Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
20 август 2020
Мислења
16
Поени од реакции
23
Ги читам некои поединци и му се чудам!Сте се запнале одете сами посредниците ќе ве отепат од пари земање бла бла бла...
Кај да одиме бе па ние не знаеме до скопје да појдеме освен да не носи некој што барем еднаш бил и ваму беше онаму беше болницата а не пак за софија да одиме и сами да завршиме работа.пред конзулатот во битола кога бевме со мојата пријателка на интервју пола од таму незнаеја адреса да си запишат ја буквата незнат како се пише а вие ги праќате софија да одат па сами,министерство,банка,превод тука ваму,дај ви се молам кога не не бива не не бива!
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Ги читам некои поединци и му се чудам!Сте се запнале одете сами посредниците ќе ве отепат од пари земање бла бла бла...
Кај да одиме бе па ние не знаеме до скопје да појдеме освен да не носи некој што барем еднаш бил и ваму беше онаму беше болницата а не пак за софија да одиме и сами да завршиме работа.пред конзулатот во битола кога бевме со мојата пријателка на интервју пола од таму незнаеја адреса да си запишат ја буквата незнат како се пише а вие ги праќате софија да одат па сами,министерство,банка,превод тука ваму,дај ви се молам кога не не бива не не бива!
(Генералче не превртувај очи, офтопик ќе сум ама посилно беше од мене морам да вратам!)

Сестро златна, има разлика помеѓу не не бива и неќеме да вклучиме мозок и да почнеме да размислуваме! Истите овие што чекаат посредник да ги однесе во Софија, истите тие да видиш како кога ќе го земат пасошот и ќе отидат у Германија и без да знаат јазик ќе ги бива и како одма ќе најдат начин и шема и да искористат социјално и други бенифиции на своја корист и преку лежи лебу да те јадам- пари ќе знаат како да им дојдат без капка вложен труд! :cool:
 
Член од
20 август 2020
Мислења
16
Поени од реакции
23
(Генералче не превртувај очи, офтопик ќе сум ама посилно беше од мене морам да вратам!)

Сестро златна, има разлика помеѓу не не бива и неќеме да вклучиме мозок и да почнеме да размислуваме! Истите овие што чекаат посредник да ги однесе во Софија, истите тие да видиш како кога ќе го земат пасошот и ќе отидат у Германија и без да знаат јазик ќе ги бива и како одма ќе најдат начин и шема и да искористат социјално и други бенифиции на своја корист и преку лежи лебу да те јадам- пари ќе знаат како да им дојдат без капка вложен труд! :cool:
Како не ќе ги бивало,ни ги бивало ни ќе ги бива!
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.910
Ова со вадење бугарско е како у гз да си се ебел.....не е зорт маму му ебам.
Само смирено, до крај на недела ќе има уште потпишани.

+ Финална очекувајте до крај на месец комплетно да се откочи.

Добра ноќ друштво, утре (денес веќе) е четврток и да не спамаме по многу пошто има нова тура форумаџии во Софија, па да почекаме инфо од терен.

Јас чекам една душа да се испофали тука ама ајде да не го чачкам пред време - ќе си пише сам.
 
Член од
13 јули 2020
Мислења
17
Поени од реакции
43
Pozdrav drugari, ako sam dobro razumeo od 31.maja 2021 drzavljanstvo moze direktno da se podigne u Sofiji u ministarstvu za pravosudje. Od dokumenta treba pasos i dve slike i placena taksa. Znaci kada izadje ukaz ne mora upste da se rezervise termin za podizanje ukaza nego samo licno odes u Sofiju i podignes?
 
Член од
16 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
103
Cestito drugar daj napisi malku info za tvoe to patishestvije koga bese inter pa polozitelno itaka
Dobro utro decki, vi posakuvam denes 5 ukazi!
Pribravme emociite posle vcerasnata objava na ukaz, cuvstvoto e neverojatno, vi posakuvam na site do eden da vi se ostvarat planovite!
Blagodarnost do site do eden za nesebicnite informacii,da ne bevte vie bi lutale! Posle Sofija narednata nedela sleduvaat novi informacii od teren!
28 Fevruar 2018 - pocnata procedura
14 April 2018 - podignat proishod
28 Januar 2019 - intervju Sofija
25 Fevruar 2020 - dopolnitelni dokumenti
26 Oktomvri 2020 - polozitelno
16 Juni 2021 Ukaz 101
@mkdboy24 @ton4hi spremni?
 
Последно уредено:

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Pozdrav drugari, ako sam dobro razumeo od 31.maja 2021 drzavljanstvo moze direktno da se podigne u Sofiji u ministarstvu za pravosudje. Od dokumenta treba pasos i dve slike i placena taksa. Znaci kada izadje ukaz ne mora upste da se rezervise termin za podizanje ukaza nego samo licno odes u Sofiju i podignes?
Da tocno e, otkoga ke ti se potpise ukaz, mozes da odis vo Sofija da si go podignes bez da cekas data. NO, ako si so intervju vo Sofija, pa i ako si preku konzulat, dodeka ne ti se smeni statusot, napravi si rezervacija vo sistemot bilo koga, april, maj, juni 2022 dava slobodni termini, isprintaj si ja rezervacijata, bidejki ke ti ja potrazat samo da ja vidat na vlezot kako potvrda deka imas rezervacija. Ne e bitna datata. Ako ne mozes, ke treba da cekas malku poveke, ama ke zavrsis rabota.

Prolistaj gi poslednite 15-20 strani od temata nazad, ke najdes mnogu informacii sto ti trebat.

Procitaj go ovoj post, se ubavo e objasneto.
KLIKNI NA LINKOT:

Pozdrav i ti posakuvam ubav den :)
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
koi denovi rabota za podiganje ukaz vo Sofija?od ponedelnik do petok ili koi denovi moze da se odi?
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
koi denovi rabota za podiganje ukaz vo Sofija?od ponedelnik do petok ili koi denovi moze da se odi?
Od ponedelnik do petok. Sabota i nedela ne.
Eve ti lista na praznici i nerabotni denovi vo Bugarija.
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Eve od denes promena na status na drugar finalna e od noemvri, intervu 16 ti April 2019.
Mu dale rok da dostavi dokumenti ne go butnale :) toa e super! Potvrda od strumickiot club Lazar treba ako ide preku dedo umrecina od dedo i pradedo,izvod od maticnana nego i roditel,i potvrda od BG clubot na Lazar sve zavereno na notar i neka praka!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom