Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Ne bre dusho, ne si pridavaj na znachenje.. Ti mi si samo dobra zabava, nasmevka i off topic ponekogash :ojeaa:
A inache my bad, neka pishuvaat koj kolku platil ama neka ne prashuvaat i neka ne se baziraat poshto ima razlichni ceni kaj posrednicite..;) i ushte ednash:
- Ne me bolish :tvg:
excuse my interruption, prasuvame zatoa sto vo momentot situacijata vo sofija e luda, i 80% od lugeto na forumov se bez posrednici. ubavo e koga nekoj spodeluva kolku dobar/los mu e posrednikot, kolku kapacitet ima da zavrsi rabota, i nekoj sto cita a e vo potraga po posrednik ke mu dojde dobro da go iskontaktira.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
excuse my interruption, prasuvame zatoa sto vo momentot situacijata vo sofija e luda, i 80% od lugeto na forumov se bez posrednici. ubavo e koga nekoj spodeluva kolku dobar/los mu e posrednikot, kolku kapacitet ima da zavrsi rabota, i nekoj sto cita a e vo potraga po posrednik ke mu dojde dobro da go iskontaktira.
Тој што има посредник и ќе го ангажира нема потреба да го оптеретува форумов, нит да прашува имформации нит да дава непотребни дискусии! Си плаќате посредник и должен е да Ви заврши услуга и да си го испоти тоа што го наплатил.
Во ред е, ја видовме цената и се е тоа убаво! Нека си исклучи мозок тој што ангажира посредник и нека се намести за да го истрижат убаво и нека остават тие што сакаат без посредник да си завршат работа во интерес на темата да добијат информации кој ќе бидат од корист!
Поздрав... :cool:
 
Член од
10 јуни 2021
Мислења
3
Поени од реакции
4
Здраво дечки, јас пред 1 месец си го подигнав државјанството од Скопје за прв пат, пред 1 недела бев во Софија пред министерството за правосудие и си го подигнав по втор пат во истиот ден(нормално таму не кажав ништо и се понашав како да го подигнувам прв пат), со што мојот посредник истиот ден во општината ги поднел државјанството и некои формулари за адреса што е .. 3 дена одкако го подигнав државјанството по втор пат отидов пак во Софија и си подигнав матичен број и адреса и се сликав за пасош во полицијата(по ново треба изводот иако е меѓународен да се преведе на бугарски). Се двоумев што да правам и одкако се консултирав со повеќе посредници решив да го спроведам тоа бидејќи нема ништо нелегално оние постови каде што викаат дека ќе имате проблем со полиција или не знам што, самиот посредувач средува кога ќе дојде вап
шиот "статус" во општината они само да го обележат како веќе обработен барем мојот посресувач прави така пошо како и секој посредувач си има луѓе во општината. Инаку додека се решам кој посредник да ми ја заврши работа неколку пати исконтактирав со Митко од Стурмица чоекот едно 15 пати зборевм на телефон и секој следен пат се запознвавме бидејќи не памтеше која сум што сметам дека е многу непрофесионално и безобразно така да не би ви препорачала да ви ја брка работата он. Благодарение на форумов и вашите информации работата што требаше да чекам 2-8 месеци се заврши за 1 недела, пасошот посредникот ќе ми го подигне во понеделник . Фала ви многу и доколку можам да помогнам некако ако имате некое прашање слободно прашајте. Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Igor od Kriva Palanka, celo vreme bese sus, so denovi go cekavme i dodeka traese procedurata, ama barem togas odgovarase, sega ni poraka na viber ne vrakja haha
Kopito najgolemo e! Mene mi izleze ukazot pred mesec dena i 3 nedeli ne krevase na telefon i ne vrakase na poraki iako gi citase. Vo meguvreme kaj majkami izleze da se dostavat dopolnitelni dokumenti (za koi toj veke zede pari da gi prevedi,legalizira i odnesi uste pred 2godini!).
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Инаку додека се решам кој посредник да ми ја заврши работа неколку пати исконтактирав со Митко од Стурмица чоекот едно 15 пати зборевм на телефон и секој следен пат се запознвавме бидејќи не памтеше која сум што сметам дека е многу непрофесионално и безобразно така да не би ви препорачала да ви ја брка работата он. Благодарение на форумов и вашите информации работата што требаше да чекам 2-8 месеци се заврши за 1 недела, пасошот посредникот ќе ми го подигне во понеделник . Фала ви многу и доколку можам да помогнам некако ако имате некое прашање слободно прашајте. Поздрав.
Преку Митко заврши или преку друг? За Митко викаат дека бил многу одговорен ама очигледно дека веќе од што многу му звонат не знае со кој што прави. Со среќа нека ти е!
 
