Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
25 март 2021
Мислења
13
Поени од реакции
37
Jas za dva clena 23 oktomvri polozitelno a intervju 30.1.2019 cekame ukaz sekoh moment, inache mislam deka zasluzi sonot da mu go ostvarime na Generalcheto da bidi admin na temata sekako premnogu se zalaga a ne cheka za nego, da chekase za nego videa ke postirashe hehehe, + za Generalcheto uraa
 
Член од
25 март 2021
Мислења
13
Поени од реакции
37
Generalchero peperutki osekja ko kje vidi komentarite poddrskata, ajde vo pogolem broj, hardwork se nagraduva!
Автоматски споено мислење:

Inache ima info so pismata preku ambasada so se slucva?
5 meseci uste ne stiga ccc
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Generalchero peperutki osekja ko kje vidi komentarite poddrskata, ajde vo pogolem broj, hardwork se nagraduva!
Автоматски споено мислење:

Inache ima info so pismata preku ambasada so se slucva?
5 meseci uste ne stiga ccc
Имам инфо што се случува со писмата преку амбасада.
Сакаш да знаеш?

Немој да си офтопик на секое, не пишувај саркастични коментари и обрати се во приватна порака - ќе ти кажам.

ТЕБЕ не ти менува дали ќе сум или не мод на некоја тема на кајгана, мене УШТЕ ПОМАЛКУ (верувај).
Тука сум од 2015 и ова е мој втор јузер (заради глупост првиот беше укинат, не по моја вина - администрацијата сегашна знае, инаку воопшто не би бил тука присутен). За разлика од тебе и од секој кој тера сеир и се препукува темата активно ја следам и досега никогаш не сум заебал човек со информација или пак со насока.
Не пишам офтопик без некоја цел и секогаш ги опоменувам тие што пишуваат, па сите ги читавте преписките со барселона и други, дури и со марин се имам запукано неколку пати. Никој од нив ниту мразам, ниту лошо му посакав во животот - напротив.

Но, што од тоа?
Мислисш дека некој медаља ми стави на врат од 2015 наваму? Мислиш дека испаднав попаметен или некој друг доби нешто?
Не пријателе.

Имам два ставови во однос на темата:

1. МОРА да постои бидејќи како што ти имаш право да се осеќаш македонец, јас имам потполно право да се осеќам бугарин (притоа не вреѓајќи никој што е македонец и никој што е бугарин). Тоа што политиката ги ебава односите помеѓу народите на балканот е друго 20, ова е сосема друго.

Мене дел од познаниците ми се бугари, кумата која ме крсти ми е бугарка (Бог да ја прости) - со цела нејзина фамилија сум во одлични односи ПРЕКРАСНИ ЛУЃЕ, едни од најдобрите во градот во било кој поглед земено. Некои од најдобрите другарки во животот ми се со бугарски корени и што од тоа? Да ги мразам? Да ме мразат? Напротив.
Ниту темата ми треба, ниту пасош ми треба за да знам да испочитувам човек, а тоа се трудам да го направам во однос и на бугари и на грци и на било кој друг.
И вистина е, пасош немам, „ќиснам“ тука со години НЕ за признание или за ти да дојдеш или било кој друг да се подбива со мене, напротив гледам колку можам да помогнам (ако можам). Јакиот кур, мод на форум, ехааа колку се имам карано и расправано со модови (кои веќе не се тука) затоа што биле недораснати да видат во моментот што е корисно, а што не и затоа што не знаеле да испочитуваат постар човек, друг член, различно мислење... но тоа е минато. Моментално не е од тој формат администрацијата на форумот и тоа е добро!
Еве гледате и на глава да им се качите (макар и со темава, која е најпосетена) Ве толерираат. Што повеќе од тоа?
Благодарност 0.

2. МОРА да постои темата бидејќи луѓето кои се вртат тука доаѓаат откако претходно ќе бидат одерени од разни „посредници“ кои ги вртат по тавани и им земаат пари за НИШТО. Посредници има, има и тоа ДОБРИ (сигурен сум, иако никој лично не познавам), но како и за се' останато така и за нив важи девизата дека се МАЛЦИНСТВО.

Крај краева, членови и енергија како што ја има сега кај марин, мисколо, алтаир, барселона, бибо и биго (два различни јузери се :D ) и слични секогаш доаѓаат и одат од темата - знаеш што останува после нив? Исфрустрирани и неинфромирани луѓе, потоа други луѓе со мака и на крај луѓе како тебе кои за некоја реплика НЕКОГАШ си сфатиле премногу лично па ја злоупотребуваат темава за офтопик сарказам и сеир терање.

