Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.808
Поени од реакции
7.185
на тебе мислев бафре, знаеш и сам. Џабе е за вас трудот да ви се објасни да научите нешто.
Камо среќа наша да имаше ти со што да објасниш.
Никако да пратиш некои информации. Трубењето дека ти си во право, а сите други во грешка, без поткрепа, не те прави попаметен, само доказ дека си искомплексиран послушен верник.

The disappearance of a sense of responsibility is the most far-reaching consequence of submission to authority.
― Stanley Milgram

Ронче, ти на пример да си учествувал во експериментот кај Стенли, следење на наредба, мачење на луѓе со пуштање струја, гарантирам, победник ќе беше. Сигурен сум дека ќе стигнеше до максимум јачина на струја (y) . Оправдување ќе ти беше, така ми кажаа, нема штоја да мислам.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Тогаш зашто тие што прелегаа ги повикуваат да се вакцинираат?
Ova ne e uste dokazano tuku predpostavki. >>Clinical studies now indicate that immunity will be long-lasting. <<
Inace moj pecatok e deka prelezanite momentalno ne gi povikuvaat mnogu aktivno za vakciniranje tuku im nudat ako sakaat. So ogled na toa sto nema nikade dovolno vakcini toa e pravilno. Za toa oti im se preporacuva ne mozam da obrazlozam, valjda go smetaat kako boost. Inace na prelezani im se preporacuva samo edna doza a ne dve.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Koj kako saka neka tumači.....licno jas do pola go pročitav tekstot....


 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Статија напишана од
Dr Ladapo is Associate Professor of Medicine at the David Geffen School of Medicine at UCLA. Dr Risch is Professor of Epidemiology at the Yale School of Public Health.
во која секоја реченица открива многу.....

And while you would never know from listening to public health officials, no published study has shown that patients who have been infected previously benefit from the Covid-19 vaccination. That this is not easily recognized by the CDC or Anthony Fauci is an indication of how deep the entanglement of pandemic politics is in science.
Многу битен момент кој го посочуваат, нема ниту една студија која покажува дека вакцинацијата е по било која основа корисна за лицата кои прележале ковид. Со самото тоа што официјалните и националните институции како ЦДЦ и Фаучи(гнидата) го премолчуваат ова, јасно имплицира на вмешување на политиката во пандемијата.

There are however signs of life for scientific honesty. In May, the Norwegian Medicines Agency reviewed records of the first 100 reported deaths of nursing home residents who received the Pfizer vaccine. The agency concluded that the vaccine “probably” contributed to the deaths of 10 of those residents through side effects such as fever and diarrhea, and “possibly” contributed to the deaths of 26 others. But this type of honesty is rare. And it is rare for any vaccine to be linked to deaths, so this unusual development for mRNA vaccines warrants further investigation.
Мал знак за научна искреност вели доаѓа од Норвешка, каде се пријавени 100 починати после примање на Фајзер, од кои за 10 сигурно а за 26 веројатно придонело.
И ова е недоволно ако сакаме да бидеме искрени до крај, ако може секоја смрт со позитивен пцр тест до 20 - 30 дена да биде запишана како корона, тогаш секоја смрт во рок од 30 дена по примање на вакцината би требало да биде запишана како таква.

The battle to regain scientific honesty will be difficult in US anti-Trump policy in the spring of 2020, which has turned into social media censorship. Reports often lacked intellectual curiosity about the relevance of public health guidelines or why a minority of scientists strongly disagreed with dominant views. Scientists have argued for or against Covid-19 therapies while maintaining financial relationships with product makers and their foundation benefactors.
Ја потврдуваат целосно ситуацијата која одамна ја дискутираме, дека политиката и анти Трамп агендата е длабоко навлезена во науката, па дури и ја акцентираат цензурата во социјалните медиуми. Со тие цензури се убива мислењето од интерес за јавното здравје и се уништува мислењето на научниците кои не се согласуваат со доминантното мислење, кое може и да е поврзано и со бенефиции од производителите.

Public health authorities are making a mistake and endangering public confidence by failing to report the possibility of harm from certain side effects of vaccines. There will be lasting consequences of mixing political partisanship and science when dealing with a public health crisis.
Закључок на место, тумачете си го како сакате.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
И покрај мерките кои се попуштени, еве гледам во Охрид, ретко кој става маски, се собираат младите. Она што го гледаме мене ми е рамно на нула. Помалку од еден процент е со денови и мимо кој тест, дури и најдобриот што постои, ако го направите за било која болест, еве за СИДА, или за Ебола, вие на 4-5.000 испитани секако ќе најдете 5 позитивни што не значи дека се болни, така што прашање е и позитивните дали се воопшто болни, тоа епидемиолизите повеќе знаат. Фактички ние може да сметаме дека кога бројот на позитивни е под 1%, се работи за можеби лажно позитивни или вирусот фактички моментално го нема во државата, изјави во Утрински брифинг проф. д-р Никола Пановски.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
И покрај мерките кои се попуштени, еве гледам во Охрид, ретко кој става маски, се собираат младите. Она што го гледаме мене ми е рамно на нула. Помалку од еден процент е со денови и мимо кој тест, дури и најдобриот што постои, ако го направите за било која болест, еве за СИДА, или за Ебола, вие на 4-5.000 испитани секако ќе најдете 5 позитивни што не значи дека се болни, така што прашање е и позитивните дали се воопшто болни, тоа епидемиолизите повеќе знаат. Фактички ние може да сметаме дека кога бројот на позитивни е под 1%, се работи за можеби лажно позитивни или вирусот фактички моментално го нема во државата, изјави во Утрински брифинг проф. д-р Никола Пановски.
Колку да каже нешто...Стана непотребен медицински аналитичар по професија. „Еве гледам во Охрид , ретко кој става маски, се собираат младите“...Каква мудрост. Дека лани не се собираа со многу поголеми бројки или дека во Скопје не се собираат...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Денес со Фајзер ги вакцинираат од макпетрол и тоа сите вакцини ги собрале ама битно нема за постариве групи ке си чекаат ред догодина здравје


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Гледајќи како повторно тресна короната во УК, најверојатно ќе биде иста ситуација и во другите земји, особено по завршувањето на летните одмори.

Ќе ја рашират насекаде и пак од септември ќе броиме овци во карантини и полициски часови.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Гледајќи како повторно тресна короната во УК, најверојатно ќе биде иста ситуација и во другите земји, особено по завршувањето на летните одмори.

Ќе ја рашират насекаде и пак од септември ќе броиме овци во карантини и полициски часови.
Има разлика.

Многу се млади од тие што се во моментов позитивни, па нема хоспитализации. Се надевам дека така ќе остани.

Воедно една рекапитулација. Во САД возрасна група до 29 години има умрено од Ковид 2800 луѓе.

1624531362523.png

Додека од вакцинација со мРНА досега има 1200 Myocarditis/Pericarditis во истата возрасна група до 29 години.

Нема никаков ефект да се вакцинираат младите. Фучи е гомнар невиден.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.378
Има разлика.

Многу се млади од тие што се во моментов позитивни, па нема хоспитализации. Се надевам дека така ќе остани.

Воедно една рекапитулација. Во САД возрасна група до 29 години има умрено од Ковид 2800 луѓе.

Прегледај го приврзокот 299560

Додека од вакцинација со мРНА досега има 1200 Myocarditis/Pericarditis во истата возрасна група до 29 години.

Нема никаков ефект да се вакцинираат младите. Фучи е гомнар невиден.

Еве подетално. Ако за групата до 29 е до негде дускатибилно, за тинејџери од 15-18 години без хронични болести нема никаква логика. Освен нели, да се заштитат постарите кој очигледно имаат поголема политичка моќ и планираат вечно да живеат.
Нема буквално ниеден смртен случај на тинејџер без некој тежок коморбидитет кај нас пример, претпоставувам дека е исто и кај нив и тие се тие 139 загинати кој ги "штитат".

Инаку не знам колку е точно, прочитав дека за 12-15 години е намалена дозата и во таа возрасна група не се јавиле проблеми. Ај може треба да погинат неколку тинејџери па ќе ја намалат и тука.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
И покрај мерките кои се попуштени, еве гледам во Охрид, ретко кој става маски, се собираат младите. Она што го гледаме мене ми е рамно на нула. Помалку од еден процент е со денови и мимо кој тест, дури и најдобриот што постои, ако го направите за било која болест, еве за СИДА, или за Ебола, вие на 4-5.000 испитани секако ќе најдете 5 позитивни што не значи дека се болни, така што прашање е и позитивните дали се воопшто болни, тоа епидемиолизите повеќе знаат. Фактички ние може да сметаме дека кога бројот на позитивни е под 1%, се работи за можеби лажно позитивни или вирусот фактички моментално го нема во државата, изјави во Утрински брифинг проф. д-р Никола Пановски.
Да, сигурно. Ако овде на 4-5000 најдеме само еден со ебола (а не 4-5), собирај парталите и назад у Турска. (и земи ме со тебе)
Автоматски споено мислење:

Денес со Фајзер ги вакцинираат од макпетрол и тоа сите вакцини ги собрале ама битно нема за постариве групи ке си чекаат ред догодина здравје


Sent from my iPhone using Tapatalk
Вујко ми денес го вакцинираа со Фајзер.
Он чекаше некои два месеци (и повеќе) за тремин.
Пензионер е, не е од Макпетрол, нити има врски.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.390
Поени од реакции
2.709
Гледајќи како повторно тресна короната во УК, најверојатно ќе биде иста ситуација и во другите земји, особено по завршувањето на летните одмори.

Ќе ја рашират насекаде и пак од септември ќе броиме овци во карантини и полициски часови.
После унгарциве со фудбалов, само што објави британската влада, за Ф1 дадоа дозвола за да организираат со целсна публика, прв настан после кризава со 150к ќе организираат без никакви рестрикции, ама мора да си вакциниран за влез или со негативен ПЦР. Реалноста мислам ќе биде таа веќе. Од една страна само зборат ваков сој таков сој, а реалноста е посебно кај нас е шта је то корона? :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.504
Поени од реакции
9.408
Има разлика.

Многу се млади од тие што се во моментов позитивни, па нема хоспитализации. Се надевам дека така ќе остани.

Воедно една рекапитулација. Во САД возрасна група до 29 години има умрено од Ковид 2800 луѓе.

Прегледај го приврзокот 299560

Додека од вакцинација со мРНА досега има 1200 Myocarditis/Pericarditis во истата возрасна група до 29 години.

Нема никаков ефект да се вакцинираат младите. Фучи е гомнар невиден.
Има ли податок дали вакциниран против грип заболел од корона!?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Спрема последните податоци (Statista), Македонија се брка со Бугарија за третото балканско место одназад.

Пратејќи, гледам дека во Бугарија темпото на вакцинација одамна се успори. Што покажува дека и таму немаат вакцини.
Најстрашното во ситуацијава е што Бугарија веќе во неколку наврати најавуваше донации на вакцини за Македонија.
balkan 23-06.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom