
7.305
@beneamata кај нас никогаш нема да се постигне ниво на 80% вакцинирани граѓани. сите овие анализи кај нас не важат. Кога сите пријавени ќе се вакцинираат ќе имаме 25% вакцинирани со хетероген состав на вакцинирани, само Модерна и Јансен немаме.
Кај нас алфа сојот(британскиот) е доминантен и со овие сегашни бројки можеме да го сметаме за умрено. :D

Кога ќе дојде делта сојот како ќе се шири и колку хоспитализации и смртни случаи ќе предизвика можеме само да претпоставуваме според искуствата на другите земји каде во моментов зема замав.
А соевите, ако продолжи ова ниско ниво на вакцинација низ светот ќе стигне до омега, а можеби и ќе почне да слабее до толку што ќе се изгуби.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Прашањето е на што е должи високата смртност кај нас, затоа што скоро сме на врвот во светот? Дали претходните надворешни фактори, како стрес, загадување, лоша исхрана и сл. играле голема улога? Па и дали бројката е вистинита? На последното прашање нема никогаш да го пронајдеме одговорот. :)
Прогуглајте што значи all cause mortality, и кога ќе дознаете, се надевам дека веќе нема да се збори за ова.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Можеш и со антигенски у Грција нема потреба ПЦР само да не биде постар од 48 часа
Чекај сеа, каков е овој антиген тест? И он бил преку брис.
Ја мислам дека немам прележано.
Ќе ми заврши работа овој антиген тест??
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Прогуглајте што значи all cause mortality, и кога ќе дознаете, се надевам дека веќе нема да се збори за ова.
сакаш да кажеш со други зборови дека нашиот антички ген е нешто дефектен?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Чекај сеа, каков е овој антиген тест? И он бил преку брис.
Ја мислам дека немам прележано.
Ќе ми заврши работа овој антиген тест??
да преку брис е само од нос и резултати добиваш за саат време, околу 1000ден е.
да да 100% поминуваш со антигенски


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.107
Поени од реакции
10.403
Ај сеа и ти! :D
Потрошувачката на кислород е причинско-последична врска на овој респираторен вирус. Зборуваме за стапката на смртност, каде и јас сум скептичен. Не го негирам растот на стапката на смртност во 2020 год, туку мојот проблем лежи во тоа што во еден период, кога се делеа и парични средства, сите беа впишувани како жртви од Ковид.
Еве од САД:

Прашањето е на што е должи високата смртност кај нас, затоа што скоро сме на врвот во светот? Дали претходните надворешни фактори, како стрес, загадување, лоша исхрана и сл. играле голема улога? Па и дали бројката е вистинита? На последното прашање нема никогаш да го пронајдеме одговорот. :)
Прогуглајте што значи all cause mortality, и кога ќе дознаете, се надевам дека веќе нема да се збори за ова.
Еве ти график за excess mortality на Германија и Италија.

Прегледај го приврзокот 293687

29 март 2020 година периодот кога Италија беше најпогодена од пандемијата - excess mortality rate e 85%, додека во Германија е само 4% (значи 4% повисока стапка на смртност во споредба со период без пандемија).

Евидентно е дека, линиите се над нулта (што оди во прилог на поголем број смртни случаи отколку во нормални околности), освен во одредени периоди, како на пример 7 март 2021 година кога процентот е во минус.

Excess mortality rate - вишокот на смртност е термин што се користи во епидемиологијата и јавното здравство и се однесува на бројот на смртни случаи од сите причини за време на криза над и над она што би очекувале да го видиме под „нормални“ услови.

Несомнено е дека кризата придонесе за поголема смртност споредбено со претходните години. Без разлика дали е Ковид - 19, луѓе умираат и од други причини заради преопотвареност на здравствените ресурси и несоодветен третман заради преполнетоста на болничките капацитети.
Автоматски споено мислење:

... Да, непознато и опасно, би додала и непознато... како рекоа не си играјте со ,,генетскиот материјал,,
...при трансплатација на орган од донор, зашто има опасност од ,,неприфаќање,, и исфрлување на органот, зашто бараат да се поклопат соодветни параметри на примателот и донорот, не може било кој да прими орган од донор, па макар биле и во роднински врски, кого треба ,,да се излаже,, да се прифати туѓиот орган?