Она што го направи ПАЛЕ, она што после Пале го направија овие неколку што ги спомнав погоре и ред други како Бани, Волф, Мкдбој24 и уште има да набројувам но сигурно ќе изоставам некој (а не сакам да ми замерат) ВРЕДИ МНОГУ.
Затоа кога такви луѓе ќе се појават на темата и кога ќе пишуваат информации треба да ги почитувате, јас ги почитувам бескрајно, бидејќи тие се луѓето кои ја носат темата на раменици низ годините наназад. Тие, членовите!!! Не некој си мод.

Препознавајте добрина кај таквите луѓе, не биди злонамерен или злопамтило. Луѓе сме сите, а кога имаш мака прво што треба е некому да помогнеш.
Ти посакувам среќа, а ти ако мислиш дека е соодветно на твоите години и на тебе лично повторно реплицирај ми со сарказам.
Сигурен сум дека (ако ништо друго) патрик, блгарчето и пар такви офтопик јузери ќе ти стегнат лајкче.
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
@Генерал за модератор, целосна подршка !!!
Автоматски споено мислење:


Ова е за трајно банирање
Тебе не требале ни да ти дозволат да имаш акаунт! и ај да не развлекуваме темата кога ќе има укази нека пише некој.
 
Член од
25 март 2021
Мислења
13
Поени од реакции
37
Generalche, znaci virtuelna mokj ne ti znaci mi kazvas, svesen si dobro e hehe ne se luti odma te poddrzhvam prv tuka posle Pale ti si ovde legenda, pozz i za pismata spisokot e neredoven nekoj dobil nekoj od porano cheka, ili Sredec ne informirat, koj znae jbg
 
Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Generalche, znaci virtuelna mokj ne ti znaci mi kazvas, svesen si dobro e hehe ne se luti odma te poddrzhvam prv tuka posle Pale ti si ovde legenda, pozz i za pismata spisokot e neredoven nekoj dobil nekoj od porano cheka, ili Sredec ne informirat, koj znae jbg
Eve edna kratka recenica,mesto da prasuvash do kade si pismata,zapali kolata i trk u sofija,cekaj red,navedni glava pred tetkata sto e u klimaks,zemi duplikat ukaz i odi se po red kako treba,mnogu kako tebe ja pominaa postapkata,ako ti e mnogu listanje nazad pocni od stana 900 nemash mnogu za citanje,no sekako ke go najdesh vistinskiot post.Site ovde go spodeluvaat iskustvoto kao pominale u sofija i kako si zavrshile rabota.Bidi kako drugite i sledi gi nivnite postapki,kratok e rokot sto go dadoa za ovaa shema,ne cekaj pismo.moze nema ni da stigne.
ps:imash srekja deka si dobil ukaz.bidi covek i spodeli iskustvoto kako si zavrshil rabota.Da se nadevame i nie ostanatite sto cekame po 4 do 5 godini
 
Член од
25 март 2021
Мислења
13
Поени од реакции
37
Patrik sine vtornik odam ke zemam ukaz ve pratam 24/7 jas sum od 2012 clen tuka znam se aktuelnk pratam, tuku da ne vadam ukaz nanovo da ne chekam red pismoto od 10.2.2021 go chekam do sega trebase eheee da e stignato.
Fala za pomoshta ama za tie sho se izgubeni ima blog pisi se i seshto
 
Член од
26 септември 2019
Мислења
73
Поени од реакции
218
Patrik sine vtornik odam ke zemam ukaz ve pratam 24/7 jas sum od 2012 clen tuka znam se aktuelnk pratam, tuku da ne vadam ukaz nanovo da ne chekam red pismoto od 10.2.2021 go chekam do sega trebase eheee da e stignato.
Fala za pomoshta ama za tie sho se izgubeni ima blog pisi se i seshto
Prvo ne sum ti sin,vtoro neznaesh jas kolku godini imam,a ti mozes da pratish kolku sakas i da bidesh clen od posle vtora svetska vojna,mene ne mi menuva nisto.Sekoe vtoro prasanje e ima li pisma ima li ova ima li ona,dali razbirash deka ima lugje sto cekaat i drugi postapki,spodeli go iskustvoto bidi kolegijalen
Автоматски споено мислење:

koj general be vysta da go e#a, nemoj da mu napraa 100 profili dupeto da mu go ispota
Moze 100 profili da napravime da ja ispotime sestra ti majmun eden
 

Kajgana Shop

На врв Bottom