Член од
3 август 2020
Мислења
56
Поени од реакции
40
Kopito najgolemo e! Mene mi izleze ukazot pred mesec dena i 3 nedeli ne krevase na telefon i ne vrakase na poraki iako gi citase. Vo meguvreme kaj majkami izleze da se dostavat dopolnitelni dokumenti (za koi toj veke zede pari da gi prevedi,legalizira i odnesi uste pred 2godini!).
Од Наке посредникот од Скопје нема поголем преварант на другарка и ги зема сите пари плус за дополнителни документи и зема пари ја одбија на финална не и ги доставил документите сега не и крева на тел ѓубре расипано
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Igor od Kriva Palanka, celo vreme bese sus, so denovi go cekavme i dodeka traese procedurata, ama barem togas odgovarase, sega ni poraka na viber ne vrakja haha
Игор Сувиот од Паланка. Да точно е дека не одговара на пораки, освен кога треба да се оди бугарија и информацијата ја добиваш во последните неколку часа кога треба да одиш во Бугарија. Среќа што сум доста упатен во постапката, па знам што и како оди, па не бев изненаден од неговите пораки, бев спремен. :)
Kopito najgolemo e! Mene mi izleze ukazot pred mesec dena i 3 nedeli ne krevase na telefon i ne vrakase na poraki iako gi citase. Vo meguvreme kaj majkami izleze da se dostavat dopolnitelni dokumenti (za koi toj veke zede pari da gi prevedi,legalizira i odnesi uste pred 2godini!).
Јас пак имав доста позитивно искуство со него во врска со дополнителните документи. Исто ми беа побарани допонителни документи и мораше да се носи оригиналниот документ во Минисерство . Игор рече ке си ги носиш лични ти, да не ми речеш после не сум ти ги однел и предал. Така и испадна. Ме зема и лично си го доставив документот. Реално доста е во движење човекот (освен државјанства си брка и други бизниси), па неодговарањето на пораките ми е познато. Мада посредник како посредник, таму е за да земе пари, па понекогаш знаат и да ја заташкаат работата. Истотака ми потенцираше дека имал мака со дел од лицата што ги носел во БГ, кога требало да се носат дополнителни документи, не сакале повторно да одат и да ги носат сите документи наново во министерстсво за да не дадат 50 евра плус од првично зацртаните (изводи, преводи, такси во Бугаријат итн). Така да дел од кривицата ја наошам и кај луѓето. Секогаш сметајте дека е можно да имате неочекувани давачки.
 
Член од
8 март 2020
Мислења
14
Поени од реакции
50
Здраво форумџии
Во четвртокот јас и сопругот ги подигнавме указите и пријавивме адреса во Благоевград. За подигање укази имавме закажано во април 2022, но ја искористивме сегашната ситуација, па предвреме завршивме работа. Ве охрабрувам Вас на кои сте влезени во указ, да не чекате до закажаниот термин, туку да тркнете до Софија. Ние појдовме во четвртокот оти имавме сознание дека тој ден има најмалку гужва. И навистина беше така. Ние стасавме сабајлето во 5:30 по наше време, а указите ни беа во рака во 10 часот по наше време. За недела до 10 дена ги очекуваме матичните броеви, па ќе појдеме на сликање за пасоши. Многу сум благодарна на постоењето на овој форум од каде што разбрав за носењето на дополнителни документи и среќа што веднаш ги поднесовме, па дојдовме до укази. Поздрав
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
17
Здраво форумаши.

Дали имал некој искуство со поднесување документи од Босилеград. Т.е ми предложија на основа на мајка ми и дедо ми изводите, на кои пишува дека се бугари и родени таму да барам државјанство.

Исто така, дали знае некој што е образец 9? Ми спомнаа да ми извадат од таму ама не можам да дознаам каков документ е тоа и дали има врска со процедурата?

Фала однапред
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Здраво форумаши.

Дали имал некој искуство со поднесување документи од Босилеград. Т.е ми предложија на основа на мајка ми и дедо ми изводите, на кои пишува дека се бугари и родени таму да барам државјанство.

Исто така, дали знае некој што е образец 9? Ми спомнаа да ми извадат од таму ама не можам да дознаам каков документ е тоа и дали има врска со процедурата?