...како орган со друга ДНК од донор ќе се прифати и прилагоди со другите органи со друга ДНК на примателот, пошто иста ДНК нема ист човек, оти би бил тогаш клон?
...дали ќе преовладува ДНК на донорот или на примателот или ќе испадне нешто трето,
затоа е препорачливо донирање на орган од донор кој не преживеал, токму поради таа ДНК што не знаеме или знаеме како ќе се однесува има многу на ова тема да се зворува, ама да се задржиме на пандемијата со коронавирусот,
...ако ,,чист генетскиот материјал,, на моментален вирус се внесе со вакцина, тој има тенденција да се реплицира во секоја клетка, телото реагира на тоа со својот имун систем... ама до кога? кој ,,ќе го исклучи тој генетски материјал веќе да не се реплицира,
пошто улогата веќе ја направи ,,го запозна нашиот имун систем,, за можна инфекција да биде ,,запознат,,, како ќе се сопре тој вештачки внесен туѓ генетски материјал?

...исто како со производство на сезонска пандемиска вакцина и организирање на вакцинација против пандемиски сезонски грип за Северна хемисфера, само нека ми ја дадат обврската!

... папирологијата не е пречка, тоа е неспособност на кадрите во тие институции, кога токму твојот пример ,,пуштање на лек во промет,, ќе одговара партиски човек советник вработен со стрикно ликовно образование, што муабет понатаму, таму ќе се среди за 24ч само ако се сака, ама не се сака,
... а и овие антиковид вакцини чисто се сомневам дека воопшто се регистрирани во МКД, а во промет се пуштаат многу работи кои сега немаат приоритет како вакцината, што требаше да биде средено цакум пакум уште со појавата на вирусот во 2019, а не вака денес утре, моментално паушални работи,
Чисто се сомневам и јас дека задолжените за папирологија во Pfizer/Biontech и FDA се партиски вработени со ликовно образование. :D
 
Последно уредено:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Автоматски споено мислење:


Чисто се сомневам и јас дека задолжените за папирологија во Pfizer/Biontech и FDA се партиски вработени со ликовно образование. :D
Имаш го испуштено битниот дел од муабетот.

а и овие антиковид вакцини чисто се сомневам дека воопшто се регистрирани во МКД, а во промет се пуштаат многу работи кои сега немаат приоритет како вакцината, што требаше да биде средено цакум пакум уште со појавата на вирусот во 2019, а не вака денес утре, моментално паушални работи,
За вирусот кој се јавува во декември '19 и за кој почнува да се разгледува создавање вакцина во Q2 '20, предлага папирологијата за вакцините да била средена уште на почеток. Кој цар. :cuc:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.679
Чисто се сомневам и јас дека задолжените за папирологија во Pfizer/Biontech и FDA се партиски вработени со ликовно образование. :D
... а што врска има Фајзер сега во тоа што ме праша како ќе го организирам сето тоа во три месеци, мислиш папирологија за дојде до МКД вакцината од Фајзер?
И како ти планираш да ја вакцинираш цела популација со твојата за три месеци произведена вакцина?
...познати ти се лековите ,,Diabinese,, или ,,Vasoflex,,? знаеш кој ги произведува?

...ај вака со мал увод,
,, Првата деловно-техничка соработка била воспоставена во 1961 година со „Терапликс“ од Париз, Франција, а со прераснувањето на „Алкалоид“ во современа фармацевтско-хемиска индустрија, таквата соработка била трасирана и со реномираните „Фајзер“ од Њујорк, „Шеринг“ АГ од Берлин, „Специја“ од Париз, со лабораторија „Делагранж“ од Париз, „Хеми“ од Линц, „Солко“ АГ и „Хофман Ла Рош“ од Базел, „МеркШарпДом“ од САД и други. На почетокот, ваквата соработка се состоела од преземање лиценци, а подоцна се надградувала и се преминувало кон доработка и кон производство на супстанции наменети за создавање на специфични фармацевтски производи. Со тоа се збогатувал асортиманот на „Алкалоид“ со нови препарати за голем број области од медицината, а многу од нив претставуваат врвни достигнувања во фармакотерапијата,,
И како ти планираш да ја вакцинираш цела популација со твојата за три месеци произведена вакцина?
... да ја имав таа одговорност, за тие три месеци тука во Алкалоид ќе се произведеше Фајзер вакцината, не ќе беше потребна папирологијата директно Фајзер, оти тука ќе се произведуваше,
а тоа што се подсмевнуваш за конкурс за советник во регистрација за лекови со ,, високо ликовно образование,, е само за плачење имаше јавна дебата и критика за тој конкурс, не си во тек за тој циркус?
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.798
Филипче истакна дека за да се прогласи крај на епидемијата во државата потребно е да нема нови дијагностицирани случаи два репродуктивни циклуси од 14 дена, а предвидувањата покажуваат дека ако продолжи овој тренд тоа би можело да се случи во август или на почетокот на септември оваа година

„Страшно се плашам од претстојната есен и страшно се плашам за невакцинираното население. Ние веројатно ќе почнеме да даваме трета доза од вакцините“, кажа тој, а пренесуваат српските медиуми
 

Kajgana Shop

На врв Bottom