Фала однапред
Ако не се лажам тој образец треба од општината да го побараш каде се водат родителите твој (во стил на фамилијарно стебло е) и е еден вид на потврда дека фигурираш во системот на општината како фамилијарно поврзан со твојте родители.... Многу што го немаат тој образец а се преку родител по ново се враќаат на дополнителна за да одат од општината и да го извадат... тоа твојте кога се пријавувале на адреса каде се водат го пополниле и изгледа вака... (види слика) и го внесуваат во општина.
Знам јас ова го пополнував и кога прашав зошто ми рекоа за синот да го вметнам со цел во иднина кога ќе му вадам документи да ме имаат поврзано со него и ова влегува во системот на сите земји членки на ЕУ за кога ќе одиш било каде да се види кој ти се родители/сопруг/деца... но не ја зимај 100% информацијава и потврди ја и од други извори.
Автоматски споено мислење:

Ако не се лажам тој образец треба од општината да го побараш каде се водат родителите твој (во стил на фамилијарно стебло е) и е еден вид на потврда дека фигурираш во системот на општината како фамилијарно поврзан со твојте родители.... Многу што го немаат тој образец а се преку родител по ново се враќаат на дополнителна за да одат од општината и да го извадат... тоа твојте кога се пријавувале на адреса каде се водат го пополниле и изгледа вака... (види слика) и го внесуваат во општина.
Знам јас ова го пополнував и кога прашав зошто ми рекоа за синот да го вметнам со цел во иднина кога ќе му вадам документи да ме имаат поврзано со него и ова влегува во системот на сите земји членки на ЕУ за кога ќе одиш било каде да се види кој ти се родители/сопруг/деца... но не ја зимај 100% информацијава и потврди ја и од други извори.
удостоверение за родствени вр'зки,
( издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин)

ова ќе си го бараш у општината!

еве ти и линк што документи ти требаат за да го извадиш:
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
5 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
17
Ако не се лажам тој образец треба од општината да го побараш каде се водат родителите твој (во стил на фамилијарно стебло е) и е еден вид на потврда дека фигурираш во системот на општината како фамилијарно поврзан со твојте родители.... Многу што го немаат тој образец а се преку родител по ново се враќаат на дополнителна за да одат од општината и да го извадат... тоа твојте кога се пријавувале на адреса каде се водат го пополниле и изгледа вака... (види слика) и го внесуваат во општина.
Знам јас ова го пополнував и кога прашав зошто ми рекоа за синот да го вметнам со цел во иднина кога ќе му вадам документи да ме имаат поврзано со него и ова влегува во системот на сите земји членки на ЕУ за кога ќе одиш било каде да се види кој ти се родители/сопруг/деца... но не ја зимај 100% информацијава и потврди ја и од други извори.
Автоматски споено мислење:


удостоверение за родствени вр'зки,
( издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин)

ова ќе си го бараш у општината!

еве ти и линк што документи ти требаат за да го извадиш:
Фала ти за ова! Треба да го разгледам тој формулар да видам и тоа да се извади. Иначе јас сум на дополнителна од почеток на месец и моментално се обидувам да соберам уште документи, а освен од мајка ми извод од Србија кај што си е пријавена како бугарка беше предложено да си барам Српски образец бр. 9.

У меѓувреме пребарував по српските теми за пасош и најдов дека тоа е уствари како потврда за факти од матична служба на Србија, примерите беа како :
"Лице А е маж/жена/син на Лице б. Или лице А се оженило за лице Б на Х датум. Двајцата се внесени како бугари во матичните книги. "

Ако некој доставувал таков документ од Србија нека ми пише у порака искуство дали вреди, да не ви ја спамирам темата.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Ако не се лажам тој образец треба од општината да го побараш каде се водат родителите твој (во стил на фамилијарно стебло е) и е еден вид на потврда дека фигурираш во системот на општината како фамилијарно поврзан со твојте родители.... Многу што го немаат тој образец а се преку родител по ново се враќаат на дополнителна за да одат од општината и да го извадат... тоа твојте кога се пријавувале на адреса каде се водат го пополниле и изгледа вака... (види слика) и го внесуваат во општина.
Знам јас ова го пополнував и кога прашав зошто ми рекоа за синот да го вметнам со цел во иднина кога ќе му вадам документи да ме имаат поврзано со него и ова влегува во системот на сите земји членки на ЕУ за кога ќе одиш било каде да се види кој ти се родители/сопруг/деца... но не ја зимај 100% информацијава и потврди ја и од други извори.
Автоматски споено мислење:


удостоверение за родствени вр'зки,
( издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин)

ова ќе си го бараш у општината!

еве ти и линк што документи ти требаат за да го извадиш:
Taka e, I kaj mene bese taka, naveduvas potesna familija, I deca dokolku gi imas neli, I ko sto rece @marin.skp vnesen si vekje vo sistem.. Potvrduvam I jas, eve neka potvrdi uste nekoj :)
 
Член од
30 август 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Bracedi PCR testovi nekoe info dali ima na granica kaj Delcevo ne antigen PCR ? fala
 
Член од
5 февруари 2019
Мислења
29
Поени од реакции
31
Jas predhodnata nedela bev, ponedelnik podignav ukaz, vtornik se slikav, cetvrtok zedov pasosot, 310e sve komplet
270 evra samo za posrednikot baska za test za patot do delcevo za jadejne za hotel sto spiev se okolu 350 me fati za razlika od nekoj koj im baraja posrednicite po 350 samo za uslugata.pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom